Dr. E BRONGERSMA VOOR DE N.V.B. Niet Bath alleen Over het doel der Nederlandse Volksbeweging Dinsdagavond gaf voor een gezel schap van genodigden en leden der afd. Alkmaar der N.V.B., de hfer E. Rrongersma uit Heemstede een uiteen zetting over bovenstaand onderwerp. Nadat de vice-voorz. de heer G. Bijle- yeld de aanwezigen had welkom ge heten, zette dr. Brongersma in grote lijnen uiteen, waarom z. i. een con structieve samenwerking, zoals deze door de N.V.B. op politiek, economisch jen geestelijk gebied wordt voorgestaan, belangrijk en zinvol is te achten. 16 samenwerking mogelijk? Spr. wees er op, hoe vóór het verzet reeds in Barchem en door E.DJ>. en Unie en tijdens het verzet in de kam pen en in de illegaliteit was ge bleken, dat een constructieve samen werking in ons land kan bestaan. Als een bewijs hiervoor wees spr. er nog op, hoe politici van zeer uiteenlopende beginselen hadden verklaard. hun ideeën in het streven der N_V.B. te hebben weergevonden. Is samenwerking noodzakelijk? "Weinig Nederlanders, aldus spr., heb ben een \Overzicht van de situatie, waarin ons land verkeert. Een enorme staatsschuld en een verwoest land brach ten onsin een economische chaos, de moraliteit van de teruggekeerden, ge voegd bij de te verwachten werkeloos heid voert ons tot een sociale chaos, terwijl door zwarte handel, corruptie en oneerlijkheid ons land in een gees telijke chaos verkeert. Zelfs op inter nationaal gebied heerst een chaotische toestand en hierbij zal ons Tand slechts het. noodzakelijke recht van spreken hebben en krijgen, indien wij door de toestand in ons binnenland eerbied naar buiten weten af te dwingen. Juist om deze chaos niet tb doen losbarsten hebben wij een krachtige regering no dig, Uie wij alleen kunnen verkrijgen door samenwerking, vooral op politiek gebied. De basis van' onze samenwerking Deze samenwerking zal kunnen ge schieden op de basis van het nieuwe begrip: personalistisch socialisme. De menselijke persoonlijkheid wordt be dreigd, enerzijds door stromingen met een collectief karakter als nat. socia lisme, fascisme' en doctrinair commu nisme. anderzijds door een eenzijdig individualisme, dat den inens tracht "Té isoleren. De mens zal zich slechts ten volle kunnen ontplooien, levend in en met de gemeenschap. Doch ook het socialisme, de zin voor de gemeen schap, wordt bedreigd door alle vor men van .individualisme en door col- lectivisflsche stelsels, die deze gemeen schap vo^oddelijken en op een plaats Pianoavond Henriëtte Bosmans. Gisterenavond gaf Henriëtte Bosmans voor een geheel gevude zaal een in alle opzichten geslaagde pianoavond, gewijd aan werken van Chopin en Moussorgsky. Na enig inspelen kregen we gaande weg een aan uitdrukkingskracht win nende vertolking van de Sonate met de Treurmars. We konden in de Etude op. 10 no. 3 haar fijn toucher en zangrijke toon be-r wonderen. Ook kwam haar stijlvol spel in een 3-tal mazurka's en haar vitali teit in de as dur polonaise zeer tot zijn recht, t Was alles inmuzikaal en zonder de minste pretentie. Het hoogtepunt van de avond vormde echter de weergave van Moussorgsky's belangrijkste planowerk Tableaux d' une exposition, een suite van korte stukken, muzikale impressie's, onderling verbon den met het karakteristieke gevarieerde wandelmotief. De kunstenares heeft met het spelen van dit soms tamelijk onpianistisch ge schreven werk bij de toehoorders een onvergetelijke indruk achtergelaten. Het succes was van dien aard, dat een tweetal toegiften werden gegeven, een met charme gespeelde wals van Teresa Carreno en een aria van Bach. Naar men ons mededeelde, ligt het in de bedoeling van de Directie van het V Gulden Vlies meerdere dergelijke avon den te organiseren, hetgeen door de mu ziekliefhebbers zeker op prijs zal wor den gesteld. 4 Joh. v. Engelen* stellen die haar niet toekomt. De N.V.B. is voorstander van geen van beiden, doch een personalistisch collectivisme. De inhoud van onze samenwerking. De N.V.B. wenst, met de waardering van het volksbelang boven dat van de groep en staande boven alle scheids muren, een ieder mede te slepen in de strijd tegen verwildering, die ons volk doet leven zonder inachtneming van de eeuwige zedelijke normen. Het zojuist uitgekomep beginselprogram is niet dat van een politieke partij, doch is aanvaardbaar voor een ieder, al of niet politiek geïnteresseerd. De N.V.B. wenst slechts nieuwe waarden in wis volk aan te kweken en zij zal trachten alle partijen van haar geestelijke ver nieuwing te doordringen. INBRAKEN. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in een pakhuis aan de Helderse weg. Gestolen werden 4 balen zout,, in totaal 200 kg# In de afgelopen 'nacht werden uit een kaaspakhuis een aantal kazen ont vreemd. In de Sliksteeg verwisselden een partij drinkglazen hedennacht van eigenaar. SNOEPLUSTIGEN. Gistermorgen is bij een winkelier in de Ridderstraat een spiegelruit ver brijzeld. De daders hebben uit de éta lage 200 repen chocolade ontvreemd, en zelfs op straat nog een chocoladespoor achtergelaten, dat helaas niet ver ge noeg reikte om hen te kunnen achter^ halen. SCHORSINGEN UITGEVAARDIGD DOOR DEN MILITAIREN COMMISSARIS TE ALKMAAR. De Militaire Commissaris te Alkmaar maakt hierbij bekend, dat óp advies van de betreffende Zuiveringscommis sies de volgende personen door- hem in hun functie zijn geschorst- Per 23 Juli 1945: 1. Mej. G. Moeskops, telefoniste P. T. T., Alkmaar; 2. J. Morriën, ambte naar distributiedienst Alkmaar; 3^ J. Scheren, timmerman bij de Gemeente- plantso^n-en Alkmaar; 4- A. J. Kemp, bewaker gemeentegebouwen; 5. mej. C» Houtman, ambtenaresse Personeelcen- trale Alkmaar; 6. mej. G. Bakker, amb tenaresse Distributiedienst te Alkmaar; 7. D. E. Henstra, ambtenaar Distri butiedienst Alkmaar; 8. R- Schaap, Opperlui tenant der Marechaussee (afd. Commandant te Castricüm); 9. M. J. v. Linden, Wachtmeester der Mare chaussee, groep Heiloo; 10. A. A. Borstlap, Onderluitenant der Mare chaussee te Castricüm; 11- A. Bergsma, Hoofdwachtmeester der Marechaussee, groepscommandant Uitgeest. Per 24 Juli 1945': 1. Th. Waalkens, portier stadhuis te Alkmaar. Per 30 Juli 1945: 1. J. Jumelet, hoofd O. L. School te Egmond aan Zee; 2. A- G. Akse, amb tenaar Gewestelijk Arbeidsbureau te Alkmaar. Per 31 Juli 1945: 1. Mej. J. A. de Nij.^ kantoorbedien de te behagen, postkantoor; 22. Mej M. Vethman, idem' te Schagen; 3 P. Geus, Alkmaar, helper-monteur Gem. Lichtbedrijven. Per 0 Augustus 1945: 1- N. J. Meijer, ambtenaar Geweste lijk Arbeidsbureau te Alkmaar; 2. A. Kuipers, idem; 3. M. Rol, idem; 4. C. Los, idem; 5. H. P. Koorn, idem; 6. L- Reyndere, idem; 7. J. E. K. de Buyzer, idem; 8. M. E- Schuurman, idem; 9. F. J. J. Musman, idem; 10. J. C. Duym, idem; 11. A. van Borssum Waalkes, idem; 12. J- N. Poppes, idem; van Haneghem, idem; 14. Th. v. d. Reep, idem; 15. W. Bruines, Opperwachtmees ter, groep Schoorl; 16. A. E. Stins, amb tenaar Gew- Arbeidsbureau te Alle rnaar; 17. J. Bakker, idem. AANVULLING FEESTPROGRAMMA. In aanvulling op ons programma van de a.s. Oranjefeesten vermelden wij nog, dat 1 Sept. in de Grote Kerk van 78 uur een gemeenschappelijke samen# zang gehouden worjlt, gevolgd door koorzang. Vrijdagavond zal onze oud-stad genoot Eli Prins, die tijdens de oorlog in Engeland heeft vertoefd en daar—lezingen heeft gehouden, ons iets vertellen over Engeland in oorlogstijd. Wel weten ane Alkmaarders langzamerhand, dat. mede dank zij zijn activiteit, in Bath veel voor onze stad wordt gedaan, doch wie het initiatief hiertoe genomen heb ben en wat de plannen precies sijn, is nog lèng niet ieder bekend. Wc zullen hierover in een tweetal ar tikeltjes, aan de hand van gege vens door den heer Prins ver strekt, het een en ander vertellen. Niet één, maar drie beschermers. Het was niet Bath maar het plaatsje Chipstead, in Surrey bij Londen, dat tTch* het eerst het lot van Alkmaar heeft aangetrokken. De voorzitster van de vrouwenvereniging, waarvan de leden op verzoek van de Engelse re gering breiden voor ,,ee'n eens be vrijd Europa'r, zocht naar een mridel ,om de belangstelling voor dit werk te stimuleren. De Engelse vrouwen wa ren immers ingeschakeld in het oor- logswerk. Alleen de moeders van kin deren beneden de 14 jaar waren hier van vrijgesteld. Maar ook deze had den vaak te veel zorgen, voorai ook door de bombardementen, om zich ook nog te wijden aan dit liefdéwerk. De voorzitster kwam toen op het idee om voor één bepaalde gemeen schap te gaan werken en zij koos <\aarvoor Alkmaar, dat tijdens een ver blijf in Nederland het meest haar .aan*- da.cht had getrokken. Het idee sloeg in. Op iedere maandvergadering wer den goederen ingezameld. In de afgelo pen, ook voor Engeland moeilijke win ter, stonden alle vrouwen een coupon van haar textielboekje af om wol voor Nederland te kopen. Toen in Engeland bekend werd, dat de grote razzia's van December 1944 ook Alkmaar hadden gefroffen, nam de secretaris van de Etotaj-yclub te Bath het initiatief tot adoptatie van A1k- maar. Chipstead had er geen bezwaar tegen om Alkmaar te „delen". Het kleine plaatsje kon best hulp gebrui ken voor het goede werk. Allen gingen aan de slag. Zo ging Bath aan de slag. Alle be volkingsgroepen werden ingeschakeld. De ziekenhuizen werkten voor de zie kenhuizen, de jeugdverenigingen voor de jeugdverenigingen. Bath heeft voor de zusterstad Alkmaar" gedaan wat geen stad in Engeland op dit gebied gedaan heeft. Maar onze stad heeft nog een derde beschermster. In Februari sprak de heer Prins in Patterdale. een dorpje van 600 inwoners in het noordelijk ge legen Merendistrict Cumberland. Toen hij er in Mei terugkeerde bleek hem. dat de vrouwen gebreid, verzameld en gespaard hadden en contact hadden gezocht met Chipstead. Enkele kisten met goederen waren reeds aan het Nederlandse Rode Kruis verzonden. ^^ouden de vróuwen uit Alkmaar het ooit weten," vroeg een dame aan den heer Prins. „Niet voor dank, 8 maar we zouden zo graag contact hebben later, na, de oorlog, vrouwen en man-, nen uit Alkmaar zien, zelf naar Alk maar gaan. We hebben zo grote ge varen samen doorstaan. Laten we vredesvrienden worden." Chipstead—Ba^b—Patterdale, drie ste den in een driehoek in Engeland. Een symbool, hoe naast de wapenen, die den vijand versloegen, de diepe zin van het geestelijke wapen en het gees telijke leven niet werd en wordt ver geten. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Cornelia, d. v. Pieter Knip en J. Westerhof; Cornelia, d. v. Adrianus Groot en J. Bakker; Johan- nes L., z. v. Marinus G. J. Aarts en ïyt Nicolai; Willem, z. v. Johannes Schut en G. Jansen; Maria J., d. v. Herma- nus H. Brugman en M. J. Venneker; Alida J., d. v. Reinder Bokma en W. Tiekstra; Ellen, d. v. Pier Poatma en K. de Groot; Jannetje A. N., d. v. Cor- nelis J. Schats en Cornelia Schenk; Nicolaas B. M., z. v. Gerardus Braken hof f en J. Beentjes; Apna E. G., d. v. Pieter J. Arzbach en J. F. Weltings; Maria A, d. v. Frangols van 't Sant en A. T. M. Brouwer; Johanna E., d. v. Pieter Kruijt-en C. J. Lakeman; Jacoba, d. v. Jan van dei* Nagel en M. W. A. van Dorp; Frangois W. A. L., z. v. Johannes H. Gerritsen en M. J. W. M. Vreugde; Anna E., d. v. Cor- nelis Hoogland en A. Blankendaal; Anna C., d. v. Jacobus Oosterling en A. J. M. de Cocq van Delwijnen; Ma ria C., d» v. Nicolaas van der Veer en B. Hopmai^; Elisabeth, d. v. Jan Langenberg en^H. Engberts; Nicolaas P. A., Nz. v. Nicolaas Groen en Th. M. Kaandorp; Johanna, d. v. Johan Kuij- pers en P. Kraneveldt; Frederik A.. z. v. Frederik J. H. Barendregt en N. de Jong; Louis P. A# z. v. Louis P. E. C. Robert en A. M. Lindeboom: Rudolphus J. H., z. v. Rudolphus J. J. Scheltinga en H. Hoekstra; Johan nes A. M., z. v. Anthonius J. Huijbers en M. Sijs; Columbia A. M„ d. v» Lam- bertus Beentjes en A. M. Kramer; Marijke, d. *v. Pieter Houtzager en G. Brand. Ondertrouwd: Hendrikus Obdam en Elisabeth A. de Haas; Nicolaas H. Bart en Maria G. Denneman; Dirk Folmer en Alida C. Stol; Jan van 't Hul en Hilligje Boerwinkel; Simon v. d. Meulen en Maria Wip; Adriaan Smit en Trijntje de Groot; Wilhelmus C. Hoogewerf en Johanna M. y. Him- melreich; Karei J. A. Thijssen en Jo hanna M. L. van Hoorn; Wiecher Hoeksema en Rika A. de Vries; Rich. van der Vliet en Beeldje Post; .Anto- nius J. Wassing en Pltronella M. Pee reboom; Pieter de Graaf en Geertrui- da Zandbergen; Klaas Kramer en. Trijntje Folmer; Gerrit de Jong. en Hinderika J. Suk; Aris W. van der Flier en Gertrude R. M. Peet; Hein J. Boe ram a en Maria J. Popma; Wes- sel Zevenhel^ en Natascha Pilipenko; Klaas J. Mink en'Elisabeth M. Stor; Hendrik H. Schoonhoven en Maria M* van Veen; Adriaan D* Marga- dant en Egberdina Pehlig; Engelber- tus M. Sips en Anna M. Hornyék; Martinus N. de Jong- en Sijbrechtje de Vries. Gehuwd: Matthijs Bokhorst en Petronella W. M. Groenhart; Tabe A. van der Laan en Hendrika Keijzer; Johannes van Weert en ^illegonda Heiligers; Jan van den Brink en Eli sabeth M. Jorritsmai Emelius J. W. Wagenaar en Anna ML Haring; Theo- dorus Peperkamp en Anna M. Groot huizen; Johannes B. B. Worm en Aal tje Volger; Pieter de Jong en Gerrit- je Hagen;. Christiaan J. van der Vaart en Sietske Wagenaar; Jacobus A. F. v.an Doesburg en ^lasina P. Béttink; Albertus .J. C. ten Bruggencate en Jannetje T. Kreb; Cornelis Kleijpoel en Maria K. de Rover. O v'e rieden: Johanna M. Dro^e, 3 j.; Dirk Aaij, 2 weken; Jacob Kooij- man, 80 j., wedn. v. Maartje Schuur man: Floris W. Rooderwijn, 68 j., geh. m. G. Kaij; Nicolaas Bruin. 75 j., wedn. v. Maria C. Vriend; Marijtje de Jong, 73 j., geh. m. Ip. Kóssen; Wilhelmus N. P. Schaap, 2 weken: Arie Kant, 37 j., geh. m. M. Manneveld; Catharina Coomans,~72 j., geh. m. W. Teunisse. DE BEVRIJDINGSFEESTEN. De comnflssie ^tot voorbereiding van het openluchtspel „Plant de Meiboom", waarvan de opvoering reeds op 31 Aug. a.s. zal plaats vinden, wijst er de deel nemers op, dat de^ tijd van instudering nog maar kort is en dat de aanwezig heid van alle deelnemers op de repe tities dus dringend noodzakelijk is. Met de volledige hulp van alle deel nemers zal dit onderdeel van dé be vrijdingsfeesten tot een groot^succes kunnen worden. Voorts kuiin®n zich nog enkele buurt en sportverenigingen opgeven voor deelname aan het derde gedeelte van de optocht, voorstellende „de Bevrij ding". Wij verwijzen onze lezers naar de beide advertenties in dit nummer. O 1 NOG EEN WINKELRUIT. Gistermorgen trachtte een fietser tn de Langestraat met een tweede p«»oon op de bagagedrager uit te wijken voor een andere wielrijder, komende uit de V. d. Eoschstraat. Bij een poging de Krebbesteeg in te zwenken, kwam hij echter terecht in de étalageruit van de fa. Dröge, waarbij hij ernstig aan de schouder gewond werd. Na in 't Cen traal Ziekenhuis verbonden te zijn, kon hij weer huiswaarts keren.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2