Ondertekening op de „Missouri eizer van Mandsjoekwo gevangen Tijdelijke verlaging vleesrantsoen Sociale verzekering DE STICHTING 1940-45 SCHEERMESJES Tuinbouwers in vergadering bijeen Stadsnieuws a Japan'» capitulatie Jaargang No. 33-223 ONDERDAG 23 AUG. 1945 lltmaardef DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDER"i De Japanse capitulatie zal op 31 Augustus a.s. in de baai van Tokio worden getekend aan boord van het Amerikaanse slagschip „Missouri" Deze keuze betekent een eerbewijs aan president Truman, die uit de staat Missouri afkomstig is. Het Kwantoengleger heeft zich gisteren formeel overgegeven aan generaal-majoor Sjelakov. De Sovjet troepen hebben den Keizer van Mandsjoekwo gevangen genomen en geïnterneerd. In Zuid-China staan 6000 man Fran se troepen gereed om Frans-Indochina binnen te trekken. Luchtlandingstroepen der Sovjets zijn gisteren geland te Dairen en Port Arthur. 71.000 Japanners, waaronder twintig generaals, zijn gevangen ge nomen. Indo-China bestuurd. voorlopig militair De verantwoordelijkheid voor het I militair bestuur van Indo-China zal voorlopig in de Noordelijke zóne van het land gedrag^p worden door de Chinezen en in de Zuidelijke zóne door het South East Asia Command, aange zien Frankrijk materieel-niet in staat is op het ogenblik reeds zijn territorium over te nemen. Bose aan verwondingen overleden. 'Het Japanse Nieuwsbuteau heeft he- tet overlijden gemeld van den Brits- hdischen ..Quisling", Soelhas Char.dra ose, het hoofd van de voorlopige re- j ering van „Vrij-Indië". Hij was per vliegtuig uit Singapore ertrokken naar Tokio, en werd zwaar f .ewond toen het vliegtuig op 18 Aug. |Ll. op het vliegveld van Taihokoe ver- J «ngelukte. Boodschap van Mac. Arthur aan v. Mo oh Gen. Mac Arthur heeft bij zijn aftre den als commandant van het gebied in de Zuidwest Stille Zuidzee aan den heer van Mook een afscheids boodschap i gezonden, waarin hij hulde brengt aan Nederlandse regering en volk voor sa menwerking en steun tijdens de opmars door de eilanden in de Stille Zuidzee naar Tokio. Uwe hulpbronnen zijn al tijd van ganser harte geschonken en Uw personeel heeft zich in onze gemeen schappelijke strijd dapper geweerd. Ik zal van wege deze samenwerking Uw volk ten zeerste blijven toegedaan. Moefti oorlogsmisdadiger? Belgrado vraagt uitlevering. De Joego-Slavische regering heeft gisteren aan de geallieerden uitleve ring gevraagd van Haj Emin El Hussein, de vroegere Groot-moefti van Jeruza lem, de erkende leider van de tegen de Joden in Palestina gekante Arabieren. De regering beschouwt den Moefti als Oorlogsmisdadiger. Hij wordt er van be schuldigd de SS-divisie Naji te hebben georganiseerd. Deze strijdkrachten van Bosnische Mohammedanen worden er van beschuldigd verschillende groepen Engelse en Amerikaanse piloten, die boven Bosnië moesten afspringen, aan 'de Duitsers en Italianen te hebben uit geleverd en bovendien nog van diverse misdaden in Bosnië en Dalmatië. De Moefti, die sinds 1937 voortvluch tig is, zou thans te Parijs onder bewa king staan. t Zo Duitsland, zo Japan De heer Loudon, Nederlands am bassadeur, heeft verklaard, dat de Japanners het voorbeeld volgen van de Duitsers na de vorige wereld oorlog. Zij zullen de gevolgen van de nederlaag trachten te ontgaan. „De Japanners zijn perfecte na- bootsers; zij volgen het Duitse re cept van de eerste wereldoorlog: Niets doen. Daarna kunnen zij iemand de leiding geven, die opper vlakkig bezien een democraat, maar in feite militairist is. De geallieer den zullen een moeilijke tijd voor de boeg hebben. Wij dienen alle Ja panse manoeuvres te verhinderen om Japan ontwapend en vreedzaam te kunnen houden". „LEEN EN PACHT" STOPGEZET. Met ingang van 21 Augustus 1945 wor den alle leen- en pachtoperaties door de Ver. Staten stopgezet aldus is officieel door het Witte Huis te Was hington gisteren medegedeeld. VERANTWOORDING MOET AFGELEGD. De minister van Handel en Nijver- heid heeft thans ingesteld een com missie. welke tot taak heeft een onder zoek in te stellen naar het beleid en de gedragingen gedurende de vijande lijke bezetting van het Rijk in Europa van dr. H. M. Hirschfeld, secr.-gen. van dat departement, Mr. H. L. Wol- tersom, voorzitter van de organisatie commissie en later van de raad voor het bedrijfsleven, en Mr. B. J. M. van Spaendonck, dircteur van het Rijks- textielbureau. Allen, die menen over inlichtingen te beschikken, welke voor het werk der commissie van belang kunnen zijn, worden verzocht zich te wenden tot Mr. Ie Poole, Binnenhof 3, 's-Graven- hage. ZE GINGEN NIET VLOT. Door het Rijksbureau Oude Materia len en Afvalstoffen konden 6 ton on verkochte Winterhulploten ter beschik king van de papierindustrie worden gesteld. Na bewerking hiervan kunnen ongeveer 300.000 couranten gedrukt worden, 't Is wel een heel'andere be stemming. Vanaf September nog slechts de helft. Met het oog op het herstel van de veestapel in de door de oorlog zwaar geteisterde gebieden, worden er mo menteel aanzienlijke verplaatsingen van stamboek- en gebruiksvee uit de fokgebieden naar de getroffen provin cies (Noord-Limburg, Zuid-Gelderland, West-Brabant, enz.) uitgevoerd, tenein de de daar gevestigde veehoudersbe- drijven zo spoedig mogelijk weer enig vee ter beschikking te stellen. De aan voer van slachtvee blijft ver beneden de hoeveelheid die nodig is om het huidige peil van het vleesrantsoen te verzekeren, en kan mede ten gevolge van het bovenstaande niet door het af slachten van gebruiksvee worden aan gevuld. Daar de invoer van vlees in blik reeds geruime tijd vrijwel stil staat en de voorraden thans nagenoeg ver bruikt zijn, is de bevolking voor het vleesrantsoen aangewezen op het voor Binnen een half jaar voorstel tot herziening. In 1943 heeft de toenmalige minister van sociale zaken, Dr. J. van den Tempel, te Londen .een commissie be noemd met de opdracht, algemene richtlijnen vast te stellen voor de toe komstige ontwikkeling der'sociale ver zekering in Nederland. Deze commis sie heeft thans twee delen van haar rapport uitgebracht. Terwijl in het eerste deel een overzicht wordt gege ven van gedurende de oorlog in Enge land en andere landen uitgewerkte plannen en getroffen voorzieningen, wordt in het tweede deel een aantal voorstellen gedaan tot reorganisatie der Nederlandse sociale verzekering. Ter uitvoering hiervan heeft Minis ter Drees thans aan een technische commissie opgedragen om een wetsont werp samen te stellen. Voorzitter van deze technische commissie is Mr. Dr. A. A. van Rhijn, secr.-gen. van het Departement van Sociale Zaken. Het is de bedoeling, dat deze com missie de daarvoor in aanmerking ko mende organisaties in de gelegenheid zal stellen, haar standpunt schrifte''z en mondeling toe te lichten. Vertrouwd wordt, dat het op deze wijze mogeli'k zal zijn, uiterlijk binnen een half jaar een concreet voorstel gereed te hebben. oe. slacht beschikbare rundvee. De var kensstapel, die vóór de oorlog 60*/« van het binnenlandse vleesverbruik dekte, heeft n.1, vrij geruime tijd nodig om zich ten dele te herstellen, zodat pas in de loop van 1946 gerekend kan wor den op een enigszins belangrijk aantal slachtvarkens. Naar de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede deelt, is 't onder deze omstandigheden nodig het vleesrantsoen van 2 September 1945 af tijdelijk tot de helft te verlagen, dus tot 100 gram vlees zon der been per persoon per week. Ge tracht zal worden de teruggang in ei witvoeding. die van deze verlaging 't gevolg is, deels met peulvruchten op te vangen. Tevens zullen pogingen in het werk worden gesteld om zowel door het invoeren van bevroren en/of op andere wijze geconserveerd" vlees, als van vis en visconserven, mogelijkheden te scheppen voor de distributie van eiwitrijk voedsel naast het uit vers vlees bestaande vleesrantsoen. De B.V.L, Naar de Sectie Voorlichting v. h. M.G. ons mededeelt, wordt in verschillende delen van het land de vraag gesteld, of de Bijzondere Vrijwillige Landstorm weer zou worden opgericht. In verband daarmee kan worden meegedeeld, dat het niet in het voornemen ligt, de her vatting van de werkzaamheden der Na tionale Landstormcommissie en de wederoprichting van den B.V.L. te be vorderen. Snelle berechting gevraagd Door den Bond van N.B.S.-ers en oud-NB.S.-ers is aan minister Scher- merhorn het volgende telegram gezon den: Kennis genomen hebbende via radio en pers aangaande regeringsplannen vrij lating politieke (landverraderlijke) ele menten, meent de Bond van N.B.S.-ers en ou^-N.B.S.-ers met klem tegen deze plannen te moeten protesteren. De Bond dringt aan op snelle berechting als juiste oplossing voor de bij de re gering gerezen bezwaren. De Bilt voorspelt: Van Donderdagavond tot Vrijdag avond: Matige Westelijke wind, toenemende bewolking, overwegend droog, iets warmer. 25 tot 31 Augustus Herdenkingsweek Stichting 1940—'45 Tijdens de bezetting werden 4 van de 6 bestuursleden gearresteerd. De S.D. kraaide triomfantelijk, dat de stichting was „ausgerottet". Wij weten wel beter. Nog altijd lenigt zij de noden van de verzets-helden, van de politieke gevangenen en van de nabestaanden. Onder de hoede van het Nederlandse volk moet het getroffen gezin kunnen leven. Toen onze kameraden hun leven gaven, hebben zij op ons vertrouwd. Wjf mogen dit vertrouwen niet bescha men. Weldra komt de collecte. Op bon R 16. van de tabakskaart In de maand September zal er een aantal scheermesjes beschikbaar wor den gesteld voor* ieder, die in het be zit is van een tabakskaart. Daartoe moet men tussen 20 Aug. en 6 Sept. bon R 16 van de tabakskaart bij den winkelier inleveren. Om een vlotte distributie te verkrij gen, wordt dringend aangeraden, de bonnen in te leveren bij winkeliers, die geregeld dit artikel verhandelen. De winkelier moet een ontvangstbewijs voor de ingeleverde bon geven. Het aantal scheermesjes, dat per bon ver strekt zal worden, wordt nog nader bekend gemaakt. De veilïngsvereniging „De Noorder Marktbond" kwam gisteren in jaar vergadering bijeen. Enige afdelingen hadden voorstellen ingediend om te komen tot vermindering van de winst marge voor de handel. Gezien het hoge onkostenbudget, kon geen defini tief besluit worden genomen. Wei zal men op deze materie een wakend oog houden. Inzake eenheid van tuinbouworgani saties werd besloten aan te dringen op een grote overkoepelingsorganisatie voor de huurbouw. De ruilverkaveling en herinpoldering van het Geestmer Ambacht kwam eveneens aan de orde. Er werd tot medewerking in deze belangrijke aan gelegenheid besloten, waartoe een com- misie benoemd zal worden, teneinde de belangen van de tuinders te be hartigen. Besloten werd verder pogingen aan te wenden voor jonge tuinders be drijven aangewezen te krijgen in de Wieringermeer en Noord-Oost polder. Tenslotte werd een voorstel aangeno men om te komen tot een pensioen nering van tuinbouwers. De veilingsomzet over 1944 bedroeg f 3.412.610,34. Het jaar daarvoor was dit f 4.612.907,42. ONGELUKKIG GEVALLEN. Gistermiddag kwam de 21-jarige H. B. op een zodanige wijze met zijn rijwiel te vallen, dat hij een gecompliceerde beenbreuk opliep. Leden van het Rode Kruis verleenden de eerste hulp en zorgden er voor, dat het slachtoffer naar het St. Elisabeth Ziekenhuis werd ver voerd. DE DAGELIJKSE RUIT. Gisteravond kwam op het Luttik Oudorp een met een paard bespannen wagen in botsing met een handkar, welke laatste hierdoor een spiegelruit van het café

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1