Nutsspaarbank te Alkmaar INGEZONDEN De beteekenis van Potsdam PREDIKBEURTEN. RECTIFICATIE. J» ons verslag over de feestavond de Brandweer van 28 Juli j.1. staat abusievelijk vermeld, dat de hulpbrandweer haar commandant en hoofdleider verraste met een marme ren gedenksteen. Men maakt er ons op attent, dat deze steen niet alleen door de hulpbrandweer, maar door alle manschappen is aangeboden. Mr. Jhr. F. H. VAN KINSCHOT VOOR DE RADIO. Het wekelijkse radiopraatje van den militairen commissaris voor het district .'Alkmaar, Majoor Bokhorst, des Maan dags om half acht n.m. zal op 8 Aug. worden waargenomen door den burgemeester van Alkmaar, die van JÜn reis naar en verblijf ln Bath zal tortellen. ONZE KINDEREN GAAN NAAR DENEMARKEN. Morgenochtend om 10 uur vertrekt van het Canadaplein het eerste contin gent van 100 kinderen uit Alkmaar en omgeving naar Denemarken. Ze worden met trucks naar Gronin gen gebracht, waar ze worden opge wacht door Denen, welke onze kinde ren meteen door naar hun gastvrije land zullen brengen. Harmonie. TALES OF MANHATTAN (In de schaduw van het Noodlot.) De bekende regisseur Julien Duvi- -Fier heeft ons in deze film in staat gesteld een kennismaking te her nieuwen met een groot aantal be roemde filmspelers. Dit wordt mo gelijk gemaakt door het gegeven: de ingrijpende en vaak noodlottige in vloed van een rokcostuum op het leven van de verschillende achter- eenvolgendp dragers. Vele beroemde „stars" maken nog geen grote film en ook dit stuk is niet geheel ge slaagd. Naast opvallend goede zijn Ut zeer slechte gedeelten- 'Dit is niet te wijten aan het spel, maar aan de tibele, tamelijk banale en niet zeer (origineele rollen. Men moet Charles Boyer, Henry. Fonda en Edward G. Robinson bewonderen, dat zij er nog zoveel van weten te maken. Het sterkste deel van de film, het hoogtepunt dat ons vele minder goede gedeelten doet vergeten, is de schitterende creatie, die Charles Laughton ons in zijn kleine rol geeft. Hierdoor komt de film boven ,de middelmaat uit. Een journaal met een parade in Moskou en de strijd in het Verre Oosten ging aan het hoofdnummer vooraf. De Arabische' tegenstanders. „CINEAC - IN VICTORIA". j Gisteren draaide voor de eerste jmaal in de Victoria-bioscoop de „Cineac", die in een non-stoprvoor- Stelling elke avond van 710 u. Rctujiliteiten vertoont. Deze week bestaat het programma D.a. uit een vluchtig overzicht van jde inspanning van de gealliëerde en Russische legers in de strijd liegen Duitsland, een propaganda- idlm over de strijd tegen de Jappen Jap Nw.-Guinea, terwijl een #lm- ftoumaal, waarin onze populaire fb-ins ook op het doek verschijnt en leen tekenfilmpje van de bekende MDonald Duck". als Tommie ook lleel uitmaken van het programma. Ma&ndtfVerzicht Juli 1945. In den loop der maand Juli werd S>p de spaarbankboekjes ingelegd y 1.060.669.13 (v. j. 205.015.11) en te- Tugbet. 141.407.60 (v. j. 119.804.59) $lzo meer' ingelegd dan terugbetaald V 919.261.53 (V. j. 85.210.52). Het aan de Jnleggers verschuldigde kapitaal, bij den aanvang van hét jaar if 7.121.008, bedr. thans 9.509.700.52 j- f 6.786.029.48). Het aantal in de loop van Juli Hieuw uitgegeven boekjes bedraagt 9*0 <v. j. 221). Ingetrokken werden Ï33 boekjes (v. j. 70). Het aantal in jWAioop zijnde boekjes, bij de aanvang het jaar 18.956, bedraagt tlians *0922 (v. j. 18325). Van dit aantal behoren 13768 (v. j. J1774) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 4762 (v. j. 4233) aan personen elders woonachtig en 2392 (r. j. 2318) aan schoolspaarders. Onder de in Juli nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 30 boekjes (v. j. 27) voor jonggeborenen (op deze boe- jes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1. In Juli bedroeg het aantal posten van inleg 6779 (v. j. 2820), dat van te rugbetaling 835 (v. j. 942), tezamen 7614 (v. -j. 3762). De lediging in de loop der maand Juli van 395 (v. j. 367) spaarbusjes leverde een bedrag van f 6821-28 (v. j. f 4728.72) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes bij «de aanvang van het jaar 3751. bedraagt thans 3688 (v. j. 3662). BURGERLIJKE STAND. Geboren Maria C., d. v. Nico- laas Oud en J. Zaal; Francisous J- A., z. v. Willem J. Steeman en C. M. Dekker; Agatha P. M., d. v. Jacobus H- Vermeulen en M. Kroonenberg; Jacob K., z. v. Gerrit H. Fokkema en H. Kooi; Flora A., d. v. Harme van Doorn en N. van der Meulen; Johan- nes J., z v. Cornelis J. Mekken en Th. J. M. Möller; Fjanciscus, z. v. Fran- ciscus H. van der Vliet en W. H. Lankwarden; Thea, d. v- Theodorus Okel en N. Dullaart; Elisabeth M., d. v- Klaas W. Timmerman en H. Vol ders; Anneke J., d- v. Albert Hoff- man en B. Volbeda: Emma H. E., d. v. Gerhard W. J. Meijer en G. Adolf; Leonardus F- Th., z. v. Leonardus F. Th. van der Voort eri G. C. van Hulst. Gehuwd: Nicolaas L. Steernberg en Johanna C. Mensonides: Johannes van der Velde, en Grietje Sleutel; Jo hannes P. Veldt en Catharina M. van Diepen; Jean G. Vrijhoef en Willy Visser; Jacobus A- Reinierse en Ma ria E. Carstens; Jan Groothuizen en Clasina Kaandorp; Gerardus A. Op de Weegh en Lucia Vrouwe; Marinus Drubel Ketner en Berendina* P. H. Esser. Ondertrouwd: Matthijs Bok horst en Petronella W. M. Groenhart- Overleden: Clasina C. E. Lo- bach, 84 jaar: Johannes P. Wehner, 4 maanden; Johannes Nagengast, 35 j.; Reijer Geus. 95 jaar. wedn. van Rins- ke de Jong; Jan Beek, 69 jaar, geh. met Cornelia Liefhebber; Jan Oost, 63 jaar, geh. met Catharina C- de Ruiter; Jannetje Schoen. 72 jaar. Het Wildemanshofje Het in 1714 door Gerrit Wildeman gestichte Provenhuis aan de Oudegracht dat door zijn strakke vormen en zijn beslotenheid het werd gebouwd om een ruime binnenplaats een voor oude ménsen ontontbeerlijke rust schept, biedt huisvesting aan 23 be jaarde vrouwen, die elk haar eigen woning hebben- Helaas beschikken ze niet over he£ cojnfort, dat men er zou verwachten. Zelfs de accommodatie der woningen is niet, zoals die voor deze tijd eigenlijk wel behoort te zijn. Zo is in geen der woningen een aan recht of een gootsteen. Men is dus verplicht al het huishoudwater naar buiten te brengen naar één der vier roosterkolken. Ook is in geen der woningen leiding- leidingWater. Volstaan wordt met een kraan in de poort en één in de was keuken. In 't geheel zijn er drie W.C.'s, één in de poort en twee in de waskeuken. Voor zieken is dit een onmogelijke toe stand, daar zij zich 's nachts' door de buitenlucht naar de W.C- moeten be geven. Wel is electrisch licht aanwezig, maar gas ontbreekt. Gekookt moet worden op een kachel of een petroleumstel. Wat dit in de afgelopen oorlogsjaren voor deze vrouwen moet hebben be tekend, laat zich slechts gissen. Het zal wel niet met de bedoeling van Gerrit Wildeman overeenkomen, als heren regenten niet voldoende re kening zouden gouden met gewijzigde omstandigheden entleefwijze. Laten ze daarom alsnog, zodra dit mogelijk is, die verbeteringen aanbrengen Welke uitvoerbaar zijn. Ze oogsten dan zeker de dank van de bewoonsters, wier ver langen alleen uitgaat naar een rustige oude dag. Evenals voor ieder ander, gelde ook voor regenten van hofjes het spreek woord: Rust roest! Jt KOOPAL- Politiek tod deze week s G«en Ver «ai lies Krijgen wij belangrijk* industrieën? Een her' opvoeding Frankrijk betlist mede De taak voor Raad van Vijf Spanje gevonnist De wereld tevreden De overwinning op "het Duitsland van Hitier is met kracht bezegeld. Dat is de betekenis van de besluiten der „Grote Drie", welke de wereld met spanning deze week afwachtte. De vrees, hier en daar geuit, met name in de Sovjet-pers, dat men in de oujje fouten van Versailles zou ver vallen en Duitsland een mogelijkheid tot militaire wederopstanding zou wor den gelaten, is wel volkomen Onge grond gebleken. Nazi-Duitsland is niet met zijden handschoentjes aangepakt. Het bestaande oorlogspot2ntiëel wordt weggenomen, de marine en de handels vloot worden onder de geallieerden verdeeld, de „Schwer-industrie", wel ke ter voorbereiding van een moderne oorlog onontbeerlijk is, wordt over de landsgrenzen verplaatst: Duitsland wordt een agrarisch land. Daarmede zal niet alleen de Duitse economische structuur een ingrijpende verandering ondergaan, maar ook die van geheel Europa. Wanneer, wat verwacht kan worden, belangrijke industrieën uit het Ruhr- gebied b-v. naar Neder la nd ver plaatst worden, zal dit voor ons land een economische heroriëntering met zich mede ^brengen, waarvan de draag wijdte voorlopig nog niet te overzien valt. De rol van Duitsland als grote mo gendheid is dus ten enenmale uitge speeld. Het Duitse volk zal thans aan den lijve ondervinden, welk een ne derlaag het Hiller-régime het berok kend heeft. Het moet, zo is de wil van de Big Three, er van overtuigd worden, dat het militair is verslagen en dat het zich niet aan de verantwoordelijkheid voor de oorlog kan onttrekken. Dankbaar echter kan het Duitse volk zijn voor het syijze besluit, een her opvoeding in democratische geest mo gelijk te maken. De Duitse democratische partijen worden toegestaan en aangemoedigd; door instelling van kiesraden wordt reeds nu een begin gemaakt met plaat selijk zelfbestuur, de vrijheid van het woord, van pers *sn godsdienst is toe gestaan, vakverenigingen zullen haar werk hervatten. Dit alles zal bekroond worden door de instelling van een eigen centrale regering doch niet, vóórdat de her opvoeding bevredigende resultaten heeft afgeworpen en tot zo lang hou- Sergeant Bosman vertrekt... Serg. Bosman, de lange „Cana dees" van de sectie „Pers en Voorlichting" van het M.G.. de boze veroorzaker van alle off. pu blicaties en de saaie zuiverings commissies, maar ook van het kra kende M G.-busje en de belang wekkende schorsingen, gaat weer terug naar z'n- Zuiden. Dit was slechts plezierig, als mét hem z'n publicaties vertrokken, die soms helaas een halve krant vullen.... Nu heerst er echter slechts treurnis bij de laatsten der Alk- maarse pers-mohikanen; te meer waar de in hun hart nog zo kin derlijke journalisten op de dage lijkse persconferentie thans niet meer worden ontvangen door dien romantischen langen sergeant in z'n bruine battle-dress, maar door z'n vervanger, een meneer in een ontstellend nuchter volbertje. En zo verdwijnen stuk voor stuk al die dingen, die hét leventje van den Alkmaarsen pers-muskiet nogy een beetje kleur en fleur gaven. Serg. Bosman, als je later een deftige grijze doctor in de econo mie bent, dan zul je nog eens denken: „*t Was toch een leuke tijd, daar bij die krantjes in Alk maar....H V. den de geallieerde opperbevelhebbers de touwtjes in handan. Dat Frankrijk in deze gezagsuitoefe ning betrokken wordt, zal te Parijs, evenals het besluit, dat ook de Franse minister van Buitenlandse Zaken zit ting zal hebben in de geallieerde mi nisterraad, ongetwijfeld grote voldoe ning wekken. Deze Raad van Vijf (ook China is vertegenwoordigd) zal in zijn regelma tige bijeenkomsten de voortzetting van de internationale regelingen behande len. Deze ministerraad zal allereerst tot taak hebb»n, klaarheid te brengen in de vele punten die te Potsdam niet of slechts vaag zijn aangeroerd. Öp het program zal dus vermoedelijk staan: de Turkse zeeëngten, de poli tieke regelingen betreffende de woe lige Balkan, duidelijke richtlijnen voor de vredesverdragen met de vroegere bondgenoten van Duitsland, die te Potsdam in uitzicht zijn gesteld, het aandeel in de herstelbetalingen voor de kleinere landen, eventuele gebieds- afstimd aan verschillende naties er wordt in dit,, verband slechts gerept over Polen, dat, opschuivend, een groot gebied te beheren krijgt, en Frankrijk, dat, naar de eerste Indruk ken te oordelen, wel wat meef zou wensen, en last not «least de ver houding MoskouTokio- Grant Magnuson, dem. senator voor de staat Washirfgton. heeft over een mogelijke Russische interventie ver klaard, dat, „als de hulp der Sovjet- Unie beslist noodzakelijk zou zijn, deze stellig zou komen". Er is met betrekking tot één Euro pees probleem een duidelijke uitspraak gedaan: Spanje. Het Franco-régime is. doordat de poorten van de nieuwe Volkenbond voor haar zijn gesloten, internationaal onmogelijk geworden. Franco staat nu voor de keus, ófwel zijn regering 4felf te ontbindén. ófwel te wachten op het doodvonnis, dat dan door de republi keinse krachten in eigen land, welke de Spaanse em:';r;ntert reeds coördi neren, over hem en de zijnen voltrok ken zal worden. De opinie van de wereld over Pots dam kan, naar uit de commentaren, die binnenkomen, blijkt, worden sa mengevat in deze conclusie: Duitsland is hard. maar zakelijk en verstandig aangepakt: de overeenstem ming welke tussen de „Grote Drie" blijkt te heersen is een stevig funda ment voor de wereldvrede; de komen de beslissingen over de talrijke an dere internationale problemen kunnen met een gerust hart wordan afge wacht. ZONDAG S AUGUSTUS. ALKMAAR- Herv. gem. Grote K*- k, 10 u. ds. Bloemhoff van Heiloo; 5 u. de heer G. C. Dun van Alkmaar. Ka- pelkerk, 10 u. ds. Kleyne. Luth- Kerk JOudegracht), 10.30 u. ds. P. C. Roo- denburg. Remonstr- Geref. gem., geen dienst. Hersteld Ap. gem., Toussaintstr., gean opgave ontv. Doopsgez. gem., 10 u. ds- Kuiper. Ned. Chr. Gemeensch.- bond, Zondagmidd. 4 u. Openluchtpred. nabij het kerkhof; Donderdagav. 7.30 u, iïn Waakt en Bidt) de heer de Jong; Zaterdagmidd. Bidstond Oudegracht 208. Leger des Heils. Zaterd. 8 u: openlucht- werk; Zondag 10 u. opdracht dienst; 7 u. openluchtsamenkomst Stenen Brug; 8 u verlossingss^mannkomst; Donderd. 8 u. Heiligingssamenkomst o. 1. v. D- Bergsma. HEILOO. Herv. gem., Zondagav. 7 u- ds. Bloemhoff, zang P. Dalenberg, herdenking der gevallenen. BERGEN. Herv. gem. (Ruïne Kerk) Zondag 10 de. Bierman.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2