Ned. Volksherstel. UIT ONZE OMGEVING Texel slagveld van een Duits-Russische oorlog. Nederlands Volksherstel, opge richt in de illegaliteit, voor de legaliteit, is een overkoepelend orgaan over de verschillende ver enigingen met èen sociaal 'doel als U.V.V., Bisschoppelijke Hulpactie, 1KO, Stichting 1940—1945, HARK, Jeugdraad e.d., dat adviserend, steunend en aanvullend optreedt, waar dit nodig blijkt te zijn. De heeF C. J. Hof, districtsleider van N.V.H., deelde ons na bovenstaande verklaringen enige bijzonderheden mede in verband met de plannen van ge noemde organisatie. Nu men, na de verschillende grote 'inzamelingen, een overzicht begint te krijgen over de hoedanigheid van het geschonkene,_ blijkt er, dat' de mensen goed, ja haast té» goed gegeven hebben. Bij het schenken van textiel, meu bilair en schoeisel, heeft men n.1. de zaken als spijkers, naalden, hamers, lepeltjes e.d., dus* de kleinere voorwer pen, waarvan men in het Oosten ook geheel verstoken is, zo goed als ver geten. Door middel van huisvrouwen acties, vaklieden-inzamelingen e.d. wil men trachten aan dit tekort tegemoet ie komen. T. a. v. het thans toegepaste systeem yan spontane adoptatie van een ge troffen gemeente bestaat het grote gevaar, dat de ene gemeente door vijf, de andere gemeente door geen enkele plaats wordt geadopteerd. N.V.H. stelt z?ch voor hierbij adviserend op te treden. Het vervoer van de goederen naar de plaats van bestemming biedt natuur lijk de gróótste moeilijkheden. Niet alleen in de materieele nood, ook in de geestelijke nood tracht „Volksherstel" te voorzien. Men heeft hierbij vooral de verwilderde grote- stfldsjeugd op het oog, die niet bij bestaande jeugdorganisaties is aange sloten. Reeds is men bezig met de uit gifte van de formulieren voor opname ven een stadskind in een plattelands- gesin. De kinderuitzending zal weer met kracht worden hervat. Voor het soort kinderen, dat meestal van zulke uitzendingen verstoken blijft: de stadsjongens van 10 tot 18 jaar, zullen jeugdkampen o. 1. v. be kwame jeugdleiders worden opge richt, waarin deze kinderen dan ong. 6 weken zullen verblijven. Men stelt zich voor Katholieke, Christelijke en neutrale kampen te stichten. In elk kamp zullen een 30-tal kinderen wor den opgenomen. Men hoopt hierbij op 'de volle medewerking van burgers en de diverse instellingen die zouden kun nen medewerken. GEVONDEN VOORWERPEN. Vanaf Maandagmorgen hangt ïn onze bekende étalage in de Hoog straat, hoek Langestraat, de lijst van gevonden voorwerpen verstrekt door 'de Alkmaarse politie. tractatie kinderen kinderfeesten. De Voedsel-Commissie van de afd. 'Alkmaar N.V.H. maakt aan belang hebbenden bekend, dat als restant van de air-dropping enz. nog aan wezig \s een aantal chocoladerepen. Het is de bedoeling deze verhou dingsgewijs ter beschikking te stellen van de organisatoren van kinderfees ten in 'Alkmaar, gedurende de be vrijdingsfeesten op 31 Augustus a.s. Zij die hiervoor in aanmerking pensen te komen dienen hiertoe Uiterlijk 23 Juli 1945 een aanvraag in >te zenden bij genoemde commissie, adres Gem. Bureau voor Sociale Za ken, Doelenstraat 28-30 te Alkmaar, onder ogpave van 't jaantal kinderen, hetwelk aan de feestelijkheden zal deelnemen met vermelding van de dag of de dagen, waarop deze feesten sullen worden gehouden. Naar eerst dezer dagen werd ver nomen, kan bij voldoende deelname Jdoor bemiddeling van genoemde commissie voor de te houden kinder feesten Hollandse kinderbiscuits en limonadestroop 0.75 of f 0.85 per pes, voldoende voor 25 glazen plus f 0.20 voor de flesch) in Amsterdam gorden besteld. Een en ander kan literaard desgewenst tot Augustus feorden bewaard. Opgave biervoor zo spoedig moge- te* aan bovengenoemd adres. „DE HALTER*' WEER ACTIEF. Wij magen onze lezers attent op de grote openluchtdemonstraties van de. bekende Alkmaarse gymnastiek vereniging „De Halter", die op 22 Juli a.s. in de hiervoor belangeloos ter beschikking gestelde Muziektuin te Alkmaar zullen worden gehouden. Zoals men weet, wordt 't batig saldo van deze demonstraties, waarvoor reeds een grote belangstelling be staat, afgedragen aan Nederlands Volksherstel. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. 10 t.e.ni. 13 Juli» Geboren: pieter A.. z. van P Bos Eijssen en G. E. Olij. Johanna P. M-, d. van C. Ulrich en A. Over man. Anna. d. van L. Steger en A. M. Lindnèr. Ferdinand. z. van. T. Bethlehem en E. A- Oudes. Johan na M.. d. van J. J. Halff en J. M. Pekelharing. Franciscus. z. van J. J G. Wagenaar en C. C. Overtoom. Maria J. E., d. van G. J. Helmich en J. H. Keijsper. Maria H., d. van J- J. Botman en M- Schaper. Ondertrouwd Wijoandus A- Frowein en Wijntje C. Eindhovsn. Cornelis Lakeman en Helena B. Schouten Gijsbertus Teitsma en Minke de Bruin. Geert Talens en Mannetje Boontjes. Johannes van der Velde en Grietje Sleutel. Jan Bakker en Geertje Boerwinkel. Ni- colaas L. Sternberg en Johanna C- Mensonides. Pieter Duistermaat en Matie Spaargaren. Jacob Pranger en Grietie Pauw. Cornelis" Houten- bos en Cornelia Admiraal. Jean G. Vrijhoef en Willv Visser. Jan Groothuizen en Clasina Kaandorn. Gerardiis A. op de Weegh en Lucia Vrouwe. Getrouwd: Anne Tuinier en Jo hanna Th- Vader, -r- Johannes Bijpost en Paulina M. Ziip. Jan Huiberts en Anna G. M. Sander. Teunis de Jong en Anna M. de Boorder- Wilhelmus Arts en Cornelia Piers.. Overleden Marijke I. Fakkert. 3 weken. Adriana P. Dekkers. 72 j. Petrus J. Lenting, geh. met. R. Va der, 81 t. Klaas Admiraal, wedr. van Antie Strooker, 70 j. Jacob E. Jong. 24 j. N. V. H. OUDORP. De door de afd. Oudorp van de Stichting „Nederlands Volksherstel" gehouden inzameling van gelden en goederen heeft f 2542.84 opgebracht. Zij, die door de een of andere reden niet in de gelegenheid waren hun gif ten bij de inzameling af te staan, kun nen dit alsnog doen op het raadhuis te OudcrP' LANGEDUKBR GROENTECENTRALE. 233.000 kg aardappelen, grote 14.30. kleine 5.50; 3800 bos peen 14; 750 kg tuinbonen 11.50. 200 st. bloem kool 13—20. NOORDERMARKTBOND. 142 000 kg aardappelen. Schotse muizen 14.30. kleine f 5.50: 750 kg tuinbonen 11.50: 1850 bos peen 14. Heer-Hugowaard. PLANT DE MEIBOOM. De overweldiging van Nederland, de bange jaren van de bezetting, de vreugde om de zo met ongeduld ver beide bevrüding, konden de bezoekers van de eerste opvoering van het „land juweel van vrede en vrijheid", dat in het kader van de bevrijdingsfeesten gedurende drie avonden zal worden opgevoerd, opnieuw in vogelvlucht be leven- Bij de met vliegende vaart ge speelde taferelen mochten we af en toe wel bedenken, dat slechts drie weken van voorbereiding aan deze opvoering, waar aan 250 inwoners van Héer-Hugowaard meewerkten, vooraf gingen. Wij willen in het bijzonder de aan dacht vestigen op de rol van de Hol landse Maagd en van de bootsman van het „Schip van Staat", die de vaart in het srtel wisten te houden. Verschillende tafefelen muntten uit. door fleurigheid en bewezen, dat de regisseur, de heer Sweers, alles' uit zijn mensen wist te halen. Wij'denken hierbij aan de scène met de spelende kinderen en de slotscène, de fleurige dans om de Meiboom. Ook geraakte het publiek merkbaar onder de indruk van de uitstekende uitbeelding van de hongertochten. Aan het einde van een geslaagde voorstelling dankte de burgemeester van Heer-Hugowaard, de heer Sut- man Meyer, majoor Bokhorst, voor zijn komst, terwijl hij ook de mede werkenden een woord van lof toe spraken. Later op de avond werd tot besluit van de eeTste bevrijdingsfeestdag vuurwerk afgestoken. Op 19 en 20 Juli zal een herhaling van de opvoering van dè opvoering van het openluchtspel „Plant de Mei boom", worden gegeven. Langedtfk. GEMEENTEWERKMAN. Het gemeentebestuur heeft den heer J. Klingeier Cz. te Zuidscharwoude tot gemeentewerkman benoemd. ZWEMBAD TE Z-SCHAÜWOUDE. We vernemen dat bij de z.g.n. Langebalk te Zuid-Scharwoude een zwembad zal worden ingericht in het kanaal langs den Waarddijk. CHR. BOEREN- EN TUINDERS - BOND. De Christelijke Boeren- er» Tuin- dersbond, afd. Langedi.jk, besloot het werk in het belang der tuinders, zo als dit vóór de oorlog door deze or ganisatie werd verricht, weer met dezelfde ambitie'voort te zetten. BOND VOOR STAATS- PENSIONNERING. De afd. Zuidscharwoude-Broek op Langendijk van de Bond voorStaats- nensionnering, welker bestuur de af deling nooit heeft opgehven, zal haar werk weer opvatten en haar propa ganda voor hel- premievrtje staatspen sioen voortzetten. STUDENTEN TECHNISCHE HOGESCHOOL. De rector-magnificüs der Technische Hogeschool, zal tot inschrijving voor het studiejaar 1945-1946 zitting houden in het hoofdgebouw, Oude Delft 95: Woensdag 18 Juli voor hen. die zich voor de eerste maal wensen te doen inschrijven, Donderdag 19 Juli voor hen, die reeds eenmaal of meermalen zijn ingeschreven geweest, =n voorts eiken Donderdag des voormiddags van 9.30 tot 10-30 uur. De inschrijving opent de gelegenheid dadelijk, na de opening der Technische Hogeschool oefeningen e.d. te volgen. Men zal. in afwachting van nadere regelingen, een verklaring moeten on dertekenen. waaruit blijkt, dat men nimmer de loyaliteitsverklaring heeft getekend, noch zich in de bezettings jaren heeft misdragen. 11 Hoe de muiterij begon. Reeds enige tijd was er onenigheid merkbaar tussen de groep Georgiërs, die, na krijgsgevangenen te zijn ge maakt in het Duitse leger waren ge prest en de Duitse bezettingstroepen die op Texel lagen. De directe aanleiding tot de strijd moet echter- gezocht worden in het be vel aan de Georgiërs om naar elders te vertrekken, waarschijnlijk om er gens in Nederland aan de 'strijd te moeten deelnemen. De muiterij begon in de nacht van 5 op 6 April, toen het sein tot de algemene opstand werd ge geven. Een groot gedeelte van de Duitsers die op het eiland aanwèzig waren werden onmiddellijk vermoord, velen werdén in hun slaap doodge schoten. De telefoonverbinding met de vaste wal werd verbroken, doordat de rek ken in het postkantoor met de kolven in elkaar werden geslagpn. De. uitvoering van de voornaamste plannen echter liep op niets uit. Was er verraad in het spel? Had de Duitse bezetting die we£ wist wat er broeide het gevaar zien aankomen en nog tijdig maatregelen genomen? De zware bat terijen in de duinen en de vliegtuig basis De Mok kwamen niet in handen van de Georgiërs. Zodoende bleef de enige telefoonverbinding die Texel met de vaste wal verbond, een directe ver binding vanuit De Mok naar stelling Den Helder, in handen van den vijand, die hier onmiddellijk het nodige profijt van wist te trekken. Reeds in de loop van de volgende dag rukten verster kingen aan om de in het nauw gedre ven Duitsers te ontzetten. De kleine bezetting van het eiland werd nog met ongeveer 2000 man aangevuld, ook werden veldgeschut en lichte tanks aangevoerd. Vanaf dat moment werden de Russen In het defensief gedrongen en hadden geen andere keus meer, dan OORLOGSVRIJWILLIGERS. Het Hoofd van het Centraal Vrijwil ligers Bureau van de Departementen van Marine en Oorlog, maakt bekend, dat alle verzoeken om inlichtingen omtrent dienstneming als O. V. moef ten worden gericht aan het dichtstbij zijnde Aanmeldingsbureau voor Oor logsvrijwilligers. Verzoeken van dien aard. recht streeks gericht aan het C. V. B„ zul len buitan behandeling blijven, mede daar de beantwoording daarvan de Centrale zou overbelasten. UITKERING INEENS VOOR GEPENSIONNEERDEN. De aandacht wordt erop gevestigd, dat aan hen. die op 5 Mei jl. in het genot waren van burgerlijk of militair pensioen, een uitkering in eens in uit zicht is gesteld. De administratieve werkzaamheden zijn zo omvangrijk, dat* met de uitbetaling nog enige tijd gemoeid zal zijn. Alles zal in het werk worden gesteld om de betaling zo spoedig mogelijk te doen plaats vin den. Ten einde de arbeid niet te ver zwaren. wordt verzocht het vragen van inlichtingen betreffende deze aan gelegenheid tot het uiterste te beper ken. ALS MEN OP REIS GAAT. De Directeur Generaal van de Voedselvoorziening maakt bekend, dat zij, die zich, uit de provincies Noord- Holland, Zuid-Holland en Utrecht naar éóf) der overige provincies be geven, zich op de hieronder aange geven wijze van levensmiddelen in de drie provincies kunnen verzien. Wanneer men voor een korten tijd zodat ruiling van bonkaarten niet noodig, is, buiten een der bovenge noemde provincies wenst te verblij ven moet men zich tot den distribu- tiedienst van de gemeente waar men in het bevolkingsregister is inge schreven v wenden teneinde aldaar zoveel van de geldig verklaarde bon nen der MG-kaart te ruilen tegen rantsoen bonnen, die men aanneemt gedurende zijn verblijf buiten de provincies Noord-Holland, Zuid-Hol land en Utrecht nodig te hebben. Uiteraard moet men hierbij aanto- nenldat men op reis gaat. hun huid zo duur mogelijk te ver kopen. De B.S. aan de zijde van de Russen. Al spoedig na het bekend worden van de opstand van de Russen vloog het gerucht over Texel, dat langs de gehele kust de bevolking in opstand was gekomen en de strijd tegen de Duitsers was begonnen. De comman dant van de B.S. schijnt toen. met den bevelhebber van de rebellen tot een accoord te zijn gekomen. De 6e April verscheen een aanplakbiljet "op alle hoeken van de straten waarin een bevel werd bekend gemaakt, dat alle man nelijke personen zich zo spoedig mo gelijk moesten melden bij jden Rus- sischen Hoofdman. BEVEL. Alle mannelijke personen dienen zich zo spoedig mogelijk te melden op Texla bij Hoofdman Loladse. Niet naleving van dit bevel wordt zwaar gestraft. Texel, 6 April 1945.* De Onderdistrictscommandanti Verschillende B.S.-ers die al zo lang Hun handón hadden voelen jeuken, grepen onmiddellijk naar hun stens er. meldden j£ch om aan de strijd deel te nemen. Een ander gedeelte, dat het bevel niet erkende omdat het niet van uit het hoofdkwartier van Prins Bom hard gegeven was, wilde niet tot actie over gaan alvorens zekerheid te heb ben. Deze zekerheid verkregen zij toen zij naar de B.B.C. luisterend, niets hoorden wat ook maar in de richting van een oproer langs de kust wees en ook geen bevel ontvingen om naar de wapens te grijpen. Duur is de over haaste daad van de heethoofden de bevolking te staan gekomen. De gevol gen van de bombardementen op Den Burg zijn U reeds bekend. Tevens hoe de Moffen de gelegenheid om weer enige mensen af te kunnen slachten, niet voorbij lieten gaan. Een Tommy weet niet dat rechts voorrang heeft. Weest hoffelijk (en voorzichtig). Laat hem vóór gaan!

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2