De politiek von deze week Verder kijken Stadsnieuws T^Wj Cf .'PU+n Kunst in een gouden 1 randje Adverteerders opgelet! 4307 Wat doen de klauwen eal Dooi tcht wereldrevolutie. Zorgen I ^eden ken g Maar een draak is, de legen derdaf zeggen het ons, een wonderlijk 1 dier. Zullen de klauwen en de gill sch' staart van het monster nu ook I men houden zich te weer te stellen? 1 dat a vrezen van niet. De Mikado zou Kwantoengleger in Mandsjoetl door reeds lang niet meer in zijn mal Vrije hebben en wat te denken van de 1 a,ï ,e panse troepen, die zich op de talil bene eilanden in de Stille Oceaan en|| J®?® Indische Archipel reeds als uits kende guerilla-strijders hebben d< kennen? Als de strijd tegen Jap /"""L ten einde is, kan de strijd tegen v het Moederland afgesneden legi groepen misschien nog jaren dur( De politieke strijd om in Nipp zelve hetmilitarisme te doden i u wellicht nog moeilijker zijn dan ini nenil Germaanse Rijk, daar het daarginj P*1],0 met nog sterker wortels in de volk ee ziel vastgegroeid zou zijn. Tee.' OUfit) Het meesterschap van de mens ow de natuur nam een aanvang toen h leerde, hoe het vuur te benutten. Wel ®an licht is de vinding van het splitsa cb0, der atomen een verovering van de kin zelfde grootte? Zij werpt nog hee gch andere perspectieven op dan eet zec vernietiging van zoals men ziet ujt algemeen met een huivering reali- pio seert gehele werelddelen in een <joi eventuele volgende oorlog. Bij ge- vo slaagde toepassing op industrieel ge-, tij bied, zal zij de wereldeconomie om-i kii verwerpen. te De reeks oorlogen en revoluties die) wij in de laatste decennia achter de rug hebben, neen, waar wij ong npd- den in zitten, tonen wel aan, dat de kapitalistische wereld niet in staat was zijn economie te beheersen. Na genoeg alle uitvindingen, die een ze gen voor de mensheid hadden kun nen zijn, werden vernietigingstuig. Het is tekenend voor het tijdperk waarin wij leven, dat de grootste uitvinding aller tijden zijn ontstaan dankte aan de wil tot zo gij ver kiest de noodzaak van vernieti ging. En wij vragen ons met be klemming al of dewereld in staat zal zijn, de demonen, die thans zijn op geroepen te beteugelen? Ik kan mij vergissen, maar ver beeld mij, dat de biljetten, waarmee thans de aanplakborden overdekt zijn, beter blijven zitten dan „Mees ter Prikkeldraad" en „Ook zo tevre den? Hij werkt in Duitsland." De Hollandse matroos althans die met een kijker voor het oog, mij aanspoort te bedenken, dat Indië nog niet bevrijd is, vertoont nog steeds niet die verminkingen, die zijn col lega van de Kriegsmarine (die zijn vaderland wou dienen) na enkele dagen plachten te ontsieren. Ik ge loof niet dat het komt omdat Ameri kaanse stijfsel beter plakt. Ik geloof dat wij dit danken aan de eerbied, die ook straatjongens vervult voor een waarachtig goeden raad. Kijk verder staat er namelijk onder. Het is verheugend, dat velen dat doen. Ik geloof niet, dat dienstname steeds een vlucht is. Dat zij, die tekenen niets zoeken en niets am biëren. maar eenvoudig genoeg heb ben van alles hier in Holland. Dat zij de kijker hebben omgedraaid en hem vervolgens te richten op hun omgeving en hun werk, zodat dat klein en ver geworden is. Dat is overdreven.wel degelijk worden er gevonden, die beseffen, dat niemand rusten mag, voordat de demon, uit •wiens wrede tyrannie ons land be vrijd werd, van de ganse aarde is gebannen die verder kijken en den blik op mensen richten en hun leed. op Nederlanders in de tropen blank en bruin, die daar nog onbeschrijfe lijke kwellingen verduren. En toch ben ik terwijl ik daar voor het aanplakbord te peinzen sta niet helemaal voldaan. Ik mis een plaat: een stille groet en een erken- liing van diegenen, die, juist wijl zij verder zien, hier blijven. Op een kaal en verveloos gedeelte gloeien nieuwe kleuren voor mijn' ogen op. Ik zie een jonge boer en hoeveel liever zou ook hij het uniform gedragen hebben dan dit blauwe werkpak zwaar en langzaam schoven steken, ik zie een man aan een bureau, de training van het stage hersenwerk ontwend hoe lokte hem het avon tuur zich moeizaam voorbereiden op de taak, die wacht. Is de matroos de golf, die zichtbaar is en wisseling kent zij zijn de diepe zee, die stil en onbewust de oppervlakte draagt. 'Albert Schweitzer een man die heel ver ziet, heeft eens geschreven: „Er zijn geen helden van de daad. doch slechts helden van zelfverlochening en liefde". Kijk verder. Maar kijk niet over de arbeid heen, waar gij door hoger plicht toe zijt bestemd. P. v. d. Meulen. Harmonie. THE SULLIVANS (ER WAREN VIJF BROERS De vijf jongens uit het eenvoudige (Amerikaanse burgergezin Sullivan ■halen veel kattekwaad uit en bezor gen veel last; maar toch zijn ze de trots van hun vader, moeder en zus ter. Zij hebben het hart op de rech te plaats en laten elkaar nooit in de Bteek. Ook op rijpere leeftijd blijft de eensgezindheid bestaan. Als de Ja panse aanval op Pearl Harbour Amerika in de oorlog brengt gaan alle vijf in dienst bij de Marine en at'e vijf ten slotte sneulvelen in de bij de Salomonseilanden. Er zijn geen belangrijke spelmo- n-rnten, geen dure „stars"; het is een g 'wone Amerikaanse propagandafilm. Toch kunnen wij zonder voorbehoud een ieder aanraden deze film te gaan zien. Er gaat een eerlijke en r "zonde geest vah uit en wij spreken d- wens uit, dat Amerika ons meer films van dit soort zal brengen. Het voorprogramma bestond uit een Interessant oorlogsjournaal. F.en Tommy weet niet dat rechts voorrang beeft. Weert hoffelijk (en voondchtig). Laat hem védr gaan! Samenstelling voorlopige gemeenteraad De voordracht voor de samenstel ling van de Alkmaarse voorlopige gemeenteraad vindt als volgt plaats. Dit college moet ingevolge het desbe treffende K.B. driemaal zo groot worden als de oude gemeenteraad. Het aantal zetels daarvan is door bevolkingsaanwas van 21 op 23 ge bracht, zodat in de voorlopige raad 69 Alkmaarders zitting moeten nemen. Zowel door de oude politieke par tijen de illegaliteit als door twee burgers worden voordrachten samen gesteld van ieder 35 personen, waar uit de burgemeester bij zijn voor dracht aan den Commissaris van de Koningin, die de beslissing heeft, steeds 23 zal kiezen. De politieke partijen in Alkmaar zijn overeengekomen, dat hun voor dracht zal zijn overeenkomstig de oude partijverhoudingen, met dien verstande, dat de twee bijgekomen zetels aan de „Vrienden van de Waarheid" zullen worden afgestaan. Hoe de samenstelling van de voor dracht van de illegaliteit die zijn rechtmatig aandeel dus in Alkmaar gekregen heeft en vooral hoe die van de beide door den burgemeester aangewezen burgers n.1 de heren F. H. Ringey en W. Voorthuysen zal zijn, is uit de aard der zaak volko men onbekend. BUURTFEEST Woensdag hield de buurtvereniging „Boomkampstraat-Eikelenbergstraat" haar buurtfeest. Reeds 's morgens werden, na een bonte optocht en een kort openingwoord door den heer Jonker, de kinderspelen gehouden. De avondfeesten werden ingezet met wedstrijden voor dames, welke niet geheel beëindigd konden worden. Daarna trok een stoet van ouderen onder vrolijjc gezang naar de Muziek - tuin, waar het feest tot 's morgens 6 uur werd voortgezet. PREDIKBEURTEN. ALKMAAR. Herv. gem.. Grote kerk, 10 u. dr. Tuinst/a; 5 uur, ds. Kleyne. Kapelkerk, 10 uur. mej. Thomsen van Gouda. Luth. kerk (Oudegracht) 10.30 uur, ds. P. C. Roodenburg. Re- monstr. Geref. gem. ds De Regt. Hersteld Ap. gem. Toussaintstraat geen opgave ontvangen. Doopsgez. gem. 10 uur ds. J. Maarse van Krom menie- Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Zondagmiddag 4 uur: Openluchtpredi- king nabij het kerkhof, Donderdagav. 7.30 uur (in Waakt en Bidt) de heer Dammuller van Enkhuizen. Zaterdag middag 3.30 uur Bidstond Oudegr. 208. Kunst? 'n Kunst isset om seve mon de ope te houwe", zei Bolle Jan. Hij wilde maar zeggen dat in be paalde omstandigheden een stuk brood belangrijker is dan een schilderij en dat de waardering voor de Kunst toch wel IETS met de maatschappelijke verhoudingen te maken heeft. Wie in een lange zware arbeidsdag enkele kwartieren uit moet winnen voor een hap eten en een dutje ach terna en dan nog niet weet hoe hij zijn gezin behoorlijk moet kleden en voeden, bezoekt geen concerten en leest gem gedichten. Maar dat doet mijn oom, die dokter is met een uitge breide polderpraktijk, ook niet. Hij is ook elke dag weer blij als hij zijn bed ziet. Ook hier loopt de scheidingslijn niet tussen b.v. handen arbeiders en in tellectuelen. En toch geen gerucht, of het heeft zijn grond. Er zijn nog altijd bepaalde rringen, waarin men „niet met z'n gevoelens te koop loopt". Er zijn mensen, die wis èn waarachtig ontroeringen kennen, mensen wie ,.'t iets doet", wanneer zij in aanraking komen met enigerlei openbaring van het Schone, maar die dit zichzelf en anderen niet durven be kennen. Er zijn daartegenover ook mensen die door niets ontroerd worden en toch „aan kunst doen", omdat het zo netjes staat En het derde dat over de verhouding tuaoen maatschappelijke stand en konstwaardering te «eggen valt, is: dat Japanse draak onthoofd staart? Een economi Labour. De voorspelling, die Churchill bij zijn heengaan deed,werd eerder be waarheid dan hij zelf misschien ver moedde. De atoombom en de klauwen van de Russische beer bleken te veel voor het uithoudingsvermogen van het reeds zo zwaar geteisterde Japan Op het ogenblik, dat wij dit schrij ven is bekend gemaakt, dat de Ja panse regering de verklaring van Potsdamvan 26 Juli, waarin onvoor waardelijke overgave geëist wordt, wil aanvaarden, mits de rechten van den Mikado als souverein keizer niet worden aangetast. Van een „onvoorwaardelijke" capi tulatie kan dus eigenlijk niet worden gesproken, maar, daar de figuur van den Mikado voor het Japanse natio nale leven meer een goddelijk sym bool is dan eenpolitiek heerser, en velerlei vorm va regeren onder zijn gezag dus mogelijk is, lijkt het ons zeer waarschijnlijk, dat dit aanbod, dat bereids via de Zwitserse en Zweedse regeringen overhandigd zou zijn aan de regeringen van Groot- Brittanriië, China, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, een fundament zal zijn, breed en stevig genoeg om de vredesonderhandelingen binnen korten tijd tot een goed einde te brengen. Een zucht van verlichting stiigt op in de wereld nu de kop van de Ja panse draak is afgeslagen. Leger des Heils, Limmerhoek: Zater dag 8 uur straatzang; Zondag: 10 uur Heiligingsdienst, 7 uur Openluchtsa menkomst Steenenbrug, 8 uur Vcrlos- singssamenkomst o. 1. v. adjudant D. Bergsma; Donderdag 8 uur Ahoi-avond o-l.v. kapiteine Dekker van Enkhuizen. HEILOO geen opgave ontvangen, middag 3.30 uur, Bidstond, Oudegracht BERGEN, Herv. gem. (Ruïnekerk), ds. Bierman .koorzang). STOMPETOREN, 10 uur. ds. J- M. de Jong. OTERLEEK. zie Stompetoren. OUDORP geen dienst. HEERHUGOWAARD 7.30 uur, ds de Mooy. OUDE NIEDORP. 7.30 uur ds. Nell- NIEUWE NIEDORP. 10 uur ds. de Mooy (H.Doop). ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. 12 Augustus: Apotheek Wanna, Ritse voort 5. In de week van 1219 Aug. neemt deze apotheek ook de nacht dienst waar. fctfj kunstschatten en kunstuitingen nog steeds niet voor alle standen toegan kelijk zijn, in materiële zin, tegen overlegging an een entreekaartje dat geen 3.kost. Over dat entreekaartje zullen in de naaste toekomst enige harde notzn gekraakt moeten worden. Of wij onze valse schaamte kunnen overwinnen en mooi en lelijk durven noemen wat WIJ mooi en wat WIJ lelijk vinden, is afhankelijk van de vraag of wij er ons van bewust zijn, dat wij persoonlijkheden zijn, die, on afhankelijk van de meningen van buurman en baas, zelfstandig kunnen oordelen. De opvoeding in gezin, school en jeugdbeweging, de opvoeding door kerk, pers en radio moet in deze zin gericht zijn op een dergelijke ontwik keling van de persoonlijkheid, terwijl wij hopen op een maatschappij waarin geen plaats meer zal zijn voor gevoe lens van minderwaardigheid bij welke stand dan ook. Wat tenslotte de kunstminnaars-om- den-schonen-schijn betreft, dat lijkt vaak een hopeloze zaak. Men kan ge lukkig en goed leven zonder kunst, maar voordat het geslacht dergenen die zich in geestelijke zin overeten aan kunst-in-vergulde-lijsten en kunst-in- avondtoilet, uitgestorven zal zijn, zal het geslacht der nu-nog-schroomvalli- gen, zo zelfbewust hebbsn leren zien, dat zij de holheid van veel z.g. kunst zinnig gedaas doorzien en voorbijzien. En daarmee is het doel dan toch be reikt. T. Het jonge Labour-kabinet ziet zich geplaatst tegenover problemen, die I niet nieuw zijn, maar daarom niet I minder klemmen. Franco, hoewel nog 1 zijn zetel, telt eigenlijk al niet meer mee. Het Brits-Amerikaanse kapitaal zal thans niet meer bij machte zijn de levensduur van zijn regime te rekken. De republikeinen zijn één en zij hebben Labour's fiat De Zionisten stellen opnieuw, on getwijfeld met meer kans op succes dan ooit hun eisen en ondanks de tegenactie van de niet zeer talrijke, maar zeer luidruchtige aanhangers van de Moefti, is het te verwachten, dat Labour de Witboekpolitiek zal laten varen. Egypte wenst een her ziening van het verdrar van 1936, dus meer volledige zelfstandigheid en te rugtrekking der Engelse troepen, evenals Iran trouwens. Wat hier op het spel staat is niet minder het evenwicht in het Midden- Oosten en, gelet op de belangen die de Russische vriend heeft bij de Dar- danellen, zal ook Labour zich hier wel wachten voor een al te haastig aanbrengen van veranderingen. A. H. H. Advertenties kunnen voortaan telefonisch worden opgegeven aan ons Bureau Langestraat. Het nummer is

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2