Over buitenlandse politiek Da toekomst van China Stadsnieuws Vijf kwartier gas UIT DEN OMTREK. Heiloo. Onthulling gedenkteken Heer-Hugowaarcl. Langedijk. BESTRIJDT DE CDLDRADD KEVER INGEZONDEN XIV. „In China is zelfs de keizer een Chinees," aldus begon een verhaal- juist, want sinds 1912 is China een tje. Dat is de laatste 33 jaren on- republiek. En de laatste eeuwen daarvóór was het óók onjuist, want toen heerste een vorstelijk geslacht uit bet ten Noord Oosten van China gelegen Mantsjoerije over het grote Chinese rijk. Wat wél waar is, is dat van elke vijf menselijke bewoners van de aar de één een Chinees is- Er zijn inder daad ontzaglijk veel Chinezen en daaromalleen al is de toekomst van China voor het geheel van de wereld 20 buitengewoon belangrijk. De Chi nezen vormen verreweg de grootste aanééngesloten bevolkingsgroep van de gehele wereld. Zij zijn werkzaam en intelligent. Wanneer zij er dus eens toe zullen komen een werkelijk machtige staat te vormen, dan zal men met China terdege rekening moeten gaan houden. Maar voorlopig is het zekernog niet zover, zal men mij tegenwerpen. Dat is juist maar reeds tekent zich duidelijk af, dat zowel de Verenigde Staten als de Sovjet-Unie hopen op een hechte vriendschapsband met het komende China. In het einde van de vorige eeuw leek het, alsof China weldra zou moeten worden opgedeeld tussen de verschillende moderne koloniale sta len,die met hun handels en industri ële ondernemingen tot diep in China doordrongen en daar z.g. exterrito riale rechten verwierven, kleine ge bieden, waar niet de Chinese rege ring, maar de Europese of Ameri kaanse consul de bestuursmacht uit oefende. Het scheen, dat de verschili lende imperialistische mogendheden het met elkander over de verdeling eens zouden wordenmaar juist de Westerse invloed dqed het Chinese volk dat steeds buitengewoon sterk naar het verleden gericht was, ont waken en zich naar de toekomst Wenden. De geestelijke leider van de Chi nese revolutie van 1912, Dr. Soen Yat Sen. konaanvankelijk zelf de rhacht niet in handen krijgen, maar zijn geest werkte door. Zijn program van nationale vrijwording en sociale voor uitgang is na zijn dood het funda ment gebleven van de wwo Min Tang, de grote nationale partij van het nieuwe China, maar ook van de Chinese communisten, die in een groot aantal provincies van China sinds vele jaren de eigenlijke macht In handen hebben. Hoewel beide groepen gelijkelijk tegen Japan ge kant zijn bestaat er tussen hen on derling toch altijd nog niet meer dan een soort wapenstilstand, welke dan bovendien nog van tijd tot tijd ge schonden wordt. Beide willen één onverdeeld China, beide beroepen zich op dezelfde grondbeginselen, beide verbinden een sterk nationaal Chinees besef met algemeen moderne idealen. Indien zij elkander vonden zou dt toekomst van China er veel en veel beter voorstaan. Doch óf zij elkander zullen kunnen vinden hangt mede af van de vraag of Moskou en Washington elkander zullen weten te vinden in bet Verre Oosten. En 'daarover heeft het communiqué van Potsdam gezwegen! Tenax. ZUIVERINGSCOMMISSIE OVERIGE RIJKSDIENSTEN. De Militaire Commissaris voor het district Alkmaar brengt hiermede ter algemene kennis, dat de werkzaamhe den van de zuiveringscommissie voor overige rijksdiensten zich ook zullen uitstrekken tot het A.AZ.A. en de transportcolonnes van de afdelingen van het Rode Kruis in Alkmaar en Om geving. Speciaal hiervoor zal een Am sterdams arts aan de commissie' worden toegevoegd. De óiterste termijn voor het indienen van klachten wordt met het oog hierop Verlengd tot Woensdag 22 Aug 1945. Het secretariaat der commissie is ge vestigd op het Hoogheemraadschap, Kennemeratraatweg M te Alkmaar, (vervolg van pag. 1) De rantsoenen bedragen: voor een gezin van 2 personen over een pe riode van 60 dagen 34 kub.meter; voor elk gezinslid méér gedurende die periode 6 kub. meter; voor al leenwonende personen die zelf koken 17 kub. njeter over die periode. Over treding van deze rantsoenering zal worden gestraft met afsluiting ge durende 6 maanden van gas en electriciteit. Voor het rayon Warmenhuizen, Nieuwe Niedorp en Schagen is de gasleveringstijd van 12.30 uqr tot 13.45 en voor de gemeenten Heiloo en Bergen van 4.30 tot 5.45 vastgesteld. Evenals bij de electriciteit zullen de gas-afnemers hun rantsoen moe ten verdelen naar evenredigheid van *ie tijdsduur der periode hetgeen tussentijds zal worden gecontroleerd. Bij het voor de eerste maal inge- bruik nemen van het gas moet men de hoofdkraan en de kraan van het gastoestel openzetten en de in de binnenleiding aanwezige gasmengsels circa een minuut lang laten uitstro men om eerst daarna de gasvlam te ontsteken. DE TENTOONSTELLING „HET PORTRET". De grote schilderijen-tentoonstelling te Alkmaar „Het Portret", die naar alle waarschijnlijkheid reeds op Zaterdag 18 Augustus a.s. zal worden geopend, be looft een zeer belangrijke gebeurtenis te worden op het gebied der Neder landse schilderkunst. Er zullen o m. doeken worden geëxposeerd van de vol gende kunstenaars: A. Bos Eyssen, Tj. Bottema, B. Essers, E. Fernhout, Rachel Fernhout, L. Gestel, J. M. Graadt van Roggen, F. H- ten Holt, H. v. d. Idsert, Jessrun Mesquita, Toon Kelder, M. J. Lau, H. Lugt, W. Maris Jbz., Jaap Mooy, D. Nijland, Pander, J. Radecker, M. v- Regteren Altena, Teixeirs de Mat- tos, Charley Toorop, Jan Toorop, Jan Veth, Mr. D. Vis, v. Waterschoot van der Gracht, Wezelaar en M. Wiegman. ORPHEUS. De concerten gehouden op 24" en 25* Juli door het mannenkoor „Orpheus", ten bate van Nederlands Volksherstel zijn een groot succes geworden. Er kon een bedrag van f 1108.35 aan N. V. H. afgedragen worden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maria J., d. van P. Hol- lenberg en J. H. M- Overtoom. Fran- ciscus C. A., z. van C. F. de Munk en A. A. Baas- Alida C. M., d. van P. Ruiter en A. M. C. Schilder. Marijke, d. van J. Vis en S. v. Berkum. Anna, d. van J. J. J- Stavenuiter en A. H. M. Plas. Maria M., d. van H. J. van der Kort en H. Karseboom. Franciscus A. M., z. van A. Kroeders en G- M. C. Stevenhaagen. Gerrit P., z. van P. Elzinga en H. Albers. Getrouwd: Hendrik Zonneveld en Johanna B. Rijkenberg. Overleden: Petronella Hoebe, ge huwd met J. H. Revers, 62 jaar. Ni- colaas J. Hoebe, 4 weken. Adrianus Bleeker, 21 jaar. Jannetje Bruijn, wed. van E. H. Vogelenzang, 91 jaar. Willem Kamstra, 5 jaör. Jan Age- nant, geh. met B. Ossen, 50 jaar. Onder grote belangstelling van de zijde der bevolking werd' Maandag morgen een gedenkteken ter herinne ring aan de ingezetenen der gemeente Heiloo, die in het legale en illegale verzet zijn gevallen, op bet „Groen tje", het stukje plantsoen in het cen trum van het dorp tussen het Raad huis, de pastorie en het Witte Kerkje, door den voorzitter van het Oranje comité, ds. Bloemhoff, aan den lo.- burgemeqster der 3 gemeente Heiloo aangeboden. Nadat een kinderkoortje „Wilt he den nu tredenhad gezongen, wees ds. Bloemhoff erop, hoe men aan de vooravond van de bevrijdingsfeesten in Heiloo hen wilde gedenken, die trouw tot in de dood, voor de bevrij ding van ons land het hoogste hadden gegeven wat de mens heeft. Spreker droeg het gedenkteken over aan het gemeentebestuur en de bevolking der gemeente Heiloo en verzocht daarbij de omwonenden hun medewerking te verlenen, om plantsoen en gedenkte ken voor baldadigheid te bewaren. De onthulling. Hierna volgde de onthulling van 't ontwerp van het monument door mevr. Zonderhuis,—de moeder van den gevallen strijder Martin Zonderhuis. Het gedenkteken,, waarvan het origi neel door gebrek aan materiaal nog niel kon worden vervaardigd, zal be staan uit een stenen zuil, dragende een gesmede vlam-kelk. In de zuil zullen de namen worden gegrift van de gevallen strijders uit de gemeente Een groot aantal bloemstukken en kransen werden aan de voet van het gedenkteken neergelegd. Burgemeester Vennik - gaf in zijn antwoord-rede een kort overzicht van de gebeurtenissen in de dagen van Mei 1940 en de daaropvolgende, zich langzaam verscherpende terreur van den bezetter. Spr. bracht dank aan den ontwerper, den Heilooër archi tect L. Groen»en aan hen, die hun medewerking aan de totstandkoming van de gedenksteen hadden verleend. Namens de gezamenlijke verzets organisaties sprak de heer Kieboom nog een kort herdenkingswoord, waarbij hij verklaarde dat alles zou worden gedaan om de gemeenschap het offer der gevallenen waardig te doen zijn. PERSONALIA. In de op 2 Augustus j.1- gehouden ver gadering van heemraden van de pol der *werd, ingaande 1 Sept. a.s., aan C. de Vries, bode -en A. Luken. pom- pendokter, eervol ontslag verleend. De heren J. Geusebroek en G. A- Specker werden, ingaande 1 Augustus, benoemd tot ambtenaar van de burger lijke stand. NOORDERMARKTBOND NOORDSCHARWOUDE. 41000 kg aardappelen. Schotse mui zen f 9.30, Eigenheimers f 9.30, Blau we Eigenheimers f 9.30, 3300 kg sper- ciebonen f 29.90 kg snijbonen f 23, 2700 kg witte kool f 6. LANGEDIJKER OROENTE- CENTRAI.E. 37700 kg Aardappelen gr. f 9.30. 96700 kg rode kool f 38. 2400 kg wit te kool f 6 1570 kg slabonen f 27, 405 kg tuinbonen f 10, 900 bospeen f 11.50, 165 kg tomaten f23. Voortdurend© dreiging. Nu de larven van de eerste genera tie van den Coloradokever in den grond gekropen zijn om te verpoppen zou men misschien van de veronder stelling kunnen uitgaan, dat het ge vaar nu, voor dit seizoen, voorbij ffi. Daarom lijkt het ons wel nuttig er op te wijzen, dat er nog een tweede ge neratie op komst is. Op sommige plaatsen is die tweede generatie ielfs al verschenen. Waakzaamheid blijft dus geboden en vooral natuurlijk voor de verbou wers van late aardappelen. Tevens moet men het opslag tussen tarwe, blauwmaanzaad enz. goed con troleren omdat daarop juist de tweede generatie kan optreden en een groot gevaar kan opleveren. Op plaatsen, waar, tijdens het rooien larven gevon den worden moet het loof verbrand worden hetgeen heel goed mogelijk is als het niet te nat is* De grond ter plaatse kan nagezocht worden op de aanwezigheid van lar ven, poppen of kevers (die op uitvlie gen staan). De aangifte van kevers of larven is en blijft steeds verplicht. Die aangifte moet—geschieden ten ge meentehuize, waar men die berichten weer doorgeeft aan den Plantenziek- tenkundigen dienst. De ambtenaar bij den Planten- ziektenkundigen dienst te Sint Pancras. Van Herwijnen. Wij ontvingen enige reacties op een artikel van den heer Broersma, geplaatst in het laatste nummer van de Vrije Pers. Wij menen aan een der schrij vers, die zijn verontwaardiging over het genoemcle artikel uit, enige plaatsruimte te moeten afstaan. Een zekere mijnheer Broersma heeft in het nummer van 31 Juli 1945 van hetinmiddels verboden dagblad „Dq Vrije Pers" een bijdrage geleverd over „De Rechtlooze Staat". Dit ten dentieuze en insinueerende artikel verdient slechts een qualificatie „mis selijk"! Aan het lot daarvan spreekt de schrijver van „Misbruik van ge zag", maar hij vergeet dat hij tege lijkertijd op een schandalige wijze misbruik maakt van onze democra- 1 tische vrijheden. Hier hebt ge een j staal van des heeren Broersma's ge schrijf: ,Zij (d.i. de Regering bracht ons de vloek van het Militair Gezag." j alhoewel zij onder hare le den telde althans twee die naar de huidige maatstaf als colabora- J teurs behoorden te worden ge- brandmerkt." werd het volk prijs gegeven aan een nieuwe terreur onder het motief zuivering." het bij al de Overheidsbedrijven niet een grote stinkboel was." En zo kunnen we doorgaan. Hetgeen deze „persridder" overi- gens poneert en in ratio punt voor punt is te weerleggen, zullen wij maar laten rusten, doch ik vraag mij af of een zodanig geschrijf niet spot met elk begrip van journalistiek fat soen. Men onderschatte het „effect" van dit geschrijf niet! Zo „en passant" compromitteert deze „mijnheer" even een 50 a 60.000 ambtenaren! En het veelal helaas oppervlakkig kranten lezende publiek vindt het „prachtig"! Men zal zich ten slotte afvragen, wie is mijnheer Broersma? Blijkqns verkregen inlichtingen is deze „scri- bent" een nog al .militante" aanne mer (althans voor den oorlog), die nok wel eens arbitreert (ingewijden weten wat dit zeggen wil). De op merkzame lezer zal nu qpk beter be grijpen, waarom de heer B. ageert tegen de .-(waanzinnige willekeur", waarmede tegen weermachtsaanne mers wordt opgetreden. Hier komt de aap uit de mouw. Naar deze lieden gaat des heeren Broersma's deelne ming uit! Deze stakkerds die tonnen aan de moffen hebben verdiend en niet aan die .kwalijk riekende Overheid." Meer zullen we er niet van zeggen. Het is heel droevig! Het ware te wensen dat sommige persorganen hun voorlichtingstaak beter bewust werden en journalistiek als de hier boven gewraakte naar de prullemand venvezen. Alkmaar. Augustus 1945. J. Schwarz. Iets over de Wieringermeer Uit „herrijzend Wieringermeerland" ontlenen wij de volgende gegevens over de toestand yan polder na het droogvallen der gronden. Het zoutge halte van het water geeft geen reden tot ongerustheid en ook de toestand van de sloten en hun taluds en dukers valt mee* Met een oppervlakkige lichte bewerking zal men zonder gevaar graan en bieten kunnen telen en zal het mogelijk zijn op de lichtere gron den weer onmiddellijk aardappelen te verbouwen. Indien het werkschema volgens de plannen verloopt, zal er op 1 October ongeveer 1500 ha land zijn drooggevallen, die dan nog 14 dagen zullen moeten uitzakken. De pachters zullen daarna win ter-rogge kunnen in- zaaiën, terwijl er in het voorjaar gras en klaver kan worden ingezaaid, in yerband met de verplichte aanleg van grasland.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2