DE VRIJE ALKMAARDER Duitse adelaar de vleugels-gesnoeid KONINGSBERGEN Einde soldaiendom opvoeding van hei volk Nog geen eigen regering Geen vernietiging y?n het volk Spanje uitgesloten aan Rusland Belangrijke mededelingen van onze ministers NIEUWE BONNEN Herstelbetalingen De prinsesjes weer in het vaderland Uitg.i Stichting „De Vrije Alkmaorder" Lo. Dir.: M. J. Roggeeeen; Hooidred.: E. Tas-Callo Wnd. hooidred.: Jan C. Reuver Redactie: Achterdam 20) Tel. 2274 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING VRIJDAG 1 AUGUSTUS JWi. 3e Jurguii We. 11-7*7. Administratie: Achterdam 20, Teieioon 2274 Advertpr. 15 cl p. m.m. m. een min. 1.50 Abonnementsprijs: 1 1.— per maand Losse nummers 10 cent Gisteravond is, na het einde van de conferentie te Potsdam, tegeiykertyd Sn Londen, Washington, Moskou en Beriyn een zevenduizend woorden om vattend communiqué uitgegeven, waarin plannen betreffende de volledige en definitieve vernietiging van de nationaal-socialistische leer, de Dutsche generale staf en het gehele complex van Duitsland's potentieel voor het voe ren van oorlog, tezamen met „alle andere maatregelen, welke nodig zijn om te verzekeren "dat Duitsland nooit weer de wereldvrede zal bedreigen", vervat zyn. „Zwar» industrie" uitgeschakeld 'Alle Duitse strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht zullen volledig afgeschaft worden, alle wapenen, munitie en oorlogswerk tuigen zullen in handen blijven van de geallieerden of worden vernie tigd, alle nationaal-socialistische instellingen en wetten zullen wor den afgeschaft en voorlopig zal geen centrale Duitse regering wor den toegestaan. De productie van alle soOrten Wa penen evenals vliegtuigen en zeesche pen wordt verboden, de machtige Duitse handelskartels en syndicaten zullen ontbonden worden en het Duitse bedrijfsleven zal worden ge decentraliseerd, terwijl de productie geconcentreerd zal worden op de landbouw en op vreedzame indus trieën voor binnenlands gebruik. Schadevergoeding in natura! Duitsland zal gedwongen worden schadevergoeding in natura te ver strekken, om in zo groot mogelijke mate de verliezen en het leed dat het veroorzaakt heeft goed te maken, cfsohoon het land voldoende hulp bronnen gelaten zullen worden om zonder bijstand van buiten te be staan. De oorlogsmisdadigers zullen .,snel en vastberaden berecht worden", en een eerste lijst van te berechten per sonen zal voor het einde van deze maand worden gepubliceerd. De „Big Three" verklaren, dat het niet de bedoeling is va» de geal lieerden om het Duitse volk te ver nietigen of tot slavernij te brengen, maar het de gelegenheid te geven aich voor te bereiden op latere wederopbouw van zijn leven op democratische, vreedzame grondslag, zodat hef ter zijner tijd zijn plaats kan innemen onder de vrije, vrede lievende volkeren der wereld. Te dien einde zal de Duitse opvoe ding worden gereorganiseerd langs democratische lijnen en zal een demo cratisch plaatselijk zelfbestuur wor den hersteld. Voor zover de militaire veiligheid dit veroorlooft, zal vrijheid van spre ken. drukpers en godsdienst veroor loofd worden. Gedurende de bezettingsperiode, •mtrent de duur waarvan niets wordt gezegd, zal Duitsland behan deld worden als één enkele economi sche eenheid onder geallieerde eco nomische controle. Gealliëerde ministerraad Een raad der minister van Buiten landse Zaken van Groot-Brlttannië, Rusland China, Frankrijk en de Ver enigde Staten wordt gevormd met een permanent secretariaat in Lon den ter voorbereiding van de vredes verdragen met Italië en de landen jdie satellieten waren van de spil, en tot het ontwerpen van plannen voor een vreedzame regeling met Duits land. De toekomstige grenzen van Polen zullen wachten op de vredesregeling, maar intussen zal Polen het gebied besturep ten Oosten van de rivieren Oder en Neisse. Polen Tsjecho-Slowakije en Hon garije wordt verzocht het overbren gen van bevolkingen op te schorten tot de positie verder is overzien, of schoon het beginsel van het over brengen erkend wordt. Het communiqué biedt het lidmaat schap der verenigde volken aan daar toe in aanmerking komende staten aan, met de enige uitdrukkelijke uit zondering van de Spaanse regering, waarvan gezegd wordt, dat zij de nodige kwalificaties mist, door haar vroegere samengaan met de staten- agressoren. De conferentie is in beginsel tot overeenstemming gekomen, om uitein delijk aan de Sovjet-Unie over te dra gen de stad Koningsbergen en het aangrenzende gebied. De president der S. en de Britse premier hebben verklaard, dat zij het voorstel der conferentie bij -de komende vredes regeling zullen steunen. Vredesverdragen voor helpers van de As. Teneinde zo spoedig mogelijk na de •overwinning in Europa toestanden van blijvende vrede te vestigen, achten de drie regeringen het gewenst, dat aan de huidige afwijkende positie van Italië, Bulgarije, Finland. Hongarije en Roemenië door het sluiten van vre desverdragen een einde wordt gemaakt. De voorbereiding van een vredes verdrag met Italië is als eerste taak opgenomen in de belangrijke aange legenheden die onverwijld door de nieuwe raad van ministers van Buiten landse Zaken zullen worden ter hand gertbmen. Gisteravond hebben op een massale bijeenkomst van de S. D. A. P. in de Apollohal te Amsterdam de ministers W, Drees, ir. H. Vos en ir. S. L. Mans- holt en de oud-minister J. W. Albarda het woord gevoerd. De minister van landbouw en visse rij, ir. Mansholt, sprak daar o.m. over de moeilijkheden bij de voedselvoor ziening. Spr. wees er op, dat in de tijd, dat onze landbouw-bedrijven gedwon gen waren practisch stil te staan, het buitenland niet heeft stilgezeten. Men zal alle krachten moeten inspannen om binnen afzienbare tijd de landbouw productie op zodanig peil te brengen, dat zij althans voor het binnenland voldoende is. Het broodrantsoen is thans weer groter geworden. Het is een aanwyzing in de goede richting, dat verwacht kan worden, dat het brood weldra niet meer ge rantsoeneerd hoeft to worden. Ten aanzien van vlees en vet is er minder reden tot overgroot opti misme. De wêreldpositie van het vet is slecht, waarbij men in aanmerking moet nemen, dat de grote vetleveran- ciers (cacao, soja) nog onbereikbaar zijn. Weliswaar is 3/4 van onze vee stapel in tact, doch onze vetpositie is daar toch niet beter op, omdat we de tropische vetten moeten missen Ir. Vos (Handel en Nijverheid) nam vervolgens de economische en finan ciële positie van ons land onder de loupe. Hoe meer geld, hoe meer zwarte handel. Nu de briefjes yan honderd zijn ingetrokken, is het in omloop zijnd bankpapier met l'/« milliard gulden gedaald. Wanneer het andere bankpapier ook zal *ün ingetrokken, heeft de zwarte handel geen reden van bestaan meer, omdat niemand meer fancyprqzen kan betalen- x Naast de financiële sanering staat ook de organisatorische. Voor de 2 millloen Nederlandse gezinnen zijn er 180.000 woningen beschikbaar. Als alles meeloopt, zullen er in het vól- gende jaar 40,000 woningen worden gebouwd (dit is het normale vredes- kwantum). OveT twee jaar zal dit aantal tot 70.000 worden opgevoerd. Als alles meeloopt, zal het nog li jaren duren, voor er voldoende wo ningruimte zal zyn. Waaraan in de grote steden het dringendste behoefte is, is kleding en schoeisel. Op het ogenblik worden er 25.000 paar schoenen per maand vervaardigd. Wanneer dit productie-niveau gehand haafd kan biyven, kan elke Nederlan der éénmaal in de drie jaar een paar schoenen krijgen. Spr. besloot zijn betoog met een ze kere belofte: Wanneer het Nederlandse volk na de zuivering in het bedryfsleven zich als concrete opgave voor ogen stelt hard werken voor een ge meenschappelijk Ideaal, dan zal In Y zes i 7 Jaar het onde levenspeil weer zijn bereikt. Voor de 1ste week van de 9de periode 1945, 5 t.m. 11 Augustus 1045. Elk der volgende bonnen van d» noodkaart 5de serie geeft recht op bet kopen van: 500, 501, 502, A 550, A 551, A Hl 400 gram brood- B 553 250 gram rijst of kindermeel. 503 200 gram bloem. 505 1 tablet chocolade*(55 gram). 506, B 550 125 gram suiker. 513, B 551, B 552 2 liter melk. B 13, C 13 (inlegvel) l'/i liter melk. 514 100 gram vers vlees of 4 oz. 012 gr.) vlees in blik of 4 oz (112 gr.) vis in bilk. 515 4 oz (112 gr vlees in blik e# 4 oz. (112 gr.) vis in blik. 516, 517, A 555 1 kg aardappelen. Geldig t.m. 18 Augustus: A 553 600 gram biscuits. 504 50 gram zout. 507, B 554 125 gram boter. 508, A 554 125 gram margarine 509 100 gram vet. 510 100 gram kaas. 511 100 gram eipoeder. 512 ongeveer 50 gram zeep. Moskou put uit Oostelijke-, de anderen uit W.-zöne. De herstelbetalingen zullen vol doende hulpbronnen laten om bet Duitse volk in staat te stellen zo»- der bijstand van buiten te besta*»». De Sovjet-regering heeft afgezien van alle eisen met betrekking tot he*- stlelbetalingen op aandelen in Duitee ondernemingen dje gevestigd zijn in de Westelijke zones en de regeringen van Gr. Brittannië en de V. S. does» afstand van hun eisen op aandelen van Duitse ondernemingen, gevestigd in de Oostelijke zóne en op Duitse buitenlandse activa in Bulgarije, Fin land, Hongarije, Roemenië en het Oon- ten van Oostenrijk. De Sovjet-Unie zal de herstelbet»- liqgs-eisen van Polen regelen uit haar ejgen aandeel in de herstelbetalingen en zal ter aanvulling uit de Weste lijke zones krijgen: a. vijftien procent van de bruikbare en volledige industriële méchine-uit- rusting der metaal-, chemische- e® machinebouw-industrieën, welke on nodig is voor het Duitse vredes-be drijfsleven in ruil voor een gelijke waarde aan levensmiddelen, steenko len, petroleumproducten enz.; b. tien procent van de industrieële machine-uitrusting, die onnodig is vooe de Duitse vredes-economie. De hoeveelheid uitrusting, die zal worden weggevoerd uit de Westelijke zones, moet binnen zes maanden wor den vastgesteld; het weghalen van óm industriële machine-uitrusting zal mm spoedig mogelijk beginnen. Levering vooraf» 4 Alvorens de totale omvang der uit rusting, die zal worden verwijderd, zal worden vastgesteld, zullen leverin gen vooraf gedaan worden, die zulle» vastgesteld worden door de contróle- raad. De prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet zijn gistermiddag per vlieg tuig uit Londen op het vliegveld Teuge aangekomen. H. K. H. prinses Juliaaa begeleidde de prinsesjes op haar thuis reis. Op het vliegveld was ter begroe ting ook aanwezig Z.K.H. Prins Bom hard, die kort tevoren met zijn apo*2- vliegtuig op Teuge was geland. Het moment, dat de kleine MSrgriet voor het eerst de vaderlandse betrad, werd door Prins Bernard film vastgelegd.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1