BINNENLAND leen proefverkiezing BUITENLAND Mc. Arthur ongeduldig De staking te Rotterdam Distributienieuws. ZATERDAG IS AUG. 1945. 3e Jaargang No. 29219 ltmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VKIJB ALKMAARDER'<) 'De publieke opinie In de democratie steunt de Regering op de instemming van de meerderheid van de bevolking. De volkswil komt tot uiting in het Parlement- Toch zal op vele vragen, die op gegeven moment actueel zijn geen antwoord kunnen worden gegeven. Juist wat er in de grote massa leeft kan dikwijls langs de parlementaire weg niet tot uiting komen. Een zekere schroom zich in een ver gadering, dus in het bijzijn van veel mensen uit te spreken, het gevoel, dat het toch vergeefs is of men zijn me ning al zegt, eïn opzien tegen de moeite, ziedaar enige factoren die tot gevolg hebben, dat bepaalde wensen en gedachten, welke op een gegeven moment In het volk leven niet daar komen, waar zij in de eerste plaats zouden moeten worden gehoord, bij de Regering. Vooral in een overgangstijd die we nu beleven, waarin belangrijke beslis singen moeten worden genomen, ter wijl er nog geen orgaan is. dat de volks wil tot uiting brengt, de Nationale Advies Commissie zal hoogst ans kun nen peilen wat er in het volk leeft, kan een hulpmiddel om hiervan wel op de hoogte te worden gesteld on schatbare diensten bewijzen. Voor nu en voor de verre toekomst. Ook in ons land zijn thans enige or ganen opgericht die zich ten doel stel len, door het houden van enquêtes, de mening van het volk met betrekking tot verschillende actuele vragen te on derzoek^ en op deze wijze als het ware aan het licht te brengen. Om eni ge voorbeelden te noemen: De arinexa- tie van Duits gebied voor of tegen; de schuldvraag van het Duitse volk; de rsdioomroep enz., enz. Mits niet te veel soortgelijke instel lingen elkaar de arbeid onmogelijk maken, kan een dergelijk streven be vruchtend werken op het regeringsbe leid. Omdat het natuurlijk ondoenlijk is om alle Nederlanders te ondervragen, stelt men een groep van personen sa men, die als representatief voor het gehele volk kan worden gesteld. Op deze wijze kan inderdaad aan de over heid een steun worden gegeven bij het nemen van bepaalde beslissingen. In Amerika wordt het systeem al sedert 1934 met succes door verschillende in stellingen die zich hiermee bezighou den toegepast. Wel kan soms een verkeerde indruk door het publiceren van bepaalde re sultaten worden gewekt, juist omdat deze hun invloed dan laten gelden op de publieke opinie, doch wij zijn van mening, dat de voordelen die uit een dergelijk onderzoek voortvloeien hier ruimschoots tegen opwegen. Na het overwinnen van de moeilijk heden en de fouten, die in het begin onvermijdelijk zullen zijn. en het ver krijgen van de nodige routine op dit terrein, kan het opinie-onderzoek on schatbare diensten aan de gehele Ne derlandse gemeenschap bewijzen. Jan C- R- Teneinde een beeld te krijgen van de huidige politieke toestand in ons land en teneinde t.z.t. te kunnen beoordelen welke verschuivingen er in de perio de tussen heden en het tijdstip van de kon\ende algemene verkiezingen tengevolge van de weer oplevende propaganda van de diverse politieke partijen ontstaan zijn, heeft het Cen traal Bureau voor documentatie het initiatief genomen tot het organiseren van een proefverkiezing. Binnenkort zal een uitvoerig pers bericht worden uitgegeven. Mc. Arthur heeft gisteren de Ja panners, die treuzelen met het stu ren van afgezanten naar Manilla, bevolen zich onverwijld naar zijn hoofdkwartier te begeven. Het ant woord daarop was, dat hun verte genwoordigers op 19 Augustus, mor gen dus, naar Manilla zouden vlie gen. Zij kunnen er niet mee ophouden.... Vier Amerikaanse bommenwerpers, die gisteren alleen voor het maken van fotografische opnamen boven de Baai van Tokio vlogen, zijn aangeval len door tien Japanse jagers en af weergeschut. Geen der bommenwer pers wel twee Japanse jagers zijn om laag geschoten. In Mandsjoekwo schijnen de Japan ners er nog steeds niet toe over te kunnen gaan, de strijd te staken en berichten melden, dat de Russen haar tegen-offensieven terugwerpen. „Geestelijk hebben wij de oorlog niet verloren", verklaarde Suo Oya. chef van het dep. v. voorlichting. „De on afhankelijkheid van O.-Azië blijft ons ideaal". „Verenigt U, vecht voor onafhanke lijkheid en verdrijving van de Franse invloed, iedere man moet zich opoffe ren. voor het moederland", aldus de Japanse Quislingpremier van Indo- China yn oproep tot de bevolking.- Gespannen loesland in China „Het gaat om ons nationaal be lang. Sla mijn uitnodiging niet af, verzoek Ik U", zo luidde de drin gende telegrafische oproep van Tsjang Kal Ssjek aan den Chinesen commu- nistenleider Mao Tse Tung, die de generalissimus verzond n.a.v. de wrij ving die ontstaan is door het niet opvolgen van een bevel dat Tsjang aan een generaal van Yenan had gegeven. De Amerikaanse radio heeft medege deeld, dat Mao Tse Tung deze oproep van de hand heeft gewezen. Waar schijnlijk zal de Amerikaanse ambas sadeur in China, Patrick Hurley, zich per vliegtuig naar Yenau begeven ten einde Mao Tse Tung over te halen als nog te gaan- SOENG NAAR TRUMAN. De* Chinese miniser-president Dr. Soeng is in gezelschap van acht des kundigen gisteren van Moskou naar Washington gevlogen. Dr. Soeng zal een onderhoud hebben met Truman en Byrnes. LEVENSLANG..-.. Generaal de Gaulle heeft gisteren het doodvonnis van maarschalk Pétain veranderd in levenslange gevangenis straf. JULIANAKANAAL WEER VRIJ. De vaart op de Maas en het' Juliana- kanaal is dezer dagen op enigszins officiële wijze opengesteld. In een openingsrede van Ir. Witte- veen, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat te Maastricht, werd er op gewezen, dat het openstellen van het kanaal een belangrijke pas. vooruit betekende in de wederopbouw van ons land. Ir. Witteveen bracht hulde aan het uitvoerende personeel, voor de prachtige prestatie die het had gele verd, terwijl ook het Britse leger dank werd gezegd voor de welwillende hulp, dat het in de vorm van mach tige mechanische middelen had ver leend. De kolenvoorziening zal nu een aan merkelijke verbetering kunnen onder gaan, hetgeen van het grootste belang is voor het opgang- brengen van de industrie. Libertyschepen veriaten de haven weer. De situatie in de haven van Rotter dam is nog steeds ongewijzigd, dat wil zeggen, dat van de enkele duizenden havenarbeiders er slechts een hon derdtal werken. Het voornaamste punt is. dat de arbeiders weigeren tot half zes door te werken. Het gevolg is, dat thans 31 schepen in de haven liggen, welke niet gelost kunnen worden. De schepen zijn ge laden met hout, wol, tarwe, levertraan, honing, katoen, en kleding. Boven dien is vanmorgen een Deensch schip, geladen met 80.000 kilo boter, eieren spek, bestemd voor de burgerbevol king, aangekomen, dat eveneens niet gelost kan worden. Vier Liberty sche pen elk met 8000 ton graan en meel aan boord, hebben de haven weer ver laten en koers gezet naar Antwerpen. Vermoedelijk zal de lading voor ons land verloren zijn. Houding der werkgevers. Volgens een in een persconferentie door de Scheepvaartvereniging Zuid gegeven uiteenzetting van het stand punt en de houding der werkgevers met betrekking tot het conflict in de haven, zou er geen redelijke grond voor staking bestaan. De E.V.B. heeft in haar j.1. Zondag gehouden verga dering besloten nu zelf de twee enige punten, welke eigenlijk nog althans voor de E.V.B. niet opgelost zijn. door te voeren. De werkgevers hebben doen weten, dat zij. na overleg met de regëring in deze wijze van optreden niet zullen berusten. Op de vraag, waarom de werkgevers zo lange tijd. niet in het openbaar hebben gèsprokcn, luidde het antwoord, dat, nadat enige dagen na het uitbre ken yan de staking de regeringsin menging plaats vond, het naar het oor deel van de werkgevers niet paste in dat stadium in het openbaar van zich te laten horen. Houding der drie andere bonden. In een zeer uitvoerig communiqué verklaarde de drie erkende bonden van transportarbeiders, dat zij voor een nieuwe staking geen verantwoordelijk heid kunnen aanvaarden. Zij achten die strijdig niet alleen met de alge- mee Nederlandse volksbelangen, maar eveneens met het belang van de haven arbeiders zelf. Zij zijn conform het wettelijk voorschrift bereid om het ge schil aan het oordeel van den Rijks- bemiddelaar te onderwerpen. Ontstellend ongeluk te Rotterdam Vuurpijl valt in kist munitie- De nationale feestdag, welke tevens de eerste dag van de Rotterdamse vlootweek was en derhalve dubbel feestelijk werd gevierd, is geëindigd met een ontzettend ongeluk. Het programma van de feestelijkhe den vermeldde tot slot het afsteken van een groots vuurwerk op de Nieu we Maasè. Een grote mensenmenigte was saamgestroomd om van het fees telijk schouwspel te genieten. Juist was het afsteken van het vuur werk op een der qv^gsschepen be gonnen toen een vuurpijl mislukte en itl plaats van zijn weg in de lucht te nemen brandend terecht kwam op een lang» den wal gemeerd schip, onge lukkigerwijze juist in een kist mot munitie. De gevolgen waren verschrik kelijk. De opgepakte menigte werd door de explosie uit elkaar geslingerd en er ontstond een geweldige paniek. Volgens voorlopige berichten zijn er doden te betreuren, terwijl minstens 72 personen ernstig werden gewond- ZEEP VER VANGENDE WAS MIDDELEN Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat in de provincies Noord- Holland, Zuid-Holland en Utrecht zeepvervangende waschmiddelen, voor zover zij voorradig zijn, in het vervolg zonder bon mogen worden verkocht. AFLEVERING BRANDSTOFFEN. Het departement van handel en nij verheid wijst er het publiek op, dat de brandstoffenhandelaren in de pro vincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht pas met ingang van 3 September een aanvang mogen maken met de aflevering van brandstoffen op de geldig verklaarde bonnen 43 BV en 44 BV. ZEEP VOOR ZES WEKEN. De hoeveelheid zeep van ongeveer 225 gram welk men t>p bon 537 kan kopen in de periode van 19 Augustus tot en met 1 September a.s., moet die nen voor het gebruik gedurende de eerstvolgende zes weken, derhalve tot en met 29 September a.s. De bon is evenwel slechts geldig voor het kopen van zeep tot en met 1 September a.s. BON 545 VOOR ROZIJNEN. Het Centraal Distributiekantoor maakt bekend, dat in de provincies Nrd.-Holland, Z.-Holland en Utrecht 100 gram rozijnen per persoon beschik baar zullen worden gesteld- Om voor deze rozijnen in aanmerking te komen moet men bon 545 der 5de noodkaart op Maandag 20, Dinsdag 21 of Woens dag 22 Augustus a.s. bij een detaillist inleveren. De aflevering der rozijnen zal plaats hebben met ingang van 2 September a.s. PETROLEUM VOOR KOOK- DOELEINDEN. De dl8trlbutiediensten zullen binnen kort in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht overgaan tot het uitreiken van petroleumkaarten voor kookdoeleinden. Deze kaarten zullen alleen worden uitgereikt aan ge zinnen, die niet over een bruikbare gas- of e'ectriciteitsaansluiting voor kookdoeleinden beschikken. Gezinshoofden dienen hiertoe vóór 25 Aug. a.s. formulieren —MD 333-10 •bij de plaatselijke distributiedienst af te halen en aldaar uiterlijk 30 Aug. d.a-v. ingevuld in te leveren. Aan de achterzijde van het formu lier dient men bon 548 van de Nood kaart 5e serie van elk der gezinsleden in de vakjes genummerd 1 t'm 14 te plakken. 3 LITER PETROLEUM. Met Ingang van 20 Aug. is op bon 543 van de 5e noodkaart 3 liter petro leum verkrijgbaar. De bonnen zijn geldig t.m. 15 Sept. In verband met ae bevoorrading van de handel is het mo gelijk dat petroleum niet direct overal verkrijgbaar zal zijn. V o o rinlevering der bonnen mag evenwel niet plaats hebben. OOK HAVERMOUT. Op de voor de periode van 19 Aug. t/m 1 Sept. voor kort aangewezen bon nen 528 en 530 zal ook 125 gram ha vermout per bon verkrijgbaar zijn. EXTRA-RANTSOENEN JONGE MOEDERS. Enige dagen geleden is gepubliceerd, dat jonge moeders wier kind geboren is na 3 Februari doch vóór 4 Maart 1944 voor de laatste maal extra rant soenen ontvangen voor de periode van 5 Aug. t/m Sept. 1945. ïn deze periode ontvangen jonge moeders wier kind geboren is na 3 Febr., doch vóór 4 Maart 1945 voor de laatste maal extra rantsoenen. Evenzo ontvangen jonge moeders wier kind geboren is na 3 Maart, doch vóór 1 April 1945 voor de laatste maal extra rantsoenen voor de periode van 2 t/m 29 Sept. '45 (Zie voor verder distributienieuws pag. 2).

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1