Felle strijd in Mandsjoekwo Japan bereid voorwaarden van Potsdam te aanvaarden. Amerikaanse verliezen 5 Hei feestdag NIEUWE BONNEN maardef VRIJDAG 10 AUG. 1945 2e Jaargang No. 23-713 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING _D£ VRIJE ALKMAARDE MOSKOU WERPT ZIJN GEWICHT IN DE SCHAAL. „Zelfmoord of overgave", dat is de keuze, die het onfortuinlijke Japan thans nog rest. Bij het sensationele nieuws over de atoombom, die reeds zijn ont zaglijke vernielende kracht deed ge voelen, voegde zich de oorlogsverkla ring van de Sovjet-Unie aan Tokio. Daarmede is een dramatisch hoogtepunt in de oorlogsvoering tegen Japan, of liever het Japanse moederland bereikt. Want ai is de atoombom een wapen, dat ongedroomde mogelijkheden opent, het zal slechts tegen het eigenlijke Ja panse eilandenrijk kunnen worden ge bruikt. Het tegen de door Japan be zette gebieden op het vasteland van Azië en de eilanden in de Indische Oceaan aan te wenden is vanzelfspre kend, juist door zijn ongekende ver woestende werking, onmogelijk. Mocht dus al het Japanse moederland binnenkort capituleren wij wachten met spanning op de „sensationele ver klaring" die radio-Tokio Maandag zal afleggen dan nog zal waarschijnlijk de Japanse expeditionnaire strijdmacht (de Mikado zou e.v. het kwantoengleger, dat nog over machtige wapens *n hulp bronnen beschikt niet in de hand heb ben) de strijd rekken zo lang zij kan. in sommige gebieden onze Oost! wel licht nog een reeks van jaren. Het behoeft daarom geen verwonde ring te wekken, dat het besluit van de Sovjet-Unie, dat te Potsdam; naar Tru- man gisteravond verklaarde, reeds vast stond. bij de bondgenoten vreugde heeft gewekt. Nu de machtige Rode Legers zich op Mandsjoekwo hebben geworpen mag verwacht word?n. dat de strijd op het Aziatisch vasteland in een zeer versneld tempo zal verlopen. Als deze éénmaal is beëindigd, zullen dan elders Russische soldaten van een expeditiekorps nog vechten op de elan den in de Indische Oceaan? Of zal de Sovjet-Unie het laten bij een directe hulp aan China? Het zijn Interessante vragen, maar zeker is, dat Moskou door zich opnieuw in de strijd te begeven, de behartiging van zijn politieke belangen, nu ook in het Oosten, heeft verzekerd. Russen vorderen reeds Een hevige strijd is in Mand sjoekwo ontbrand. De Russische troepen deden hun voornaamste aanval tegen het beste leger dat de Japanners ter beschikking staat, in de omgeving van Wladi- wostok, bij het grote industrie centrum Charbin. Het Russische legerbericht meld de gisteravond dat Sowjet-troepen in den morgen over een breed fror.t de grens van Mandsjoekwo waren overgetrokken. Zij. zijn 15 Kilometer gevorderd. Zij verover den de stad Mantsjoera en het spoorwegstation aldaar, en de stad Dalainor. De Sowjet-troepen slaagden er verder in, de rivieren Amoer en Oessoeri op verschillende punten over te steken in het gebied van Khabarowsk. De Sowjet-lucht- macht deed aanvallen cp voorna me verbindingspunten van den Mandsjoekwosen spoorweg te Charbin, Tsjangtsjoen en Kirin, en op Rasjin, de haven van Seisjin. De twee aanvallende Sowjet- legers.tesamen meer dan 1 millioen man sterk, zijn 1000 mijl van elkander verwijderd. Er wordt een enorme nijptangbe weging tegen het Kwantoengleger uitg^yoerd. De Japanners zouden In een uitzending van het Japanse persbureau, welke in New York is.opgevangen, wordt gezegd: „Japan is bereid de voorwaarden van de conferentie te Potsdam te aanvaarden met dien verstande, dat deze verklaring geen eis inhoudt, welke de rechten van den Keizer als souverein heerser aantast. Het laatste bericht van hedenmiddag luidt: Volgens een bericht van de B.B.C. heeit Japan gecapituleerd. naar schatting over 3 millioen man in totaal beschikken. De Russische aanval geschiedt" van uit 3 centrale punten. De Oostelijke grens werd nabij Honsjoen, bij het drielandenpunt van Rusland, Mantsjoerije en Korea over schreden. Het tweede doorbraakpunt bevond zich 8 km. ten Z.-O. van Wladiwostok terwijl een derde zich bij de Transsiberische spoorlijn, waar Siberië, Buiten-Mongolië en Mand- sjoerije aan elkaar grenzen. Amerikanen bereidden opera lies voor De Amerikaanse luchtmacht heeft volgens een verklaring van Gene raal Wedemeyer reeds maanden lang de Japanse terugtochtwegen naar het Noorden bestookt, met voorkennis van Ruslands intrede in de oorlog. Er werd ernstig in gegrepen in de Japanse bewegingen naar het gebied waar het Russi sche front zich thans bevindt. Tokio werd gisteren weer bestookt door zware Amerikaanse bommen werpers. Meer dan 1200 scheepsvlieg- tuigen deden een aanval op Noord- Hondsjoe; 500 ton bommen zijn ge worpen op een olierafinaderij bij Oraka. Bij deze en andere aanvallen tigd of beschadigd. Verder hebben werden meer dan 60 schepen vernie- slagschepen, kruisers en torpedoboot- jagers een hevig bombardement op de Noordkust van Hondo uitgevoerd Verlaat de gleden" Radio-Tokio heeft de bevolking ge waarschuwd, dat nog meer aanval len met atoombommen verwacht kunnen worden, en dat het derhalve raadzaam is. indien de burgers de door deze aanvallen bedreigde steden verlaten. De Engelse bladen schrijven dat de gealliëerden op hun eilandbases in de Stillen Oceaan voldoende atoom bommen gereed hebben liggen om in één aanval een tiental Japanse ste den in de as te leggen. Stimson heeft gisteren te Washington bekend gemaakt, dat de Amerikaanse verliezen, in deze oorlog geleden, bedra gen 198.992 doden. 570.878 gewonden ?n 118.302 krijgsgevangenen. Bijna 96 000 van deze laatste categorie werden uit gewisseld en 355.000 gewonden konden weer in actieve dienst terugkeren. Spaanse Republikeinen één Volgens den vroegeren Spaansen minister van Buitenlandse Zaken Delvay, heeft de laatste Republikein se premier, dr. Negrin, volledig suc ces geboekt en éénheid tot stand ge- De regeringsvoorlichtingsdienst meldt: De regering heeft besloten tot het in stellen van een telken jare terugkerende nationale feestdag. Van de aanvanke lijke gedachte de viering van deze dag blijvend te verbinden aan de verjaar dag van Hare Majesteit de Koningin is afgezien, overeenkomstig de nadrukke lijke wens van Hare Majesteit om de nationale feestdag niet met Haar ver jaardag te willen vereenzelvigen. De ministerraad heeft in verband met het bovenstaande besloten voor de toe komst de dag der Duitse capitulatie, 5 Mei, als nationale feestdag in te stellen en voor dit jaar het denkbeeld der vie ring van zulk een feestdag te laten rus ten. N.V.B. over zwarte handel Het hoofdbestuur vari de Nederlandse Volksbeweging heeft een telegram ge stuurd aan den minister-president, prof. ir. W. Schermerhorn, waarin het zijn verontrusting uitspreekt over het voortwoekeren van de zwarte handel. Zij verzoekt de regering alle gezonde tegenkrachten in ons voik te mobiliseren ten einde door gemeenschappelijke in spanning dit kankergezwel uit ons volks leven te verwijderen. De Nederlandse Volksbeweging, die mededeelt ook zelf de strijd tegen de zwarte handel aan te zullen vatten, dringt er bij de regering op aan deze actie te steunen en duide lijke instructies tot onverbiddellijk op treden te geven aan alle politionele, jus titionele en controlerende organen en instanties, door goed gecoördineerde prijs-, loon-, monetaire-, grondstoffen- en bevoorradingspolitiek, doch vooral door het grote gezag dat de regering bij het volk geniet in de weegschaal te werpen. EINDE ZOMERTIJD. Het ligt in de bedoeling der regering, dat de tijd op 16 September a s. met één uur vervroegd wordt. Nederland keert op dien datum dus terug tot den middel-Europese tijd. Wii hebben Heusden gezien Vroeger e?n mooi oud stadje, nu een complex straten, bestaande uit ruïnen en kapotte huizen, waar achter de dicht getimmerde ramen mensen wonen, die aan alles gebrek hebben. Groot wa^ de blijdschap bij aankomst van de schepen uit Alkmaar, maar nog meer is er no dig. Daarom Geeft, als er weer voor Heusden gevraagd wordt. bracht tussen alle republikeinse p<ir- tijen. In een gister gehouden vergade ring besloten republikeinen van alle partijen met algemene stemmen, dat de Cortes de volgende week in Mexico-City bijeen zullen komen met Diego Martlnez Barrios als speaker. OFFICIëLE BONNENLIJSV» Voor de tweede week van de negendti i periode 1945, 12 tot en met 18 Aug* 518, 519, 520. A 556, A 557, A 558 400 gram brood* B 557 250 gram rijst of kindermeel 526 200 gram bloem B 560, C 15 (I.V.) 1 tablet choc. (55 gr.) 527, B 558 125 gram suiker 521, B 555, B 556 2 liter melk B 14, C 14 (I.V.) l«/t liter melk 522 100 gram vers vlees of 4 oz (112 gr.) vl. in bl. of 4 os (112 gr.) vis in blik. 523 4 oz (112 gr.) vl. in blik o9 4 oz (112 gr.) vis in blik. 524. 525. A 560 1 kg aardappelen Reeds aangewezen bonnen, geldig t/n* 15 Augustus: i A 553 600 gram biscuits 504 50 gram zout 507, B 554 125 gram boter 508. A 554 125 gram margarine 509 100 gram vet 510 100 gram kaas 511 100 gram eipoeder 512 ongeveer 50 gr. zeep Bij deelneming aan de warme maal tijden uit de centrale keukens moeten» aldaar de bonnen 524 en 525 voor aard appelen en 522 voor vlees worden inge leverd. Zelfverzorgers moeten op de door do distributiediensten aan te geven dagen aldaar inleveren: voor graan: 518, 519, 520, A 556, A 557, A 558. A 553; vlees- 522 en 523; melk: 521, B 555, B 566. B 14. C 14 (inlegvel); aardappelen: 524, 525 en A 5.60. Geen extra Gasrantsoen De Directeur van het Rijkskolenbu-» reau maakt bekend, dat het voor^nifp nog niet mogelijk is voor zieken, die^t- patiënten. bevallingen, babywas, enz. extra rantsoenen toe te kennen. Het heeft derhalve geen zin zich met ver zoeken om rantsoenverhoging tot der gasbedrijven te wenden NIEUWE PETROLEUMBONNEN. Voor de periode van 13 Augustus t/n 8 September a.s. is op de bonnen 549 en B 590 van de 5e noodkaart een liter, petroleum per bon verkrijgbaar. Zoals reeds werd gepubliceerd ontvangen dus kinderen beneden 5 jaar één liter en volwassenen '/t liter petroleum. Vóór inlevering dezer bonnen is verboden. In verband met de bevoorrading van den handel is het mogelijk, dat de petroleum niet onmiddellijk verkrijgbaar zal zijn. De aflevering zal echter in ieder geval in de loop van bovengenoemd tijdvak plaats hebben- DAAR WIL IK NIETS MEE Toen het nieuws over de atoombom in het hotel der Nazi- leiderts te Mondorf in Luxemburg bekend werd. riep Goring uit: „Ik geloof het niet," maar nadat hi| de krantenverslagen gelezen had, verklaarde hij: „Het is een mach tige prestatie. Ik wii er niets mee te maken hebben. Ik ga deze we reld verlaten.' Von Ribbentrop zeide: „Allemachtig! Dit betekent een omwenteling van alles. Nu is niemand zo gek meer om een oorlog te beginnen." „Wij hebben getracht het ge heim van de atoombom op te los sen. maar wii ziin er niet in ge slaagd" zei Dönitz. Als het Ja panse volk volhardt, zal het uit geroeid worden." De Japanners zelf dreigen thans, dat zij represaille maatregelen zullen nemen. „Ook wij hebben geheime wapens met een ontzag lijk vernielende kracht" zo ver klaarde radio-Tokio.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1