Ovèr buitenlandse politiek BINNENLAND HOE STAAT HET MET ONZE INDUSTRIEËN? VIII. Roosevelt's erfgenaam. Dat koningskronen erfelijk zijn, Is algemeen bekend. Velen weten ntet, dat óók de machtige functie ,van President van de Verenigde Staten van Noord-Amerika door erfrecht kan worden verkregen. En ♦toch deed dit verschijnsel zich reeds Brie maal in de laatste halve eeuw yoor. In 1901 stierf President Mac Kinley en werd automatisch opge- ,volgd door dén in 1900 als vice- president gekozen Theodore Roose- ,velt (niet te verwarren met zijn neef, den dit jaar overleden Franklin D. Roosevelt)- In 1923 stierf Presi dent Harding en liet zijn ambt na aan Calvin Coolidge. Thans verkreeg Harry Truman door erfenis deze positie van machtigste man in de rijkste staat ter wereld. Truman heeft aanstonds doen we ten, dat hij als erfgenaam de poli tiek van zijn groten voorganger wilde voortzetten. De grote vraag is niet zozeer of hij het inderdaat^ wil, maar of hij het ook kan! zl|re al zou Truman over even buitengewone eigenschappen beschikken als de man, van wie hij het ambt en de levenstaak geërfd heeft, ook dan nog zou hij niet aanstonds over het zeer grote gezag van Roosevelts per soon beschikken. Verscheidene mi nisters trokken zich reeds terug en de zeer talrijke persoonlijke advi seurs van Roosevelt kunnen onmo- gelijk in die mate aan den opvolger verknocht zijn als aan den ouden meester. Van openlijke oppositie tegen Truman hebben we nog niet gehoord, maar stellig wordt er- de AANGIFTE PROJECTIELEN E.D. De burgemeester van Alkmaar brengt ter algemene kennis, dat een ieder, die kennis draagt van de aan wezigheid van landmijnen, niet ge ëxplodeerde bommen, handgranaten, ammunitie of andere* gevaar opleve rende projectielen op diens erf of land of op enig ander particu'ier of openbaar terrein, verplicht is daarvan terstond, doch uiterlijk vóór 15 Juli a-s. opgave te verstrekken ter Ge meentesecretarie, afd. Mil. Zaken, onder vermelding van de aard en de hoeveelheid van de gevaar opleve rende projectielen, van de juiste aanduiding waar de projectielen rich bevinden en van de naam en het adres van eigenaar of gebruiker, op Wiens grond deze zich bevinden. De Burgemeester. OPHEFFING MILITAIRE COMMISSARIATEN VAN HOORN EN ZAANDAM. l Op een persconferentie deelde ma joor Bokhorst o.m. mede, dat het Militaire Commissariaat te Hoorn zal worden opgeheven en onder het Mil. Gomm. van Alkmaar zal worden gebracht. In Hoorn zullen enige officieren van het M.G. achterblijven ter afwikkeling van <4e lopende za ken- Dê Mil. Comm. van Hoorn, maj. Dekker zal tot toegevoegd officier van maj. Bokhorst worden benoemd. Met ingang van 1 Aug. zal ook het Mi'- Comm. te Zaandam worden op geheven en onder Alkmaar komen Ite ressorteren. Eveneens is dit het geval met die delen van het Mil. jComm. van Haarlem, die gelegen gijn boven het Noordzeekanaal. 'AANVRAAG TEXTIELGOEDEREN. Het commissariaat Noodvoorzie ning deelt mede, dat vanaf Woens- 'do- 11 Juli tot en met Zaterdag 14 pr aan: 1. gebombardeerden, 2. ge- t: ifenen-geëvacuëerden, 3. gerepa-* triëerden, de gelegenheid wordt ge boden textielvergunningen aan te v agen. Een "dringend beroep wordt gedaan op het publiek, om aanvra gen tot het alleruiterste te beperken, rodat een rédelijke verdeling der goederen kan plaats hebben. De aan gevraagde vergunning ontvangt men niet eerder aan na huisbezoek van een lid van het NVH-HARK-comité. Aanvragen voor Alkmaar kunnen Worden ingediend alleen schrifte lijk— MJ NVH-HARK-comité, Ken- «noentraatweft 106 •laatste drie maanden achter de schermen door de verschillende grote concerns in Amerika gewerkt om hun invloed op Truman's regeripg te vergroten. Reeds werd gemeld, dat zijn bestuur minder „persoonlijk" en meer „objectief" zou zijn. Oi. kan dat niet anders betekenen, dan dat de grote ondernemingen meer dan te voren de koers der regering Aülen bepalen. Tijdens de conferentie van San Francisco is gebleken, dat Truman niet bereid was 'n anti-Russische po litiek te voeren. Door bemiddeling van Harry Hopkens den ouden vertrouwde van Roosevelt, die zich thans óók terugtrok wist hij ten slotte het vertrouwen van Stalin te herwinnen, dat aanvankelijk door de loop der besprekingen te San Francisco zeer verzwakt was. Thans zal hij. binnenkort met Sta lin en Churchill samen in of bij Ber lijn moeten confereren. Dit gaat waarschijnlijk gebeuren in de weken tussen de stemming en de uitslag van de Engelse verkiezingen. Chur chill is daardoor in een wat twijfel achtige positie. Zal het Truman daardoor lichter vallen om de rol van scheidsrechter tussen de twee grootste Europese machten te ver vullen? De taak immers, die Truman erf de, is o.a- het in vrede naast elkan der doen leven van het Britse Ge menebest en de Unie van Socialisti sche Sovjet Republieken. De taak lijkt bovenmenselijk zwaar. Maar er is niemand anders, die haar op zich kan nemen, dan de nog grotendeels onbekende erfgeftaam van Roosevelt. MisscHïen dat deze betrekkelijke on bekendheid hem een vrijheid van beweging veroorlooft, w^Jke hem zeer pas kan komen'. Tenax. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren Pieter, z. van Pieter de Vries en J. M. de Graaf. Cornelis J. M.. z. van Petrus J. Kroon en C. A. Groot- Henri A. Th.', z. van August A. H. van Roon en A. M. Blom. Elly, d. van Jacob van der Zei en D. Visser. Laurens G. F., z. van Lau- rens A. Greve en M. Poel. Bernar- dus W.. z. van Gerardus B. van Vliet en C. Jaspers- Ondertrouwd-r- Nicolaas M. Noofn en Wilhelmina Broersen. Jan Koeman en Wilhelmina C. Bouman. Cornelis M. Postma en Josina Smit. Cornelis Kpopman en Alida Koopman. Marinus Drubel Ketner en Beren- dina P. H. Esser. Jan Veer -en Anna Breeuwsma, Pieter Knip en Janke Westerhof. Johanoes P. Veldt en Catharina M. van Diepen. Adrianus Jonker en Cornelia A. Tes6elaar. Jan Kolk en Guusje T. Bakker. Lamber- tus Martin en Tetje van der Baan. Pieter J. Schuljl en Jacoba H. Heilij- gers. Getrouwd: Jan L. Vredenburg en Cornelia A. van Berkum. Willem de Moei -tn Lucia E. M. Kroeders. Willem vart Dijk èn Helena M. M. Vee- ger. Jan Kok en Alida J. van Ber kum. Overleden: Aafje Ranziin, geh. ■met F. H. Savonije, 66 jaar- Hendrik Booij, gehuwd met N. Wognum, 48 j. Bartholomeus Vink. gehuwd met M. Slaakweg. 69 j. Catharina Hemels. Ij. Trijntje Lebbing, gesch. van G. J. Kleiimeer, 84 j. Jochem L. Schreuder. gehuwd met W. van der Helm, 44 jaar. STAATSEXAMEN. Zij die deel wensen te nemen aan het Staatsexamen H.B.S. a en b (na jaarsexamen 1945) kunnen zich aan melden vóór 1 Augustus bij den secretaris, dr. H. C. Germs, dr. Hugo de Grootkade 27 te Groningen, giro rekening 41988. Bij aanmelding te vens examengeld storten op giro rekening 41988 (zie blz. 309, m.o-wet). De beperkingen der examenstof zijn voor 1945 dezelfde als voor 1943 en 1944, die ook voor de scholen golden. Plaats en datum van schriftelijk en mondeling examen worden nader bekend gemaakt, vérmoedelijk in Den Haag, Hilversum en Groningen. Aan de reconstructie van de spoorbrug bij Deventer wordt hard gewerkt. Men gebruikt daarvoor En gels bruggenmateriaal. Vier lange treinen met dit materiaal zijn tot nu toe aangekomen. Transport Over de heuvels en wouden van de Veluwe ligt de doodse stilte van een donkere Februarinacht. Geluidloos, doch onzegbaar si nister en dreigend tasten de witte stralen der schijnwerpers zoekend langs heiningen en barakken van het kamp „Amersfoort". Buiten het prikkeldraad in de vrijheid, schreeuwt een enkele nachtvogel zijn schorre kreet. Op het voorplein van het Lager staat, dicht opeen éen donkere groep gevangenen; de kale hoof den doen de magerheid der ge zichten sterker uitkomen, velen zitten op hun kleine koffertje, sommigen fluisteren nerveus, an deren zijn gelaten en berustend, als murw geslagen door hun noodloot. Maar ieder van de ke rels voelt de loodzware dreiging van de toekomst, die voor hen staat als een donkere muur, grauw en ondoordringbaar. Ze zitten door elkaar, de mis dadiger en de politieke strijder, Se student en de souteneur de oude rot, die reeds in verschillen de k ampen en gevangenissen heeft gezeten en de zo juist ge arresteerde KP'er, die nog onbe kend is met de spanningen en dreigingen van het concentratie kamp. Dan klinken bevelen en lang zaam trekt de kleine groep naar het hek, kort snauwen doen het gefluister verstommen, één voor één lopeif ze door de poort het kamp uit, naar het dubbele cor don van bewakers. En dan marcheren ze, lang zaam, een toekomst tegemoet, die zo donker is als de nacht, die hen omringt. KUNSTBEZIT VAN HET NEDERLANDSE VOLK WEER IN AMSTERDAM TERUG. Onlangs zijn in def hoofdstad onge veer een honderd werken van mees ters uit de bloeitijd van de Neder landse schilderkunst in het Rijks museum aangekomen. De doeken zijn in de St. Pietersberg bij Maastricht opgeborgen geweest en zijn nu weer per schip naar Amsterdam overge bracht. Het ligt in de bedoeling een ten toonstelling van grote Hollandse meesters te organisereó die alle vroe ger gehouden tentoonstellingen op het gebied van de schilderkunst zal overtreffen. Ook uit Steenwijk zul len daartoe nog een vijftigtal doeken naar het Rijksmuseum worden over gebracht, die daar een veilig onder komen vonden. Om U een idee te geven van de keur van stukken die er te zien zul len zijn noemen wij hier slechts de namen van Potter, Pieter de Hoogh, .Ruysdael Jan Steen, en niet te ver- 'geten Frans Hals, die door enige schuttersmaaltijden vertegenwoordigd zal zijn en 'Rembrandt, waarvan men o.a. de Staalmeesters, de anato mische les, Titus en de steenen brug zal kunnen bewonderen. Ook schil- lerijen van de schilder van de stilte, Tan Vermeer van Delft, zullen er prijken terwijl ook oudere meesters- zullen worden tentoongesteld onder wie b.v. Rogier van der Weyden- Alle stukken hebben niet geleden door de „duikperiode". De omstan digheden in de St. Pietersberg die een natuurlijke air-eonditioning be zit, waren buitengewoon gunstig voor het opbergen van de kunstschatten. VERBOUWT SPERCIEBONEN. Aangezien de groenten-positie d^-e winter van dien aard zal zijn. dat alie zeilen bij de n^ast zullen moeten om het enigszins dragelijk te maken, wordt de tuinbouwers in overweging gege ven. zovéél mogelijk spereiebonen te telen. Er is een belangrijke hoeveel heid blik beschikbaar gesteld om de boontjes in te conserveren, zodat een flinke sperciebonen-oogst er veel zal kunnen toe bijdragen, dat in de ko mende winter het groenten-rantsoen dragelijk zal zijn. Er is zaaizaad ge noeg te verkrijgen. Werkt dus allen mee en benut elk hoekje vrijgekomen laad voor de teelt yan spereiebonen) T in. BOUWMATERIALEN. Uiteraard is er in het Zuiden alles op gezet om de productie van de bij de wederopbouw zo nodige ma terialen zo spoedig mogelijk te her vatten. De productie in de maand Mei-was opgelopen tot 15.000 ton cement, 400 000 dakpannen, 20.000.000 bakstenen, 16.000 vierk. meter hpuw- platen, 400.000 draineerbuizen en 600 ton gresbuizen. De cementpositie is voldoende geweest om de Zuidelijke gebieden te voorzien. In het algemeen kader van de wederopbouw betekenen deze pro ductiecijfers echter nog niet veel meer dan de bekende druppel op de gloeiende plaat. Dé glaspositie noem de men ronduit hopeloos. Wij zullen het vooreerst wel met kunstglas moeten doen. Ook de houtvoorzie ning staat er niet bijster gunstig bij- Het kapplan 1945 wil 42.000 kub. meter eiken, beuken en populieren vellen, doch de minimale behoefte van wederopbouw en industrie be draagt 93.000 kub. meter; dennen- en vurenhout is er minimaal niet minder dan 384.000 kub. meter nodig doch hiervan zal "slechts 62.000 kub. meter beschikbaar zijn- Men is nog vrijwel geheel aangewezen op voor ziening uit de binnenlandse bossen, doch er is hoop voor leveringen uit Zweden en Canada. EMBALLAGEBLIK. De fabricage van voldoende em- ballageblik ten behoeve van de con- servenindustrie in dit jaar is verze kerd. IJZER EN STAAL. De aanvoer overzee van aange kochte voorraden wil nog niet vlot ten. Het is ephter gelukt om ong. 20 pet. van de Belgische productie voor ons land vrij te krijgen en het is te verwachten dat de bandel de volgende maand weer op beschei den schaal zal kunnen worden be voorraad- Uit Luxemburg is reeds materiaal ontvangen en belangrijke leveringen kunnen vandaar worden verwacht. De aanvoer van grond stoffen voor gieterijen is voor dit jaar verzekerd. De Franse staalindustrie wil graag leveren, maar door gebrek aan de viezen konden nog geen orders ge plaatst worden. ZINK. De zinkindustrie te Budel produ ceert sinds enige maanden bladzink waarvoor de grondstoffen uit het buitenland worden aangevoerd. Er heeft reeds distributie ten behoeve van herstel en wederopbouw plaats. DE VLIEGTUIGINDUSTRIE. De Fokkerfabrieken te Amsterdam zijn door den bezetter na Dolle Dinsdag geheel leeggestolen. Niet dan na herstel van alle fabrieken zal tot de bouw van eigen vliegtuigen kannen worden overgegaan- Tot zo lang zullen we het met buitenland se machines moeten doen. De bestuurder van de Fokkerfa brieken, de heer J. E. van Tijen, die dézer dagen uit Budhenwalde is teruggekeerd en zijn werkzaamhe den weer heeft hervat, verklaarde tegen een redacteur van Anep-Aneta er veel voor te voelen de volledige inventaris van een Duitse vliegtuig fabriek naar hier over te brengen. Momenteel is men bezig met het repareren -van de fabriek zelf en het inventariseren en bijeenbrengen van het materiaal dat over het gehele land verspreid werd. Het conjtructieoureau ging gedu rende de oorlogsjaren ondanks alle Duitse contröle door met het maken van ontwerpen voor burgeriucht- vaartdoeleinden. In verband met het toenemende luchtvaartverkeer is het bezitten van een eigen vliegtuigfabriek voor Ne derland van het allergrootste belang, mede door de nieuwe gezichtspunten voor hand- en hoofdarbeid die daar door ontstaan. Medewerkers van de Redactie: C. B. Termaat en M. v. d. Vall. Druk: Pagbl- .voor Noord-Holland

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2