Stadsnieuws Beroering bij de P.O.D Over buitenlandse politiek Franco's einde i Nogmaals bevindt de P.O.D. zich in het middelpunt van de belangstelling. Door de stad lopen wilde geruchten over arrestaties die onder de mede werkers van deze dienst zouden zijn verricht. Wij kunnen deze geruchten bevesti gen. Na informatie kregen wij een in zicht in de ware toedracht van de zaak. Het schijnt, dat indertijd bij het doen van een huiszoeking in een wo ning van een N.S.B.-arts, die aan het Oostfront is gesneuveld, de leden van de P.O.D:, die hiermede waren belast, bij het zien van een overvolle kleer kast, de verleiding niet hebben kun nen weerstaan zich enige gostumes toe te eigenen. De diefstal is aan het licht gekomen, doordat de vrouw van de arts, die zich in het kamp aan de Westerweg bevond, op gegeven moment een van de daders, die als bewaker in het kamp dienst deed, herkende, terwijl deze bovendien nog in een broek rond liep, die hij zich indertijd uit de gar derobe van .haar echtgenoot had toe geëigend. Doordat de zaak aan hèt rollen ging kwam vast te staan dat vier leden van de P.O.D. zich bij dezelfde gele genheid aan soortgelijke misdrijven hadden schuldig gemaakt. Zij werden over het feit onderhouden en gaven tenslotte alle vier het ten laste geleg de volmondig toe. Dat men niet te maken had met be- roepsinbrekers moge bovendien blijken uit het feit, dat enige waardevolle voorwerpen en een flink bedrag aan geld, die in dezelfde kast waren op geborgen onaangeroerd bleven. Als psychologische factor voor het ver grijp kunnen we misschien ook nog aanvoeren, dat bij twee van de be schuldigden, bij een huiszoeking, die de 6.D. naar aanleiding van een vermoe den van illegale activiteit verrichtte, practisch alles werd weggesleept. Wij zeggen dit niet, om de daad van deze vier beschuldigden te rechtvaar- ^igen. Zij hadden zich onder geen jenkele omstandigheid aan het goed van een ander, zelfs al betrof het hier het goed van eeu landverrader, mogen vergrijpen en dat zeker niet tijdens het uitoefenen van hun functie. Zij hadden èoed moeten begrijpen, dat .vooral een politieman bij het uitoefe nen van zijn functie een onkreukbare eerlijkheid moet betrachten^ v Nochtans willen wij een lans breken voor deze lieden, die tijdens de gehele bezetting bijzonder actief zijn geweest in de strijd tegen den bezetter en niet hebben geschroomd have en godö daarvoor te offeren en zelfs indien dit onvermijdelijk mocht blijken hun leven. Door het ruwe leven, dat deze men iën-veelal moesten lijden hebben zij de normen die de samenleving beho ren te beheersen wel even uit het oog verloren. Daarover mogen we ze ech ter vooral niet te hard vallen. Hopelijk zal men te bevoegder plaatse daar van ook overtuigd zijn en wel besef fen dat het In de eerste plaats gaat om het weer opvoeden van degenen die even naast het rechter spoor liepen. Jan C. R.^ ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Mevr. Schouten—Oéle, Koorstr. 47. D© nachtdienst voor deze apotheek ga®| reeds in Zaterdagavonda PREDIKBEURTEN. DIEN6TEN OP ZONDAG 22 JULI. ALKMAAR. Herv. gem. Grote kerk 10 \i ds. Kleyne, 5 u. dr. Tuinstra; Ka- lel kerk 10 u ds. Kléin Wassink. Li»th. kerk (Oudegracht) 10.30 u. ds. Roodenburg. Remonstr. geref. gem. .geen dienst. Hersteld Apostol. gem. (Töussajntstr.) 9.30 en 4 u. dienst. Docpsgez. gem. geen dienst wegens kerksehoonmaak. Ned. Chr. Ge meenst hapsbond (in Waakt en Bidt) JDonderdagav. 7.30 u. de heer Van Oost veen; Zat. 3.30 u. bidstond Oude- gracht 208. Leger des Heils (Lim- merhoek 40) 9.30 en 7.30 u. samen komsten. Ev. Luth. gemeente 10.30 dr. P. C. Roodenburg. JJHLOO. Herv. gem. 10 u. ds. Bloem- hoff. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. 16 t.e.m. 18 Juli- Geboren: Maria, d. van Martinus C. Kaptein en A. C. M. Bruin- Franciscus A., z. van Franciscus A. Th. Terstappen en J- M. Engelman. Nicolaas, z. van Hendrik Couvert en I. Compas. Catharina E. C.. d van Bernardus J. Haring en C- M. Ver- berne. Jannie W., d. van Jan Struijf 3Ti J. M. Karssen. Marga- retha G., d- van Dirk M. Karssen en M Schuit. Getrouwd Lambertus Martin en Tetje van der Baan. Frans Blank man en Aaltje Walter. Jan Koeman en Wilhelmina C. Bouman. Overleden Ge**rit Zandbergen, gehuwd met A. Post. 50 j- Bregje Grootes. 74 j. «Tiakkiena C. E. Bie- lars, geh. met K. J. Morsch, 55 j. Thomas A- Visser, lj. Maartje Zonneveld, geh. met A. ^Overtoom, 67 j. Fint je T. Zwaan. 4 m. Maatje Slort, geh. met J. Willemse, 85 i. Willem de Vries, wedr- van C. Blankemeiier, 88 j. Japie Bruin, wed. van D, Liefhebber. 77 j. Jacob Leen. geh. met C. Booty, 59 j. Cor- nelis Peereboom, 4 m- Uit onze omgev ng LET OP DE COLORADO-KEVER- Het aantal Colörado-kevers neemt hand over hand toe. Men krijgt de indruk dat \rele belanghebbenden nog niet beseffen welk een gevaar dit in sect voor de aardappeloogst bete kent. De bestrijding van deze plaag dient met allfe kracht ter hand te worden genomen. Heerhugowaard. AFSCHEID BIJ DE DISTRIBUTIE. J.l. Vrijdag nam het distributieper- soneel afscheid van mcj. Van den Bosch, die na het onderduiken van den leider, den heer IJtsma, tij6elijk leidster van de kring Heerhugowaard Hensbroek—Obdam is geweest. Namens de^ L.O werd haar een plaquette aangeboden Het geme^jjte- personeel overhandigde haar een oleografie naar een ïtaliaansen mees ter, terwijl net dïstributiepersoneel haar een boekwerk schonk Heiloo. H.S.V.-NIEUWS. Morgen neemt H.S.V. a-adspiranten deel in het Rondom-Alkmaar-tournool te Alkmaar. Zij komen dan in de 5e ronde uit tegen de ongetwijfeld sterk ste tegenstander in dit tournooi: n.1. Alcmaria a. Dê HSV-ers zijn onge twijfeld tot goede dingen in staat, maar of zij zullen winnen, schijnen we te moeten betwijfelen. Echter veel succes Vier buurtverenigingen vieren in Augustus het a.s. Bevrijdingsfeest op het H.S.V.-terrein, wat daarvoor ge heel belangloos beschikbaar is gesteld. BURGERLIJKE STAND LANGEDIJK- Geboren: Hendrik, z. van H. Schouten en T. Jonker. Cornelia Agatha, d- van N. Stet en J. Schrijver. Robert, z. van A. A. Gast en E. J. Bonkers- Cornelis, z. van P. Beers en A. Schager. Dirk B.. z. -van J. Blaauboer en J. P. Moolhuijzen. Maria Gertrudis, d van A. Duijs en C. Schuit. Overleden Adrianus Jac^bus Duineveld, 1 j. Gerrit Jacobus Engel, 2 m. Koedijk. COfaMCTE. De lijstcollecté voor aankoop van nieuwe instrumenten voor de muziek vereniging „Aurpra" bracht 1748.35 op. Een mooi rfesultaat. maar er is zeer véél nodig. De Oogst moet binnen. De oogst moet binnen! De noodzakelijkheid hiervan is on- lochenbaari Deze eerste oogst na de be vrijding, de eerste die weer ten volle voor het Nederlandse volk zal zijn, moet slagen! Iedere kilogram koolzaad, iedere suikerbiet, iedere zak aardappelen en graan die niet verloren gaat, komt ten goede aan onze voedselvoorziening, tef) goede aan ons economisch herstel. Al les wat wij niet behoeven te kopen, doch zelf produceren is winst) Weet gij nog lezer wat prof- Scher- merhorn in zijn eerste Vrijdagavond toespraak zei? Vijf honderd vijf en zeventig millioen gulden per jaar kost ons land de aanvoer van voedsel; 575.000.000 gulden, bijna onze gehele staatsbegroting in normale tijden! Het is dus niet te verwonderen, dat prof. Schermerhorn een oproep deed voor vrijwilligers. Het is ammer, dat een dergelijke oproep noodzakelijk is, maar er is nu eenmaal een groot tekort aan arbeiders voor de oogst. Een probleem waar al jarenlang mee geworsteld wordt en niet alleen in Nederland. Overal waar zich. industrie ontwikkelt zuig4 de stad het platteland leeg. Zo wel economische als psychologische factoren werken hiertoe mede; de landarbeider verdient minder, werkt langer en voor weinigen is slechts het gehele jaar.werk. Het is begrijpe lijk. dat fyü, ook al omdat hij in de stedeling vaak zijn meerdere ziet, naar de stad getrokken wordt- Dit probleem is op te lossen. De re gering kan betere loon-, werktijd en vacantiergelingen, alsmede een verplichte minimum arbeiderslie- zetting per bedrijf voorschrijven. De boer kan een dergelijke keoze en indeling van gewassen maken, dat meer arbeiders het gehele jaar werk vinden. Dit alles is echter nog toekomst muziek. En met plannen en goede voornemens voor de toekomst krij gen wij dit jaar de oogst niet bin nen. Die komt alleen binnen door de daad! Door de daad van den boer en den landarbeider, door de daad van den vrijwilliger uit de stad. Denk niet. kantoorbediende, metaal bewerker, reiziger of ambtenaar, dat een ieder zo- maar landarbeider is. Daar komt meer voor kijken. Het vak manschap van den landarbeider doet niet onder voor dat van een geschoold hand- of hoofdarbeider, doch in de landbouw zijn er, vooral in oogsttijd, tal van werkzaamheden, die ook door ongeschoolde krachten verricht kun nen worden. Voorwaarde is echter een gezond lichaam en de bêfeidheid tot hé{ verduren van enig ongemak. Aan vacantieganeers op zijn land heeft de boer niets, hij moet werkers hebben! Wij zijn ons maar al te goed bewust,- dat de oproep voor vriiwilligers- een noodmaatregel is. Wij zijn ons er ech ter ook terdege van bewust, dat he* een taak van nationaal belang is om d* oogst dit jaar snel en volledig binnen te halen. Wjj rekenen het daarom ook tot onze plicht om het beroep van prof. Schermerhorn en ir. Mansholt van gisteravond op op het saam horigheidsgevoel en het nationale eergevoel van ons volk te onder steunen. Laat deze oproep niet vergeefs zjjn! de H. OFFITIEELE PUBLICATIE. De Directeur Generaal van de Voed selvoorziening maakt bekend, dat de detaillisten, die destijds gewoon waren drooge biscuits, welke zij va.n fabrikan ten betrokken, te verkoopen, in de week van 22 t-m. 28 Juli a.s. bij de plaatselijkq» distributiediensten voor- sbhottoewijzingen voor biscuits moeten afhalen. Deze voorschottoewijzingen zullen worden afgegeven op basis van de ingeleverde bestelbonnen K 05 (rood). Per bon K 05 (rood) zal een toewij zing voor 8 rantsoenbonnen biscuits worden gegeven, vermeerderd met 10 pet. Voorts moeten de detai!list?rf in kaas .de kaasborinen 130 reeds in de week van 22 t.m. 28 Juli a.s. inleveren ter verkrijging van toewijzingen. Dit houdt een afwijking in van de norma le regeling, volgens welke deze bon nen eerst in de week van 29 Juli t.m- 4 Augustus a.s. ingeleverd zouden moe ten worden. Tenslotte worden in de week van 22 t.m. 28 Juli a.s. voorschottoewijzing?n de ingeleverde bonnen K 05 (rood en voor eipoeder uitgereikt op basis van blauw). Per ton K 05 wordt -een toe wijzing voor 1 rantsoen (100 gram) eipoeder uitgereikt vermeerderd met 10 pet- In dit verband wordt er op ge- wzeri, dat voor eipoeder toewijzingen van artikel 39 (taptemelk) zullen wor den verstrekt. x. Negen jaar geleden begon de burger oorlog in Spanje. De jonge Spaanse republiek had bij de verkiezingen een volksvertegenwoordiging gekregen met een duidelijk linkse meerderheid. Toen er een regering gevormd werd, welke daarmee in overeenstemming was, kwam een groot deel van het Spaanse leger daartegen in verzet. Er waren ongelofelijk veel generaals in Spanje, en deze achtten het ondenk baar, dat Spanje zonder hen kon le ven! Franco gaf leiding aan de Spaanse reactie en won na jaren de strijd. Hij had daarbij de volle steun gehad vati het Italiaanse Fascisme en het Duitse Nationaal-Socialisme, maar zijn be weging was veel minder „modern" dan die van Mussolini en Hitier. Daarom genoot hij tevens sterke mo rele steun van de Engelse conservatie ven en bovendien van de Roomse kerk. De steun der Engelse conserva tieven bewerkte, dat Engeland en Frankrijk zelf inderdaad zich niet in de Spaanse zaken ncengden, terwijl ze toelieten, dat zeer veel Duitse en Ita liaanse „vrijwilligers" in dienst van Franco het meest moderne oorlogs materiaal „probeerden" op dq, Spaanse bevolking. De steun van de Rooms Katholieke geestelijkheid berustte op de fatale vergissing, dat de kerk be lang zou hebben bij de handhaving van het verleden, omdat in dat verle den de kerk een machtige positie had ingenomen. Tevergeefs- waarschuwden vooraanstaande Rooms Katholieken als Frangois Mauriac, dat de Kerk hierdoor van het volk voor lange tijden zou vervreemden Al deze dingen liggen in een ver verleden. De Spaanse burgeroorlog vond immers haar einde vóór het be gin van de tweede wyeldoorlog in 1939.^ In die oorlog^ verklaajde Franco, was. Spanje niet neutraal, maar alléén „non-belligerent". Hèt lag dus voor de hand om aan te nemen, dat de ne derlaag van Mussolini en Hitier óók het einde ,van het regime Franco zou betekenen. Het leek logisch, dat de met behulp van buitenlands geweld aan de macht gekomen ,,Caudillo" zou verdwijnen en plaats maken voor de door hem Vertrapte republiek. De En gelse conservatieven denken daar blijkbaar anders over. Ook zij beseffen dat Franco verdwijnen moet. Maar zij menen, dat dan herstel van de mo narchie de aangewezen oplossing is. Franco heeft zich bereid verklaard aan den troonpretendent Don Juan, een zoon van den laatsten koning Alfonso. de staatsmacht over te dra gen. Maar deze laatste zegt: alléén indien het Spaanse volk mij roept, zal ik de troon bestijgen! Zal het Spaanse volk daartoe be sluiten? De beslissing daarover ligt stellig niet uitsluitend in Spanje zelf, maar óók te Potsdam! En wanneer op 26 Juli de Engels© stembus open gaat, dan zal het percentage, stemmen, dat op Cburchill's partij blijkt te zijn uit gebracht. tevens van invloed zijn op de verdere ontwikkeling der Spaanse kwestie. Tenax. OFFICIEELE PUBLICATIE. De Directeur Generaal van de Voed selvoorziening vestigt er de aandacht op, dat tot dusverre bonnen van de bonkaarten worden aangewezen voor 125 gr. versch vleesch zonder been of 4 oz. (112 gram) vleesch of vlsch in blik. Met ingang van 22 Juli wordt hierin een wijziging gebracht. Van dezen datum af worden n.1. bonnen van de bonkaarten aangewe zen voor 100 gram versch vleesch zon der been of 4 oz. (112 gfam) vleesch of visch in blik. In verband hiermede geven ook rantsoenbonnen voor vleesch behalve op 100 gram versch vleesch recht op 4 oz- (112 gram) vleesch of visch in blik of 8 oz. (224 gram) meat and vegetables. De Directeur Generaal van de Voed selvoorziening maakt bekend, dat de wisslbonnan voor ,1/7 rantsoen melk en 1/7 rantsoen taptemelk niet meer geldig zijn

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2