D DE SCHADE ZAL HERSTELD Duitsland moei teruggeven 18. Hef beleid der Londense Regeeringen Nederland en de overgave van Japan Rotterdamsche havenstaking opgeheven Haalt Soeng wapens iaf aL MAANDAG 26 AUGUSTUS 1945. 3e Jaargang Ne. 39226. lltmaaftlei* DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DL VRIJE AUMAARDEr" De Nederlandse regering heeft een nota gericht tot de regeringen van de V. S., Groot Brittanie, Sovjet-Rusland en Frankrijk, waarin de Nederlandse aanspraak op schadevergoeding van Duitsland formeel naar voren wordt gebracht. leze f. 241 EN' De nota herhaalt het eerder gedane verzoek om zo spoedig mogelijk restitu tie van door de Duitsers uit Neder land gestolen eigendommen, die als zo danig kenbaar zijn, hetzij die eigen dommen in Duitsland of elders gevon den worden. De nota zegt, dat de Nederlandse regering de onbevredigende toestand, die nog steeds en zonder noodzaak of rechtvaardiging t.a.v. vele gesto len goederen, van levend vee en an dere Nederlandse activa heerst, niet kan aanvaarden. Deze goederen zijn nog niet vrijgege- pp ven door de militaire autoriteiten in 1 ÏL Duitsland. In de tweede plaats maakt de tariat Nederlancise regering aanspraak op een eerlijk en rechtvaardig aandeel, waarbij rekening wordt gehouden met de bijzondere positie van Nederland, wat alle Duitse binnenlandse en bui- PC tenlandsche activa betreft, welke voor herstelbetalingen zullen worden aan gewend. Voorts herhaalt de Nederlandse regering, dat zij het recht voorbe houdt aanspraak te maken op aan grenzend Pruisisch grondgebied, in dien zin, dat Nederland compensatie rspej kan verkrijgen voor de Duitse overval. Ook aanspraken op een deel der schepen De nota roept vervolgens in herin nering, dat met het oog op de bewezen diensten en de zware verliezen, welke de Nederl. koopvaardijvloot geduren de de oorlog heeft geleden, de Neder landse regering aanspraak maakt op een eerlijk en rechtvaardig aandeel van alle schepen, die Duitsland zal .overgeven. De nota legt de nadruk op de mate van verwoesting, welke door de oor log is veroorzaakt, en vervolgt met te zeggen, dat meer dan 8 van de bouwgrond van ons land onder water is gezet en dat meer dan 2*/« braak lassei ?ssor efor- >orn. tuur om: kug. >eg. Een memorandum Tan Prof. Gerbrondy De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: De ministerraad heeft besloten het Verzoek tot Prof. Gerbrandy te rich ten om een uitvoerig memorandum samen te stellen, omtrent het beleid .van de opeenvolgende Nederlandse re geringen te Londen, tijdens de bezet tingsjaren. Ook de periode De Geer zou hierin dus begrepen zijn. Het is de bedoeling, de behandeling Van dit stuk in handen te stellen van 'de Nationale Advies Commissie. Deze zou voorts de bevoegdheid kragen ook zelfstandig onderzoek te doen en in lichtingen te vragen aan allen, wier getuigenis gew.enscht wordt, opdat zij zich een zoo klaar mogelijk beeld ter ïsake kan vormen. Prof. Gerbrandy heeft bereids ver klaard, dat hij volgaarne wil mede werken tot het afleggen van rekening en verantwoording door de Londense regering en heeft met de samenstel ling van het memorandum reeds een aanvang gemaakt. heeft gelegen met het oog op de aan leg van versterkte zones, mijnenvelden en vliegvelden door de Duitsers, 6 is bovendien onbruikbaar gemaakt voor onmiddellijk gebruik door de mi litaire operaties. De regeringsvoorlichtingsdienst te Londen deelt mede, dat terstond na het bekend worden van het bericht der capitulatie van Japan door de Ne derlandse regering de nodige stappen zijn gedaan bij de regeringen van de landen welker strijdkrachten in de onmiddellijke omgeving van Neder- lands-Indië aanwezig zijn, teneinde er voor zoveel nodig aan te herinneren, dat Nederland naar behoren dient te worden gekend in alles wat de over gave van Japan betreft. „Staakt het vuren" op Java In een te New-York opgevangen uitzending van het onder Japanse controle staande radio-station te Ba tavia is medegedeeld: „De Keizer lijke Japanse strijdkrachten op Java hebben van het hoofdkwartier het bevel „Staakt het vuren" ontvangen. Min.-President in boerenschuur De Schermer gemeenschap Geen samenleving waarin het kwaad geen recht gedaan wordt. Stompetoren, Zaterdagavond. In de hoge graanschuur van een boerderij aan de Hoevervaart, in het oude polderdorp Stompetoren, luisterden honderden inwoners van de Scher merpolder, boeren en werklieden, boerinnen en arbeidersvrouwen, ge zeten op aardappelkisten. op balen stro, ja zelfs op de zolders der koeienstallen, naar wat één hunner, thans minister-president van ons land, vertelde over de stichting van hun vereniging „De Schermer Ge meenschap". Doelstellingen. Ds- de Jong uit Stompetoren zette, na de aanwezigen welkom te hebben geheten, de doelstellingen uiteen van de Schermer Gemeenschap, n.1. de geestelijke verheffing van het platte land. de bevordering van begrip en sa menwerking tussen de verschillende bevolkingsgroepen en versterking van het nationaal besef in de' goede zin des woords. Spr. vertelde hoe men dit o.m wilde bereiken door veredeling van vermaak en ontspanning, bevordering van de schoonheid van het polderland schap. stichting van *n poldermuseum en door het uitgeven van een maand blad. Met harde hand. Hierna nam prof. ir. W. Schermer- horn het woord. Spr. wees erop, hoe de stichting van de gemeenschap de vormgeving Inhield van gedachten en gestalten, die rpeds lang in deze streek leven- In een Zaterdagmiddag gehouden vergadering van de E.V.B. is met b\jna algemene stemmen besloten, de havenstaking op te heffen. Heden hervatting van de arbeid Naar de voorzitter, de heer A. A. van der Berg, mededeelde, is gisteren een van de werkgevers in het haven bedrijf, zij het zonder machtiging van de Scheepvaartvereniging Zuid, als bemiddelaar opgetreden. Na onderhan delingen met de E.V.B. heeft deze werkgever een onderhoud met dan be trokken minister gehad, welk onder houd gunstig is verlopen. Bij deze be sprekingen met den bemiddelaar had het bestuur toegezegd, haar leden te adviseren de arbeid weer te hervatten, mede omdat gebleken is, dat de be volking nog altijd sterke antipathieën tegen deze staking koestert. Ook wa-| ren er troepsn aangekomen. Iedereen, die in het bezit van een boekje ia, kan heden weer aan de slag gaan. Gouv.-Gen. behouden uit Mansjoerije Reuters correspondent te Tsjoenking meldt: Naar luit.-gen. Wedemeyer, de Amerikaanse commandant in China heeft bekend gemaakt, is een medische eenheid per parachute neergelaten in een krijgsgevangenkamp 100 mijl ten noorden van Moekden in Mansjoerije Onder de vele hoge geallieerde officieren en bestuursambtenaren bevond zich ook de gouverneur- generaal jhr. Tjarda van Starken- borch Stachouwer, die, naar Reuter meldt, op speciaal verzoek van Koningin Wilhelmina uit Mansjoe rije geëvacueerd wordt. De medici ondervonden geen tegen stand van de Japannezen en vonden de omstandigheden veel beter dan zij hadden verwacht. Het doel van het bezoek van Soeng min. van Buitenlandse Zaken van Tsjang Kai Tsjek, aan Washington schijnt te zijn het verkrijgen van verlenging van de werking der leen- en-pacht-wet, (welke, naar berich ten vermelden, zou worden opgehe ven) waardoor Tsjang-Kai-Tsjek in staat gesteld zou worden wapenen te ontvangen „ter handhaving van de orde in zekere streken van China, waar zijn gezag wordt miskend" Hurley, de Amerikaanse ambassa deur in China, zou dit plan ondersteu nen, doch Byrnes zou terugschrikken voor maatregelen, welke mogelijker wijze een burgeroorlog in China ten gevolge zouden hebben. De Chinese communistische gene raal Sju Teh, die het recht van Tsjang» Kai Tsjek om namens China op te treden t.a.v. de formele Jpanse over gave heeft bestreden, heeft telegra fisch Tsjang Kai Tsjek om een onder houd verzocht teneinde de kwestie te bespreken. V.S. tegen Bulgaarse regering De Amerikaanse minister van buiten- landse zaken, Byrnes, heeft verklaard, dat de regering van de V. S. de voor lopige regering in Bulgarije niet be schouwt als vertegenwoordigend de be langrijke elementen van de democrati sche gedachte en dat zij geen vertrou wen heeft In de wijze waarop in Bul garije de verkiezingen van 26 Augustus a.8. worden georganiseerd. De Bildt voorspelt: Half tot zwaar bewolkt, iets war mer, aanvankelijk in 't noorden hier en daar enige regen, overigens over wegend droog. Zwakke wind. De oorlog heeft echter de ontbinding van de plattelandssamsnleving bevor derd, de nazi's hebben met hun theo rieën bij de boerenbevolking meer suc ces gehad dan bij de andere groepen in onze bevolking. De zwarte handel, waarvan de boerenbevolking echter het monopolie niet heeft, vormt een zwarte bladzijde in onze geschiedenis „Doch ik voorzeg U, dat in de komende maanden met zeer harde hand zal worden ingegrepen en dat wij niet zullen aarzel an den be drijver van zulke practijken va" zijn bedrijf te smijten. Nog is he* kwaad in ons volk niet gestraft, doch als binnen enkele weken een zorgvuldig opgebouwd apparaat he' laatste zwarte geld zal weg zuigen zullen we een tweede, een ande- soort Dolle Dinsdag belevan. He mag even duren voordat wij z allen te grazen hebben, doch ge beuren zal het. Wij wensen ge' samenleving, waarin het lijkt alc het kwaad geen recht ged= wordt". Onze strijd mag slechts zijn in hot verantwoordelijkheidsbesef voor ons n ons nationale leven, zo besloot spr. zijn rede. Pastoor van Bemmelen bracht den minister-president dank voor zijn be zielende rede. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van enkele nationale liederen. Japanse delegatie te Manilla Laat in de avond is gisteren de Japanse delegatie, welke uit 16 afge vaardigden bestaat, te Manilla aange komen. Omtrent het besprokene wer den nog geen bijzonderheden bekend gemaakt. Terwijl deze conferentie aan de gang was. zijn ten twede male binnen 24 uur Amerikaanse vlieg tuigen, die boven Tokio vlogen, aan gevallen door Japanse jagers. Twee Amerikaanse vliegtuigen werden hierbij beschadigd. Japanse troepen verzetten zich tegen een landing der Amerikanen op de Koerillen en „ernstige onrust" zou volgens Domei in Japan het be richt hebben verwekt, dat de Ameri kanen te Yokohama waren geland en aan het plunderen waren. Bevelen als: „onthoudt U van overijlde daden, die het vertrouwen der wereld in Ja pan verloren kunnen doen gaan" en „Weest loyale Japanners" werden door de regering te Tokio uitgevaar digd. Het deel van Polen Te Moskou zijn tussen de Russische en Poolse regering de Pools-Russische grenzen definitief vastgesteld. Daarbij werd bepaald, dat 15 an de vorde ringen ir het door Rusland bezette Duitse gebied ten goede zullen komen aan Polen, alsmede 30 van de in dustriële uitrusting. Een betreurenswaardige fout De verandering van de vertrek tijden der treinen Alkmaar-Amster dam, zoals zij ons Zaterdagmorgen door een ambtenaar van de Spoorwe gen telefonisch zijn medegedeeld, blijkt thans niet juist te zijn! De vetrektijden zijn nl. niet ver anderd en zijn nog 6.45. 10.46, 15.16 en 18.17 (via Hoorn). Door deze verkeerd inlichting van de zijde der spoorwegen werden he denmorgen velen gedupeerd.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1