Atoombommen uitgevonden Revolutie in oorlogsvoering WORDT JAPAN WEGGEVAAGD? Demonische krachten Hef genie In alle haast Stadsnieuws m&fflftlef DINSDAG 7 ATO 1945. 3e Jaargang Nt>. 20-710 DAGBLAD VOO» ALKMAAS Mi OMGfVHfjV UITGAVE, STICHTING .01 V&IJI AtKMAAftDftfP Legerbasis Hirosjima reeds getroffen President Truman heeft gisteren in 't Witte Huis te Washington voor 60 journalisten onthuld, dat de Ameri kaanse luchtmacht 16 uur daarvoor de grootste bom, ooit in de historie van de oorlog gebruikt, een atoom bom krachtiger dan 20.000 ton ont plofbare stoffen heeft uitgeworpen op een Japanse legerbasis op Hirosjima. De president, die de uitvinding verge- ljjkte met die van het buskruit, voeg de hieraan toe, dat twee grote en vele kleinere fabrieken in de Ver. Staten voor de productie van atoombommen in werking zijn. Er is meer dan jaar aan gewerkt. Het Amerikaanse departement van oorlog deelde gisteravond mee. dat een ondoordringbare wolk stof en rook hing boven het doelgebied te Hirosjima, zodat een nauwkeurig rapport over de schade nog niet opgemaakt kon worden. Het Japanse nieuwsbureau meldde hierover heden, dat Hirosjima is ge bombardeerd „naar 't schijnt met 'n nieuw type bom. Een klein aantal B 29 vliegtuigen viel de stad aan en veroorzaakte aanzienlijke schade'', aldus Domèi. Hoe ontzaglijk de uitwerking van deze bommen moet zijn, wordt dui delijk uit het verslag van eep experi ment. dat op 16 Juli in de woestijn van Nieuw Mexico is genomen. Daar werd de eerste atoombom ge plaatst op een stalen toren, tot ont ploffing gebracht. Het Amerik. Dep. van oorlog geeft de volgende be schrijving: „Er ontstond een verblindende lichtflits, die het gehele gebied hel derder dan by het helderste daglicht verlichtte. Toen kwam een geweldig, aanhoudend gebulder en een zware drukgolf, die twee man, buiten het proefnemingscentrum, neersloeg. Ter stond kolkte een ontzaglyke, veel kleurige wolk op tot een hoogte var ruim 40.000 voet. De wolken, die onderweg werden ontmoet, verdwenen. Spoedig dreven de substratosfeerwinden de op die hoogte grys geworden massa uiteen. De proef was voorby, het project was een succes." Een blind meisje nabij Albuquerque 120 mijl van de plaats .der proefne ming, riep uit: Wat is dat?", toen het licht opflitste. Generaal Droves, een van de hoofdfiguren van het ontwerp, die zich op een waarne mingspost op een afstand van 17000 yards bevond, vertelde: „2 Minuten voor de .vastgestelde tijd lagen allen plat op de grond, het gelaat omlaag. De tijd werd door een luidspreker afgeroepen. Er heerste een volkomen, eerbiedige stilte." Tijdperk van" atoomenergie Generaal Thomas Farrell verklaar de: ,,Het toneel binnen de schuilkel der was onuitsprekelijk dramatisch. Ieder kende de verschrikkelijke po tenties van de dingen, die zouden gaan gebeuren. Toen kwam die ge- Het organiserende genie achter „het grootste* gokspel in de ge schiedenis", de atoombom, was dr. Robert Oppenheimer, een natuur kundige van 41 jaar die ook het onderzoek in de woestijn organi seerde. Stimson bracht hem deze hulde: „De ontwikkeling van de bom zelf is. voor een groot deel verschuldigd aan zijn genie en in spiratie en leiderschap". weldige lichtuitbarsting, gevolgd door een diep, grommend gebulder. Verscheidene waarnemers werden tegen den grond geslagen. Alle opge kropte emoties kwamen los in die paar minuten. Allen schenen te voe len, dat zij aanwezig warengeweest bij de geboorte van een nieuw tijd perk, het tijdperk van de atoom energie. Revolutie ook voor Industrie? Te Londen heeft Sir John Andersoh medegedeeld, dat „de hoeveelheid energie, besloten in den atoombom wonderbaarlijk is. Het probleem der controle op de vrijmaking dezer energie is nog niet geheel opgelosot. Er zijn grote mogelijkheden, wanneen energie zoals die in de bom voor komt, beschikbaar wordt gemaakt voor het aandrijven van machines en het leveren van krachtbronnen. Het geheele industrieele leven zou er door kunnen worden gerevolutioneerd maar voor het zo ver is zullen nog vele jaren voorbijgaan". Truman verklaarde in de persconfe rentie. dat er wordt gewerkt aan nog krachtiger modellen. „Tegen 1942 werd het bekend, dat de Duitsers koortsachtig aan de atoombom werkten. Zij zouden de wereld tot sla vernij hebben gebracht, indien hen het experiment getukt was- Dat wij ..de veldslag van de labora toria" gewonnen hebben, aldus Truman. is te danken aan de samenwerking tus sen Britse en Amerikaanse geleerden Meer dan 125.000 personen werkten aan de constructie van de atoomfabriek in de V.S. Velen van de 55,000 man, die thans bij de productie tf'-n betrokken, werken al 2l/t jaar en zeer weinigen wisten wat zij maakten. Er is 2000 mil- lioen dollar besteed aan dit „grootste wetenschappelijke dobbelspel van de historie". Om het Japanse volk voor een volko men ondergang te vrijwaren, hebbïn wij van Potsdam uit het ultimatum ge zonden. Dit is door de Japanse leiders verworpen Als zij in hun houding vol harden, zullen wij hun steden weg vagen." Er komt weer een „Spoorboekje" Op 15 Augustus a.8. 'komt er weer een oude bekende terug: ons spoorboek je. Weliswaar nog niet als voorheen. De reisgelegenheid is nog zoo beperkt, dat de complete dienstregeling meer weg heeft van een vouwblad dan van een boekje. Het ie vooral als symbool van onze herrezen spoorwegen, dat wé het „spoorboekje" met vreugde begroe ten. Overigens zij men nog zoo wijs zijn reislust althans per trein voorlopig nog tot het allernoodzakelijk ste te beperken. Het dichten van de Wieringer- meerdyk. Zondagavond j.1. om 7 uur werden Ln alle haast zonder de traditionele aanwezigheid van autoriteiten en be langstellenden, de laatste 400 m van de binnen-keileemdam van de Wie- ringermeerdijk gedicht. Waar dit aanvankelijk Dinsdagmorgen om 12 uur zou geschieden, het feit, dat de sterker wordende stroom in het gat de dijk dreigde weg te slijpen, heeft deze afwijking van het werkschema dat men trouwens toch al 10 dagen op voor is noodzakelijk gemaakt. De toestand van de dijk laat het nog niet toe, dat onmiddellijk met het pompen wordt begonnen, aange zien hierdoor'UffTfruk van het water te sterk zou kunnen worden. Wan neer de dijk voldoende versterkt zal zijn, zullen de Lely .en de Leemans, bijgestaan door een zes-tal pompen van Werkspoor en waarschijnlijk later nog door enkele Amerikaanse pompen hun werk beginnen. Volgens Ir. Dijkema, van de ver. voor Bedrijfsvoorlichting in de Wie- ringermeer, zal het dan op enkele bedrijven reeds mogelijk ziin, in Oct. met de uitzaai van winterrogge te beginnen. GENERALE SYNODE DER N. H. KERK. Met jèen overweldigende meerder heid van 62 tegen 2 stemmen hebben de prov. kerkbesturen zich uitgespro ken ten gunste van een generale syno de der Ned. Herv. Kerk,! „Er is thans een wojkorde geschapen die moet leiden tot de ware kerkorde", aldus de president van de algemene synode. Ook in het buitenland bestaat grote belangstelling voor het gebeu ren binnen de Ned. Herv. Kerk. De generale synode zal de eerste keer samenkomen in de 'Nieuwe Kerk te Amsterdam. DE TREINENLOOP Met ingang van Maandag zijn er enige wijzigingen in de treinenloop gekomen. Ten gerieve van onze lezers geven wij hier een overzicht van de reis mogelijkheden per trein- Alkmaar-A'dam V. 6.46 A. 8.10 10.46 12.10 15.16 '16.40 Alkm.-Helder V- 18.12 A. 20.00 Alkm.-Hoorn- Enkhuizen V. 7 56 9.00 A. 10.50 A'dam-Alkmaar V. 8 30 A. 8.58 1330 14.53 17.30 1853 Helder-Alkm. V. 21.15 A. 28.01 Enk huizen-Hoor»- Alkmaar V. 11.34 13.18 A. 14.27. Naar Den Helder en Hoorn-Enk- hui^en lopen goederentreinen, dienst naar Den Helder is geregeld, terwijl in die naar Hoorn en Enk huizen nog wel verandering te ver wachten zijn. In de loop van de bussen is geen verandering gekomen- Op Zondag wordt het spoorweg en biisverkeer .voorlopig geheel stil gelegd. Naar het hart van Japan Uit het hoofdkwartier van gene raal Mc- Arthur werd bekend ge maakt, dat de gehele eilandenketen van de Rioe-Kioe-groep, als basis voor een machtig invasieleger zal dienen. Op Okinawa, het grootste eiland van de groep, dat nu reeds één van de belangrijkste luchtbases voor de luchtoorlog tegen Japan zelf vormt, zal de geweldigste luchtvloot der geschiedenis worden geconcentreerd. Tafeltje, dek je Een nieuw soort razzia. Belegd, broodjei pannekoeken, biscuits, pruimen, gekookte eieren, appelmoes, een fles melk Een kinderfeest dacht U? Een onthaal van terugkerende krijgsgevangenen? Mis. Dit is de oogst van een overval in een werkobject voor vrouwelijke po litieke gevangenen. Het systeem was bijna volmaakt. 's Avonds werden de lekkernijen bij de conciërge van het werkobject ge bracht, voorzien van namen of schuil namen. Nodig was het niet want de man schijnt alle gevangenen te ken nen. De volgende dag zorgde hij dan voor de distributie. Rara welke kant keken de bewakers op? „Hte heb je een foto van de burge-» meesters ln het kamp Schoorl'"j schreef een familielid. Ze voegde er tevens een uitgeknipt artikel bij over de schandelijke toestanden in het huidige kamp Vught. „Schrijf je nog eens terug?" De weg van gevangenen naar de buitenwereld schijnt dus ook niet op onoverkomelijke moeilijkhe den te stuiten. Dit bewijst eens te meer dat, nn een snelle berechting nog steeds niet mogelijk schijnt te zijn, de bewaking door niet-deskundig, ongeschoold personeel onvoldoende is. Het toe zicht wordt voor mensen, die nog wel eens wat andes willen worden in hun leven dan cipier, een sleur, en ver slapt derhalve. De enige afdoende op- lossing is: snel recht. En dan: afzon dering van de gestraften. Geen wan delingen en autoritjes in het open baar. Geen werkobjecten waarop het publiek toegang heeft. NOGMAALS. DE ROKERSBON. De wnd. directeur v. d. distributie- dienst verzoekt ons als vervolg op de waarschuwing van gisteravond, het publiek in zijn eigen belang op het hart te drukken, de bonnen R- 15 in geleverd bij gemengde bedrijven vóór Donderdag 9 Aug. terug te halen, en bij een speciaal zaak in rookartikelen in te leveren. DE BURGEMEESTER VOOR DE RADIO. Alkmaar en Bath. In zijn gisteravond gehouden radio rede «ver zijn reis naar Bath, deelde burgemeester van Kinschot o.m. mede hoe hij van het vliegveld Valkenburg naar Croydon was gevlogen en middags om 5 uur in Bath was gear riveerd. Reeds onmiddellijk bij zijn aankomst had spr. een, cheque van 3.000 ontvangen, terwijl hem 's avonds op een feest in de grootste zaal van de stad de somma van 600.was overhandigd. Het idee van de Alkmaar-week in Bath was uitgegaan van den oud- Alkmaarder Eli Prins, die zooals onze lezers zullen weten ook in ons blad iets over zijn Engelse ervaringen heeft medegedeeld. De burgemeester bezocht nog het Royal Hospital te Bath dat zou zor gen, dat de Alkmaarse ziekenhuizen zoorzien zouden worden van de ont brekende geneesmiddelen. Bij zijn bezoek aan enkele magazijnen had t,pr. de groote hoeveelheid kisten ge zien, die gevuld waren met goederen voor Alkmaar. Een deel van deze goederen zijn th.jns reeds naar onze stad onderweg. De geheele opbrengst van de actie ia Bath.bedroeg f 60.000.Met het

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1