DISTRIBUTIE-NIEUWS. S.D.A.P. - Afd. Alkmaar KOOS VORRINK spreekt STADSNIEUWS De Centrale Keuken verdwijnt Politiek van deze week Duitsland's leer, Japan's natuur* De sleutel en de smidse. Naar Chinese burgeroer log? Ankara in de klem. Labour vastberaden. Wat voor de Duitsers een leer was, „Bloed en Bodem", is voor de Japan ners natuur. Het Japanse volk zwelgt na de nederlaag in tranen van zelf verwijt en ergernis. Een Japans leger aanvoerder wees op de plicht in de toe komst „de fout van de materiële achter stand" te „verbeteren". Men realiseert zich het grote gevaar, dat de Japanse Keizer symbool kan worden van een nationaal verzet, dat zijn geheime or ganisaties „De Zwarte Draak" en de „Robijn" wel reeds gereed zal vinden. Superioriteitsgevoel, fanatisme en po litieke onmondigheid zullen lange tijd stevige sloten blijken op de poort die toegang moet geven tot de weg der de mocratie. De nog meer verachte dan gehate Westerling, die aan de andere kant van deze poort staat, bezit hij de sleutel der toekomst die op deze sloten past? In de wereldsmidse, die nog een rommelig beeld vertoont, wordt hard aan deze sleutel gewerkt. Het te Moskou gesloten verdrag, dat zo goed als zeker een regeling inhoudt inzake Mandsjoekwo, Buiten-Mongolië en Sinkiang, 2al wellicht een wijziging in de samenstelling van de Tsjoengking- regering met zich meebrengen. Immers, daar de Amerikanen weinig lust heb ben zich in nieuwe politieke avonturen te wagen in het Verre Oosten, zal Tsjang niet meer zooals voorheen op de hulp der Amerikaanse industriëlen kun nen rekenen bij zijn pogingen tot ver zet tegen de steeds wassende en steeds meer op de Sovjets afgestemde volks invloed. Juist het vriendschapsverdrag van Soeng en Stalin, evenals het bezoek dat generaal Eisenhower deze week aan Moskou bracht, bevestigt de eensge zinde politiek tussen Moskou en Was hington. Zal Tsjang Kai Sjek zich schikken, of zal hij het op een reeds dreigende burgeroorlog laten aankomen? Geen brood zonder bon De gunstige ontwikkeling der brood voorziening in cns land heeft gemaakt dat bij bakkers en publiek hier en daar de mening heeft postgevat, dat men het met de distributtevoorschriften voor dit artikel niet zo nauw meer be hoeft te nemen. Het komt nog al eens voor, dat bakkers brood zonder bon verkopen. Afgezien van het ontoelaat bare feit, dat dit een oneerlijke con currentie is tegenover die Droodver- kopers. die zich wél aan de voor schriften houden, is handhaving en naleving van de distributieregeling een gebiedende eis, indien men er prijs op stelt de thans bestaande gunstige positie van de broodvoorziening in stand te houden. Men kan er dan ook verzekerd van zijn, dat nauwlettend acht geslagen zal worden op eventuële overtredingen, met bestraffing van de overtreders als gevolg. oude bonnen vernietigen. In tegenstelling met hetgeen dezer aagun gepubliceerd werd, deelt de centrale distributiedienst thans mede, dat in de provincies Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht de resteren de bonnen der 10e periode van de M. G.-kaart niet meer zullen worden aan gewezen. Deze bonnen kunnen dus vernietigd worden. distributie van petroleum- toestellen. Het Rijksbureau voor de metalen-ver werkende industrie heeft de volgende distri butie-regeling vastgesteld Van 13 Augustus 1945 af is het kopen an petroleumtoéstellen slechts toege staan op vergunning door of namens ge noemd Rijksbureau verleend. Deze vergunningen zullen vooralsnog alleen worden verleend aan bepaalde categorieën, die voorheen voor kolen- kaarten voor kookdoeleinden in aan merking kwamen. De distributiediansten zullen plaat selijk bekend maken, wanneer de lo ketten zijn opengesteld voor het in dienen van aanvragen. TOEVOEGING BONNENLIJST. Aan de gisteren gepubliceerde bon- nenlijst moet nog worden toegevoegd: dat de bonnen B 16 (inlegvel) en C 16 (inlegvel) recht geven op het kopen van VI* L. melk. De Turkse pers werd deze week scherp aangevallen door de „Prawda". Er zijn verschillende oorzaken van wrijving tussen de Russen en de Turken, waar in nóch de traditionele vijandschap, nóch de Dardanellenkwestie tot de be langrijkste behoren. Het gaat hier om de „blokvorming" die Ankara vreest, n.L die van de Slavische staten op de Balkan, die sterk Russisch-georiënteerd zijn. Turkije komt met zijn verouderde, ondemocratische regering achterop, hoopt, dat Amerika en Engeland een tegenwicht zullen willen vormen in het Middellandse Zee-gebied en klampt zich vast aan Griekenland, dat echter, blijkbaar onder zachte druk van La bour (Damaskinos vertoeft thans te Londen) een nieuwe regeringswisseling zag, die enigermate tegemoet komt aan de eisen der linkse E.A.M. ten aanzien van de behandeling der nog zeer vele politieke gevangenen. Zou het op grond van een en ander te gewaagd zijn om te voorspellen, dat zowel voor Athene als voor Ankara hervormingen, die uitdrukking geven aan de vriendschap tussen Moskou en Londen, voor de deur staan? Met de bekwame hand van stevige werkvrouw schept Labour orde in eigen huis en höf. Het urgentie-program dat de koning in zijn troonrede heeft geopenbaard, opent wijde perspectieven. Indien de buitenlandse politiek even vastberaden wordt aangepakt en Labour schijnt dit wel van zins zul len vele haarden van onrust in het Nabije Oosten (in Irak brak b.v. een opstand uit) en in Brits-Indië worden opgeruimd. Zal sir Stafford Crips het mislukte Simla tot een spoedig vergeten verleden maken? Het hangt niet alleen van de wil van Labour af, maar één ding geeft moed: de grote Drie schijnen vast van plan, gemeenschappelijk de sleutel der wereldvrede te smeden. A. H. H, Woensdag 29 Aug., des. avonds 8 uur in de MUZIEKTUIN. Kaarten aan de bekende adressen Fruii voor Alkmaar. Naar wij van het P. V. K. verne men, zijn de distributiebonnen 546 en 547, die door de huisvrouwen bij hun fruitleverancier zijn ingeleverd, aangewezen als klantenbindingsbon nen. De consumenten zijn dus ge noodzaakt voortaan hun fruit te be trekken van den handelaar bij wien zij Bon 547 hebben ingeleverd. De volgencj^ week zal door den fruithandelaar op de ingeleverde bon 547 reeds 125 gram citroenen worden afgeleverd. In verband met de aanvoermoeilijk- heden zullen de handelaren voorlo pig nog niet tegelijk met hard fruit worden bevoorraad. Men leze aandachtig de publicaties hierover van het P.V.K. in ons blad. BUURTVERENIGING OOIEVAARSNEST. Op 4 en 5 Augustus 1945 heeft de Buurtvereniging ,,'t Ooievaarsnest een groot openluchtbal gehouden, voor de helft ten bate van haar kas en de an dere helft der netto winst voor het N.V.H- Aan het N.V.H. werd afgedra gen f 465.36. GEEN ANONIEME KLACHTEN. Het komt nog meermalen voor dat tegen bepaalde personen anonieme klachten wordsn ingebracht met het doel deze personen te .zuiveren". De Mil. Commissaris te Alkmaar wijst er nogmaals op, dat op dergelijke klach ten niet kan worden ingegaan. ELI PRINS IN ALKMAAR. De „Engelse" Alkmaarder Eli Prins zal 24 Augustus a.s. in 't Gulden Vlies een lezing houden over „Engeland in Oorlogstijd, gezien door een Hollandse Bril". Naar men weet heeft Eli Prins de stoot gegeven tot de bekende Alkmaar- week in Bath. Voor deze belangwekkende lezing, die gehouden wordt onder auspiciën van de Volksuniversiteit en de Vrije Alkmaarder, zijn kaarten verkrijgbaar bij boekhandel Zwaan op de Nieuwe- sloot en bij de VA-winkel, Langestr. hoek Hoogstraat. De opbrengst vanj/ deze avond is ten bate van de Stich-j ting 1940-'45. HIJ LIFTTE. Gisteren zag een bewoner van de Laat een onbekende in de werkplaats een potrefeuille wegnemen uit een daar hangend jasje. Na de eigenaar gewaarschuwd te hebben, hebben zij den man aange houden, hem de portefeuille afgeno men en hem gevolgd tot hij ver dween in de richting Den Helder, waarna zij de politie waarschuwden. De inzittenden der politieauto die onmiddellijk in deze richting ver trok, vond den dader liftende bij Koedijk. Ook de politieauto werd door hem aangehouden, nam hem op en vervoerde de 21-jarige Rotter dammer W. S. K. naar het politie bureau. EEN GOEDE BEURT. De adviescommissie voor de Zuive ring van Justitie, Notariaat. Ned. Bank en Belastingen in het district Alkmaar heeft het personeel van de Strafge vangenis te Alkmaar en van het Huis van Bewaring aldaar onderzocht op zijn politieke betrouwbaarheid en zijn gedragingen gedurende de bezettings tijd en heeft als zijn mening uitgespro ken, dat tegen geen van hen zuive- rigsmaatregelen behoeven worden ge nomen, zodat de Commissie over ge noemd personeel een positief gunstig oordeel kon uitbrengen. De Militaire Commissaris in het District Alkmaar heeft het advies der commissie onveranderd overgenomen Onzerzijds een woord van hulde aan dit personeel, dat gedurende de be- zttingstijd zijn moeilijke taak naar behoren heeft vervuld. AANVRAGEN OPENBARE^VER GADERINGEN, OPTOCHTEN, «NZ. De Militaire Commissaris voor het district Alkmaar maakt hierbij be kend. dat met ingang van 12 Au gustus openbare vergaderingen, op tochten en andere bijeenkomsten, die geen politiek karakter dragen voort aan plaats kunnen vinden als in normale tijden. Voor openbare vergaderingen enz., die wel een politiek karakter dra gen blijft nog een bijzondere ver gunning nodig, die echter met in gang van 12 Augustus kan worden aangevraagd bij en verleend door den plaatselijken burgemeester. EEN JONGEREN-WEEKEND. Wij maken onze jongere lezers attent op het weekend van de Alkmaasse Jeugdfederatie in Slot Assumburg Ie Heemskerk, 25 en 26 Aug. a s., waarop jongeren, al of niet lid van de ver schillende jeugdverenigingen welkom zullen zijn. Op dit eerste weekend van de Jeugdfederatie zal mej. R. Donders van de Graal een inleiding houden over het doel en de grondslag van de N.J.G. Wij verwijzen voorts naar de advertentie in £if nummer. HET WIT-GELE KRUIS. In de maand Juni 1945 werden door de Wijkverpleegsters 530 bezoeken af gelegd bij 42 patiënten. Hiervan waren 244 beza bij leden van het Witgele Kruis en A.A.Z.A., 184 bez. bij leden van het W.G.Kr, en 102 bez. bij leden van het A.A.Z.A. Twee keer werd laatste hulp verleend. De wijkkraamverpleegster legde 231 bez. af bij 10 patiënten en verleende 4 keer assistentie bij den dokter. In de maand Juli legden de Wijkver pleegsters 543 bez. af bij 44 patiënten. Hiervan waren 248 bez. bij leden van het W.G Kr. en A.A.Z.A., 191 bez. bij leden van het W.G.Kr, en 104 bez. bij leden van het A.A.Z.A. Eén maal werd laatste hulp verleend. De Wijkkraamverpleegster legde 334 bez. af bij 17 patiënten en verleende 6 keer assistentie bij den dokter» EEN STAP TERUG. Naar wij zo juist vernemen, wordt de bekende busdienst Alkmaar-Amsterdam met in gang van Maandag 20 Aug. a.s. opgeheven. Er blijft ons Alkmaarders dan geen andere verbinding met het centrum van het land over dan de reisgelegenheid per trein. De vertrektijden hiervan wer den veranderd en zijn voortaan: AlkmA'dam 7 u. 8.45 u. 3.15 u. Alkm.HoornA'dam 6.15 Dit gebeurde Drieduizend kilo aardappelen op één dag met de hand te moeten schillen.... aan 10.000 mensen een maaltijd van 3/4 liter te moeten verstrekken van zegge en schrijve 600 kg. rauwe vis.... een schip met aardappelen te krij gen, tot je schrik te bemerken dat de hele lading drijfnat is geworden bij het transport, met alle onwelriekende ge volgen van dien en daarvan dan nog wat eetbaars te moeten maken.... een halve stad met hongerige men sen naar huis te moeten sturen met een mengSel van rode kool en suiker bieten van December tot Augustus dage lijks te moeten werken, zonder een dag vrijaf te krijgen, des Zondags niet, noch op Kerstmis, Pasen of Bevrij dingsdag. Het is slechts een deel van de enorme moeilijkheden, waarmee het personeel van de centrale keuken bij de fa. van Hoogenstraaten te kampen heeft gehad en die door hen moesten worden overwonnen. Wij willen dan ook niet nalaten om bij de opheffing van de keuken hen te danken, die een der gelijk schitterend plichtsbesef hebben getoond. Niet alleen de hongerigen....- Doch niet alleen de hongerigen, ook de opgejaagden vonden bij de keuken hulp -en bijstand. Zo kregen niet min der dan 40 jongens en mannen, die bij de keuken werkzaam waren, gedurende 8 weken een veilige schuilplaats in de machtige stapel kartonnen dozen in een der magazijnen van de fabriek. Zonder zich in die periode buiten te vertonen, hebben zij daar hun werk verricht, in het belang van de voedselJ voorziening van onze stad, waaraan door deze keuken een belangrijke bij drage werd geleverd. Zo werd bij de oprichting begonnen met de bereiding van 2300 porties, welk aantal in de maanden April en Mei j.1. was geste gen tot13.000 en nu, bij de opheffing weer was gedaald tot 900 bereide maal tijden per dag. De centrale keuken, het is nog slechts een herinnering, doch de personeel leden kunnen met voldoening op de in deze periode verrichte prestaties terug zien. PREDIKBEURTEN. /ZONDAG 19 AUGUSTUS. NATIONALE DANKDAG. ALKMAAR. Ned. Herv. Gem., Grote kerk, 10 uur, ds. Kleyne; 7 uur jeugd dienst ds. J. A* Peters. Kapelkerk 10 uur, ds. Veenhuizen van Egmond Binnen. Luth. kerk (Oudegracht) 9.30 uur, ds. Th. L. G. Steenbeek van Zaandam. Rem. Geref. Gem* geen dienst. Doopsgez. gem., 10 uur, ds. Kuiper. Ned. Chr. Gem. Bond, 4 u.t openluchtpred. nabij kerkhof-: Don- derav., 7.30 u., (in Waakt en Bidt) de heer de Jong.; Zaterd., 3.30 uur. Bid stond, Oudegracht 208. Leger des Heils, Zaterd. 8 uur, mueiekuitv. Luth. kerk. Zondag 9.30 uur, Heiligingsdienst (in Waakt en Bidt) o-l.v. Brig. J. E. v. Eeken van A'dam; 7 uur openluchtsa menkomst Stenen brug; 8 uur Verlos- singssamenk. Spreker de Weled. Heer Smallegange van Breda. Donderdag, 8 uur, heiligingsdienst. EERGEN, N.H. Gem. (Ruïnekerk) Zondag 7 uur ds. Bierman. HEERHUGOWAARD, Zond 10 30 U., ds. de Mooy (H.Doop en wederopbouw- collecte). STOMPETOREN, N.Herv. Gem., 10.30 uur, ds. J. M. de Jong. OTERLEEK, N.H* Gem., 2.30 u. ds. J. M. de Jong. OUDORP, N.H. Gem., 10 u., ds. F. Bobeldijk.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2