DE VRIJE ALKMAARDER DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING ANNEXATIE? Buitenland Stadsnieuws Uitg.: Stichting „De Vrije Alkmaarder" i.o. Dir.: M. J. Roggeveen; Hoofdred.: E. Ta«Callo i Wnd. hootdred.: Jan C. Reuver» Redactie: Achterdam 20; Tel. 2274 WOENSDAG 11 JULI 1915 2e Jaargang No. S87 Administratie: Westerweg 27, Telefoon 3250 Advert.pr. 15 ct. p. m.m. m. een min. t. 11.50 Abonnem.pr,: 25 ct. per week (voorloopig) Losse nummers 10 cent Nadat vooral gedurende de laatste periode van de bezetting de mede lijdende klanken in de Engelse en Amerikaanse pers en radio niet van de lucht waren wanneer het de be zette of nog maar pas bevrijde ge bieden betrof, terwijl aan de andere kant dè schuldvraag van het Duitse volk, speciaal na de gruwelijke ont dekkingen in de Duitse concentratie kampen, voortdurend aan de orde werd gesteld, werden deze geluiden na het beëindigen van de oorlog in Europa steeds zwakker. Op het ogenblik is de aandacht van de wereld op geheel andere gebeurte nissen. die voor het toekomstig lot van de volkeren zeker van het groot ste belang zijn- De jammerende" geluiden zijn nu geheel verdwenen en wij betreuren het alterminst dat men het niet no-. dig vindt het klaaglied over de ge bieden die door de Duitsers kaalge vreten zijn, verder te zingen hoewel de toestand vooral in Nederland al lerminst hoopvol is. Er is absoluut geen reden om d.e naaste toekomst onbezorgd tegemoet te zien. We zul len van de winter een harde dobber hebben in ons ontredderde land, Voor een groot deel zijn we aange wezen op de stroom voedsel van overzee, maar zal die stroom even overvloedig als nn blijven vloeien? De voedselconferentie te Londen liet weinig optimistische geluiden horen. We spreken nu nog maar niet eens van het absolute gebrek aan kleding en dekking dat er gedurende het barre jaargetijde zal bestaan- De discussie over de schuldvraag van het Duitse volk is inmiddels om geslagen in beschouwingen die eer der bezorgdheid omtrent het lot van dit volk in de naaste toekomst uit drukken. We kunnen ons dit voor stellen. De algemene situatie in Europa zou zeker niet verbeteren wanneer de nabije toekomst de hon gersnood in Duitsland de totale ont wrichting in de hand zou werken. De aandacht van de grote mogendheden is zeer begrijpelijk op het geweldige probleem, dat leiding en opvoeding van het verslagen volk met zich meebrengt, gericht. Hierin schuil 3 STRIJD TEGEN JAPAN. De Geallieerden meester van het luchtruim. Bij de aanval van gisteren - op Tokio is duidelijk gebleken welk pen overmacht de Geallieerden in de lucht, zelfs boven het Japanse moe derland bezitten. De Geallieerden verloren geen enkel vliegtuig en geen enkel schip. Met twee vijande lijke verkenningsvliegtuigen, die zich in de buurt van de vlooteenheden vertoonden, werden korte metten gemaakt. 145 Japanse vliegtuigen werden ,op de grond vernietigd. Op Borneo voerden de Geallieer den een nieuwe landing uit op de westelijke kust van de baai van Balik Papan bij Djinabora. Het gehèle gebied in de omgeving van de olievelden van Pandan.Sari is nu in geallieerde handen. De Japanners concentreren een grote macht in de omgeving van. de berg Bato Ghanpad. Men verwacht hier felle strijd. De Chinese troepen inade Japanse corridor in, 2!uid-China zijn verder doorgedrongen in de stad Kwei-lin. terwijl ook de plaats Sjoeng toe verd veroverd- HET BESTUUR VAN DE DUITSE HOOFDSTAD. Ten aanzien van het bestuur van de Duitse hoofdstad is gisteren tus sen de verschillende partijen' over eenstemming bereikt. Er werd be sloten om Frankrijk als vierde lid aan de bestuursorganisatie toe te voegen. De commandanten van de vier be zettingsmachten zullen bij wisseling steeds elk 15 dagen als hoofdcom mandant optreden. Een technische staf \gal als adviserend lichaam op treden. DE VERKIEZINGEN IN JOEGO-SLAVIë. Maarschalk Tito heeft aangekon digd, dat er voorbereidingen worden getroffen tot het houden van alge mene verkiezingen. Binnen enkele maanden zal men met de voorberei dingen gereed zijn. De bevolking zal gelegenheid worden gegeven echter het gevaar, dat de belangen! zici, voor een republiek of een mo v.an de ex-bezette gebieden min of| n3rchle uit te spreken- meer over het hoofd zullen wordei gezien. Om een enkel voorbeeld te noe men: de vorming van een'z.g. „pool" van transportmiddelen, waarin, ook al het door 'de Duitsers uit Neder land geroofde spoorwegmateriaal is opgenomen. Deze transportmiddelen zullen ten -algemene nutte gebruikt worden, hetgeen betekent dat Ne derland zijn eigen transportmiddelen, die het momenteel zo hard nodig heeft, niet terug kan krijgen. Wij vragen ons af, hoe bij een re geling in deze geest, ons door de Duitsers systematisch kaalgestolen land ook maar een gering gedeelte van de enorme schade op de rovers zal kunnen verhalen. Gezien deze vraag, mede in over weging nemende de precaire toestand waarin onze voedselvoorziening zich bevindt als gevolg van de roekeloze inundaties, vragen we ons af, of het geen aanbeveling zou verdienen, de aanspraken op annexatie van Duits grondgebied geldend te maken, al thans met meer klem te reserveren. Indien nodig zullen we de onaan gename kwestie van de annexatie moeten durven aanvatten, opdat niet strak» onze rechten niet meer te realiseren zullen blijken te zijn Jan C. R. DE CONFERENTIE TE SIMLA. Op de conferentie te Simla, waar over de zelfstandigheid van Brits- Indië wordt onderhandeld, heeft dc Mohammedaanse bond geweigerd een naamlijst te geven voor leden van de uitvoerende raad. De Mo hammedanen eisten alle zetels voor ich op. De onderkoning. Lord Wa- ■ell, zal nu zelf een dergelijke naam lijst samenstellen. Blijkbaar hee-«' er op de conferentie nog te weinig vertrouwen omtrent de "goede bedoe lingen van de Engelsen ten opzichte .van de zelfstandigheid van Indië. 180.000 GEVALLEN VOOR DE TRIBUNALEN. Naar wij van de zijde van het M G. vernemen, zullen er niet minder dan 180.000 gevallen aan de Tribu nalen in ons land ter berechting worden voorgelegd. Aangezien - het echter volgens de^mening van het M.G. onmogelijk is, in verband met de daarvoor benodigde bewa kers en gebouwen, alle 180 000 peiV sonen gevangen te houden, zal eerst daags een aanvang worden gemaakt met de vrijlating van die gevallen, die daarvoor in aanmerking komen. De „vrijgelatenen" zullen echter in huisarrest worden gehouden en voor elk geval" zal een curator worden VOOR OF TEGEN DE ANTITHESE. De kring van „Vrij Nederland" in Alkmaar en omgeving organiseerde gisteravond in de kleine zaal van de Harmonie een debating->avond over het onderwerp „Voor of tegen de antithese", waar het woord gevoerd werd door ds.^Dronkers uit Zaan dam. Aansluitend bij een eertijds in „Trouw" verschenen artikel getiteld „Wat wij willen", verwierp de spre ker in overeenstemming met Vrij Nederland, de N.V.B. en groepen uit zowel protestantse als Rooms Katho lieke kring de antithese als niet ge schikt voor de maatschappelijke op bouw in de moderne tijd. Aan de hand van vijf stellingen lichtte ds- Dronkers zijn standpunt toe. Het was niet juist, de antithese, voor 100 jaar een standpunt inne mend tegenover liberalisme en ratio nalisme, zonder meer over te plan ten naar onze tijd; door de wijziging van de politieke structuur was het aanhangen van een bepaalde poli tieke groep niet meer te ve^enzel- vigen met bepaalde geestelijke prae- missen; aij werkte de scherpe schei ding tussen bepaalde groept sterk in de hand. waarom zij dus juist op politiek gebied verwerpelijk was: zij miskende door haar poging, nieuw leven in te blazen in een beoaalde groep, de roeping van het volk als geheel. De isolering van het Chris telijke .deel moest gaan ten koste van het geheel. Spreker noemde het separatisme van deze groep dan ook een liefdeloze daad; terwi'l de spre ker er tenslotte de nadruk oplegde, dat de antithese alleen recht van be staan zou hebben wanneer „het getij zou kerenen de kerk in het nauw zou worden gebiecht". Iedere Chris telijke yorming zij een noodwoning, zij is echter nooit en te nimmer een goddelijk gebod". Samenvattend kwam ds. Dronkers tot de slotsom, dat de antithese Ai geen vruchtbaar beginsel meer kon vormen voor het belang van l:erk* politiek en volk. In de plaats van separatisme moet een politiek van vereniging, met een vooruitstrevend programma gestald worden. We moeten de durf hebben een andere koers te kiezen tot hei! van het volk als geheel. In de levendige discussie, die de aandachtige belangstelling manifes teerde, werd er van de zijde varv de groep om Trouw de nadruk op ge legd, dat juist in d» wereld van no de oorlog de antithese tot nieuw leven gekomen was. Hoewel Trouw benoemd, die controle hierover uV- oefent. Er zullen uiteraard slechts speciale categorieën voor deze voor lopige vrijlating in aanmerking kun nen komen. Hoewel in deze nog niets definitiefs is besloten, wordt hierhü gedacht aan nersonen boven de 60 jagr. zieken, de werkelijke brood- n.s h.'ers e.d. Men verzekerde ons. dat deze maatregelen geen enkele invloed zul len hebben op de uiteindelijke be rechting van de voorlopig vrijgela- tprtên. Het bevreemdt wel zeer, dat de Tribunalen nog steeds grotendeels niet zijn samengesteld en nog steeds niet op volle toeren draaien. Dit wordt toch wel zeer wenselijk ge zien het grote aantal te berech'en gevallen, maar bovendien ter afdoe ning van de zuivering, die, wotdt ze op de lange baan geschoven, zeer remmend en ontbindend bij de ge zondmaking van ons volkslevep zou gaan Werken. Dienst is dienst „De niet-verbroederingsverorde- ning tussen de Britse bezettings troepen en de Duitsers zal -binnen een maand waarschijnlijk opgehe ven worden, zodat de troepen vriendschap mogen sluiten met Duitse meisjes. De gehele aange legenheid wordt door de hoogste instanties besproken". Ik stel me voor dat radio en film het ontroerende ogenblik zul len verslaan waarop John en Grct- chen elkaar op de minuut af in de armen zullen vliegen. „Vriend schap", heet dat officiëel. De dienstorders moeten nqg Mteds aanvullen wat de mens waardigheid tekort komt. „Geeft ffcht. Afstand nemen" Plants rust- Ga je gang maar jongens. - Ceebee. ons volksleven geen politiek van gedwongen een heid voorstaat, wil zij overwegende invloed aan de Christelijke geloofs belijdenis op het maatschappelijk leven* Ds. Kuiper, die de discussie ook had ingeleid, beklemtoonde in zijn* slotwoord dat wij als groot volk op een klein stukje land bij elkaar hoorden, dat we aan ons volk moesten bouwen temidden van de volkerengemeenschap. „De ver schillen zullen blijven, de tegenstel lingen zullen misschien worden verscherpt- Wij zijn echter naast elkaar gesteld opdat wij naast elkaar zouden leven in ons her bouwde vaderland". EEN ONJUIST VERWIJT. In de Vrije Pers van 14 Juli J.f» wordt in Onder de schijnwerper" een verwijt gericht tot den voorzit ter van het gewest N.H.-N. van de S'D.A.P., deze zou verruimd hebben de pers bij deze" belangrijke bijeen komst uit te nodigen. Ons antwoord hierop kan een voudig en afdoende zijn: le- was tevoren niet bekend dat minister Mansholt aanwezig zou zijn; 2o. kon de „Vrije Pers" beter bij eigen correspondent die wel ter vergadering aanwezig was en verslag maakte, naar de reden van niet-inzending van zijn copie informeren. KAPELKERK ALKMAAR. Orgelconcert Feike- Asm». Voor een vrij goed bezette kerk gaf de organist Feike Asma de eerste van een reeks orgelconcerten, welke hif voornemens is ook deze zomen weer te geven. Ter herdenking van Jan Zwart (over laden 13 Juli 1937) werden een drietal werken van deze organist-c.omponist uitgevoerd ISeike Asma is hier geen onbekend©, Hü heeft deze avond weer bewezen een organist van formaat te zijn. die ia staat is elk werk naar inhouden ka** rakter té vertolken, wat ons vooral op-< viel in ..Fantasie over het Lutherlied ..Een vaste burcht is onze God" van J. Zwart en nog meer in Sonate VI van F. Mendelssohn. Vooral het tedere Andante deed uitstekend als tegenstelling met het meer virtuose karakter van het koraal met variaties en Fuga. Prachtig van stijl en registratia speelde de organist het Choral III van César Franck. één van de drie op het - laatst van zijn leven geschreven wer ken van den Belgisch-Fransen mees ter. Een waardig slot van dit concert vormde het koraalvoörspel: „Uren. dagen. maanden, iaren" en Postlitd' 'oa en Fuga van J- Zwart, waarvan het koraal door de aanwezigen (op verzoek) werd medegezongen. Dat de nog komende avonden zich in een groeiende belangstelling moge verheugen. De organist Asma verdient dit ten volleg Joh.'v. Engelen.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1