DE VRIJE ALKM RADIOTOESPRAAK van Z. K. H. Prins Bernhard De oorlog tegen Japan De conferentie te Berlijn FRANCO GAAT HEEN Stadsnieuws Uitg.: Stichting „De Vrije Alkmaarder* i.o. Dir.: M. J. Roggeveen; Hooidred.: E. Tas-Calio Wnd. hooidred.: Jan C. Reuvers Redactie: Achterdam 20; Tel. 2274 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING DINSDAG 17 JULI 1345. 3e Jaargang No 3-692. Administratie: Achterdam 20, Teleioon 2274 Advert.pr. 15 et p. m.m. m. een min. v. i 1.50 Abonnementsprijsi 1.— per maand Losse nummers 10 cent Vertrouwen in de herrijzing van Nederland In verband met de a.s. demobilisatie van de Binnenlandse Strijdkrachten heeft Z.K.H. Prins Bernhard gisteren gesproken voor den zender „Herrijzend Nederland". Hij begon zijn toespraak aldus: Leden en voormalige leden der Binnenlandsche Strijdkrachten. Van verschillende zijden is de vraag tot mij gekomen, mij wederom door middel van de radio persoonlijk met U in verbinding te stellen. De vraag is begrijpelijk. Voorzover gij nog niet uw bestemming als oorlogsvrijwilliger hebt gevolgd, is het ogenblik voor U nabij, waarop de driemaandelijkse verbandakte ten einde loopt. Dit be tekent dus, dat een periode wordt afgesloten, die van historisch^ beteke nis geacht kan worden. De Binnen landse Strijdkrachten zijn nooit ge dacht als blijvende instelling. Zij heb ben aan ieders verwachting voldaan. De toch nog onverwachte capitulatie had tot gevolg, dat zij de bevrijdings- strijd niet hebben kunnen voeren, zoals zij zich die hadden gedacht. Toch was het uitblijven van gevechtshandelingen voor ons nationale bestaan oneindig veel belangrijker dan welke persoon lijke teleurstelling ock. Z.K.H. deelde vervolgens mede, dat in overleg met de regering plannen zijn samengesteld, volgens welke de genen die daartoe de wens te kennen geven, deel kunnen uitmaken van de gewapende macht. De minister van oorlog zal daartomtrent in de loop van de volgende weken nadere bijzon derheden over de radio mededelen, terwijl belangrijke verbeteringen in de omstandigheden, waaronder dit zal geschieden in vooruitzicht kunnen worden gesteld. Sprekende over de problemen, waar voor geheel Nederland zich gesteld ziet, wees de Prins er op, dat daar de uitvoering van de opbouw in han den zal zijn van ons gehele volk, d.w.z. van mensen met hun menselijke fouten en tekortkomingen, daardoor tijdelijk onrechtvaardigheid, onderling gekib bel en zelfs verwijdering kan ontstaan Houdt duidelijk voor ogen, dat de vrijheid, welke Nederland thans weer geschonken is, een teer en kostbaar bezit is, dat met nauw gezetheid en verantwoordelijkheids gevoel tot ontplooiing moet wor den gebracht en dat door ieder eigenmachtig optreden ernstig zou kunnen worden geschaad. Al voltrekt Nederland's herrijze nis zich nog niet op een duidelijke, voor ieder waarneembare wijze, zij is aan de gang. Iedere twijfel daar aan zou deze grootse onderneming schade kunnen toebrengen. Z.K.H. besloot: De geest van verzet is ongeschonden gebleven, iedere twij fel aan dezen gee^t is uit den Iwowr in wezen betekent dit een belediging van hen, die in de strijd zijn gevallen. Persoonlijk blijf ik in al uw noden en moeilijkheden de levendigste be langstelling koesteren en ik zal door blijven gaan ook voor uw belangen te zorgen. Ook Britse schepen nemen deel aan de operaties tegen Japan. Opnieuw deden sterke Ameri kaanse vlooteenheden, nog versterkt met Britsch'e schepen, een zware aanval op het gebied rondom de Ja panse hoofdstad. De aanvallen wer den uitgevoerd door vliegtuigen, die opstegen van vliegdekschepen. De sterke gecombineerde vloot stond onder bevel van admiraal Halsey. 500 vliegende vestingen deden aanvallen op de Japanse industriesteden Oito. Hirasja, Koewana en Nomosoe in Zuid-Japan. Op de Oostkust van Ma- lakka werden door gevechtsvliegtui gen aanvallen op verschillende doe len uitgevoerd. Op Borneo ondervinden de Geal lieerden versterkte Japanse tegen stand rond Balik Papan en in Brits Noord-Borneo langs de spoorlijn naar Kesselton. Het schijnt nog steeds niet met zekerheid vast te staan of maar schalk Stalin al ter conferentie is aangekomen. In de Engelse pers worden ver schillend e veronderstellingen ge maakt over de punten die mogelijk deel van het programma zouden kunnen uitmaken. Men schijnt algemeen van mening te zijn dat ook de eventuele deelna men van Rusland aan de oorlog tegen Japan besproken zal worden hetgeen wordt afgeleid uit het feit, dat Truman en Churchill hun voor naamste militaire raadgevers hebben meegenomen. In Parijse kringen is men van me ning, dat generaal Franco tegen 18 Juli de regerende bevoegdheid zal overdoen aan een Regerende. Raad. De Falanx zal worden ontbonden. Aan politieke tegenstanders, die in het buitenland vertoeven, zal toe stemming worden gegeven om terug te keren, terwijl er algemene am nestie voor politieke tegenstanders zal worden afgekondigd. Het word' niet onmogelijk geacht, dat Franco aan den zoon van den kroonpreten dent, Don Juan, zal verzoeken de regering in handen te nemen. TERUGREIS PRINSES JULIANA. H-K.H. prinses Juliana. die gisteren met haar 3 dochtertjes uit Canada is vertrokken op terugreis naar Neder land. zal naar Reuter verneemt, de reis via Engeland maken. Het wordt on waarschijnlijk geacht dat de prinses enige tijd in Engeland zal blijven. NOODADRESBOEK VOOR NEDERLAND Er is besloten tot uitgave van een noodadresboek van Nederland. Om de uitgave te bespoedigen worden alle officiële en particuliere instellingen van openbaar belang ver zocht hun adressen met alle bij zonderheden schriftelijk op te geven, in enveloppe, voorzien van de aan duiding „noodadresboek", aan den Uitgeverij Contact, Prinsengracht 795 Amsterdam-C-, en wel vóór I Augus tus a.s. KORTE BERICHTEN. Bij Mierloo woedt een uitgestrekte bosbrand. Op Beveland zijn 500 N.S.B.-ers en S.S.-ers aangekomen om te helpen bij het binnenhalen van de oogSt. Ook te Vlissingen is het eerste schip weer binnengelopen. Jubileum W. Voorthuysen Éénstemmig waren de nie. minder dan 17 sprekers tijdens het zilveren ambtsjubileum van den Directeur van het Alkmaarse Slachthuis, den heer W. Voorthuysen, in hun du ik en waardering voor het werk en den persoon van den leider van één der belangrijkste takken van dienst in onze gemeente. Een schat van bloemen en vlaggen en een erehaag van Alkmaarse kaas dragers hadden de grootste hal van het bedrijf herschapen in een feest zaal, waar, behalve het personeel van het bedrijf talrijke autoriteiten uit de provincie en daarbuiten waren bijeen gekomen om aan deze huldiging deel te nemen. Wij merkten onder de vele aanwe zigen o.m. op den oud-burgemeester van Alkmaar. Mr. W. C. Wendelaar, den president van den Rechtbank, Mr. A. M. Baron van Tuyll var. Seroos- kerken en den Inspecteur van de Volksgezondheid, Dr. ten Haeff. De Burgemeester van Alkmaar, Mr. Jhr. F. H. van Kinschot, dankte den jubilerenden directeur voor de 25 jaren van toegewijde arbeid, waardoor het Alkmaarse slachthuis een zo uitsteken de reputatie had gekregen. Als uiting van deze dankbaarheid bood spr. den jubilaris de hoogste onderscheiding aan, die onze stad kent, n.1. de gouden legpenning der nte Alkmaar. Namens de gemeente overhandigde de heer F. H. Ringers, wethoüdpr van de bedrijven, na herinnerd te hebben aan de moeilijke tijd, die de directeur tijdens de jaren van de Dutise bezet ting had doorgemaakt, mevr. Voort huysen een bloemenhulde De heer Stokreef, wnd. directeur, bood den heer en mevr. Voorthuysen namens het personeel van het slacht huis en marktwezen en namens de Alkmaarse kaasdragers een bl. einstuk en een bureaustoel aan. Plaatsruimte belet ons. elk van de 17 sprekers en alle aangeboden geschen ken te vermelden. Wij volstaan er mee te bericlften, dat én de slagers én de inspecteur van de volksgézondheid hun waardering voor den jubilaris tot uit drukking brachten. Uit naam van de Alkmaarse oud-gijzelaars dankte de heer Dun den heer Voorthuysen voor de door hem verzorgde regelmatige toezending van de voedselpakketen. Dr. Schröder overhandigde den heer Voorthuysen een deel van de Winkler Prins-encyclopaedie, die hem door zijn vrienden werd geschonken. Geroerd dankte tenslotte de jubilaris voor de hartelijke en waarderende woorden die hem tijdens deze huldiging waren gezegd. Spr. uitte zijn erkente lijkheid voor de energieke medewer king, die hij gedurende de afgelopen jaren van personeel en collega's had mogen ondervinden. Na het officieele gedeelte van de morgen was er gelegenheid den jubi laris en zijn familie geluk te wensen waarvan door velen werd gebruik ge maakt. L. ELTE HEROPENT ZIJN WINKEL. Na een jarenlange gedwongen af wezigheid. heeft de heer Elte zijn bakkerswinkel. Laat 105 weer her opend. De talrijke bloemstukken, de klanten die niet alleen brood kwa men halen, maar ook de heer en me vrouw Elte geluk wilden wensen met hun terugkeer, bewezen wel dat de Alkmaarders hen niet hebben ver geten. Wij wensen de familie Elte veel geluk toe bij de wederopbouw van hun zaak. ZILVEREN JUP>TIEUM. Vrijdag 20 Juli a.s. hoopt de heer N. Kager, Druivenlaan alhier, de dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar, als vertegenwoordiger in dienst trad bi| de fa. Burger, alhier. Hat zal den heer Kager, die zich bij al zijn klanten bemind heeft weten te maken, die dag stellig niet aan belang* telling ont breken. EEN JUBILEUM BIJ .,DE WILD". De hoofdboekhouder ea procuratie houder van de N.V. Hollands IJrer- magazijn, de heer G. Blom, vierde Donderdag j.1. zijn 25-jarig jubileum bij deze N.V. Na een hartelijke toe-; spraak bood de heer S. W. Arntz, dir. van de N.V., den jubilaris een door den bekenden schilder J. de Leeuw vervaardigd schilderij van de Alk maarse Waagtoren aan. Als bewijs van achting en waardering ontvingi de heer Blom van het personeel erna radiotoestel. In de loop van de dag kwamen vele vrienden en bekenden den jubilaris in zijn woning, v/aar een schat van bloemen was bijeenge bracht, gelukwensen. BOTSING. Gistermorgen omstreeks lalf twaalf had bij de Bergerbrug een vrij ern stige botsing £jaats, doordat een motorrijder die door de !>o«; uur de- van een nv'jitaire wagen niet werd opgemerkt, hevig tegen deze wagen opbotste. De motorrijder liep een ernstige beenbreuk op. Er is geen gevaar voor het leven. VOLKSZANGAVOND. In de Stedelijke Muziektuin klonk gisteravond weer het Nederlandse lied uit de kelen van de belangstel lenden, die in vrij grote getale de avond van de Nederlandse Vereni ging voor de Volkszang, afdeling Alkmaar, bezochten. Zoals steeds, wist de heer Corn. Jonker zijn publiek enthousiast te leiden. Aan het slot van de avond werd meegedeeld, dat er dit seizoen voor de laatste maal in de Muziektuin was gezongen. In September zal de eerst volgende bijeenkomst weer in de zaal plaats vinden. ZEER GROTE TELEURSTELLING. Drie weken geleden werd er tussen de Engelse autoriteiten en het bestuur van de voetbalvereen. Alkm. Boys een wedstrijd vastgesteld Alkm. Boys—- Roval Art. met een opgave van de spelers, welke in het Engelse elftal zouden uitkomen. In verband met vroeger opgedane er varingen werd aan de Boys Zaterdag 1.1 nog mondeling medegedeeld, dat alle spelers kwamen. Aan de züde van de Bovs werdan alle toebereidselen voor deze belangrijke wedstrijd ge troffen.. Tot grote teleurstelling werd het echter Zondagmorgen om 11.30 door de Engelschen afbericht. doordat er enige spelers waren, die cricket gingen be oefenen Nederiandsche Volksbeweging Om de stichting van een Alkmaar- sche afdeenng van de Ncdarlandsche Volksbeweging voor te bereiden is een werkcomité gevormd door de heeren J. Akkerman. R. Bakker, G Bijleveld. mr. D. Bosscher, B. Dun K. Kirpen- stein, C. B. Termaat Jr. en I. Vleugel. Secretariaat: Reekerstraat 8. Op Dinsdag 24 Juli zal in de tuinzaai van den Stedelijken Muziektuin dr. W. Banning over de N.V.B. komen spre ken. Voor nadere aankondiging hier van zie men de raambiljetten en advertenties. BERGERKWARTIER HELPT DE H.A.R.K. Het batig saldo van het in het Bergerkwartier gehouden bevrijdings feest, groot f 300.is hui het Rode Kruis oversedragetv

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1