Moskou verklaart Tokio de oorlog Open brief aan de Minisfer-president Hirosjima uitgestorven Rode Legers vallen Mandsjoerije aan Nagasaki met atoomwapen aangevallen DONDERDAG 9 AlG. 1945. 2e jaargang No. 22-712 kmsttttiler DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VKIJE A L K M A A R D E Radio Moskou deelde gisteravond roede, dat de Sow jet-Unie met in» {ang van heden, Donderdag, zich in staat van oorlog bevindt met Japan. Domei, het Japanse Nieuwsbureau, deelt mede, dat het Rode Leger den tanval op de Mandsjoerijsche grens is begonnen. Dp verzoek der gealliëerden Radio Moskou meldde verder: Molotof de Volkscommissaris der Sovjet-Unie, heeft 8 Aug. den Japan- sen ambassadeur Sato ontvangen en de volgende verklaring afgelegd: Met het oog op Japan's weigering te capituleren, hebben de geallieer den zich tot de Sovjetregering gewend met het verzoek deel te nemen aan de oorlog tegen de Japanse agressie, om de duur van de oorlog te verkorten, het aantal slachtoffers te verminde ren en mede te werken aan het spoe dig herstel van den algehelen vrede. Trouw aan het bondgenootschap met de geallieerden, aldus Molotof, heeft de Sovjet-Unie het aanbod aanvaard en heeft zij zich aangesloten bij de geallieerde verklaring van 26 Juli van dit jaar. De Sovjet-regering is van mening, dat zulk een politiek van haar kant het enige middel is dat in staat is om de vrede naderbij te brengen, het volk voor verdere offers en lijden te behoe den en het Japanse volk de gelegen heid te geven die gevaren en vernieti gingen te vermijden die door Duits land na haar weigering om onvoor waardelijk te capituleren geleden wer den. Met het oog op het voorafgaande verklaarde de Sovjet-regeering dat zij met ingang van heden 9 Augustus zich in staat van oorlog met Japan zal be schouwen. Bondgenoten ontvangen Molotof heeft gisteren ook den Brit sen ambassadeur sir Archibald Clerk Kerr, den ambassadeur van de Ver. Staten Harriman en den Chineeschen ambassadeur Foeking Tsjang ontvan gen en lichtte hen in over de beslis sing van de Sovjet-regering. De am bassadeurs spraken hun voldoening uit over deze verklaring. Dr. Soeng, de Chinese minister-pre sident, is reeds eergisteren door Sta- lin ontvangen. Dit onderhoud werd bijgewoond door Molotov. Voorts wa ren. aanwezig de Russische wnd. Volks commissaris van Buitenlandse Zaken Lozovsky: De Sovjet-ambassadeur in China, Petrov, de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wangsjihtse, de Chinese vice-minister van Buitenlandse Zaken -en de Chinese ambassadeur in Moskou. den oorlog daadwerkelijk verkorten en vele mensenlevens sparen". Ik hoop, dat het Japanse volk zich nu realiseert, dat verdere ^weerstand nutteloos zal zijn." Reactie in Londen, Washington. Parijs en >,Wij in Groot-Brittannië hebben de geweldige opofferingen en de inspan- ninigen die van Rusland geëist wer den in den veldtocht tegen nazi-Duits- land volledig naar waarde geschat," al dus de Britse Eerste-minister Attlee, >»en wij hebben steeds vertrouwd, dat zodra in het Westen de overwinning behaald was. Rusland zijn aandeel zou nemen in den strijd tegen den vijand aan het Oostelijk front." Ook te Parijs begroet men het be sluit van Moskou met grote voldoe ning. Byrns, de minister van Buiten landse Zaken van de Ver. Staten heeft ©ver de oorlogsverklaring gezegd: „De ze daad van de Sovjet-regeering zal Ook Denemarken helpt Nederland Grootscheepse hulpactie in wording In Denemarken is een grote hulpactie in voorbereiding onder het motto Col lega helpt collega". Een timmerman zal voor een Neder landse timmerman gereedschap afstaan een smid voor een smid enz. In Dene marken verwacht men van deze actie zeer veel. Want, de good-will voor Nederland in Denemarken is groot. In Denemarken liggen nog ongeveer ruim 100 Nederlandse kustvaarders met Nederlandse bemanningen. Deze zullen worden geladen met goederen, bestemd voor ons land. Minister Mansholt te Barsingerhorn Gisteren heeft de verspreide Wierin- germeer bevolking in een massale bij eenkomst te Barsingerhorn hulde ge bracht aan zijne excellentie min. S. L. Mansholt en diens echtgenote. Verscheidene sprekers, onder wie ook vertegenwoordigers van de gewes telijke sn plaatselijke illegaliteit voer den het woord. Zij vertelden wat ook door „Sikkel" (min. Mansholt) illegaal met veel gevaar voor eigen leven wa verricht. In een toespraak van den ministe* deelde deze o.m. mede, dat de regering bezig is krachtige maatregelen voor te bereiden tegen diegenen die zich gedurende de be zetting onvaderlandslievend hebben gedragen en er zelfg niet voor te rug deinsden de stedelijke bevolking in haar nood uit te buiten. Er wordt momenteel een heel fijnma zig netwerk ontworpen om al deze personen en bedrijven op te vangen. Ir. A. O vin ge heeft op deze bij eenkomst bekend gemaakt, dat he denmiddag om 2 uur de bemaling van de Wïeringermeer in werking zal worden gesteld- Verzoek van vooraanstaa nde Nederlanders om het Nederlands* volk nog in 1945 rijn ver tegenwoordigers te laten kiezen. In een open brief, ondertekend door J. Bot, mevr. mr. P. E. Eldering dr. J. Engels (Groningen), mevr. C. J. EngelsV. d. Gaag (Groningen), A. C. Oerlemans, prof. dr. J. M. Romein mevr. dr. A. RomeinVerschoor, B. W. Schaper, dr. J. Voogd (Eindhoven) dr. J. J. Went (Eindhoven), wijzen deze vooraanstaande Nederlanders er op, dat in deze tijd van .herstel en vernieuwing'' de regering telkenmale voor beslissingen wordt gesteld, die NAGASAKI is. volgens een mededeling van hedenmorgen van Generaal Spaatz der V. S., het tweede slachtoffer van de atoombom geworden. „Niets of niemand is in HIROSJIMA bij de explosie van de atoombom aan de vernietiging ontkomen. Alle levende wezens zijn door de ontploffing vermorzeld", aldus een verklaring van den Am. Minister van Oorlog. De verwachting, dat er gewacht zou worden met het opnieuw af werpen van dit vreselijke nieuwe wapen totdat Japan de tijd gehad zou hebben, zich de gevolgen hier van te realiseren, is hiermede te niet gedaan. Gisteren nog deelde de minister van Oorlog der V. S. mede, dat de atoom bom-aanvallen niet direct zouden worden herhaald, aangezien de be dreiging alleen reeds „als een zwaard van Damocles de capitulatie van Japan zou forceren". „De hitte van een hemellichaam" Radio Tokio heeft gisteren een volledig verslag gegeven van de ver schrikkelijke verwoesting' op de mi litaire basis Hirosjima, een stad met een bevolking van 318.000 zielen. „De stad is thans niets dan een puinhoop. Alle levende wezens, mensen zowel als dieren, zijn let terlijk doodgeschroeid.Zij, die zich in de huizen bevonden, zijn ver brand en zij, die zich buiten bevon den zijn gedood door de onbe schrijfelijke druk en hitte. Het tweede slachtoffer De tekst van het communiqué, waarin de aanval op Nagasaki werd bekend gemaakt, luidt: De tweede aanval met de atoom bom heeft plaats gehad op den 9de Augustus om twaalf uur des middags boven Nagasaki. De leden van de bemanning rapporteerden goede uitwerking. Er zijn geen ver- i dere gegevens beschikbaar, zo lang de groep niet is teruggekeerd." Toch invasie. De perfectie van de atoombom en de belofte van haar gebruik in grote getale beeft de plannen van de ge allieerden in zake een invasie van Japan niet doen veranderen, aldus 'n bericht uit het geallieerde hoofd kwartier op Goeam. De geallieerden zetten hun voorbereidingen voort voor amphibielandingen en de lucht strijdkrachten in de Pacific gaan door met het bestoken van het Japanse vasteland, gisteren o.m. met een aan val op Jawata. het staalcentrum. met 1500 ton ontplofbare stoffen. De Japanners menen volgens Radio Tokio, dat 10 September a.s. voor hen de D-day zal worden de dag van de geallieerde invasie op het Japanse vasteland. Zij denken dat Kioesjoe, het zuidelijkste eiland, hiervoor uit gekozen zal worden. Weer petroleum Met ingang van Maandag, 13 Aug. zal weer een bon worden aangewezen voor petroleum. Verstrekt zal worden aan personen van 5 jaar en ouder een halve liter en aan kinderen be neden de leeftijd van 5 jaar 1 liter petroleum. Tegelijkertijd is een rege ling in een vergevorderd stadium van voorbereiding om. zodra de aanvoer dit toelaat, aan gezinnen, die geheel verstoken zijn van gas of andere ver warmingsbronnen voor koken, een extra hoeveelheid petroleum te ver strekken. van grote invloed zullen zijn op de ontwikkeling van ons volksbestaan Onder de huidige zeer moeilijke verhoudingen is het niet voldoende, dat het Nederlandse volk vertrouwen stelt in de regering. Even noodzake lijk is, dat de regering onomwonden blijk geeft, vertrouwen te stellen in het Nederlandse volk, door aan het Nederlandse volk ten spoedigste alle rechten te hergeven die in onze grondwet zijn vastgelegd. Na hun voldoening te hebben uit gesproken over de wijze waarop de minister-president door zijn regerings verklaring en de wekelijkse radio voorlichting tracht de vertrouwens relatie tussen regering en volk 1e herstellen, wordt betoogd, dat de on bevoegdverklaring van het Neder landse volk niet wordt gerechtvaar digd door kiestechnische of politieke overwegingen, want de opheldering van de politieke verhondingen vor dert sneller dan velen hadden ver wacht en het Nederlandse volk voelt zich in gene dele minder bevoegd tot het uitoefenen van zijn democratische rechten dan andere volkeren, die of reeds gekozen hebben of spoedig zul len kiezen. Prof. Scnermerhorn wordt in het slot van het schrijven, als voorzitter van den raad van ministers, verzocht om maatregelen te nemen, waardoor het Nederlandse volk nog in het jaar 1945 in staat zal zijn om zijn grond wettige rechten uit te oefenen en door algemene, vrije en geheime verkiezin gen zijn plaatselijke en landelijke vertegenwoordigende lichamen te kiezen. Brood 2 cent goedkoper! Het Hoofdbedrijfschap v. Akker bouwproducten publiceert: Alle plaatselijke broodprijsverho gingen zijn vervallen, hiervoor treedt een prijsverhoging van 2 eent per 800 gram in de plaats. Voor Alkmaar betekent dit. dat de broodprijs van 24 cent op 22 cent zal worden gebracht, aangezien hier een plaatselijke prijsverhoging van 4 cent bestond. Uw Brandstoffenkaart Wij maken onze lezers erop attent dat het morgen de laatste dag is, waarop de aanvraagformulieren voor het verkrijgen van brandstoffenkaar- ten aa het uitreiklokaal Ridderstr., kunnen worden afgehaald. Voor na dere bijzonderheden verwijzen wij naar ons nummer van Dinsdag jJ.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1