Waren onze boeren zo zwart? BUITENLAND - Elk land „yolledige vergoeding" DUITSLAND ZAL BETALEN 10 September .„Raad van Vijf" bijeen Officiële Publicaties DISTRIBUTIE-NIEUWS. Ruimere distributie van zeep Rijwielhandel, Koorstraat 13 Tijdens een bijeenkomst van Wie- ringermeerboereti te Barsingerhorn ■wérd door minister Mans holt de me dedeling gedaan, dat de regering niet zal schromen om tegen de boeren, die door onvaderlandslievende handelingen de bevolking geplunderd hebben, zeer ingrijpende maatregelen te nemen. Uit het warme applaus, waarmede deze woorden ontvangen werden, bleek wel overduidelijk, dat lang. niét alle boeren %*ich behoeven te schamen voor hun gedragingen tijdens de bezettingsjaren. Het kan geen kwaad dit feit eens nader te belichten want in de steden heeft in brede kringen de opvatting veld gewonnen, dat al onze boeren zo •lecbt zijn geweest. Dit is te betreuren, want een dergelijke houding geeft blijk van een onjuist inzicht en is niet be- vordelijk om de toch aU zoo precaire verhouding tussen stad en platteland fa» een gezonder atmosfeer te brengen. Het is niet de bedoeling om alle boeren van schuld vrij te pleiten. Dan zouden wij dezelfde fout maken als zovelen die thans op de boeren schimpen: wij zouden generaliseren. De minderheid. Wij weten maar al te goed da^er onder de boeren elementen geweest zjjn die vopr niets terugdeinsden. Dat waren de individuen, tye deze winter hun medemensen geholpen hebben met tarwe voor vijftienhonderd gulden het mud of boter voor tachtig gulden het pond. Maar wij weten, dat er gelukkig ook andere boeren geweest zfjn. Veehou ders en akkerbouwers die al die be zettingsjaren niet* zwart gedaan heb ben, maar inderdaad ieder jaar tal van mensen wetkeltfk geholpen hebben. Boeren die deze laatste 'winter niet 10 of 20 zak maar 20 ton'tarwe uitge deeld hebben en niet alleen aan hun Vriendjes. Ook aan de vreemdelingen die dag na dag aan bun deur klopten. En die desondanks toch aan hun le veringsplicht voldeden. Boeren die de ze vijf jaren geen cent. aan hun be drijf verdiend hebben maar hun* eer piet te grabbel hebben willen gooien. Zeker, zij vormen een minderheid, 'doch ook de hele slechten waren niet zo talrijk. De meerderheid. De meerderheid van onze boeren wordt wel gevormd door hen die wel eens iets gedaan hebben maar daar naast ook tal van mensen tegen rede lijke prijzen geholpen hebben. Goed te praten is bet niet, maar te begrijpen is het wel, dat een jonge veehouder die jaar na jaar bij vader Of schoonvader aan heeft moeten-klop pen oih de pacht te kunnen betalen, i nu de kans gegrepen heeft om uit de misère te komen. Te begrijpen is het wel, dat een tuindersgezin dat na een jaar van hard werken tot de conclu sie moest komen, dat het aan het eind van t jaar nog berooider was dan aan 'I begin, de gelegenheid benut heeft om er bovenop te komen. Sommigen van hen hebben de verleiding niet kunnen weerstaan en hebben zich steeds meer verrijkt, doch velen heb ben de grens weten te trekken. Deze mensen* hebben zeker dikwijls Onjuist gehandeld. maar wij willen ons evenmin scharen bij diegenen die onze gehele boerenstand bij iedere ge legenheid afkammen en verdacht ma ken. de H. Het werk tob de atoombom Bij de atoombom-aanval op' Hi- rosjima werden tenminste 60.000 mensen gedood en 100.000 gewond. Voor Nagasakj moeten deze getallen resp. 10.000 en 20.000 luiden. Deze cijfers, .die door Tqkio ge geven werden, zijn onvolledig, aan gezien vele lichamen nog niet zijn teruggevonden en er dagelijks nog 'gewonden sterven. De atoombom schijnt een zodanige uitwerking op het menselijk organisme te hebben, dat men ook bij betrekkelijk lichte verwonding sterft. De vertegenwoordiger van de V. JB. in de geallieerde commissie voor de schadevergoedingen, Edwin Parley, heeft verklaard: „Elke staat zal vol ledige vergoeding ontvangen voor door de Duitsers berokkende schade. Een conferentie daaromtrent zal waar schijnlijk binnen een week" worden be legd Sn Weg}-Duitsland of te Parijs." België ook vertegenwoordigd. Radfo Brussel heeft gisteren medege deeld, dat de geallieerde bezettings autoriteiten hebben besloten dat België in Duitsland vertegenwoordigd zal wor den door een militaire missie met di plomatiek karakter, welke ook een ci viele staf zal omvatten. Deze missie zal bij de geallieerde contrèle-commissie in Berlijn gevestigd worden. Toezicht ean Rode Krolt in Japante kampen De Engelse minister van oorlog, Lawson, heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat de Japannezen orders heb ben gegeven* de rantsoenen van krijgs gevangenen en burgergeïnterneerden te verhogen. Zij, hebbm er tevens in toegestemd dat er vertegenwoordigers der beschermende mogendheden en van het Internationale Rode Kruis worden gezonden naar de zeven voornaamste kampen in Japan om toezicht te hou den op de evacuatie naar de plaatsen, waar de geïnterneerden aan boord zul len gaan. De Japanse regering heeft tevens verzocht assistentie te doen ver lenen in Mansjoerije, Korea, China, Malakka, Indochina, Siam en Neder lands Indië. Er zijn gedelegeerden van het Internationale Rode Kruis aange wezen voor Singapore, Saigon, Bang kok, Batavia, Sumatra en Borneo. De permanente Raad van de ministers van Buitenlandse Zaken der vijf grote mogendheden, wélke op de conferentie van Potsdam werd opgericht, zal'bp IQ September a.s. in Londen bijeenkomen. In deze bijeenkomst zullen in de eerste plaats de voorwaarden voor de vredes verdragen worden onderzocht voor de landen, die aan de zijde van Duitsland hebben gevochten. Het verdrag met Italië komt het eerst aan de beurt. OPLOSSING UIT ROEMEENSE IMPASSE? Koning Michaël van Roemenië heeft de regeringen van Eri|eland, de Ver enigde Staten en de U. S„S. R. verzocht, hun medewerking te verlenen bij het vormen van een regering in Roemenië, die erkend zou kunnen worden door hen en deel zou kunnen uitmaken van de Verenigde Volken, aldus een mede deling van den Amerikaansen minister van Buitenlandse Zaken, Bvrnes. De Amerikaanse regering is bereid, aldus Byrnes, om over de huidige toestand in Roemenië besprekingen te voeren. MUITERIJ IN INTERNERINGS KAMP. De geïnterneerden ip het Belgische kamp van Lokeren, ten getale van on geveer 3 006 zijn gisteren aan het mui ten geslagen. Brigades gendarmerie en soldaten, die te St. Nicolaas gedeta cheerd waren, werden ijlings opgeroe pen. Intussen waren de gevangenen, waaronder de SS., erin geslaagd de buitenste versperringen te bereijcen, waar zij teruggedreven werden. De re den van de muiterij zou gelegen 2ijn in de distributie der levensmiddelen. wordt gehouden. Dit geldt ten aanzien van de veilinghouders, de notarissen, de deurwaarders, zij, die hen assisteren en degenen, die op veringen deze goe deren verkopen en kopen. OFFICIëLE PUBLICATIE. RIJVERGUNNINGEN. De Wnd. Rijksinspecteur van best Verkeer in het District Noord-Holland maakt het navolgende bekend: I. Het voeren van opschriften op per sonenauto's en motorrijwielen in den vorm van bordjes e.d., waarop voor komt de naam van de dienst of het beroep van den vergunninghouder, is krachtens artikel 8 van de alge mene voorwaarden waaronder de rijvergunning is verleend, verboden. Slechts met schriftelijke toestemming van de Rijksverkeersinspectie is bet geoorloofd een aanduiding als bo venbedoeld te voeren. II. De door mijn bureau afgegeven rij-, - vergunningen zijn in het algemeen ook geldig voor het maken van rit ten op Zon- en Feestdagen. Echter wordt er met nadruk op gewezen, dat elke rit slechts mag dienen t.b.v. het beroep of bedrijf, zoals dit op de rijvergunning staat vermeld. Indien bij controle zou blijken, dat niet voor beroep of bedrijf gereden wordt, wordt de rijvergunning met daarbij behorend herkenningsteken inge trokken. Zeer speciaal zal worden gelet op het bezoeken per auto van vermaak- oentra, b.v.: Loosdrechtse plassen, badplaatsen, harddraverijen, voetbal wedstrijden enz. Op de rijvergunningen welke niet op Zon- en Feestdagen geldig zijn, staat dit duidelijk als bijzondere voor waarde vermeld. CONTROLE OP M EI B ELV KIIJN GEN De Opsporingsdienst van het Directo raat-Generaal v. d. Prijzen is voorne mens aan de wantoestanden op het ge bied van het veilingwezen van roerende goederen een spoedig einde te maken en krachtig in tc grijpen in alle geval len, dat op veilingen aan de prijsvoor- yhriften o.a. het prijsvoorsehrift ge bruikte goederen nr. 1, niet de hand Vleet, melk en aardappelen Het Centraal Distributiekantoor maakt. In aansluiting op de op 17 Aug. j.1. gepubliceerde bonnenlijst voor de periode van 19 Aug. t.m. 1 Sept. a.s. bekend, dat in de provincie Noord- Holland, Zuid-Holland en Utrecht voor ae week van 26 Aug. t. m. 1 September a.s. alsnog zijn aangewezen: Bon 538 en 539 voor 100 gram ven vlees of 4 oz. vlees of vis in blik. Bon 546, B 573 en B 574 voor 2" liter melk. bon B 18 en C 18 (inlegvel) voor VA liter melk. Bon 541 en bon B 19 (inlegvel) voor 1 kg. aardappelen en bon A 581 voor 2 kg. aardappelen. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds met ingang van Zaterdag 25 ^ugustus as. worden gebruikt met uitzondering van die voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 27 Augustus mag worden afgeleverd. DE GROOTTE VAN EEN RANTSOEN VLEES. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat in de provincie Noord-Hol land, Zuid-Holland en Utrecht een rant soen vlees bedraagt: 300 gram vers rund-, kalis-, varkens- of schapenvlees zonder béfe* 150 gram vers pa arden vlees, 4 oz. vlees in blik, 4 oz. vis in blik. oz. meat and vegetables, 175 gram verse tong, lever of hart van runderen, kalveren, varkens, schapen en paarden, 265 gram verse zwezerik van runderen en kalveren. 330 gram vaxkenskluiven, verse uiers van run deren. verse nier van runderen, kal veren^ varkens^ en schapen, 430 gram staart van runderen en kalveren of 665 gram varkenspoten. Een rantsoen vleeswaren bedraagt: 100 gram gerookt en/of gekookt rund-, kalfs-, varkens-, schapen- of pArden vlees zonder been, dan wel gerookte worst, gebraden gehakt of comed beef, 130 grard knakworst of gekookte wot'A, 165 gram leverartikelen, tongenworst of nierbrood, 200 gram zure zult, 400 gram bloedworst, 4 oz. vlees, 4 oz. vis in blik of 8 oz. meat and vegetables. Begin October wee, zeeppoeder en «ebeerzeep. Binnen niet al te langen tijd zal de distributie van zeep over het gehele land uniform worden, hetgeen voor de provincies die tot nu toe ongeveer 50 gr. zeep per 14 dagen ontvingén, een belangrijke verhoging van het rantsoen zal betekenen. Het rantsoen zei hier mee de Nederlandse behoefte nog lang niet in haar geheel dekken, maar ver dere verbetering is in het zicht. Over enige weken hervatten de Ne- d.rlandse fabrieken hun productie, die door gebrek aan steenkolen en grond stoffen evenwel nog xeer beperkt zal zijn. Niettemin is te verwachten, dat begin October weer een bon voor zeep poeder en scheerzeep zal kunnen wor den aangewezen. De tabaksbon van 30 Augustus Met ingang van 30 Aug. as. zullen alle bezitters van een tabakskaart in de gelegenheid worden gesteld op een nader aan* te wijzen bon van deze kaart zich sigaren, sigaretten of tabak ke verschaffen. Er zal slechts één soort sigaretten verkrijgbaar zijn, n.1. de Rhodesia-siga-' zet en slechts in één prijsklasse, n.1. van 0-75 per pakje van 20 stuks. Door gebrek aan verpakkingsmate riaal zal een gedeelte der Rhodesia- ligaretten verpakt zijn In doosjes en pakjes van vroeger/in den handel ge brachte sigarettenmerken. De inhoud bestaat echter uitsluitend uit Rhodesia- sigaretten. Zulks is gemakkelijk te con troleren aangezien alle sigaretten be drukt zijn met het woord „Rhodesjg". Getrouwd: A. D. IMHULSEN, Econ. Drs. en A- VEH8LUYS. De beer en mevrouw IMHULSEN—VERSLUYS danken mede namens de ■wederzijdse Ouders hartelijk voor de blijken van belang-' stelling, welke zij bij bun huwelijk ontvingen. Amersfoort, 31 -culi 1945. 1 Stort Zuid 31. 3920 1945 Dinsdag 4 September a.s. hopen onze geliefde Ouders* Behuwd- en Grootouders. R. v. BODEGRAVEN en M. H. ZEEMAN, hun 25-jarige Echtvereniging in goede gezondheid te her denken. Dat zij voor ons nog lang gepaard mogèh Wijven is de wens van hun dankbare Kinderen CO en BRAM, KEES en kleinkind MAJA. Receptie. Woensdag 29 Aug. aan huis van 3 tot 5 uur. Sint-Pancras. 20 Augustus '45 Bovenweg 81- Voor de vele blijken van deelneming ons betoond, bij het overlijden van mijn ge liefde Man, onze zorgzame Vader, Behuwd- en Groot vader, de Heer JACOB LEEN, betuigen wij onze hartelijké dank. Uit aller naam. CHR. LEEN—BOOIJ. Den Kelder, Aug. 1945. Spoorstraat 17-19. Evacuatie-adres: Mient 29, Alkmaar. Namens de Buurtvereniging Eensgezindheid, Omval te Alkmaar, wenst het bestuur hierdoor aan allen, welke op enige wijze medegewerkt hebben het op 18 en 19 Aug. j.L gehouden Vrijhei dsf eest en bal-champêtre tot een volkomen succes te maken zijn bijzondere erkentelijkheid en dank te betuigen- Namens Het Bestuur. Wegens sterfgeval zat onze zaak Zaterdag 25 Augustus tot 2 uur gesloten zijnt

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 3