DE VRIJE ALKM De C.N.V. vertrekt DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Nationale Adviescommissie Stadsnieuws Uiig.: Stichting „De Vrije Alkmaarder" i.o. Dir.i M. J. Roggeveen; Hooidred.: E. Tai-Callo Wnd. hooidred.: Jan C. Reuver* Redactie: Achterdam 20; Tel. 227% MAANDAG 23 JULI 1945. 3e Jaargang No. 7-697.' Administratie: Achterdam 20, Telefoon 227% Advert.pr. IS ct. p. m.m. m. een min. v. f 1.50 Abonnementsprijsi 1.— per maand Losse nummers 10 cent BUITENLAND Weinig nieuws uit Pot^am Het nieuws over deze belangrijke conferentie, waar in feite ,,drie perso nen de toekomst van honderden mil- lioenen bepalen" zoals „Spectator" schrijft blijft uiterst schaars, het geen het ontstaan \^in geruchten over de inhoud der besprekingen natuurlijk zeer in de hand werkt. De diplomatieke correspondent van Reuter veronderstelt, dat naast de kwesties Triëst en Tanger, ook de Armeense kwestie aan de orde zal zijn. Het betreft hier gebieden die na 1918 aan Turkije zijn afgestaan. Een en ander brengt men in verband met een evt. vernieuwd Russisch—Turks vriend schapsverdrag. De bezetting van, Duitsland De Britse controlecommissie in Duitsland zal binnenkort zijn hoofd kwartier verplaatsen van Lübeck naar Berlijn. Er is overeenstemming bereikt tus sen de Britse, Amerikaanse en Russi sche autoriteiten, dat men met politie patrouilles in eikaars bezettingszones door mag dringen om burgers tè ach terhalen. die zich aan zwarte handel hebben schuldig gemaakt. Nieuwe landing bij Balik Papan Mac Arthur heeft vannacht in een communiqué bekend gemaakt, dat de 7e Australische divisie een nieuwe landing heeft uitgevoerd op Oost- Borneo, ongeveer 22 km van £alik Pa pan. Bij de landing ondervond men geen tegenstand, terwijl ook de pa trouilles nog geen verzet ondervonden De geallieerde luchtmacht blijft on derwijl voortgaan N.O. en N.W. Borneo te bombarderen, waardoor de daar opererende troepen krachtig worden gesteund. BINNENLAND geïnstalleerd Vrijdagmiddag is in de Rolzaal op het Binnenhof te Den Haag de Natio nale Adviescommissie geïnstalleerd. Deze commissie is samengesteld uit leden van het Vaderlandse Comité (contactcentrum uit de bezettingstijd van de oude politieke partijen) en van de Grote Adviescommissie der Il legaliteit. Zij zal tot taak hebben de regering te adviseren, o.m. bij de samenstelling van een Noodparlement, hetgeen gevormd zal worden om de tijd waarin nog niet een door het ge hele volk gekozen parlement zal func- tionneren, te overbruggen. Van het N.A.C. is voorzitter prof. mr. Paul Scholten. Bij de installatie spraken, behalve vorengenoemde, ook de min.-pres. prof. Schermerhorn en minister W. Drees namens het Vader lands Comité en dr. J. J. Brutel de la Rivière als voorzitter van de G.A.C. Na de installatie kwam de N.A.C. in eerste zitting bijeen, waarop een punt van bespreking uitmaakte, het al of niet openbaar zijn der zittingen. Hier over is nog geen beslissing genomen. Wij hopen binnenkort nader in te gaan op de betekenis van dit nieuwe tijdelijke orgaan in ons staatkundig leven. De groenteprijzen Naar het A.N.P. verneemt, worden "momenteel door den minister van voedselvoorziening, landbonw en vis serij besprekingen gevoerd met lei dende personen uit de groente- en aard appel handel over de verlaagde winstmgfig#. Een woord yan dank aan harde werkers. „C.N.V.", het is een afkorting die velen onder ons weinig zal zeggen. En dat met reden, want de officieren van het Commissariaat Noodvoorzie ningen hebben weinig over het werk van deze instelling aan de grote klok gehangen. Daarvoor hadden zij het te druk. Op 10 Mei zijn zij in onze stad ge- ariveerd en thans zullen zij weer ver trekken, de burgers uit het eerder be vrijde Zuiden en Oosten van ons land, die hier hun energie en ervaring heb ben ingezet teneinde de voedselvoor ziening in Alkmaar en West-Friesland weer zo snel mogelijk te doen func tioneren. Twee dagen na hun komst arriveer de hier het eerste vrachtschip .met biscuits, chocolade en conserven. Het was een begin van een periode van zware en langdurige inspanning, waar in geworsteld moest worden met ver- voers- en organisatieproblemen en met een tekort aan opslagruimte en mate rieel. Tot diep in de nacht is er op Huize Augustinus gewerkt, om een snelle en regelmatige verdeling te be vorderen. Gelukkig trof men in ons district geen uitgehongerde bevolking, doch men nam naast de verstrekking van levensmiddelen aan ong. 250.000 zielen ook het onverwijld weer op gang brengen van dit grote productiegebied van zuivel- en Iandbouwartikelen voor zijn rekening. Eerder dan ook dan elke deskundige had kunnen hopen, gingen de eerste tienduizenden liters gekpel- de en gepasteuriseerde metk maar onze Prinses Juüana in En^e'and Gisteravond is Prinses Juliana met de drie prinsesjes in Schotland aange komen. De Prinses hoopt zo spoedig mogelijk naar Nederland te komen. De Prinsesjes zullen nog enige tijd in Londen, in het huis van H.M. aldaar, vertoeven. Geen staking fc Rotterdam Door de samenwerkende transport arbeidersbonden te Rotterdam is met, de werkgevers in het havenbedrijf overeenstemming bereikt. Vrijwel alle in het urgentieprogram gestelde eisen zijn ingewilligd. O.m. zullen alle valide arbeiders van vóór de oorlog weer in de bedrijven worden opgeno men, er komt een wachtgeldregeling met een" min. van f 30.90 per week. een bedrijfsraad zal worden ingesteld, terwijl er eveneens overeenstemming is bereikt betreffende medezeggen schap. Er werden toezeggingen gedaan voor het instellen van een pensioen regeling. Ondertussen zal echter de Eenheids vakbeweging hedenmiddag toch een proteststaking van 1 uur houden, daar men zeer ontevreden is over het feit, dat de regering de E.V.B. niet heeft erkend en geweigerd heeft deze aan de onderhandelingen te laten deelnemeh. Illegaliteit contra zwarte handel In zijn radiorede van Vrijdagavond j.1. deelde minister Mansholt o.m. me de. dat hij binnenkort een beroep hoopt te doen op een aantal oude werkers uit de illegaliteit om toe te treden in de rij van controleurs tegen de zwarte handel en hierin een fris en stimulerend element te vormen. Hij deelde voorts mede. dat de rege ring zeer strenge maatregelen heeft voorbereid en niet zal schromen in ernstige gevallen van overtreding, de schuldigen uit hun bedrijf te zetten en dit bedrijf boerderij, handelszaak of winkel desnoods voorgoed onder beheer te stellen. grote steden, dank zij de vlugge voor ziening vaii kolen en electriciteit aan de zuivelindustrie en dank zij de on middellijke onttrekking van de „Trinfc- wassertanks" aam de krijgsbuit. Wat men deed. In plaats van een droge uiteenzetting zullen wij hier enige voorbeelden geven van de verrichtingen van het C.N.V.r Toen er tijdens de bevrijding op Texel een surplus van ong. 25.000 lammeren aanwezig was dat zo snel mogelijk van het eiland weg moest, waren hiervoor de schepen aanwezig, maar ontbrak de benodigde 3000 liter olie. Een dag later was de olie door tussenkomst van het C.N.V. onderweg en werd er en passant een regelihg getroffen om 300 Texelse B.S.-ers weer in hun beroep van landarbeider te doen terug keren. Door te zorgen voot materiaal, auto's, benzine en extra rantsoenen werden de bergingswerkzaamheden in de Wieringermeer en het reparatie- wexk aan de dijk aanzienlijk versneld. Door het vervroegd in® werking stel len van de Texelse electriciteitsmaat- schappij werd de mogelijkheid gescha pen om daar nog 15000 ha. tarwe af te dorsen. Door de aanvoer van 20.000 liter olie per week konden er weke lijks ong. 100.000 pond vis in de voed selvoorziening worden gebracht. Door het verlengen van al te plotseling in getrokken rijvergunningen werd een ernstige vervoer-stagnatie voorkomen. Ook de groenteprijzen. de problemen der lonen in zuivelindustrie en land bouw en de verschijning van een voor lichtingsblad voor de boeren, waren onderwerpen van activiteit van het Commissariaat. Het Commissariaat heeft zich hier een uitstekende naam weten te ver werven, hetgeen tevens een gevolg was van een nauw contact» met de prov. voedsel commissaris en de lei dende personen op het gebied van de zuivel. Ook werd nauw samenge werkt met de 3 Mil. Commissarissen van het district en met het Engelse Civil Affairs. Een gedeelte van deze werkzaamheden zal thans door de A. B. D., een ander gedeelte door de jA V. A.. worden overgenomen. Tenslotte geven wij enkele „droge" cijfers; sinds de bevrijding werden hier aangevoerd: 2.531.176 kg. bis cuits. 2.284.787 kg. meel. 232 095 kg. chocolade. 96.456 kg. zout, 10030 kg. koffie. 184.562 kg. vlees, 1.278.510 kg', vlees met groente. 361.368 kg. vet, enz. enz- Deze goederen waren afkomstig uit Engeland en Amerika. Van 17 Mei tot 9 Juli werden hier niet minder dan 645.884 liter beffeine aangevoerd. Thans gaan zij terug, deze men sen uit handel en nijverheid van het Zuiden en Oosten des lands, die hier in een zo korte tifd een apparaat hebben opgebouwd, waar men ons in andere delen van Ne derland om benijdt en die znnder bureaucratie een prachtig werk hebben verricht, het was een prer.tatie, waarop z|| thans met voldoening kunnen terugzien. Voor dit 'alles: onze welgemeende dank! Nieuws in we:n:g woorden De Verenigde Staten zullen beslis sen. of het al dan niet aan te rad?n is. dat de geallieerden toezicht hou den op de komende Poolse verkie zingen. aldus Drew. waarnemend mi nister van buitenlandse zaken. De bevolking van Warschau bedroeg voor den oorlog J.300.000 zielen. In de stad, die bijna geheel verwoest is, le ven thans 400-000 personen, die in 712.000 bewoonbare vertrekken ge huisvest zijn". Fruit op de bon Fruit en vis, het zijn twee artikelen, die bij de kleinhandelaar vaak gecom bineerd worden en die thans beide eenzelfde eigenschap hebben, n.1.. dat ze voor de huisvrouw moeilijk te ver krijgen zijn. Hoewel er over het gehele land klantenbindingsbonnen voor fruit aai*- gewezen werden, gold deze regeling niet voor Alkmaar, in verband met de ligging van onze gemeente in een z.g. productiegebied. Wij hebben ons naar aanleiding hiervan in verbinding gesteld met het plaatselijk verdeelkantoor voor groen ten en fruit, teneinde namens de con sumenten (d.w.z. onze lezers), enkele informaties over deze voor buiten staanders zo ingewikkelde materie icv te winnen. Tot ons genoegen zijn wij thans gemachtigd mede te delen dat er, mede in verband met onze be moeiingen in defte, van de zijde van het verdeelkantoor alle mede werking verwacht kan worden, om begin Augustus over te gaan tot de inschakeling van de nieuw aan te wijzen klantenbindingsbonnen bij een distributie van fruit in onze gemeente. Deze regeling heeft hoofdzakelijk nog betrekking op het te verwachien „harde fruit", als peren, appels e.d. Wat voor fruit kan. schijnt voor vis echter tot dusver onmogelijk te zijn. Nog steeds loopt de verdeling van de vis niet naar wens en het is ons niet geheel duidelijk, waaróm het probleem l van de vis-verdeling niet op een zelf de wijze tot een bevredigende oplos sing gebracht kan worden, als thans met het fruit zal geschieden. AANVRAAGFORMULIEREN RIJWIELBANDEN. De Wnd.-directeur van dé distribu- tiedienst te Alkmaar maakt bekend, dat vanaf heden formulieren tot aanvraag van rijwielbanden kunnen worden afgehaald van 9—12 uur. Na 6 Aug. 1945 worden geen formulieren meer afgegeven. De formulieren moeten 9 Augustus a.s. zijn ingeleverd./ LIJSTEN VAN NEDERLANDERS IN ZWEDEN. Wij delen mede, dat thans in onze winkel, Hoogstraat hoek Langestraat nieuwe lijsten ter inzage liggen van uit Duitse concentratie-kampen be vrijde Nederlanders, die in Zweden zijn garriveerd. DE M. G.-BUS IS STUK. Ons wordt medegedeeld, dat de groene bus van het M. G. thans kapot is, waardoor de dienst naar Amster dam is gestagneerd. De reparatie- werkzaamheden zullen ongeveer een week in beslag nemen. Verschijningsverbod Het Militair Gezag heeft bekend ge- maakt, dat op grond van de papier schaarste de bijbladen van „Het Pa* rooi" en van „Trouw" zijn verboden Om dezelfde reden mag de „Nieuwe Langedijker" slechts vier maai per w^ek verschijnen. •^Dit verbod treft enige enthousiaste en hard werkende collega's en is voor hen ongetwijfeld wel een zeer grote teleurstelling. Toch menen wij, dat dit verbod onontkoombaar was, daar het zowel voor de schaarse papiervoorraad als voor gezonde persverhoudingen zeer ongewenst zou zijn, als ieder landelijk persorgaan, naast zijn grote uitgave, nog bovendien een aparte plaatselijke editie liet verschijnen. Voor onze collega's hopen wij. dat spoedig een oplossing gevonden kar» worden door de uitgave van speciale streekeditie's. zoals nu reeds door „De Waarheid" en door „Het Vrije Volk"* worden verzorgd.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1