DE VRIJE ALKMAARDER J DA6BLAD VOOR ALKMAAR ER OMGEVING Een vrije pers Lava! in Oosienrijk gearresieerd BINNENLAND Uitg.: Stichting „De Vrije Alkmaarder" Lo. Dir.: M. J. Roggeveen; Hooidred.: E. Tai Callo Wnd. hooidred.: Jan C. Reuvers Redactie: Achterdam 20; Tel. 2274 WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1945. 3e Jaargang No. 15-705. AdministratieAchterdam 20, Telefoon 2274 Advertpr. 13 et p. m.m. m. een min. v. f 1.30 Abonnementsprijs: f 1.— per maand Losse nummers 10 cent Het M.G- te Den Haag heeft de uit gave van de „Vrije Pers" verboden. Dit blad fulmineert daartegen in zijn laatste nummer van gisteren en doet het voorkomen, alsof een dergelijke beslissing door het Militair Gezag ge nomen zou zijn om aan de concurren tiezucht van een ander blad, dus van de „Vrije Alkmaarder", tegemoet te komen. Een dergelijke voorstelling van zaken achten wij onwaardig. Ook wordt gesproken over: schijn- verhoor en nazi-recht. Ieder, die het verweer echter goed gelezen heeft, zal daarin geen 'enkel argument dus zeker geen steekhoudend tegen de beschuldiging een verkapte voortzet ting van een verboden blad te zijn, gevonden hebben. Bovendien is hier voldoende het hoor en wederhoor toe gepast. Behalve een bezoek. Vrijdag j.1. aan Kapt- Govers, konden alle be langhebbend ?n van de V.P. nog Maan dagmiddag in een urenlange bespreking pogen Kapt. Govers en Kapt. Hagoort, resp. van de Subsectie Perszuivering van het M.G. te Den Haag en van het Provinciale M-G., van hun ongelijk te ©vertuigen. Aan het eind van de bij eenkomst verklaarde Kapt. Govers echter, dat deze bespreking bij hem de laatste twijfel had weggenomen of de V.P. ingevolge het Persbesluit ver boden moest worden. Dit Persbesluit beoogt wij stellen 'dit hier nog eens nadrukkelijk in het vrije Nederland slechts een wer kelijk vrije pers te doen bestaan. Vrij. omdat zij zich niet geleend heeft aan degenen, die ons volk in 'de bezettings jaren misleidde, \*rij ook, omdat zij niet bedoelt met de uitgave van een krant winst te maken, doch het pu bliek te dienen en evt. baten ook dit publiek ten goede te doen komen, zo als de stichting „De Vrije Alkmaar- der" zal doen. Wij zullen verder niet ingaan op verschillende verdraaiingen en onjuist heden in het verweer van de Vrije Pers. Slechts op één daarvan willen wij de vinger leggen- Ds. Kuiper, die uitdrukkelijk ver klaarde te spreken als \Toorzitter van de stichting de „Vrije Alkmaarder" zou beweerd hebben, dat het de be doeling van de V.A. zou zijn voor Alk-I maar een vooruitstrevend democra-/ tisch socialistisch orgaan te scheppeni Dit is pertinent onwaar. De V.A. is/ zoals in ons blad van 23 Mei 1945 reedi uitdrukkelijk werd omschreven en zo-I als in de deze week voor den notaris te passeren stichtingsacte staat: een onafhankelijk vooruitstrevend dagblad voor Alkmaar en omgeving. Tenslotte: De beoordeling van de personen be trokken bij de V.A. laten wij verder met gerust hart aan onze lezers over. E. T.—C. Heden einde van de conferentie te Potsdam Truman naar Koning George en Koningin Elisabeth. Men verwacht, dat vandaag de con ferentie van Potsdam officieel zal ein digen. Gisteren voerden Stalin, Tru man en Attlee besprekingen, welke drie en een half uur duurden. Attlee zou reeds heden in Engeland terugkeren, om de eerste zitting van het nieuwe Lagerhuis bij te kunnen wonen. President Truman zou hem per vliegtuig naar Plymouth vergezellen, om een ontmoeting te hebben met Ko ning George en Koningin Elisabeth. Men verwacht niet, dat de president in Plymouth zal overnachten, doch dat hij na een korte ontmoeting met den Koning en de Koningin scheep zal gaan op de Amerikaanse kruiser Augusta". Het officiële bericht, waarin de ar restatie van Laval in Oostenrijk werd bekend gemaakt, luidde: „Pierre Laval, in gezelschap van zijn vrouw, is vanochtend (dit was gis teren) geland te Horsching-Linz in Oostenrijk. Hij is een woning binnen gebracht, die door het Amerikaanse leger wordt bewaakt. Het Franse hoofdkwartier is van Lavals aanwe zigheid op de hoogte gesteld- Verge zeld van Gen. John Copeland is Laval uit Linz vertrokken naar de Franse zóne. Hij is in Oostenrijk aangekomen in een Junkers 88, bestuurd door Duit se piloten." De arrestatie werd verricht door de Amerikaanse bezettingsautoriteiten in Oostenrijk. Zo is dan eindelijk deze Franse ver rader verlaten door zijn Spaanse vrienden en gebracht door zijn Duitse, overgegeven aan zijn landgenoten, die zijn rechters zullen zijn. Japanse vloot krachteloos Van Amerikaanse zijde is thans of ficieel gezegd, dat de Japanse vloot haar kracht verloren heeft. De onder staatssecretaris van marine. Gates, verklaarde gisteren voor de microfoon: „De Japannezen hebben geen enkel slagschip meer, waarschijnlijk heb ben zij nog twee of drie vliegkamp schepen, doch deze vormen geen ern stige bedreiging meer. Als de Japan se vloot nog drie kruisers over heeft, die_ kunnen varen, zou mij dat zeer verwonderen en misschien hebben zij nog een vijftien a twintig destroyers en enige onderzeeërs". Ook de Japanse koopvaardij vloot lijdt enorme verliezen- In één maand verloor de Japanse koopvaardijvloot 250 vaartuigen. sam?n metende eon half millioen ton. De geall. blijven de Japanse havens en verbindingslijnen aanvallen, waardoor de Jappen 29 en 30 Juli j.1. weer 15 vrachtschepen en twee torpedoboot- jagers verloren- In Zweden een sociaal-demo cratische regering gevormd In plaats van de Zweedse coalitie regering, die 51/» jaar geleden gevormd werd. is nu in Zweden een sociaal democratische regering gevormd. Mi nister-president is Albin Hansson en minister van Buitenlandse Zaken Oes- ten Unden. Laatstgenoemde is voor stander van aansluiting van Zweden bij de nieuwe Volkenbond. In Londen verwacht men. dat de nieuwe Zweedse regering moeite zal hebben een partijpolitiek te voeren, daar zij slechts steunt op de helft van het aantal zetels in de 2e Kamer. COMMUNISTEN STEUNEN LABOUR. Engeland's 60.000 leden tellende com munistische partij heeft gisteren een verklaring gepubliceerd, waarin zij volledige steun toezegt aan de nieuwe Labouregering „bii het uitvoeren van de grote sociale veranderingen en van de politiek van internationale samen werking". VELDMAARSCHALK ALEXANDER GOUVERNEUR-GENERAAL VAN CANADA. Koning George heeft veldmaarschalk Sir Harold Alexander benoemd tot op volger van lord Athlone als gouver neur-generaal van Canada. Athlone, een oom van den koning, heeft dit ambt vervuld sedert 1940. Alexander. sedert 1944 opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in het Mid dellandse Zee-gebied, dreef de Duit sers terug van Alamein naar de pen. De gezondheidstoestand van H.M. de Koningin In aansluiting aan de dezer dagen gepubliceerde mededeling omtrent de gezondheidstoestand van H.M. de Ko ningin, wordt nader medegedeeld, dat deze bevredigend blijft. De haar behandelende artsen hebben de Koningin evenwel nog enige weken rust voorgeschreven- Dir. Plesman in Curagao. Dezer dageivis de heer Plesman, di recteur van de K. L. M. in Curacao aangekomen. Op een te zijner ere ge geven receptie heeft de heer Plesman in een redevoering onder andere het volgende gezegd: Ofschoon men vijf jaar heeft verlo ren door de oorlog en de kleine mo gendheden grote moeilijkheden voor de boeg hebben, is voor ons de lucht vaart van groot belang. De scheep vaart zal af- en de luchtvaart toene men. De regering is zich volkomen bewust van de toekomst der luchtvaart Nederland moet zijn best doen om zijn aandeel in het internationale goede rentransport door de lucht bij dra gen- Het zal moeilijk zijn aan nieuw materiaal te komen. Enige nieuwe D. C. 4 en D. C. 6 zullen niet voor het eind van het volgend jaar loskomen en Nederland is niet de eerste op de wachtlijst. Zodra men de beschikking heeft over machines voor het vervoer van 40 en meer passagiers, zal de dienst Nederland-Curagao worden ge opend. Curacao is een belangrijk punt in de verbindingen met Zuid-Amerika. De ontwikkeling van Curacao hangt met het openen van dezen dienst nauw samen. DE BOERENLEIDER ALS MOORDENAAR. De moord, die in het voorjaar van 1944 op dokter W'ijtema gepleegd is, is opgehelderd, doordat de recherche van de P.O.D. te Hoorn drie leden van de S.D. uit Amsterdam, die haar pleegde, heeft opgespoord. T- W. Viebahn, Ruehl en Mollis heb ben bekend den moord gepleegd te hebben- Hij was bedoeld als 'repres- saille op een vuurgevecht tussen K. P. en Landwacht, waarbij aan beide zijden doden vielen. Ook bleek, dat de surrogaat-burge-» meester van Blokker, tevens leider van de Landstand, in ons district. Koeman, dezelfde die in 1940 Mussert in een hooiberg verstopt heeft, op verzoek van de S.D. een drietal namen genoemd van vooraanstaande burgers buiten den omtrek, w.o. dr. Wiitema- Koeman heeft na zijn bekentenis kans gezien om door middel van ophanging zelfmoord te plegen. Een onderzoek naar de omstandigheden is gaande. HET NEDERLANDSE RODE KRUIS. Opsporingsteams voor Duitsland Door de afd. repatriëring van het Nederlandse Rode Kruis zijn een zes tal geestelijk-informatieve teams uit gerust voor opsporing van zieke en invalide Nederlanders in Duitsland. Elk dezer teams bestaat uit 6 per sonen, n 1. een R. K. geestelijke, een Prot. geestelijke, een informateur, een chauffeur, een monteur en een motor ordonnans. Technische storing. In verband met een technische sta ring, waardoor wij vandaag niet met een dubbel blad kunnen uitkomen» roepen wij de clementie van ons* lezers in, als onze krant deze maal niet aan hun verwachtingen beantwoordt. MASARIJK TERUG. Jan Masarijk, minister van Buiten landse Zaken van Tsjecho-Slowakije, is teruggekeerd in zijn vaderland, dat hij in 1939 bij de Duitse inval had verlaten VOEDSEL UIT DENEMARKEN IN ROTTERDAM AANGEKOMEN. In Rotterdam liggen momenteel drl# schepen, die o.m. 260 000 eieren, 100.000 kg. havervlokken en andere door Deense particulieren voor Nederland ter beschikking gestelde etensware» bevatten. Het transport geschiedde ge heel gratis. De reders hebben de vaar tuigen voor dit vervoer kosteloos af gestaan en de bemanning wil voo* deze reis geen loon hebben. De hulp van Denemarken aan Ne derland bestaat ook in het verlenei. van gastvrijheid aan Nederlandse kin deren, waarvan er momenteel 550 voor een verblijf van drie maanden in De nemarken zijn aangekomen. CREDIETEN VOOR WEDER IN BEDRIJFSTELLEN VAN INDUSTRIËLE ONDERNEMINGEN? De minister van handel en nijver heid deelt mede, dat voor industriële* ondernemingen de gelegenheid geopend si om weder-inbedrijfstellingscrediete» aan te vragen. Deze^ aanvragen wor den voorshands in behandeling genl- men door de N.V. Maatschappij voor Industriefinanciering, van Blanken burgstraat 14, 's-Gravenhage. Waarschijlijniijk zullen niet-industrie- le ondernemingen binnenkort bij de zelfde maatschappij aanvragen kunnen indienen. Hierover zullen nog nader» berichten volgen. Bovendien blijft de mogelijkheid ge opend voor alle ondernemingen nood- credieten aan te vragen. Deze worden verstrekt aan stilliggende onderne mingen. die r.iet meer in staat zijn de kosten van de instandhouding van het apparaat zelf te fiancieren. Deze ere- dieten worden eveneens door de N. V» Maatschappij voor Industrie-financie ring verstrekt. Desbetreffei ken moeten worden hoofdgroep industrie, 's-Gravenhage. OPSPORING VAN v KRIJGSGEVANGENEN. De afdeling pers en publiciteit van den dienst der repatriëring maakt be kend. dat van de 10.500 a 11.000 Ne derlandse krijgsgevangenen momen teel rond 8000 langs den officiële weg zijn gerepatrieerd. Van de overigen is helaas weinig bekend. Vermoede lijk bevinden zich velen in het doo* de Russen bezette Duitse gebied. Het is evenwel mogelijk, dat een aantal krijgsgevangenen „wild" is ge repatrieerd. Ten einde een juist over zicht te krijgen van £et aantal gevan genen dat nog niet is gerepatrieerd, worden alle krijgsgevangenen, die niet het militaire ontvangcentrum zijn ge passeerd, zich onverwijld schriftelijk" melden, met opgave van alle bijzonder heden, Bureau Repatrieering Krijgsge- - vangenen, Groenhovenstraat 11, Den Haag. i WEDEROM 800 NEDERLANDERS GEREPATRIEERD. De afd. pers en publiciteit van den dienst der repatrieering deelt mede dat in den namiddag van Zaterdag 28 Juli-te Eindhoven een trein met 806 repatrieerende Nederlanders is aange- ft komen. Zoals reeds gemeld bevond zich on der hen de Nederlandse kolonie te Boedapest, welke 80 landgenoten om vatte. Voorts herbergde de trein 180 politieke onbetrouwbare elementen^ die onder bewaking de „thuis"-relO m——'on. ïnuustrie— iinanci©— betreffende verzoe^— ingedi eiMWJ* df e, Kneuterdijk 8, M

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1