bondgenoten, ter^ bevordering van (sreedzame internationale verhoudin gen en ter beveiliging van de positie ,van het Koninkrijk en mitsdien van gpn samenstellende delen. Het herstel van het internationale handelsverkeer heeft de bijzondere sandacht der regering. De voorlich ting van het buitenland over Neder land en die van ons volk ovèr het buitenland heeft haar actieve belang stelling. De buitenlandsche £ienst zal worden gemoderniseerd, de plannen Baarvoor liggen gereed. De minister zonder portefeuille, dr. J. H. van Etoyen, zal den minister van buiten landsche zaken bijstaan en heri» bij afwezigheid kunnen vervangen onder Be primaire verantwoordelijkheid Sran laatstgenoemden. Meer dan ooit heeft, de buitenland- fcche politiek onze aandacht. Deze Ipulmiiteert in de vraag naar onze (Verhouding tot het verslagen Duits land. Het Nederlandse volk heeft IBaarmee een rekening te vereffenen jpp schier elk gebied. Wij zullen daar bij voor onze rechten strijden en niet Hulden, dat daaraan tekort wordt gedaan terwille van de wederopbouw Fan het Duitse bedrijfsleven. De Nederlandse regering zal bij de geallieerde mogendheden haar eisen tot schadevergoeding indienen en in het bijzonder krachtig aandringen op teruggave van door de Duitsers ge stolen goederen en vervanging daar van door andere goederen, indien zij Biet meer te achterhalen zijn. In ditzelfde verband aanvaardt dit kabinet ook de gedachte van minister san Kleffens om de mogelijkheid tot Schadevergoeding door middel van annexatie van Duits gebied open te bouden. Deze annexatie is "echter zo zeer een zaak, die gedragen of ver worpen moet worden door het zede lijk besef en het zakelijk inzicht van mis volk, dat de regering er prijs cp stelt te bevorderen, dat door een apenbare discussie de publieke me ning zich hierover in bezonkenheid tormen kan- User en vloot. Eeri nieuw Nederlands leger is in Wording, waarvoor o.m. in Australië 22 000 man worden opgeleid. Tot welke sterkte de Koninklijke Marine kan worden opgebouwd wordt op het ogenblik nog uitsluitend bepaald door de mogelijkheden welke bestaan voor de verkrijging van ma terieel en door het beschikbare aantal officieren en onderofficieren en man schappen met oorlogservaring en kennis van modern materieel. De Ko ninklijke Marine leed gedurende de Borlog zware verliezen en het over gebleven personeel aangevuld met Dfficieren, onderofficieren en man schappen die in Nederland achterble ven na 14 Mei 1940, en met oorlogs vrijwilligers zullen in een verhou- Hing van ongeveer één op drie de nieuwe vloot bemannen die aan de Borlog tegen Japan en de bevrijding van Nederlands-Indië zal deelnemen. Een modern smaldeel van kruisers, torpedojagers en onderzeeboten met Be nodige ondersteuning van lucht strijdkrachten wordt hiervoor be stemd. f Bovendien Is in de Verenigde Sta- fen een mariniersbrigade in opleiding teneinde voor de oorlogvoering in feet Oosten te worden ingezet. Pormale gezagsverhoudingen. Teneinde de gehele bevolking zo mógelijk tot een regelmatig ea terug te voeren is het nodig, eS( weer overzichtelijke en voor burger duidelijke bestuursap- bestaan, opdat mede daar- r ook weer gezonde gezagsverhou- ;en kunnen groeien. Het is ge- enst, dat iedere burger op ge- akkelijke wijze kan weten, weike stautte over een bepaalde zaak eft te beslissen en dat hem de erheid wordt gegeven, dat er ook iderdaad beslist wordt. Met alle waardering voor het stre ven en voor de bereikte resultaten van het M.G., moet worden vastge steld, dat het naast elkander werken ,van een burgerlijk bestuur en van het M.G., vooral in de lagere instanties, He gezagsverhoudingen vaak bemoei lijkt. Het M.G. zal uiterlijk op 1 Septem- ztja geliquideerd, uitgezonderd in [ie ftmcties en op die plaatsen, waar- Hu «egi Herstel van de democratie. In de tweede plaats is voor het her stel der gezagsverhoudingen noodza kelijk, dat de democratische organen worden hersteld. Het herstel van de vertegenwoor digende colleges zal zowel voor Staten-Generaal, Provinciale Staten als voor de gemeenteraden geschie den. De methode, die bij dit herstel zal moeten worden gevolgd, zal nooit in overeenstemming kunnen zijn met de wettelijke voorschriften. Bij de thans aanwezige zekerheid, dat men zich niet aan de wet kan houdén, zal een oplossing moeten worden ge vonden, die de beste vruchten kan afwerpen en de geringste politieke spanningen tengevolge heeft. Bij de samenstelling van de col leges, welke het volk tot de eerstko mende verkiezingen zullen vertegen woordigen, zal rekening moeten wor den gehouden zowel met hen, die daarin vóór 1940 zitting hadden als met hen, die tijdens de bezetting, hetzij in of buiten de verzetsbewe ging, verantwoordelijkheid hebben gedragen. Ook voor eerstgenoemde categorie gelde, dat mag worden verlangd, dat zij het vertrouwen van het volk gedurende de jaren der be zetting niet heeft verloren. Het kabinet meent, dat in dit ver band de z.g. nationale adviescom missie een belangrijke taak kan ver vullen, in het bijzonder bij het samenstellen van een noodparlement, dat door ons noodzakelijk geacht wordt. Dit noodparlement zal in functie blijven tot de eerstkomende verkie zingen. Wij menen, dat zonder bij zondere omstandigheden hiervoor zeker met een jaar moet worden ge rekend. Intussen kan de regering eerder voor beslissingen van zodani ge draagwijdte worden geplaatst, dat zij daarvoor een uitspraak van het volk nodig acht. Ook een eerder con flict met het noodparlement zou tot verkiezingen moeten voeren. Ten aanzien van de samenstelling zal niet alleen op onvaderlandslieven de daden, maar ook op corruptie ge let worden. De zuivering van de pers dient snel te geschieden. Over de mogelijkheid tot verschijning of over definitief ver- ►bod van, op grond van het persbe sluit, verboden bladen zal ,zo spoedig mogelijk een beslissing wórden ge nomen. Hierbij zuilen in ieder geval de rechten van de bonafdie illegale pers behoorlijk gewaarborgd worden. De regering rekent erop, dat deze beslis sing aan het bestaan van allerlei scha- duw-organisaties van verboden bla den een einde zal maken, waardoor alle vaderlandse krachten voor de ver schijnende pers beschikbaar komen. Leninging van stoffelijke nood. Als volgend punt vroeg de min.- pres. aandacht voor de voorziening in de directe materiële noden der bevolking. Niet alleen de voedseb- voorj'ening, doch ook de ontzettende nood op het gebied van huisvesting en huisraad, van kleeding en schoei sel eischt dringend voorziening. De regering zal er alles op zetten het Nederlandse volk te doordrin gen van het besef, dat onze ar beidskracht vrijwel het enige is; dat ons gelaten werd en deze zelfs nog lang niet in de mate als vóór de oorlog. Werkelijke wel vaart voor iedereen kunnen wij alleen maar opbouwen op de grondslag van het herstel van ons productievermogen. tLw.z. door arbeid. Zolang wij daar ook in de praktijk van ons leven geen ernst mee maken, blijven wij een volk van arme menschen. Op de bevolking moet een beroep worden gedaan om vooral hun, die in de zo jammerlijk geteisterde stre ken een nieuw leven moeten begin nen, dit enigszins dragelijk te ma ken. De regering vertrouwt, dat de vrijwillige inzameling van huisraad enz. voldoende resultaten zal op leveren om andere maatregelen overbodig te maken. Zij staat echter wel op het standpunt dat het in beginsel ongeoorloofd is, dat de ene van gemeenteraden overweegt' de f b t oorlogsver- regenng op grond van de ervarmg, w,+ Atn AT» die inmiddels is opgedaan, voor de later bevrijde provincies een wijzi ging van het uitvoeringsbesluit. De zuivering. Zij is zich echter bewust dat hier mee eveneens een tweede niet min der belangrijk onderwerp samen hangt, dat van de zuivering van de ambtelijke en van de bedrijfswereld en de berechting van landverraders en collaborateurs. De regering kan zich niet aan de indruk onttrekken, hierbij met een van de ernstigste en moeilijkste problemen uit ons volksleven te maken te hebben. De regering is bereid met kracht op te treden en niet alleen tegen leden van de N.S.B., maar ook tegen over hen, die zich op welke laakbare wijze dan ook tijdens de bezetting op ergerlijke wijze hebben verrijkt. De regering acht het noodzakelijk, dat dezulken voorlopig in verzekerde be waring worden gesteld, totdat de wijze, waarop zij hun vermogen tij dens de -bezetting vergaarden, zal zijn opgehelderd niet alleen, maar zij, indiende ontoelaatbaarheid daar van vaststaat, dit ook volledig door de staat in beslag hebben zien nemen. Wij achten verder een doortastende rechtvaardige zuivering nodig voor "het ambtelijk apparaat. Voorts zal overwogen moeten wor den of aan de ambtelijKe zuivering niet een administratief-rechtelijk ka rakter moet worden gegeven. Voorstellen zijn te verwachten van invoering van een algemeen gelden de regeling, die de mogelijkheid biedt en de voorwaarden schept dat het bedrijfsleven door middel van tucht rechtelijke beoordeling wordt gezui verd, terwijl de wederopbouw van het bedrijfsleven niet meer dan strikt nodig is wordt gestoord. De berechting zal met spoed ter hand worden genomen, vooral van de leidende personen van de N.S.B. en van de oorlogsmisdadigers. Op een snelle zuivering van de politie zal in der .wordeo aangedrongen, jftedea- nielingen, geen stoel heeft om op te zitten en de ander over huisraad be schikt, dat hij slechts éénmaal In de week of in het geheel niet ge bruikt. Economisch herstel. Betreffende het verder herstel van ons economisch leven wordt voorop gesteld, dat organisatorische en financiële sanering noodzakelijk is en een hoog opgevoerd werktempo van de regering. Haast een uitge breide en psychologische juiste voor lichting, wil van het herstel van het Nederlandse bedrijfsleven binnen redelijke termijn iets terecht komen. Indien ergens dan blijkt op dit terrein dat alles met alles verband houdt en de maatregelen van een alles overziend standpunt uit die nen te worden beoordeeld- Herstel en opbouw van het Nederlandse productievermogen zal alleen doel treffend kunnen geschieden op de grondslag van een algemeen sociaal-economisch-financieel plan waarin de richtlijnen, volgens welke het beleid moet, worden gevoerd, zijn vastgelegd. Zulk een plan dient te worden ontworpen na aanwij zingen door de ministerraad, door een in te stellen wetenschappelijk bureau, dat de gegevens verkrijgt van de departementen en van het georganiseerde bedrijfsleven, deze gegevens verwerkt en het ontwor pen plan voorlegt aan de minister raad. Voor de stichting van dit bu reau zal de regering een vaste kern van eerste rangs krachten ter be schikking stellen en verder zal een beroep tot medewerking worden ge daan op alle wetenschappelijke en practisch geschoolde krachten, waar over ons land beschikt, zowel uit het bedrijfsleven als uit de wereld van het hoger onderwijs. Noodplan-herstelplan. Voor de eerste phase van hét re geringsoptreden is nodig een nood- plan-1945, daarnaast moet direct een begin worden gemaakt met het op stellen van 'n herstelplan'46-'48, dat drie jaren moet omvatten en waar van een aantal onderdelen, met na me de bouwnijverheid, reeds direct .moet JHorjden gezien in een swel komt aldus reeds een Belangrijk' deel van het economisch beleid tot uitdrukking. Bedrijfsorganisatie. De regering zal een regeling ont werpen voor de organisatie van het bedrijfsleven in grote samenvatten de eenheden, waarin overheid, on dernemers en arbeiders hun plaats verkrijgen, welke organen onder goedkeuring van hoger gezag alge meen bindende regelingen zowel op sociaal als op economisch terrein voor de bedrijfstakken kunnen vaststel len. Scheepvaart. De Nederlandse koopvaardijvloot leed gedurende de oorlog grote ver liezen- Plannen voor aanvulling en vernieuwing zijn in behandeling met de scheepseigenaren en binnen zeer korten tijd kan een aanvang ge maakt worden met de uitvoering van de bouw van schepen zoveel mogelijk op Nederlandse werven. Nieuwbouw van zeeschepen, kust vaartschepen en vissersschepen is nodig. Voortgegaan zal worden met 'de uitwerking van een pensioenregeling voor het personeel der koopvaardij vloot. Problemen van de eigendom. De regering is verder voornemens een onderzoek in te stellen naar de vraag, voor welke bedrijfstakken, gedeelten van bedrijfstakken of on dernemingen, naast die van het mijnbedrijf en de Nederlandse Bank, een overgang van particulier eigendom naar de publieke of se- mi-publieke eigendom uit een oog punt van algemeen belang Is gebo den. In dit verband zal ook worden onderzocht wat dient te gebeuren met de verbeurd verklaarde en on der beheer gestelde bezittingen van Duitse of Nederlandse onderdanen. Het agrarische fundament. Onze land- en tuinbouw verkeren in buitengewoon moeilijke omstan digheden en de vooruitzichten voor de komende oogst zijn ongunstig. Reeds met de herstelwerkzaam heden dient de. grondslag te worden gelegd voor een complex van maat regelen, welke op lange te.-mijn zullen moeten worden uitgevoerd om de vooraanstaande positie welke onze land- en tuinbouw steeds heb ben ingenomen ook in de toekomst te handhaven. i De regering rekent hierbij op de medewerking van alle boeren, tuin- j ders en landarbeiders, die door hechte organisatie ieder hun aan deel in de uitvoering van de nodige maatregelen op zich dienen te ne men- Zij zal voorts alles In het werk stellen om te bereiken, dat de be werkers van de bodem duurzaam die beloning ontvangen, welke hun toekomt. Voedselvoorziening. 1 De voedselvoorziening van ons volk baart nog vele zorgen. Het is aan de thans afgetreden regering gelukt, met de krachtige hulp van onze bondgenoten, om reeds zeer snel na de volledige bevrijding de eerste honger te stillen. Doch reeds spoedig zullen wij op eigen krach ten deze taak moeten voortzetten. Slechts Indien de gehele bevolking, in alle sectoren van het bedrijfs leven, haar plicht verstaat, zal het mogelijk zijn om te voorkomen dat het tegenwoordige rantsoen moet worden verminderd. Financiën. Betreffende de financiële positie van ons land werd het volgende op gemerkt. Inzake het monetaire vraagstuk, dat naar zijn aard een internationaal karakter draagt, is het verschaffen van zekerheid met betrekking tot de buitenlandse valu taverhoudingen van het allergroot ste belang. Deze zekerheid mag ech ter niet worden gekocht met het aangaan van verbintenissen, die de gulden duurzaam op een maat schappelijk niet verantwoord peil zouden blijken te fixeren, daar dit' bijv. zou noodzaken tot het voeren van een binnenlandse deflatie-poll- tiek die na overwinning der huidige schaarste tot elke prijs moet worden voorkomen- Teven»

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2