DE VRIJE ALKM DAGBLAD VOOR ALKMAAR El OMGEVING ANNEXATIE Luchtoorlog tegen Japan naar Europees model Nederlandse Jeugdgemeenschap gesticht. Stadsnieuws Uitg.: Stichting „De Vrije Alkmaarder" Lo. Dir.: M. J. Roggeveen; Hooidred.; E. TasCallo Wnd. hooidred.: Jan C. Reuvers RedactieAchterdam 20; Tel. 2274 DONDERDAG 26 JULI 1945. 3e Jaargang: No. 10—700. Administratie: Achterdam 20, Telefoon 227% Adrertpr. 15 ct. p. m.m. m. een min. f 1.50 Abonnementsprifs: f 1.per maand Losse nummers 10 cent Schadeloosstelling of Imperialisme? Na een periode waarin de pennen over het probleem van de annexatie bewust in bedwang werden gehóuden, zijn nu op korte termijn in verschil lende bladen beschouwingen over dit actuele, zo veel omstreden onderwerp verschenen. De opvattingen blijken nog steeds lijnrecht tegenover elkaar te staan, al zouden we uit de resultaten van de enquête, die „Het Parool" on langs met betrekking tot dit vraagstuk instelde, kunnen opmaken, dat de aan hangers van annexatie meer bijval hebben gekregen. Toch menen wij juist hierom op een groot gevaar te moeten wijzen. „L'appetit vient en mangeant." (de eetlust komt al etende) zegt een bekend Frans spreekwoord. En wanneer we enkele gepubliceerde antwoorden wat nauwkeuriger onder de loupe nemen, moeten we inderdaad constateren, dat soms de eetlust van enkele voorstan ders gevaarlijke afmetingen begint aan te nemen. De annexatie, die we alleen mogen beschouwen als een noodzake- lijke maatregel, om aan het geweldige schadebedrag enigszins tegemoet te ko men, zal nooit mogen overslaan in een lust om van de geboden gelegenheid een vee! te ruim gebruik te maken. 'Ve zullen niet mogen dulden dat onder "t mom van noodzakelijkheid een ■rkapt imperialisme zijn kop opsteekt. De opvattin? b.v. van Mr- H. J 'G*. VAV-. -IJ annexatie speciaal op wijzen wilae, dat tenslotte elke bijvoeging van ge bied op macht berustte, lijkt ons zeer gevaarlijk. Juist omdat wij ingeval van annexatie deze laten steunen op rech ten die voor ons zijn gereserveerd, zullen wij bij het verwezenlijken van deze gebiedsuitbreiding de uiterste matigheid moeten betrachten. Jan C. R. De strijd in het Verre Oosten Binnenkort zullen vergelijkingen kunnen worden getroffen tussen de luchtoorlog tegen het Japanse moe derland en de luchtoorlog die Hitler- Duitsland de nekslag toebracht. De Amerikaanse, generaal Kennev heeft verklaard, dat binnenkort aan vallen op Japan met meer dan 10.000 bommenwerpers tegelijk te ver wachten zijn. Aanvallen van 7000 toestellen op dezelfde plaats werden aangekondigd. Wij willen in dit verband wijzen op een Engelse pers stem, die als een van de resultaten van de conferentie van Potsdam verwachtte, dat de geallieerden de beschikking zouden krijgen over luchtbases bij Wladiwostok. hetgeen de directe aanvallen op Tokio be langrijk zou vergemakkelijken. Gisteren werden olieraffinaderijen bij Tokio door 300 vliegende reu- zenvestingen aangevallen. Ook wer den verbindingswegen en vliegvelden hevig gebombardeerd. Op Borneo rukten de Australische troepen 11 km. op langs de rivier ie Manggar. Van de andere zijde van het eiland valt niets anders te melden, dan dat doelen bij Jcsselton werden gebom bardeerd. GdVechtsvrregnngou -vieren (roeien op de kusten van Malakka, Celebes en Halmaheira aan. NIEUWE SUCCESSEN IN CHINA. De Chinese troepen omsingelen nu snel de stad Kwei-lin. Een groep is doorgedrongen in de stad Joeng-foe. 60 km. ten zuiden van de stad ter wijl een andere legerafdeling deze lijkt voorbij te trekken. Conferentie te Potsdam Algemeen wordt verwacht dat Churchill, Eden en Attlee weer naar de conferentie te Berlijn zullen te rug keren. Churchill zal ook indien de verkiezingen niet ten gunste van de conservatieven uitvallen. Enge land nog als minister-president op de conferentie blijven vertegenwoor digen. tenzij hij tot het onmiddellijk aanbieden van ontslag in dat geval besluit. Churchill bracht gisteren een be zoek aan de Engelse koning. Truman begaf zich voor een be spreking mei Generaal Eisenhower naar Frankfurt. Overeenstemming e Berlijn De vier bevelhebbers te Berlijn zijn na besprekingen op verschillen de punten tot overeenstemming ge komen. De Russen kondigden in hun zone twee nieuwe maatregelen af, waarbij le aan leden van het voormalige Duitse leger verboden wordt om uniformen of wat daarop lijkt te dragen, terwijl 2e aan de burgers de verplichting wordt opgelegd aangifte te doen van goud, zilver, platina en andere voorwerpen van waarde. In het Amerikaanse gedeelte werd een verbod van militaire oefeningen afgkondigd. BRIEVEN OP ADVERTENTIES, Brieven op advertenties onder letter worden niet bij de adverteerders ge bracht, maar moeten afgehaald wordy op ons bureau, Langestraat, hoek Hoogstraat. Snelle berechting van oorlogsmisdadigers De voorzitter van het comité van de verenigde naties voor de bestraf fing van oorlogsmisdadigers. Lord Wright, heeft een oproep gepubliceerd, waarin hij aandringt op een spoedige bestraffing van oorlogsmisdadigers, vóór dat de belangstelling in dé pu blieke opinie is bekoeld. Hij liet een waarschuwend geluid horen tegen de onverschilligheid, die hier en daar al zijn kop opstak. De bestraffing van de nazi-leiders zal al een heel stuk helpen bij het voorkomen van een derde wereldoorlog. In Utrecht is gisterenmiddag de Ne derlandse Jeugdgemeenschap officieel gesticht. De voorzitter van het voor bereidingscomité, Dr. J. A. de Koning, gaf een overzicht hoe de jeugdleiders der grote jeugdorganisaties sinds 1943 hebben samengewerkt om te komen tot de N.J.G. als overkoepelingsorga nisatie voor alle Nederlandse jeugd verenigingen en organisaties. Een dracht was en is de hoofdzaak voor de N.J.G. tussen hen. die allen in eigen geloof geworteld, één zijn in persoon lijke kracht en karakter, één zijn in het dragen van de gemeenschappelijke Nederlandse verantwoordelijkheid. Vele plannen zijn in vergevorderd stadium om de vrije jeugdvorming in goede samenhang te brengen met de andere levensgebieden. Ten overstaan van notaris A. M. Brouwer volgde thans de onderteke ning der stichtingsacte door de verte genwoordigers van het Ned. Padvind- stersgilde, de Ned. Bond van Volks huizen, de Ned. Padvinders, de Ned. Bond van Jongeiingsver. rail* Se" Kalfii Jédgdbéw de" V.C.T. en de N.J.H.C.. terwijl aan de vlaggen der organisaties een witte wimpel met het N.J.G.-symbool, een oranje cirkel, werd gehecht. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. G. van der Leeuw, sprak hierna en zeide dat hij zich verheugde in dezen dag, persoonlijk omdat met deze stichting een van zijn lang gekoesterde idealen in vervulling is gegaan, namens de regering omdat de N.J.G. er toe zal bij dragen tot de vernieuwing van de jeugd. Vanavond om kwart over zeven zal een radioreportage worden gegeven van de stichtingsplechtigheid. =3 HET H M. HEEMSKERK TE IJMUIDEN BINNENGELOPEN. De flottieljeleider „Heemskerk" is hedenmorgen om half acht te IJmui- den binnengelopen. Het schip kwam uit Zweden met ruim 200 repatrieeren- den. Het werd verwelkomd door over ste Quant, terwijl een combinatie van vier muziekcorpsen, n.1. van de „Voor waarts". „na Arbeid", aangevuld met leden van „Wilhelmina" en „Juliana welkomstmuziek ten gehore brachten Deze corpsen, die jaren niet gerepe teerd hadden, konden toch een behoor lijke prestatie leveren. De Heemskerk is een zusterschip van de -Tromp, bet meet ruim 3000 ton, de snelheid is 35 mijl, met stoomturbine. Het heeft een kruiserssteven en dikke ronde achter steven. Alle bediening is geheel electrisch. Het heeft slag geleverd in de Java Zee en de „Sumatra" geëscorteerd, toen Prin ses Juliana en de Prinsesjes naar Canada overstaken. Het schip is thans opgestoomd naar Amsterdam. RADIO VRAAGSTUK NADERT DE OPLOSSING. In de ministerraad is men tot over eenstemming gekomen met betrekking tot het vraagstuk, hoe de radio-omroep georganiseerd moet worden. Er zal een „Stichting radio Nederland in den overgangstijd" worden opgericht. Voor zitter dezer stichting wordt mr. L. A. Kesper, griffier van de Tweede Ka mer. thans waarnemend secr.-gen. van het dept. van Binnenlandse Zaken. Het stichtingsbestuur zal breed zijn samengesteld, zodat alle stromingen in de Nederlandse radiowereld daarin zullen zijn vertegenwoordigd. In het wekelijkse radiokwartier van de regering, as. Vrijdagavond 9 uur zal de minister-president, prof. ir. W. Schermerhorn, met betrekking tot dit onderwerp een nadere toelichting ge ven op het besluit met betrekking tot de organisatie van de Nederlandse radio-omroep. Begrafenis A, du Bois Gistermorgen vond te Ede de ter* aardebestelling plaats van den beken-*, den Alkmaarder, Bram du Bois, 1# luitenant bij de Special Air Service. In een grijze motregen hadden 4«l ^eer vele belangstellenden zich om dn geopende groeve geschaard, waaraan als eerste het woord gevoerd werd door den veldprediker van de Staf van Prins Bernhard, Ds. Ter Haar Romeny. die mede namens Z.K.H. Prins Bernhard dank bracht voor alles wat le luit. du Bois had gepresteerd in dienst van zijn vaderland. Hij herinnerde er aan, hoe de luite nant in 1940 de geallieerde legers was gevolgd, hoe hij zich had onderschei den in Engeland en hoe hij door zijn persoonlijke kwaliteiten bij de oplei ding in Canada was geplaatst. De district-commandant der B.S„ de heer D. Wildeboer, met wien Bram maandenlang had samengewerkt als Martin, schetste zijn voortreffelijke eigenschappen als officier en als mens. Hij had in Ede vertoefd met de speciale opdracht om de parachutisten, die na de slag bij Arnhem ondergedo ken waren op de Veluwe, terug te voe ren naar de Amerikaanse linie. Hoeveel vrienden du Bois zich in Ede heeft gemaakt, bleek ten volle uit de enorme belangstelling voor zijn laatste gang. Het woord werd verder nog gevoerd door een Engels officier, door den burgemeester van Heiloo, de heer Lo- vi11^. en door den zojuist in ziin ftinc- De vader van liut. du 3o;s dankt# voor de eer aan zijn zoon bewezen. BATH HOUDT EEN ALKMAAB- WEEK. In het Engelse plaatsje Bath. dat Alkmair adopteerde, wordt momenteel onder leiding van burgemeester Cle ments een Alkmaar-week gehouden. Reeds werd 4400 pond ingezameld, alsmede talloze kleren, huishoudelijke artikelen. Een en der werd reeds naar Alkmaar verzon- den. Er werden verder een postzegel- tentoonstelling, een tentoonstelling van vliegtuigmodellen en een bal georga niseerd. Allerlei geschenken, juwelen, zilver, antiek, enz. zullen ten bate van onze 'stad worden geveild. De hoofdredacteur van Anep-Aneta te Londen. Franks, voerde in de plaat selijk Rotary club het woord waarbij twee Alkmaarse kazen, geschenk van onze burgemeester aan zijn collega te Bath. werden overhandigd. Wederzijds werd de hoop uitgesproken, dat de vriendschapsbanden tussen beide plaatsen spoedig nauwer aangehaald zouden kunnen worden door persoon- lük contact tussen Alkmaarders en Bathenaren. VOLKS-HERSTEL (HARK» Uit Alkmaar sn Hoorn zijn reeds grote voorraden naar het Zuiden ver trokken. Andijk is onderweg met vier afgeladen vrachtauto's vol! Nog veel meer zal volgen. Onbeschrijfelijk was de vreugde der Midden-Bra'oanders toen zij op een rondtocht de keurig verzorgde maga zijnen bezichtigden. Steunt het werk v3n de HARK de nog komende actie's. dekens en an- bij ONGEVAL. Gistermiddag omstreeks zes uur- trachtte de 35-jarige J. M„ wonend. Ritsevoort 36. een raamhor van de tweede verdieping te verwuderen. BH deze poging verloor hu echterzun evenwicht en viel ruggelings op straat. In zijn vat brak hij nog een draad van de electrische straatverlichting. Hij werd naar het ziekenhuis overge bracht Naar hedenochtend ingewon nen informaties blijkt zijn toestand nog ernstig te zijn. EXTRA-VOORSTELLING CHARLOTTE K5HLER- Aangezien ten gevolge van een enorme belangstelling de avond-voorstelling v. „Judith" loor Charlotte Kohier in het -Gulden Vlies reeds onmiddelluk was uitverkoch' zal er Zaterdagmiddag. -« Juli om half drie bij voldoend!: belang stelling een extra-voorstelling worden 'egeven. Plaatsbespreken dagelijks ven )A tot 12 uur in bet Gulden Vlies.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1