DE VRIJE ALKM SABOTAGE DAGBLAD VOOR ALKMAAR ER OMGEVING of samenloop van omstandigheden? Uitg.: Stichting „De Vrije Alkmaarder" i.o. Dir.: M. J. Roggeveen; Hooidred.: E. Tat-Callo Wnd. hooidred.; Jan C. Reuvers Redactie: Achterdam 20; Tel. 227% ZATERDAG 14 JULI 1945 2t Jaargang No. 690 Administratie: Westexweg 27, Telefoon 3250 Advert.pr. 15 ct p. m.m. m. een min. v. f 1.50 Abonnementsprijs: f 1.— per maand Losse nummers 10 cent Geheimzinnige explosies van Duitse munitie. Geruchten doen in Alkmaar de ronde: „Beverwijk en Driehuis zijn zonder ruiten en daken, beide plaatsen zijn geëvacueerd, er zijn reeds honderden doden en gewonden te betreuren.," Met een klein groepje journalisten rijden wij. Vrijdagmorgen in een kra kend autobusje, dat ons welwillend is afgestaan door de sectie voorlichting van het M.G., naar de plaats des on- heils om te informeren naar de oor zaken en te zien naar de gevolgen van deze tweevoudige ramp. die Donderdag op twee zo geheel verschillende tijd stippen en plaatsen is feschied- Is het zo erg? Over de omvang van de ramp worden we al gauw gerustgesteld: de eerste Beverwijker. die we spreken stuurt ons onmiddellijk de verkeerde kant op. Het zou dus nog wel meevallen. En inder daad. de schade is niet zo groot als de geruchten voorspelden. Doch niet temin. hier is voor duizenden guldens aan glas en dakpannen vernield. In de gemeente Beverwijk heeft vooral de Westerhout. de wijk ten Westen van de Brcedstraat, de grootste schade op gelopen. De meeste ruiten zijn hier kapot en o.m. is hier het magazijn van de conservenfabriek van de fa. Docter geheel uitgebrand, doordat een ben zine brandbom, die door de explosie in de lucht geslingerd was. op het dak van de fabriek is neergekomen. Overal verspreid liggen hier handgranaten, raketten, pantsergranaten, brandbom men. mitrailleur- en geweerkogels, die door explosies op en tussen de hui zen zijn terecht gekomen. Hier heeft de bevolking in allerijl de woningen verlaten, met het gevolg, dat minder waardige' individuen hun kans hebben gezien en genomen, door fietsen, radio toestellen en andere waardevoorwerpen weg te slepn Hoe kon het gebeuren? „De oorzaak?" Enige BS'ers, die be last waren met de bewaking van de grote stapels Duitse munitie, die al sinds de capitulatie op het weiland bij de boerderyi van den boer Joor welke boerderij thans geheel is ver nield lagen opgeslagen, vertellen: „Het is voor ons een raadsel: met ons zessen waren we daar oo wacht: plot seling hoort een van ons een scherp gesis. Wij constateren een klein brandje bjf een kist met lichtspoormunitie. Onmiddellijk trachten we het te do ven. maar de absolute afwezigheid van brandblusmateriaal maakt elk succesvol blussen onmogelijk. Waren er slechts een paar spaden geweest: de ramp was niet gebeurd." De burgers, die wij naar hun mening vragen, halen de schouders op: „We weten slechts, dat de Duitsers, die hier met Nederlandse meisjes in het Noord zeekanaal zwemmen (de meisjes zijn thans gearresteerd), op duizend meter afstand van de opgeslagen munitie in de duinen aan het mijnen ruimen zijn Tijdens de explosie hadden zij een feestje. Het eigenaardige is, dat de munitie die gisteren ontploft is. van daag naar een andere plaats vervoerd zou worden". Het is hier nog levensgevaarlijk- Wij gaan verder, naar Driehuis. Over een smal landweggetje rammelt ons autobusje. Alles ademt hier rust en vrede. Een hoge, blauwe zomerlucht .welft zich oyer de lage weiden en gouden korenvelden. Plotseling stopt de wagen: Voor ons ligt het versplin terd wrak van een luxe-auto. Stukken van de carosserie hangen in de tele graafdraden.We schieten een paar jongetjes aan en die vertellen het ons: Kortgeleden reed hier een auto met twee Canadezen en twee Hollandse meisjes, wat te dicht langs de berm. Een zware landmijn, die in de berm lag begraven, explodeerde en alle vier in zittenden werden op slag gedood." Stil staan we bij het gat, waar de nijdige machine zijn hels werk heeft verricht. Dan rijden we verder- In Driehuis brandt het nog. Bij het Slingerduin in Driehuis vin den wij een zelfde beeld van kapotte ruiten en daken. De explosies zijn hier om tien uur 's avonds begonnen en deze zijn het. die wij in Alkmaar het best hebben vernomen. De burgers zijn hier gewaarschuwd rekening te hou den met mogelijke nieuwe ontploffin gen. Het hangt slechts van de wind af. hoe de toestand zich zal ontwikkelen. Achter het crematorium brandt het nog steeds in de duinen, die daar ge vuld zijn met munitiebunkers en loop graven. Een Hollands marine-officier. die belast is met de leiding van het blus werk. verklaart dat. hoewel de moge lijkheid niet is uitgesloten, er officieel niets bekend is van sabotage. Een on derzoek wordt echter ingesteld. Perti nent ontkent hij. dat de ontploffingen in Beverwijk aan sabotage te wijten zouden zijn- Hij .verklaarde: Zij, die met de bewaking belast waren, hebben geknoeid met de ap paraten die aan hun zorg waren toe vertrouwd. Wij moeten thans, door een tekort aan personeel, werken met mensen, die onbekwaam zijn voor hun taak, die ongeschoold zUn en geen discipline bezitten." Ook hier werken Duitsers in de buurt. De bevolking is ook in deze plaats- van mening, dat de oorzaak van de ramp bij de Duitse krijgsgevangenen gezocht moet worden. Óp een kleine kilometer afstand ruimen de krijgsge vangenen hier mijnen. Men vertelt ons van den Duitser, die n.b. in burger wandelend met een meisje zich heeft laten ontvallen: „Dat heeft de Führer gewild." De mensen klagen hier over de grote vrijheid, die de Duitsers in deze gemeente genieten. Vaak kan men ze hier wandelend, zonder eenige be waking, tegen komen- We rjjden terug. Als we in ons autobusie rammelend wegrijden, naar huis. dan herinnert één van ons zich iets over een soortge lijke ramp, die kortgeleden heeft plaats gehad in de Belgische kustplaats Duinkerken, waar ook Duitse 'munitie ontplofte, veel schade werd aange richt en de bevolking van angst uit de huizen vluchtte Wat ook de oorzaak moge ziin van deze rampen, het is zaak. dat een ernstig onderzoek naar de mogelijk heid van sabotage wordt ingesteld en wU hopen, dat alle maatregelen zullen genomen worden, om de her haling van dergelijke gebeurtenissen te voorkomen. V. AAN HET JUISTE ADRES- IJ bent bij ons aan het juiste adres ,als U voor opgave van abonnementen en advertenties zich vervoegt aan het adres: Langestraat 96- Op dit adres kunnen ook ingekomen brieven op advertenties worden afge haald. Onze redactie en administratie zijn gevestigd: Achterdam 20, telefonisch te bereiken onder no. 2274. Zowel Langestraat als Ach terdam zijn voor het publiek open gedurende de kantooruren 912 en 25 uür, terwijl de ad ministratie na deze uren telefo nisch te bereiken is onder no. 3250 en de redactie onder no. 3905. BUITENLAND DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN. Dezelfde vloot, die de vorige week Tokio zwaar bombardeerde, deed gisteren een aanval oo het Noorde lijk deel van Hondo en Hokaido- 1000 toestellen, die van de vliegdek schepen opstegen, voerden de aan val uit. In het gebied bevinden zich vliegtuigfabrieken van secundair belang. Het is een belangrijk steen- koolgebied en er zijn belangrijke synthetische oliefabrieken. Op Bor- neo is de tegenstand van de Japan ners ten Noorden van Manggar in eengestort. DE GRIEKS-ALBANESE ONLUSTEN. De spanning tussen Griekenland en Albanië neemt toe. De Albane zen hebben vier lichtingen opge roepen. Albanese partisanen hebben de Griekse grens overschreden- Churchill heft een verklaring afge legd. dat de rechten van Grieken land zullen worden geëerbiedigd. In het Noorden hebben sterke Britse afdelingen zich naast de Griekse troepen opgesteld. ZAL FRANCO AFTREDEN? Volgens geruchten uit Argentijnse bron zou Franco de regering heb ben overgedragen aan een militaire raad. Er doen hardnekkige geruch ten de ronde, dat Churchill zijn vacantie in Baskenland heeft ge bruikt om besprekingen met Franco te voeren. Radiotoespraak minister Schermerhorn. EEN INFLATIE NIET NOODZAKELIJK. Prof. ir. W- Schermerhorn zeide in zijn eerste Vrijdagavond-toespraak o.a.: De regering heeft de overtuiging dat in ons land een inflatie niet noodzakelijk is. Wij moeten hiertoe echter op ieder terrein met vol doende kracht doorgrijpen. Wij zijn van plan dit zonder enige reserve te doen, zowel door financiële maat regelen tegen den bezitter en door de geldsanering als wel door maat regelen tegen loon- en prijsopdrij ving- Weet men, dat de staat op al het voedsel, dat In ons land wordt ingevoerd, per jaar 575 millioen gulden verliest? Weet u dat dit bedrag bijna even groot is als in normale tijden de gehele staatsbegrooting bedroeg? Wie zulke getallen hoort, moet begrijpen, dat wanneer de overheid, dus dat wil zeggen het gehele Ne derlandse volk, zulke enorme offers brengt om de kosten van levenson derhoud althans dragelijk te houden, het minstens even noodzakelijk is de lonen van overheidswege in de hand te houden. In een overgangstijd als deze moet de arbeiderswereld bedenken, dat stakingen niet zoo zeer meer ge richt zijn tegen den werkgever doch regelrecht tegen de overheid zelf en tegen het welzijn van het Neder landse volk. De overheid staat niet op het standpunt, dat tegen sta kingen strafmaatregelen moe ten worden1 toegepast, maar zij neemt het standpunt in dat op het oogenbllk waarop een staking uit- DE BEVRIJDNG VAN INDONESIë. De „New York Times" schrijft in een hoofdartikel: „Het staat vast, dat Japan heel het Nederlandse gebied in Indie zal verliezen en de Neder landse regering daar terug zal keren. Prins Bernhard zal spoe dig naar het Verre Oosten ver trekken"- tinbaggermolens voor billiton-mij. Naar A.N.P.-Aneta verneemt, heeft De Billiton Maatschappij bij een aan tal Nederlandse werven een bestelling geplaatst op zes complete tinbagger molens. De opdracht wordt gezamenlijk uitgevoerd door de werf Conrad en Stork-Hijsch te Haarlem, Jan en Karei Smit's scheepswerven te Kinderdijk, de N.V. Verschure en Co's Scheeps werven en Machinefabriek te Amster dam en de werf Gusto te Schiedam, De molens zullan op de werven in Ne derland geheel worden afgebouwd en compleet naar Indië worden verscheept- rijksstudiebeurzen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deelt mede, dat per sonen met een buitengewone aanleg voor de studie, die niet in staat zijn hun studiekosten te betalen en die ge durende de cursus 1945;1946 voor een rijksbeurs (renteloos voorschot) in aanmerking willen komen, zich vóór 1 Augustus per gezegeld adres tot zijn departement, afdeling V-H.M.O., De- vsnterstraat 24. Apeldoorn, moeten wenden. Dit geldt niet voor studenten aan de rijksuniversiteiten en de technische hogeschool te Delft, die reeds vóór I Mei 1945 één of meer academische examens aan die inrichtingen hebben afgelegd, welke gegadigden hun aan vragen Ihoeten indienen bij het col lege van curatoren. Deze oproep is niet bestemd voor hen, die aan een inrichting van kunst studeren, of aan een inrichting tot op leiding van onderwijzer(es) of hoofd onderwijzeres). Het eerste In Europa. In Bussum is gisteren een leave- centrum (ontspanningsverblijf) ge opend voor Engelse verpleegsters, die o.m. behulpzaam zijn bij de be strijding van typhus-gevallen in Nederland- breekt van onderhandelen geen sprake kan zijn. Willen wij de kosten van het levensmiddelenpakket dragelijk doen zijn en tevens de ontzaglijke ver liespost doen verdwijnen, dan zal het in de eerste plaats noodzakelijk zijn, dat de dure voedingsmiddelen, die thans worden ingevoerd, wor i- n vervangen door goedkopere die wij zelf produceren: graan en aardap pelen. Het is gewenst, dat onze oogst volled'g binnen komt. Gelukt dit niet. dan staat een verminlering van de rantsoenen voor de deur. Besloten is daarom over te gaan tot het doen van een op roep voor vrijwilligers. Wij gaan niet werken met enorm* premies, zoals de moffen, maar wil len organiseren met een beroep op het saamhorigheidsgevoel en het na tionale eergevoel. Het spreekt van zelf dat wij een redelijke beloning zullen toekennen. Wij zijn ftls volk zeker niet minder dan enig ander volk. Wij hebben kans om uit do put te komen. Laat het ons een na tionale trots zijn dat dit ons door gemeenschappelijke arbeid gelukt-

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1