di - W itfsj* CUuj Vi Operaties gestaakt Mikado een sta-in-de-weg De stem van hef volk lfemaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING „DE VRIJE ALKMAARDER'^ Alom wordt geschreven en gespro- t ken over de wenselijkheid van het zo f spoedig mogelijk houden van verkie- f zingen. Enkele symptomen daarvan f' zijn de open brief die deze week met een dergelijk verzoek aan den minis ter-president werd gezonden en de in „Het Parool" aan de gang zijnde dis cussie tussen dr. W. Banning die tegen het houden van spoedige verkiezingen is en de redactie die een tegenoverge stelde mening huldigt. Ongetwijfeld zijn er bij dr. Banning sprekende na mens de Nederlandse Volksbeweging slechts edele motieven die tot zijn mening leiden. De N. V. B-ers willen nl. voor alles verouderde scheidslij nen in ons volk doorbreken (tegen de oude antithese) en daartoe pogen een zo sterk mogelijk front te vormen van alle Nederlanders die tot het inzicht zijn gekomen, dat slechts door ingrij pende, zelfs structuele wijzigingen van ons maatschappelijk leven een wereld van vrede en welvaart voor allen kan worden bereikt. Het aantal der tegenstanders van het uitstellen der verkiezingen is zeer vergroot door het besluit van de Ne derlandse Adviescommissie haar advie zen achter dichte deuren te geven. Hel is echter niet alleen de teleurstelling over de werkwijze der N.AC. die vele voorstanders van snelle verkiezingen heeft gekweekt. Ook verscheidene an dere oorzaken zijn hiervoor aan te wij zen. Wy noemen: het uitblijven van een snelle berechting der landverra ders. het stroef functionneren van vele overheidslichamen met het ontbreken van de mogelijkheid tot het uitoefenen van critiek te bestemder plaatse daar niemand weet wat de bestemde plaats is en als heel belangrijke oor zaak: het constateren op vele plaatsen, dat de behoudzuchtigen. waarvan er velen in de oude politieke partijen te vinden zijn, van het gebrek aan klaar heid misbruik willen maken om oude zetels in te nemen en het heft weer in handen te krijgen resp. te houden. Ook bij de voorbereiding (n.b. nu nog pas, ruim drie maanden na de bevrij ding) van de samenstelling van de voor lopige gemeenteraden Ingevolge K.B van 12 April '45, doet zich het gemis van normale verkiezingen wel zeer sterk voelen. Het ook hier ontbreken van openbaarheid van de voordrachten van personen, die in dit voorlopige col lege zitting zullen nemen, werkt een en ander zeer in de hand. Bovendien hangt de samenstelling van de voordracht voor de voorlopige gemeenteraden te zeer af van een enkeling of kleine groep. Wel moet geadviseerd worden door personen die het vertrouwen van de burgerij bezitten waarbij zeker ook aan vertegenwoordigers van de ille galiteit als dragers van het geestelijk verzet tijdens de bezetting een belang rijke stem zal moeten worden gegeven, doch de zorg „dat de voornaamste gees telijke en maatschappelijke stromingen in de gemeente NAAR EVENREDIG HEID vertegenwoordigd zijn" blijft een vrijwel onmogelijk te vervullen eis, daar niet te peilen is, welke verschui vingen er in de zes jaren dat geen ver kiezingen werden gehouden (dus een zeer verjongd kiezerscorps) hebben plaats gevonden. Om deze en al dergelijke overwegin gen voegen ook wij onze stem in het koor dat de regering aanmaant maat regelen te nemen zo spoedig mogelijk verkiezingen te doen houden. E. T.-C. „GROTE VIER" OVERLEGGEN Na de opzienbarende mededeling van radio-Tokio gistermiddag, dat de Japanse regering bereid was tot ca pituleren mits de rechten van den Keizer als souverein heerser onaan getast zouden blijven, kwamen er be richten binnen dat eenzelfde verkla ring is afgegeven door de Japanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Togo. aan den ambassadeur van de Sovjet- Unie en door bemiddeling van Zwe den en Zwitserland aan de regerin gen van de V. S.. Engeland. China en de Sovjet-Unie. Zowel het Britse als het Amerikaanse Kabinet zijn in spoedvergadering bijeen gekomen. Een besluit zal slechts worden ge nomen in onderling overleg van de „grote vier." Buiten-Mongotië in de strijd Washington was gisteravond nog gereserveerd, de Britse hoofdstad echter vierde feest. Ondertussen du ren de vijandelijkheden nog voort; er is zelfs een nieuwe oorlogsverkla ring bijgekomen, n.l. van Buiten- Mongolië. welke republiek zeer nauwe betrekkingen onderhoudt met de Sovjet-Unie. Koel commentaar van Moskou „Onvoorwaardelijk is onvoorwaar delijk" zeide hedenmorgen de com mentator van radio-Moskou. .Precies zoals de gealliëerde mo gendheden Europa zuiveren van het Hitterdom, zullen zij Azië zui veren van de Aziatische uitgave van de Hitleriaans Japanse agressie en de Japanse agressoren". Reuter's diplomatieke correspon dent uit Londen verneemt dat in China en in mindere mate in de Wes terse democratieën en de Sovjet-Unie 'n sterke neiging bestaat tegen het aan de macht laten van het Japans Kei zershuis en ach» een eis tot abdica tie van den huidigen keizer een mo- geliike uitkomst uit d°ze moeilijkheid Ook de aanvankelijke ontvangst te Londen in officiëe'e kringen was koel. Men sprak ze'fs van een iet of wat weifelende stap in de richting van capitulatie". GODDELIJKE FIGUUR. Dn diplomatieke correspondent van de..Times" schrijft: „Door de prero gatieven van den Keizer naar voren te brengen stelt de Japanse regering een vitaal probleem op de voorgrond waarover d» mening in Engeland en Amerika zelfs binnen de muren van het Staatsdepartement. verdeeld is." Hij wijst er op dat de Japanse kei zer niet alleen een half Goddelijk ea- zag bezit in de ogen van het volk. maar ook over grote constitutionele bevoegdheden beschikt, welke door zijn adviseurs, die uit waren op mi litaire verovering, gebruikt zijn zo wel als een dekmantel als bij wijze van grondslag voor de discipline. De eoTesponden» te Washtngtin va_ de „Times" schrijft, dat het Jananse voorstel aldaar beschouwd wordt al' een duidetiike poging om te vermij den. dat de Mikado als oorlogsmis dadiger wordt berecht. EN „MARIONET". Welingelichte kringen te Washing ton verwachten echter dat. ook al zijn de meningen te dien aanzien zeer verdeeld, de geallieerden toch be reid zullen ztjn den Keizer te aan vaarden als „marionet", dte ook geen Op het laatste ogenblik Wordt aanbod niet aanvaard Brussel meldt: Radio Tokio heeft he denmorgen aangekondigd, dat alle ope raties zijn opgeschort. Washington deelt mede: „Er zullen geen operaties plaats vinden tegen de Japanse eilanden op Zaterdag 11 Aug Zo luidt een telegram van Goeam van hedenmorgen, dat door de Amerikaanse ministers van Oorlog en Marine wordt bevestigd. ANTWOORD SPOEDIG TE VERWACHTEN. Er zijn aanwijzingen, dat het Ja panse capitulatie-aanbod misschien zal worden afgewezen, doch de moge lijkheid dat het zal worden aanvaard is nog niet van de baan", aldus heeft het Amerikaanse nieuwsbureau om 11 uur hedenmorgen in een telegram uit Washington medegedeeld. Het telegram voegt er aan toe. dat volgens de berichten het antwoord van de vier grote mogendheden niet lang meer op zich zal laten wachten, gen van mening, dat Japan binnen Te Washington is men in brede krin- enkele dagen onvoorwaardelijk zal capituleren, als de gealliëerden daarop blijven staan. REISVERBOD NAAR ZEELAND OPGEHEVEN. Met ingang van heden zijn alle verbodsbepalingen voor het reizen naar Zeeland opgeheven. In verband met de woningschaarste tengevolge van de inundatie blijft de vestiging in of de terugkeer naar de gemeenten in Zeeland ten strengste verboden. De Mikado als Mens De Mikado is in theorie de abso lute heerser van Japan. In de prae- tijk oefent hij echter geen directe macht uit en voor het grootste gedeelte van zijn tijd is hij vrij om zich toe te leggen op zijn hobby, de fotografie. Toen de keizer een-en-twintig jaar oud was, maakte hij een reis om de wereld, als de eerste kroon prins die sedert 2500 jaren Japan verliet, en bezocht Engeland, de Vereen. Staten en o.m. Nederland. Bij zijn terugkeer in Japan brak hij met de traditie door te trouwen met het meisje, dat hij lief had. in plaats van met een vrouw uit het geslacht, dat sinds generaties Ja panse keizerinnen had opge'everd. Hirohito drinkt noch rookt. Hli is matig en wordt een model echtge noot en vader genoemd. rechtstreeks aandeel hadin den oor log behalve dat hij zich onderwierp aan de plannen van zün veldheren Zijn aanwezigheid wordt hier over 't algemeen niet als onverenigbaar beschouwd met de vernieuwing van Japan als democratische staat. De Londense ..Dailv Expres" schrijft dat Hirohito, de Jaoanse keizer., kan bevelen, dat door alle Japanse gewa pende machten de waoenen worden neergelegd, terwijl indien dit bevel van wien anders ook zou afkomen „hardnekkige elementen dit bevel zouden kunnen negeren." De Keizer kan ook de burgerlijke orde handhaven wanneer de strijd wordt beëdigd. Dit is een gewichtige overweging. Vreemdelingenverkeer Voor het eerst na de oorlog Rebben Amerikaanse journalisten 'ons land bezocht. In Volendam waren de klompen al wit ge schuurd. Maar de Amerikanen hebben Volendam niet gezien. Er was een nieuwe bezienswaardig heid. de zwarte markt. De heren bezochten de Jor- daan en vergeleken de daar ge vraagde prijzen met de Ameri kaanse. Een van hen riep uit: „Dit is het land van de onbe grensde mogelijkheden". Een an der nam zich voor om een boek over ons land te schrijven, geti teld: Van paling venter tot mil- lionnair". Wij vernemen verder dat V. V. V. zal proberen dit stukje folklore in stand te houden. Men heeft aan de regering ver zocht de rantsoenen enigszins te verlagen om de exploitatie van de zwarte markt lonend te maken. Ceebee. Een noodcommissariaat Hulp aan de geteisterde gebieden» De minister-president, prof. ir. Scher- merhorn, heeft gisteren in het weke lijkse radiokwartiertje „Op de brug" bekend gemaakt, dat tot leniging der nood in de geteisterde gebieden is op gericht een noodcommissariaat voor de de geteisterde gebieden. Er is een schreeuwend gebrek aan materiaal, aldus de min.-pres., waarin beter voorzien kan worden door één centraal orgaan, dat met hulp van onze geallieerde vrienden van overzee, als ook uit Duitsland beter en gemakkelijk ker kan worden verkregen, dan via dé Rijksbureaux. Het is niet de bedoeling dat het nieuwe commissariaat de taak overneemt van de reeds bestaande or-j ganisaties. Het commissariaat heeft slechts'een stimulerende en activerende taak. Bovendien is het commissariaat van bepaalde bevoegdheden voorzien, die een doeltreffend werken waarbor gen. De opdracht, die de regering heeft gegeven is gedicteerd door de naderen de winter en luidt: Alles moet in hei werk worden gesteld te verhinderen dal de mensen in de geteisterde gebieden deie winter kreperen. In de grote steden lopen nog duizen den ongehuwde mannen zonder werk rond. die een werklozenuitkering of wachtgeld ontvangen De regering heeft daarom beslo ten op deze mensen niet alleen een beroep te doen. maar verder te gaan en hen systematisch op te roe pen om te werken in de geteisterde gebieden. Zij zullen het loon krijgen dat daar ge'dt en zullen goed wor den gevoed uit de keukens, die daartoe door de geallieerden ter be schikking wordén gesteld. De regering doet een dringend be roep op deze mensen niet te den ken. dat zij weer worden wegge haald om ver van huis te gaan wer ken. maar om te beseffen dat zij een nationale plicht hebben te ver vullen. Iemand die weigert aan de oproen ge hoor te geven zal geen werklozenuitke ring of wachtgeld meer ontvangen. ..Het is reeds laat in de tijd voor dez« hulpactie", zo zeide minister Schermer- horn nog. „en er zal haast moeten worden gemaakt. Er is de laatste i-aren veel met het woord eer gescherm^ op een wijze, die ons niet ligt. maar Weit wij deze actie nu eens wel als een na tionale erezaak beschouwen. Laten wij daarom niet kibbelen over gezagskwes ties. maar begrijpen, dat het in dit ver band slechts om één ding kan gaan en dat is he* helpen en steunen van otw lijdend volk".

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1