Geteisterd Nederland Stadsnieuws INGEZONDEN. DE DOODEN. De verwoeste Veluwezoom. Nu gaan we onze reportagetocht be ginnen. De streef tussen Amsterdam ons uitgangspunt en Renkum liet het oorlogsmonster ongerept. Eerst in Renkum openbaarde zich de niets ontziende en alles-verwoestende wreed heid van het oorlogsgeweld. Den Helder en Velsen zijn gedeelte lijk afgebroken en hadden ook van .bombardementen te lijdsn; maar <%2 ontreddering en het leed daar is niet te vergelijken met de ravage en de nood in* de Veluwezoom. In en om Renkum speelde een belangrijke epi sode zich af in de slag om Arnhem. Geen huis is meer bewoonbaar door verwoesting en plundering; geen akker is te bebouwen, omdat ze bezaaid zijn met mijnen en granaten,, met bunkers ibti bommen en doorploegd met loop graven. De papierfabrieken van Van Gelder aan de Rijn, die voorzag in 20 pet. van onze papierproductie, liggen eveneens in puin. En toch, de bevolking keerde terug en is aan de arbeid ge gaan; met de moed der wanhoop. In Rhenen is de na '40 herbouwde Cunera-toren voor de zoveelste maal tot een ruïne geworden, waarvan res tauratie onmogelijk lijkt. De uit 1500 daterende kerk van Wa- geningen, eveneens na '40 hersteld, ligt, opgeblazen tot een hoop puin, mid den op het marktplein, omzoomd door na '40 nieuwgebouwde doch thans weer zwaar gehavende woningen en winkels. Hèelsum en Oosterbeek bieden een zelfde treurig beeld van verwoesting; huizen in puin. ArnhemStalingrad. De Arnhemmers noemen hun stad het Stalingrad van het Westen. En te recht. De stad is een puinhoop en vuil nisbelt tegelijk en men vraagt zich af of hier herstel nog mogelijk is. De Grote Kerk is onherstelbaar be schadigd; de met ijzer en beton om- mantelde graftombe van Karei van Gelder bleef gespaard. De telefoon centrale, die 'n knooppunt vormde van het automatisch telefoonnet in Neder land, werd door de Duitsers opgebla zen, evenals vele andere belangrijke gebouwen, bruggen en kunstwerken. Van de bevolking van bijna 100.000 zie len is ruim de helft weer terug in 'Arnhem; men begrijpt niet* waar de mensen wonen. Ze zijn in hun bescha digde huizen getrokken, waaruit huis raad en meubels gestolen zijn. Heel Arnhem" is aangewezen op de Centrale Keuken, omdat niemand z'n eigen potje kan koken.. Langs heel de Veluwezoom is 40 pet. der bevolking dakloos; sommige 'dorpen als Horst en Breedenweg artfn totaal verdwenen; Doetinchem, Dinxperloo, Zutphen en Rutten heb ben zwaar geleden van de oorlogs verwoesting. De schade aan land- en tuinbouw. Over de Gen. Foulkesbrug een Dubbele verkeersbrug door de Cana dezen in vijf weken over de Rijn ge slagen zij het te laag voor het nor male scheepvaartverkeer, reden wij de Betuwe in. De gehele bevolking moest evacueren; 29.000 mensen dre ven de moffen voor zich uit; 30.000 werden door de geallieerden naar Bra bant en België geëvacueerd. pe schade aan land- en tuinbouw is enorm, slechts 10 pet. van de cultuur grond is bebouwd met een oogstver- wachting van 50 pet. Door inundatie en mijnenvelden gaat in de Oost-Re- tuwe alleen al 30.000 ton landbouw producten (granen, peulvruchten enz.) verloren. Van de totale fruitopbrengst van de Betuwe normaal 40 millioen kg kan hoogstens 30 pet. gered wor den- Huissen was een der grootste centra voor druivencultuur, zooals ook Blerick bij Venlo. De druivencultuur hier, die normaal 600.000 kg 's jaars bedroeg, is voor vijf jaar onherstel baar verloren, daar van de honderden 'druivenkassen geen ruit meer heel is. Mocht er nog een ruitje heel zijn, dan het voor de te herstellen wonin gen moeien dienen. Betuwe mijnenveld. Niet minder dan 4.000.000 (vier mil lioen) mijnen liggen in de Oost-Be- tuwe, gecamoufleerd door het weel derig groeiend en hoog opschietend onkruid. Wat ingezaaid is, kan niet ge oogst worden wegens het mijnenge vaar; het land zal afgebrand moeten worden, om daarna de mijnen en boobytraps te kunnen vinden en on schadelijk te maken. Van Inzaaien zal voorlopig geen sprake kunnen zijn. Landbouwgereedschappen gingen ook voor .98 pet verloren, paarden voor 75 pet-, rundvee 7€ pet., var kens- en pluimveestapel nagenoeg 100 pet. Van de 18 R.K. kerken in het dekenaat Eist zijn er nog 5 bruikbaar; van de 28 N.H. kerken misschien 18; van de schoolgebouwen ging 5075 pet. ver loren. Onbeschadigde huizen vindt men niet meer; 50 pet. is puin gewor den. De eene helft der bevolking woont bij de andere in; niet in be hoorlijke woningen, doch in schuren, krotten of bouwvallen. Van steenen uit het puin mét leem bouwt een boer zijn noodwoning. Hij is niet van zijn land te slaan; de landmijnen maken dagelijks slachtoffers. En toch zit ook in de Betuwe de bevolking niet in de put. Zij werkt aan het herstel. Laten wij haar hel pen met technische en sociale hulp. Fr. OTTEN. FILMAVOND VAN „ONZE MARINE". Het Alg- Ned. Comité „Onze Marine" hield gisteravond een filmavond, in het gebouw „Waakt en Bidt". Vertoond werd een drie-delige smalfilm over de „Van Kinsbergen", een flottieljevaar tuig van de Nederlandse Marine, dat tijdens de oorlog politiediensten in de Caraïbische Zee verrichtte. De activi teit van dit Nederlandse oorlogsschip, het leven van de bemanning aan boord en aan de wal en het prachtige natuur schoon van deze streken kwam in deze film duidelijk tot uiting. Namens het bestuur der afd. Alk maar van het comité spoorde de heer Nachbar het talrijke publiek aan lid te worden van of leden te winnen voor het comité „Onze Marine". ONTHEFFING VERPLICHTE SLUITING. Met goedkeuring van den minister van Handel, Nijverheid «n Landbouw is de destijds ten aanzien van de win kels in de gemeente Alkmaar, waar in het bloemenverkoperbedrijf wordt uitgeoefend, bij wijze van proef voor des Dinsdags na 13 uur verleende ont heffing van de verplichting tot open stelling van deze winkels, voor onbe- paalden tijd verlengd- PADVINDERS HULPACTIE „VRIEND HELPT VRIEND". De Padvinders hebben een groot scheepse actie georganiseerd, onder de leuze: „Vriend helpt vriend". Het initiatief is uitgegaan van de Padvinders in Arnhem en de Directie van Sociale Zaken in die gemeente. De actie beoogt een snelle hulpver lening aan de oorlogsslachtoffers in de Veluwezoom en Limburg- Men is voor de hulpactie „Vriend helpt vriend" uitgegaan van de ver onderstelling, dat alle slachtoffers practisch elders in het land, wel zulke goede vrienden of verwanten hebben, dat zij van hen het hoogstnodige kun nen lenen of krijgen. Indien dan op vlotte wijze voor het transport wordt zorggedragen, zullen vele slachtoffers spoediger dan op enigerlei andere wijze worden gehol pen. Ook verwacht men, dat ten be hoeve van persoonlijke vrienden of bloedverwanten, méér zal worden ge daan, dan bij een algemene inzame ling, zodat men van oordeel is, dat deze actie „Vriend helpt vriend" de natóonale HARK-inzameling geen af breuk. zal doen. Voor de' bewoners van Alkmaar en omgeving bestaat nu ook de mogelijk heid aan deze actie mee te doen. De Padvinders hebben hiertoe in Alkmaar een administratie en een op slagplaats gevestigd, door den heer P. Berkhout hiervoor belangeloos be schikbaar gesteld. De chef van de sectie transport van het Commissariaat Noodvoorziening van het M.G., heeft zijn volle mede werking inzake het vervoer toege zegd. De Nederlandse Spoorwegen werken mede door de ATO-loodsen als op slagplaats beschikbaar te stellen. Wenst men van deze gelegenheid gebruik te maken, dan kan men tot uiterlijk Zaterdag 21 Juli a s. een in- vulformulier aanvragen aan het bureau, Spanjaardstraat 19, Alkmaar. Deze aanvrage gelieve mien bijvoor keur schriftelijk te doen. Dagelijks van 10-12 uur bestaat ge legenheid tot het vragen van inlich tingen aan bovengenoemd bureau. HET BEZORGEN VAN BROOD. De gezamenlijke bakkers verzÖeken ons mede te delen, dat wegens tech nische moeilijkheden, verband houdende met de uitbreiding van het aantal in bedrijf gestelde bakkerijen, het nog niet mogelijk is de volgende week brood te bezorgen. Zij verzoeken het publiek nog een week geduld te oefenen en medewer king te verlenen door het brood in de winkels af te haTen. Met ingang van 23 dezer zal het brood weer bezorgd worden. DE PADEN OP, DE LANEN IN-.. Onder dit opschrift vindt U bij de advertenties in dit blad de aankondi ging van de le wandeltocht -der Ned. Wandel Bond in bevrijd Nederland. De N.H.W.B. afd. van de N.W.B. her denkt dit heugelijke feit, door in ge heel Noord-Holland, dus ook te Alk maar en omgeving. „Bevrijdingstoch- ten" te organiseren, voor leden en niet-leden, voor alle soorten sport-, jeugd- en personeelverenigingen, als ook voor schoolklassen, enz- Groepen van minstens 12 personen ontvangen de „Bevrijdings oorkonde" ten name van hun club. Nadere bijzonderheden vermeldt de advertentie. Het parcours van deze le tocht zal niet groter zijn dan 15 km, terwijl de jeugd van 12 tot 14 jaar kan deelnemen over een afstand van 10 km. Het batig saldo van deze tochten zal worden afgedragen aan het Ned. Rode Kruis. Daarom wandelenthousiasten, allen op 4 en 5 Aug. „de paden op, en de lanen ln". EXAMEN MIDDENSTANDS DIPLOMA. Aan het in het najaar van 1945 te houden Middenstandsexamen Alge mene Handelskennis kunnen alleen zij deelnemen; a. die ernstig gedupeerd zouden zijn, indien zij niet in de gelegen heid worden gesteld hieraan deel te nemen; b. zij die in 1942, 1943 of 1944 het schriftelijk gedeelte met goed gevolg hebben afgelegd en vóór het mon deling gedeelte naar het buitenland zijn gedeporteerd; c. zij, die zich vrijwillig hebben aangemeld voor het expeditieleger ter bevrijding van N.O-Indië. De aanmelding dient vóór 28 Juli a.s. plaats te vinden bij de Kamer van Koophandel, Oudegracht 182 te Alkmaar. Persoonlijke aanmelding is gewenst. PREDIKBEURTEN 15 JULI. N.H. Kerk: Grote Kerk 10 uur. dr. Tuinstra; 5 uur, ds. Kleyne; Kapelkerk 10 uur, ds. Mentzel van Hoogkarspel. Geref. Kerk 10 uur 5 uur ds. S. Idema. HEILOO, 8.30 uur ds. Idema; 4 uur Doopsgez. Gem. 10 uur, ds. Kuiper. Remonstr. Gem. 10.30 uur, mej- Kortc- salsky. Ev. Luth. Gem. 10.30 uur, ds. P. C- Roodenburg (Bevestiging van kerke- raadsleden; n.m. 5 uur, ds. Scharten van Monnikendam. Ned- Chr. Gemeenschapsbond 4 uur, openluchtprediking nabij het kerkhof. Donderdag 7.30 uur (in Waakt en Bidt) de heer v. Oostveen. Zaterdag 3.30 uur bidstond. Oudegracht 208. Leger des Heils: Heiligingssamen komst 9.30 #uur. Verlossingssamenkomst 19.30 uur. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN- Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. De nachtdienst gaat reeds op Zaterdag in. Wij ontlenen aan een brief van P. C- J. het volgende: „De burgemeester van Heiloo heeft onlangs over uitbreidingsplannen voor het gekapte bos tussen het laantje bij de Kattenberg en de Spokenboschlaan, gesproken". Schrijver vraagt: „Ligt het niet op de weg van de ge meente Heiloo om hier weer nieuwe bosaanplant te zetten? Wie de laatste tien jaren de strijd, welke in architectenkringen gestreden wordt tegen lintbebouwing en onplan matige stadsuitbreiding gevolgd heeft, zal direct inzien, dat men hier weer die verkeerde kant uitgaat. Bouwen langs de Straatweg is aan trekkelijk, maar mag niet geschieden ten koste van een cultureel belang zoals dit bos. Fraaiere oplossing zou zijn een villaperk tussen Regulierslaan en Spokenboschlaan zich uitstrekkend van Straatweg tot Westerweg. Dit geeft een meer planmatige aanleg en tevens het bos haar geroofde uitlopers terug". Ook spreekt P. C. J. de hoop uit, dat de burgemeester het kloeke plan zal opnemen de afschuwelijke lintbebouwing aan de overzijde van de Straatweg te schrappen- Onze kinderen zjjn weer vrtf! Doch niet op de verkeerswegen. Hun oogen zullen niet de vlaggen zieq, die wapperen in de bevrijde steden; zij vielen, nog het laatste uur misschien, voordat de strijd ten volle* was gestreden. Zij zijn gestorven, staande voor de loopen, of doodgeranseld achter prikkeldraad; zij wilden met hun bloed de vrijheid koopen, die nu over dit land weer opengaat. Wij zullen bloemen op hun graven leggen en, in de stilte na het vrij hei dsf eest, onze gebeden voor hun zielsrust zeggen. Wij moeten eensgezind en sterk van geest de steenen voor een nieuwe toekomst leggen, dat niet hun offers doelloos zijn geweest. '-T TJnor.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2