DE VRIJE ALKMAARDER DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Over buitenlandse politiek Z.K.H. Prins Bernhard verjaart Stadsnieuws Uitg.i Stichting „De Vrije Alkmaarder" i o. Dir.: M. J. Roggeveen; Hoofdred.: E. Tas Callo Wnd. hooidred.: Jan C. Reuvers Redactie: Achterdam 20; Tel. 227% VRIJDAG 29 JUNI 1945 2e Jaargang No. 677 Administratie: Westerweg 27, Telefoon 3250 Advert.pr. 15 et p. m.m. m. een min. v. f 1.50 Abonnem.pr.i 25 ct. per week (voorloopig) Losse nummers 10 cent 1 VI. Leopold III en zijn troon Weinig vorsten in Europa genoten zo zeer het persoonlijk vertrouwen, ja de liefde van hun volk. als de jonge ko ning Leopold III van België. Een bui tengewoon sympathieke zoon van twee met reden hoog gewaardeerde ouders. Zijn eerste vrouw, Prinses Astrid van Zweden, had door haar bijzondere charme het hart van zeer vele Belgen weten te winnen. Voorzover men dat van buiten bezien kan. was het ge zinsleven van dit jonge vorstenpaar een idylle. Toen Astrid op tragische wijze om het leven kwam, rouwden talloos velen met den jongen koning weduwnaar mede. Men begreep het, dat deze zwaar beproefde jonge man niet aanstonds hertrouwde. In de politiek deed Leopold III reeds als kroonprins van zich spreken, om dat hij een zelfstandige kijk bleek te bezitten op de problemen van het kolo niale bewind. Ook toen reeds, maar vooral als koning, toonde hij begrip voor de noodzaak om de Vlaamse bevolkingsgroep de meerderheid van het Belgische volk ten volle tot ge lijkgerechtigdheid te brengen met de Waalse. Hij sprak zelf Nederlands en liet het zijn kinderen hier in Nederland leren. Leopold III scheen te zullen uit groeien tot een waarlijk nationale, bo ven de partijen en ook boven de taal groepen staande figuur. Toen hij in Mei 1940 tot het 'einde toe bij zijn troepen bleef en met zijn mannen samen in krijgsgevangenschap ging, maakte dat op velen, ook in ons land. een zéér gunstige indruk. Thans echter bijna tien maanden na de bevrijding van zijn land, doch slechts enkele weken na zijn eigen be vrijding en het herstel van de daarop gevolgde periode van ziekte blijkt het, dat de meerderheid van de in het Belgische parlement vertegenwoordig de politieke partijen Leopold's terug keer niet wensen. Slechts de katholieke partij, vooral haar grote Vlaamse vleu gel, blijkt bereid hem ten volle te steunen. Wat hebben de anderen, libe ralen, socialisten en communisten op1 hem tegen? Zijn achterblijven in België, ondanks het daaraan tegengestelde advies van zijn ministers, wordt hem als inbreuk op de grondwet aangerekend. Tijdens de bezetting sloot hij een tweede hu welijk met een dochter van een katho lieke minister, welke vrouw niet de titel van koningin zou verkrijgen. Dit huwelijk was bij de bevolking niet populair. Doch vooral wordt aan Leo pold verweten, dat hij tijdens de bezet ting niet scherp genoeg anti-Duits en anti-nationaal-socialistisch geweest zou zijn. De eigenlijke reden van de verwij dering tussen den koning en zijn on derdanen is hier mede m.i. nog niet genoemd. Volk en vorst zijn van elkaar vervreemd. Het „recht" van POLEN Radio Warschau heeft gisteren de samenstelling van de nieuwe voor lopige Poolse regering bekend ge maakt. Onder de 21 leden is een groot aantal aanhangers van de z.g. Lublin-regering. Ook de drie vanuit Londen naar Moskou gekomen Pool se ministers zijn in dit kabinet op genomen. De vernietigende slagen tegen Japan duren voort Gisteravond hebben opnieuw 450 super vliegende forten aanvallen uit gevoerd op enige belangrijke havens op Kioesjoe en op Hondo. Er is nu bevestiging gekomen van de berichten, die melding maakten van vlootbombardementen op Balik Papan. De Japanse scheepvaart ligt vrij wel stil door de uitgebreide activiteit van mijnenleggende vliegtuigen, die deze werkzaamheid zelfs uitvoeren tot in de haven van De eerste verjaardag van één der leden van het koninklijk ge zin na de algehele bevrijding van Nederland. Wel kan ze nog niet gevierd worden temidden van een compleet gezin, want prinses Juliana verliet kortgeleden ons land om de prinsesjes uit Canada te gaan halen. Wij bieden op deze plaats den Prins onze eerbiedige gelukwen sen aan en spreken de hoop uit, dat Zijn plaats temidden van ons volk en Zijn gezin een gezegende voor allen moge blijven. Leopold op zijn kroon zou niet moe ten rusten op de artikelen van de grondwet, maar op de overtuiging van een geheel volk, dat die grondwet juist is. Aan de van-zelf-èprekendheid ontbreekt in dit geval het één en an der. Om zijn kroon opnieuw te ver werven. zal Leopold niet alleen han dig moeten manoeuvreren, maar ook moreel gezag moeten kunnen afdwin gen. Wij achten het niet uitgesloten, dat dit hem zal gelukken, al is de kans op een afstand doen van de kroon en daarmede op een grote verzwakking van de troon o.i, ook niet gering. Tenax. De Belgische konintfscrisis Een correspondent van Reuter raamt de kans dat de koning naar België terug zal keren on 40 pet., de kans op zijn aftreden op 60 pet. De koning gaat voort, een onderzoek in te stellen naar de publieke opinie in België. In een resolutie van de Belg. Soc- partij wordt opnieuw gewezen op de niet-constitutionele houding van ko ning Leopold. H.M, de Koningin in Amsterdam Onder ontzaglijk enthousiasme van de bevolking werd H.M. de Koningin gisteren in Amsterdam ingehaald- Vanaf het fcalcon van het Paleis sloeg H.M. een défilé gade van Canadese troepen en ondergrondse strijders. Vele leden van de verzetsbeweging en nagelaten betrekkingen van ge vallenen werden daarna door de Ko ningin in audiëntie ontvangen. De rijtoer, die 's middags door de stad werd gemaakt, werd onderbro ken voor een kransaanhechting aan het monument voor 29 gevallen pa triotten In de Apollohal. HET LID OP DE NEUS. Het M. G. heeft bij boeren in de Haarlemmermeer grote hoeveelheden linnengoed en andere artikelen wegge haald. die in de hongerwinter van de stedelingen afhandig waren gemaakt in ruil voor het noodzakelijke voedsel. De goederen worden via de Distex aan ziekenhuizen en getroffenen doorge geven. Wij hopen dat dit voorbeeld spoedig algemene navolging zal vinden. WIE KWAMEN ER TERUG? Naar schatting zijn er 370.000 arbei ders, 120.000 Joden en 20.000 politieke gevangenen naar Duitsland gebracht. Van het totaal van 510.000 zijn er nu 265.000 teruggekeerd, w.o. 1400 Joden. Men neemt aan dat 95-000 Joden ver moord zijn. De Nederlandse regering zal een spe ciale missie naar het door Rusland be zette deel van Duitsland zenden om de repatriëring te bespoedigen. Ook zijn ambulances uitgezonden om verdwaalde landenoten op te sporen. Alle informaties naar Nederlanders in Duitsland worden ingewonnen bij het Informatiebureau van het Neder landse Rode Krulsgebouw. petrolea, '«n&CAvaiihaga* B, Kuiper in Alkmaar terug Tot de zeer weinige gelukkigen, die uit Polen teruggekeerd zijn, behoort ook onze stadgenoot de heer B- Kuiper. DE VRIJZINNIG-DEMOCRATEN WILLEN SAMENGAAN MET ANDERE GROEPEN. De afd. Alkmaar van de Vrijzinnig- Democratische Bond heeft in een druk bezochte algemene vergadering als haar oordeel uitgesproken, dat een sa mengaan met andere groepen zeer wel mogelijk moet worden geacht. Een motie, waarin het bovenstaande tot uitdrukking werd gebracht, werd met algemene stemmen aangenomen en is aan alle afdelingen van de V. D. B. in Nederland toegezonden. Reeds 260 padvindsters te Alkmaar Het verheugend verschijnsel, dat vele jongeren zich thans sterk aan getrokken voelen tot de divsrse be staande jeugdorganisaties, komt wel bijzonder goed tot uiting in het aantal toegetredenen tot het N.P-G., het Nederlands Padvinders Gilde. Niet minder dan 225 meisjes zijn sinds de bevrijding toegetreden en het aantal der thans aangeslotenen bedraagt ongeveer 260. De padvind sters die naar de leeftijd in drie groepen zijn verdeeld, hebben tijdens de gehele bezettingstijd het contact onderhouden en een gevolg hiervan is, dat thans voldoende leidsters aanwezig zijn om de nieuwelingetjes in de beginselen der padvinderij in te wijden. Het nieuwe troephuis aan de Rijks straatweg is reeds in gebruik geno men en hoewel kamperen voorlopig nog wel toekomstmuziek zal bliiven. hopen de leidsters toch te beginnen met het eigenlijke werk van het N.P.G., de opvoeding van de meis jes tot nuttige leden van de maat schappij. Tijdens de Duitse bezetting zijn de padvindsters ook actief geweest bij de Ï.K.O-, bij het helpen in huisge zinnen waar dat nodig was en bij het verrichten van illegaal werk. De padvindsters boven 18 jaar zullen thans worden ingeschakeld bij het U.V.V.-werk. Wie kende Rutgerus Calis? In de nacht van 10 Juli werd oo een paal aan de weg HilversumAmster dam een met potlood geschreven brief je gevonden, waarin verzocht werd aan de familie Calis te Laran mede te delen, dat Rutgerus Calis uit een kamp ontvlucht en door de SS. gegre pen was. Inhoud en ondertekening wa ren onduidelijk. Alleen het woord Alk maar was duidelijk te lezen. Afzender was: Tranica of Franica, 2de Ruiters- straat. De familie Calis verzoekt via de Alkmaarse politie om nadere in lichtingen. MAAR EEN KLEINIGHEID. Het Is een vreemd gezicht nu nog een geallieerd soldaat op schildwacht te zien staan onder een brutaal groot Duits aanwiizingsbord. U kunt dit bekijken in de Gasthuisstraat. Het is een kleinigheid, maar het ding heeft er nu lang genoeg gehangen. DE RUITERTJES RIJDEN WEER! We moesten ze lang missen, de at tractie van Alkmaar, onze rijdende ruiters bij het klokkespel van de Waagtoren. Na een reparatie van de motor die voor hun paardekalop zorgt kunnen we ze nu weer be wonderen. Voor de vreemdelingen dit zullen doen, zullen echter nog wel enige weken verlopen- Heiloo. VERKEERSONGELUK. Hedenmorgen kreeg voor het stad huis alhier een B.S.-er een beenfrac tuur, doordat hij met zijn motorfiets tegen een stilstaande auto aanreed. Dist ributienieuws. NIEUWE BESTELBONNEN. In verband met een nieuwe rege ling van klantenbinding heeft de Dir.-Gen. van de Voedselvoorziening bekend gemaakt, dat vóór of ulter-, lijk op 30 Juni a.s. de volgende be stelbonnen bij de winkeliers tegen afgifte van ontvangstbewijs moeten worden ingeleverd: K 04 voor suiker K 05 voor grutterswaren K 06 voor chocolade K 01 voor zout K 08 voor zeep K 09 voor kaas K 10 voor boter K 11 voor koffie Van bovengenoemde nummers moe ten zowel de blauwe als de rode bonnen worden ingeleverd. Het is geenszins noodzakelijk alle bonnen bij één winkelier in te leveren. Op de ingeleverde bonnen worden d» winkeliers bevoorraad; van 15 Juli a.s. af kan de klant bij den winke lier zijner keuze terecht. Langedjjk. KOLFCLUB „OP MAAT". In de kolfbaan van den heer Kra mer te Zuid-Scharwoude vergaderd» de kolfclub „Op Maat" onder voor zitterschap van den heer P. Boon- Een 30-tal leden was aanwezig. Door den penningmeester, den heer P. Goet, werd rekening en verantwoor ding gedaan. Binnenkort zullen de monstratie- en afvalwedstrijden worden gehouden. Op de wenselijk heid, een 4e klasse bij de wedstrij den in te voeren, werd niet inge gaan, omdat de „voorgift" daar fei telijk al in voorziet. De Ned. Herv. gemeente heeft wéér haar eigen voorganger in d» gemeente. De bewoner van de pas torie is n.1- vertrokken zodat de heer van Santen, de nieuw benoemd» godsdienstleraar, zich hier metter woon kan vestigen. Alhier is opgericht de Langedijker Amusementsvereniging „Jeugd Is Toekomst" DE BEVRIJDINGSFEESTEN, onderdeel van de bevrijdingsfees ten zal een massa-zanguitvoering plaats vinden, waaraan alle zangverenigingen zullen meewerken. Dit reusachtige koor, groot 500 mensen, zal op Dinsdag 24 Juli een concert geven op het veld achter de R.-K. kerk te N.- Scharwoude en op Donderdag 28 Juli een herhaling op 't plein aan de Prins Hendrikkade te Broek op Langedijk. Zulks, opdat alle inwoners van de Langedijk. deze massale zangdemon stratie kunnen bijwonen» Bovendien werken waarschijnlijk nog 4 fanfare corpsen mee. Uitgevoerd zal worden het Zegekoor van G. F. Handel. Het geheel staat onder leiding van den heer Pranger. Spoedig hopen wij het volledige programma der feesten te publiceren. HISTORISCH GENOOTSCHAP „OUD WEST-FRIESLAND". Westfriesendag 1945. Het bestuur van het Historisch Ge nootschap „Oud West-Friesland" kwam sedert de bevrijding reeds enige malen bijeen. De voorzitter, de heer G. Nobel, herdacht het overleden bestuurslid, den heer D- Brouwer, uit Enkhuizen, in wien het Genootschap een van haar oudste en trouwste leden verloor. D. Brouwer behoorde tot de oprichters, was jarenlang secretaris en archivaris van het Genootschap en een uitstekend kenner van de geschiedenis van West- Friesland en in 't bijzonder van die van Enkhuizen, waarover hij veel schreef, o.a. in de bundel van het Ge nootschap „West-Frieslands Oud en Nieuw", waarvan hii redacteur was. Het Genootschap heeft grote plan nen waarover t.z.t. mededeling zal worden gedaan, o.a. op de a-s. alge mene vergadering, de Jaarlijkse West- friezendag, welke zal worden gehouden te Hoorn op Woensdag 1 Augustus a.s.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1