Er komen geen 60.000 geïnterneerden vrij Pr of. Schermerhorn neemt onrust weg Amerika laat ons niet hongeren Stroom van uitvoer gaat door OORLOGSBALANS De Nederlandse eisen voorrang De Bilt voorspelt: maarder VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1»I5 Ze Jaargang Ma 34-224 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING „Q.E VRIJE ALKMAARDER" Ernsi met onze zaak De bezetter heeft Nederlandse goede ren geroofd en hij heeft zich tevens schuldig gemaakt aan vernieling vaak onherstelbaar, we denken b.v. aan de inundaties en aan het kappen van bossen zonder de minste noodzaak x van particuliere en gemeenschappe lijke eigendommen van het Nederland se volk. Deze principiële onderscheiding heeft onze regering in het adres, dat zij aan de regeringen van de Ver. Sta ten, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie richtte en waarbij werd aangedrongen op spoedige terugvoering van het onmiskenbaar als Nederlands eigendom aan te wijzen, in Duitsland verblijvend goed,, duidelijk naar voren gebracht. Volgens de overeenkomst te Potsdam heeft ook Nederland recht op schade vergoeding voor de in ons land ver- nftde objecten. Te Potsdam werd bepaald, dat de ver goedingen voor ons land in het Weste lijke Duitsland gevondèn moeten wor den. Mogelijk zullen zij gedeeltelijk kunnen bestaan in annexatie van Duits aangrenzend grondgebied^ die echter zeer voorzichtig zal moeten ge schieden, in verband met *de zeer te genstrijdige problemen, die zij in het leven xoept. Zeer zeker zal zij niet mogen uitgroeien tot de grote landhon- ger, zoals zij in de betogen van som mige .voorstanders *tofr uitdrukking komt en zij zal dus slechts een zeer ge ring gedeelte van het enorme bedrag, dat Duitsland voor ons zou moeten op leveren, kunnen teniet doen. De schade, die ons land werd toege bracht. bestaat, behalve uit de onmid dellijke gevolgen van de bezetting, nog uit directe roof van voor het econo misch leven van Nederland belangrijke goederen. Onze transportmiddelen werden voor het grootste deel vervreemd; spoorweg- materiaal. binnenschepen, auto's en onza fietsen. Machinerieën werden uit de bedrijen in hun geheel naar Duitsland over gebracht. De boeren werd het melkvee, dë trekkrachten en de landbouwihachine- rieën ontstolen. Al deze goederen werden over heel Duitsland verspr^d en zelfs voor een gedeelte naar de bezette gebieden in het Oosten gevoerd. De terugvoering er van naar Neder land is beslissend voor het op gang brengen van ons economisch leven. Het aan de geallieerde regeringen gerichte adres beoogt het terugbren gen van al deze geroofde goederen uit Duitsland, waar zij zich ook bevinden. Zij wil dus voor dit geval de afgeba kende zönes doorbroken zien en be toogde daarom, oJ. zeer terecht, dat ten aanzien van de teruggaaf van deze goederen niet dezelfde bepafingen mo gen gelden, die ten aanzien van de schadevergoeding in het algemeen wer den opgesteld. Het antwoord dat op deze vraag zal worden gegeven, ia van meer dan in cidentele betekenis. Het Is n.1. de eer ste eis, die door een van de kleinere geallieerden, niet vertegenwoordigd in de Schadevergoedingscommissie te Moskou wordt gesteld. Uit hot al of niet inwilligen van deze eis kunnen de andere kleinere landen hun conclusies trekken. Er kan a&n getoetst worden of er werkelijk ernst gemaakt wordt met de zaak van de kleinere mogend heden, die wel niet een zo vooraan staande rol hebben gespeeld, maar die toch ook hun steen tot de overwin ning hebben bijgedragen. De Britse regering heeft reeds een uuidelijk antwoord gegeven, door met de terugvoering Van de door de Nederlandse regering bedoelde goede- ten een bescheiden aanvang te maken. De minister-president, prof. Schermerhorn, heeft gisteravond in het Sparta- stadlon te Roterdam voor de N.V.B. een rede gehouden over actuele pro blemen. Ten aanzien van de geldzuivering zeide hij, dat deze zo lang op zich laat wachten, omdat de nieuwe bankbiljetten en de nieuwe zilverbons nog niet in voldoengp mate in ons land aanwezig zijn. Deze zijn pas in Februari van dit jaar doof de toen in functie zijnde minister Huisman besteld. Voorts'deelde hij mede, dat een z.g. belasting-recherche gevormd zal worden, wier speciale taak het zal zijn gelden op te sporen, die zwart verdiend werden, teneinde deze als belasting te innen. Ten slotte zeide hty: het praatje dat er binnenkort 6t.0M politieke ge vangenen zullen losgelaten worden, is niet waar. Ik hoop, aldus de minister-president, dat ik hiermee een deel van de onrust, die ook in Rotterdam wel zal heersen, heb weggenomen. Nieuwe leden Raad van State en Staatsraden Naar wij vernemen zijn met ingang van 25 Augustus enige leden van óe Raad van State en Staatsraden in bui tengewone dienst benoemd. Ingetrokken is het besluit van den „Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandse gebied" tot ontslag van den heer T. Fj. Muller Massis .als lid van de Raad van Stdte. Benoemd zijn tot lid van dat college: Ir. J. W. Al- barda, oud-minister van Waterstaat, J. Th. Fuerstner, luitenant-admiraal, oud-minister van Marine, Dr. J. W. Meijer Ranneft, oud-vice-president van de Raad van Ned. Indië en Prof. Dr. G. A. v. Poelje, secr.-g^n. van het mini sterie van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen. 0 Tot Staatsraad In buitengewone dienst zijn benoemd: Jhr. Mr. Dr. J. D. H. de Betaufort, secretaris van oe Raad van State, Jhr. Mr. L." H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, commissa ris in de provincie Utrecht en Prof. Mr. R. P. Cleveringa. hoogleraaf aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Zuivering Spoorwegen Nu in eigen hand Een verandering, geen verbe tering ih de procedure. De Militaire Commissaris te Alkmaar maakt bekend, daf de zuivering van het personeel der Nederlandse Spoor wegen krachtens beslissing van den Minister van Waterstaat Is overgegaan in handen van den President-Directeur der Ned. Spoorwegen, die bevoegd is namens den Minister bevelen van sta king en schorsing tc geven. De Directie der Ned. Spoorwegen oefent dt$ bevoegdheid uit na ingewon nen advies van door haar ingestelde conAnissies, welke zijn samengesteld uit personeel der Ned. Spoorwegen. In verband daarmede is de ^Mvies-com- missie, welke door den Militairen Commissaris te Alkmaar was ingesteld, ontbonden. De verantwoordelijkheid voor de zuivering van genoemd personeel be rust thans geheel bij de Directie-der Ned. Spoorwegen. RADIOREDE MINISTER VOS. De minister van handel en nijverheid, ir. H. Vos, zal as. Dinsdagavond om 9 uur voor de radio spreken over het onderwerp: Hoe staan wij er in eco nomisch opzicht voor? Wij blijven belangstellend uitzien naar de reactie van de drie andere grote /mogendheden. De stap, die de Nederlandse regering heeft ondernomen, zal verhelderend kunnen werken m. b. t. die vragen, waarop de conferentie te Potsdam nog weinig bevredigende antwoorden gaf. J. C. R. BUITENLAND. „Het opheffen van de leen- en pachtwetten behoeft geen ongerust heid. te vertrekken ten*aanzien van de voedselpositie van de betrokken landen in de komende winter", aldus verklaarde Byrnes, de Ame rikaanse staatssecretaris Van Bui tenlandse Zaken. „De Amerikaan se steun aan de?" door de oorlog ge teisterde gebieden zal in andere vorm wórden voortgezet." Tot offers bereid. De toevoer van voorraden zal wor den voortgezet en de V.S. zullen voort gaan met' het afleveren van goederen wanneer daar voor betaald wordt. Zelfs als ^Amerika zelf daartoe een pe riode van" voedselschaarste moest door maken, zou de publieke opinie nog ge stemd zijn voor voortgezette hulp aan Europa. Geen slag tegen Labour? Resident Truman heeft ook ten stel ligste het bericht ontkent, dat het op heffen van de leen- en pachwet be doeld rou zijn als een slag tegen de Engelse socialistische regering. De leen- en pachtwet was een oor logswapen. aldus de president, en de 'regering* was verplicht haar te beëin digen, zodra de oorlog geëidigd was. Tien millioen slachtoffers in Japan Bijna 10.000.000 mensen, dat is een zesde van de bevolking van het Ja panse moederland, is ten gevolge van de .oorlog, naar Domei meldt, gedood, gewond of dakToos gemaakt door de geallieerde luchtaanvallen, namelijk: 260.000 gedood, waarvan 90.000 door de atoombommen 412.000 gewond, waarvan 180.000 door de atoombom men en 9.200.000 dakloos gemaakt. Het aantal totaal verwoeste of uit gebrande huizen bedraagt volgsna" de mededeling van het -nieuwsbureau 2-210.000. Van de 206 steden -op het Ja panse moederland zijn er 44 vrijwel geheel „uitgevlakt"' terwijl 37 andere, waaronder Tokio,, dertig procent van hun bebouwing hebben Verloren. Land aan de partisanen Socialisering in*Joego-Slaviê. De Joego-SIavische radio-omroep maakte' gisteren bekend, dat het par lement een wet heeft aangenomen, vol gens welke alle land, dat beploegd kan worden, door de staat wordt overgeno men en zal worden gegeven aan voor malige partisanen en 'gewonde oorma- lige soldatenr die gestreden hebben te gen de Duitsers. De wet geldt voor stukken land, die een oppervlakte hebben vair~meer dan ongeveer 4.000 M2 en laat toe. dat zeer grote vstukken land tot eigendom ener collectieve boerderij worden gemaakt. Hoe Hitler's benden moorden Volgens officiële cijfers van door de Franse regering aangewezen um- derzoekers zijn in alle Duitse con centratiekampen te zamen 26.000.000 (zes en twintig «otiltioen menselijke wezens vermoordt DU rttèeste slacht offers zijn te Dachau gevallen. Daar werden 12 14.000 mensen per dag omgebracht. Op 10 Juli 1944 hielden de moorcterjaars van Dachau een drinkgelag, ^er viering van hun „record-dag"waarop zij 24.000 man- men, vrouwen en kinderen om het leven hadden gebracht. j Duitse' industrieën naar Nederland Nederlandse autoriteiten en ver tegenwoordigers van de British and United States Missions to the Nether- lands hebben op 17 Aufustus te Den Haag-een bespreking gehad over het ieallieerde programma betreffende de teruggave Van door de Duitsers gesto len eigendommen en legering van andere eigendommen en materialen van Duitsland aan de bevrijde landen. Teruggave van gestolen goederen zal voorlopig door de bezettingslegers be handeld worden. De Nederlandse eisen ten aanzien van Duitsland behoeven niet beperkt te blijven tot de geroofde goederen. De geallieerde legers zijn bereid het Van Vrijdagavond 18.00 tot Zater dagavond 18.00 uur: Winderig, koel, in de avond en nacht enige regen, morgen overdag wisselende bewol king met plaatselijk enkele buien, matige, tijdelijk krachtige westen wind, koel weer. overbrengen zowel van gehéle industriën als van materialen van Duitsland naar Nederland in overweging te nemen. Dit programma, dat werd vastgelegd op een conferentie ove.r de Duitse export op het hoofdkwartier van de strijdkrach ten van de Ver. Staten te Frankfort is gebaseerd op de overeenkomst van Potsdam. Het uitgangspunt er ;?au wordt gevormd dooi het principe, dat alle Duitse hulpbronnen boven het mini mum. nodig om 't economische leven in Duitsland op de been te houden, ter beschikking van de Verenigde Volkeren .moeten komen. Men is van,mening, dat het onwaar- schijnlijk is dat (te Duitsers voor honderd procent de schade die zij aangericht hebben, kunnen vergoeden. De Nederlandse eisen zullen geheal uit het bezit in de Westelijke bezettings zones moeten worden voldaan. De Nederlandse autoriteiten zullen bij de beslissing, welke eisen zij ten aan- zien van Duitsland zullen stellen aan deze eisen een volgorde kunnen gever, overeenkomstig de urgentie van de be hoefte aan deze goederen voor het her stel van Nederland.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1