DAGBLAD VOOR ALKMAAR ER OMGEViKG Over buitenlandse politiek Stadsnieuws Een Alkmaarder in Engeland ra. ange- loof ssen- De ij de ver- Ullg.i Stichting „De Vrije Alkmaarder" i.o. Dir.i M. J. Roggeveen) Hoofdred.i E. Tai-Callo Wnd. hooidred.: Jan C. Reuvers RedactieAchterdam 20> Tel. 2274 DONDERDAG I JULI 1943 ie Jaargang No, 682 Administratie i Westerweg 27, Telefoon 3250 Adrert pr. 15 et p. m.m. m. een min. v. fl.50 Abonnem.pr.i 25 ct. per week (voorloopig) Losse nummers 10 cent Ii3n CHURCHILL'S KANSEN zo ld te VII. wor- rden vorige verkiezing voor het Lagerhuis beschilderden de kinderen leien van een der candidaten een span- 3oor doek, dat zij aan het balcon van hun acht huis aanbrachten met de leuze: „Please, vote for daddy!" (Wilt u raad alstublieft op papa stemmen)- De verkiezingsstrijd van Juli 1945 is wat Eoon minder gemoedelijk. Ook nu ont breekt het persoonlijke huiselijke element niet ik las een aanbeve ling van een candidaat, gericht tot zijn mogelijke kiezers, die hier in Holland militaire dienst verrichten: „Ik ben gehuwd, heb drie kinderen - en ben 39 jaar oud" maar de grote politieke vraagstukken staan toch sterk op de voorgrond. En terecht! Aan de verkiezingen wordt in hoofdzaak deelgenomen door de con servatieven, die Churchill als gang- maker hebben en de arbeiderspartij, ter die wel over hoogst bekwame voor- ,n~ mannen beschikt, maar niet over tot een man, die als nationale figuur m" met Churchill kan worden vergele kt- ken. De derde partij, de liberalen, 'doen slechts in een deel der distric- ten mede. Zij beschikken over een aantal goede en zeer goede candida- >a" ten, maar kans op deHeiding der toe komstige regering hebben zij niet, omdat hun groep in elk geval slechts 5J" als de derde in sterkte in het nieu- we Lagerhuis zal worden vertegen woordigd. Het is echter niet uitge- ir, «loten, dat de conservatieven zo zeer verzwakt uit de stembusstrijd te voorschijn komen, dat zij niet langer over een absolute meerder heid in het Lagerhuis kunnen be schikken. Dan zouden zij de steun van de liberalen nodig hebben. Wan neer de achteruitgang der conserva tieven nog groter zou zijn, zodat niet zij, maar de arbeiderspartij als groot ste in het parlement zou terugkeren, dan zou ook deze laatste van de steun der liberalen afhankelijk zijn. Een volstrekte meerderheid voor de arbeiderspartij lijkt nauwelijks waar schijnlijkomdat Churchill nu eenmaal op dit ogenblik de grote man is. Als de strijd ging over het binnen- Strijd tegen Japan. Nieuwe vorderingen van de Chinezen. Bij Balik Papan heeft een wal van vuur als gevolg van het in brand ge raken van verschillende benzinetanks de opmars van de Australische troe pen opgehouden. Vannacht werd ech ter bekend gemaakt dat het centrum van de stad zich nu in handen van de Australiërs bevindt- Een tegenaan val op de rechterflank werd afgesla gen. Belangrijke heuvelstellingen ver der het binnenland in werden ver overd. Andere worden door de lucht macht en scheepsartillerie onder vuur genomen. Op de Philippijnen is de strijd zo goed ais geëindigd. De resterende Japanse eenheden worden opgeruimd. Eenheden snelle bommenwerpers deden aanvallen op vliegvelden op Java, Zuid-Borneo en Celebes en voerden tevens aanvallen uit op mi litaire objecten op Kioesjoe, Hodo en Formc-sa. De Chinese troepen maakten goede vorderingen in de provincie Kwang- sjie, waar de stad Lioe-tsjeng werd bevrijd en de westelijke oever van de rivier de Lioe werd bereikt De Chinezen rukken op naar de stad Kwei-lio, lands program van conservatieven en labour dan zou de massa der kiezers wellicht aan het laatste de voorkeur geven. In het buitenlandse beleid waarschijnlijk evenzo. De uit spraak van Cripps, dat Engelands nieuwe regering moet weten mee te voelen en op grond daarvan inee te werken met de nieuwe linkse koers op het vasteland van Europa, zal stellig door zeer velen in Engeland als juist worden erkend- De felle aanval van Churchill op de socialis ten waarvan hij zeide dat ze in hun hart nazi's zouden zijn en een soort Gestapo worden willen wordt door' het gros der kiezers wel als demagogie doorzien- Maar Chur chill is nu eenmaal de grote man van het Engelse wereldrijk! En zal het volk niet bang zijn ondankbaar te zijn jegens hem? Wij voor ons zijn ervan overtuigd, dat een overwinning van Churchi'1 bij deze verkiezingen ongewenst is. En wel: hoe groter overwinning, hoe gevaarlijker voor Engeland en de ge hele wereld. Want deze grote- leider In de oorlog heeft eigenlijk géén program voor de vrede. Daarom zou men óók hem per soonlijk door te grote dankbaarheid een slechte dienst bewijzen! Tenax. Churchill verwacht conservatieve overwinning. Aan de vooravond van de verkiezin gen heeft Churchill gisteren zijn laat ste verkiezingstocht door Zuid-Londen gemaakt. Hij zeide aanwijzingen te hebben dat de Conservatieven zouden winnen. Hij verklaarde verder, dat een sterke eensgezinde regering, steunende op een belangrijke meerderheid, ge wenst zou ^ijn. Een labour-overwinning zou het land verzwakken. Indien er in Engeland een zwenking naar links zou plaats vinden, zou dit in vele landen op het continent aanleiding geven niet tot een geregeld socialisme, maar tot tot een geregeld socialisme, maar John Curtin overleden. De Australische premier John Cur tin is gisteren te Canberra overleden tengevolge van een hartaanval- Hij was een leider van ongewoon for maat en tevens één van de eminente figuren uit het Brtise Empire. Hij be toonde zich indertijd een uitstekend gastheer voor de uit Ned.-Indië ge vluchte Nederlanders. KORTE NEDERL. BERICHTEN. Het ligt in de bedoeling om ingaande 15 Juli weer een geregeld treinverkeer Hoek van Holland AlmeloBentheim in te leggen. WAAR ZIJN DE OTJDE VOORRADEN? Voedsel is op het ogenblik in vol doende mate aanwezig, maar daar mee Is ook alles gezegd. Er is verder gebrek aan alles. Wij weten dat de transportmoeilijkheden legio zijn, dat er van productie in eigen land' voor lopig nog geen sprake is. Maar wat er nog aan oude voorraden aanwezig is moet ter beschikking worden ge steld van het publiek. Menig, hande laar houdt deze voorraden vast totdat ten aanzien van de waarde van de gulden meer zekerheid bestaat. Bij sommigen leeft ook de ongegronde hoop dat bij het onderzoek van de vermogens, deze voorraden over het hoofd gezien zullen worden. Indien men op de hoogte is van achtergehouden voorraden kan men inlichtingen hierover aangeven bij het Adviesbureau voor de Zuivering, Nassauplein 43. (912 en 24 geopend). De naam van den aangever wordt, indien deze dit wenst, bij de verdere behandeling niet genoemd. Ook voor andere misstanden vindt men op dit bureau nog steeds gehoor. DENK OM DE VERKEERSREGELS! E?n wielrijdster, die Dinsdagmiddag, komende vanuit de richting Alkmaar op de Kennemerstraatweg bij de bocht van de Kooimeerlaan geen voorrang verleende aan een motorrijder, komen de uit de richting Heiloo. kwam bij de hierdoor ontstane botsing, te vallen en werd licht gewond aan hoofd en benen. Zij is door de B.S. naar huis vervoerd. ZWERVELINGETJES. Twee Zaandammer jongens, resp. van 8 en 10 jaar, die hier In de gemeente werden aangetroffen, nadat zij met een auto vanuit Zaandam waren meegere den, zijn door de politie weer naar hun ouders teruggevoerd. VOORINLEVERINGSBON VOOR MARGARINE. 4 Gisteravond vond in het gebouw van K. en W. te Den Haag de eerste openbare vergadering van de N.V.B plaats. Medegedeeld werd, dat prof. Schermerhorn af zal treden als voor zitter der N.V.B. om zich geheel aan zijn taak als minister-president te kunnen wijden. Grote plannen in de maak. De vorige week heeft te San Fran- cisco een confersntie plaats gehad tus sen de Amerikaanse minister van ma rine Forestel, admiraal Nimitz en ad miraal King en verschillende andere admiraals die de vraagstukken in ver band met het voortzetten van de oor log in de Pacific hebben behandeld- Engeland. Op het ogenblik maak ik een toer door Schotland. Een week in en rond Edinburg, een week in en rond Glas- gow, veertien dagen in de Highlands. Morgenmiddag ga ik op de terugweg een kijkje nemen in West-Linton, waar een meisjeskamp van pas aan gekomen Nederlandse kinderen is. Ik word er verwacht, maar kan er jam mer genoeg maar een uurtje blijven. In Mei was ik in Cumberland; veer tien dagen lang vergaderingen in dorpen en stadjes en 'veertien dagen op middelbare en lagere scholen. Je weet nu dat Bath Alkmaar heeft geadopteerd- Wat Bath doet grenst aan het ongelooflijke. Het is ontroe rend en het beste dat welke stad in Engeland ook doet. Bath is een stad vol schoonheid. Ik ben er trots op dat ik hier heb mogen leven, waar een werkelijk democratische gemeenschap dit voor mijn geboortestad heeft wil len doen. Ik kan er niet over uitwij den. Misschien heb je de radiouitzen ding gehoord. Ik zou het graag zelf willen komen vertellen. Op 21 Juli wordt hier een Alkmaar-week geopend. Ik zou dan graag terug willen komen uit Nederland met een rechtstreekse boodschap van Alk maar. Bath verdient het. Het tele gram van den Burgemeester was welkom. Ook het feit dat de eerste kaas naar den Koning ging had veel instemming- Een kaas voor den Bur gemeester van Bath zou nu zeer toe passelijk zijn. Je hebt geen idee van de waarde ring voor het verzet dat Nederland heeft geboden, niet het minst voor de waardige, maar nooit toegevende wij ze waarop de Koningin vanuit Enge land de strijd geleid heeft. Eli Prins besluit zijn brief met het verzoek zijn Alkmaarse vrienden te groeten. Wij nemen deze taak gaarne over en voegen er de wens bij dat Alkmaar spoedig in de gelegenheid zal zijn om uit zijn mond nadere bij zonderheden over zijn werk in Enge land en over Bath te vernemen. i Teneinde ook bij de verkoop va« margarine de normale handel in te schakelen, zal het publiek in de ge legenheid worden gesteld een win kelier te kiezen, van wie het mar garine wenst te betrekken. Hiertoe moet men de bestelbon K 12 (rood en blauw) uiterlijk op 7 Juli a-s. bij den, gekozen handelaar inleveren. De handelaar zal een ontvangstbewijs afgeven- De eerste keer, dat mar garine beschikbaar wordt gesteld, zal men deze moeten kopen bij den detaillist bij wien men bon K 12 heeft ingeleverd. Daarna lx men ge heel vrij in de keuze van winkelier. In het bijzonder wordt er op go- wezen, dat de bonnen K 12 alleen ingeleverd kunnen worden bjj die detaillisten, die. destijds gewoon wa ren margarine te verkopen (derhalve bij kruideniers, zuivelbedrijven e.d.) Bij den slager derhalve niet. INWISSELING VAN WAARDEN BONNEN. De Contact-Commissaris van de Voedselvoorziening voor Noord-Holland Noord deelt mede, dat bakkers en melkslijters, welke de waardebonnen K 03 van het publiek hebben inge nomen. deze bonnen bij de volgende bankinstellingen ter uitbetalingen kun nen aanbieden: Te Alkmaar, Hoorn, Den Helder en Schagen bij de Nederlandse Midden- standsbank N.V.; te Medemblik bij da Hoornse Crediet- en Effectenbank; in de overige gemeenten benoorden Alkmaar bij de Coöperatieve Boeren leenbank ter plaatse. DIEFSTAL. I k Ten nadele van een vishandelaar lx gisteren op de Vismarkt alhier een oliejekker ontvreemd. De politie stelt een nader onderzoek in. tf HOUTDIEFSTAL. Bij de politie werd door een huise eigenaar aangifte gedaan van het uit breken en wegvoeren van al het brandbare materieel van een hem toe behorend perceel aan de Compagnie- straat. VERNIELING VAN HET HOOILAND,* Een veehouder diende bij de politia de klacht in. dat zijn hooiland aan de Schermerweg door een aantal voetbal lende jongens werd vertrapt. De poli tie heeft een 8-tal jongens van 20 tot 24 jaar verbaliseerd. J MEN ZIJ GEWAARSCHUWD! Het is jiog steeds verboden door h'e< tunneltje aan de Bérgerweg te fietsen.- Er zal daar voortaan weer dooi da politie gecontroleerd worden. DE KLOKKETOREN. f Een ingezetene van Rotterdam, <Se niet genoemd wenst te worden, stelda aan den voorzitter van Oud Alkmaaa f 1000 ter hand als bijdrage in da kosten van de wederopbouw van dfl 16de eeuwse klokketoren. BURG. STAND ALKMAAR. J Geboren: Pieter, z. van Pietec Leijding en W. A. van der Vecht. i Cornelia, d. van Joost de Pijper en: E- C. Roomer. Jacobus H. M., z. van Gerard -T. Leen en J. W. E. Voor man. Ida G„ d. van Klaas Knol en A. C. de Hek. Gerardus P., z- van Wilhelmus de Boer en M. Molenaaib Catharina E., d. van Pieter Oost-, wouder en C. N. Renooij. Hendrl- kus M- A., z. van Hendrik Schinkel en J. F. Engel. Getrouwd: Jan W. A. van defl Does en Sara E. Kuiper. Bergen, PROJECTIELEN EN LANDMIJNEN, Wij verwijzen naar de advertentie in dit blad, betreffende de aangifte van plaatsen waar zich nog niet getllj plodeerde projectielen bevinden.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1