Stalin steunt Tsjang Kai Tsjek Vriendschapsverdrag gunstig voor China Naar oplossing in Bulgarije? Overwinnaars varen Japanse wateren binnen Beroep op werkgevers Herdenkingsweek Het weerbericht Stadsnieuws DE JANTJES MAANDAG 27 AUGUSTUS 1945 3de Jaargang No. 36226. kmaaïder J> AGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VAIJE ALIMAARDEE" ACHTERDAM 26 TELEFOON 2274. r Het verdrag tussen Cbina en de Sovjet-Unie voorsiet, naar gisteren bekend gemaakt werd, In samenwer king tussen de beide landen ter voorkoming van een berbaling der Japanse agressie. De Sovjet-Unie zal militaire en andere bijstand uitsluitend aan de Centrale Regering van China ver lenen. (Dus geen steun aan het communistisehe Tenan. Red.) Chinese sonvereiniteit in t Oosten. Het verdrag bevestigt opnieuw er kenning der volledige souvereiniteit van China in de drie Oostelijke pro vincies. De Oost-Chinese en Zuid-Mand- sjoerijse spoorlijn zal in gezamenlijk eigendom worden geëxploiteerd onder de naam Chinese Tsjang-Sjoean-spoor- lijn voor een periode van 30 jaar. Daarna wordt de lijn uitsluitend Chi nees bezit. De Chinese regering verklaart Dai- Xen tot vrijhaven. Gedurende 30 jaar zal Port Arthur een gemeenschappelijke Chinees Russische vlootbasis zijn. Sovjet-troepen nit Mandsjoerjje terug. Stalin heeft de verzekering gegeven, 'dat na de Japanse capitulatie de Rus sische troepen binnen drie maanden uit Mandsjoerije zullen worden terug getrokken Wat Sinkiang betreft, be vestigt Rusland opnieuw, dat het niet de bedoeling heeft te interveniëren in de Chinese binnenlandse aangele genheden. China zal echter de onaf hankelijkheid erkennen van Buiten- Mongolië, wanneer een plebisciet uit rijst, dat de bevolking dit wenst. Ma© Tse naar Tsjang Kai Tsjek. De Chinese communistenleider Mao Tse heeft, naar gisteren bekend werd, er in toegestemd naar Tsjoenking te komen om met Tsjang Kai Tsjek te onderhandelen. Verkiezingen uitgesteld De Bulgaarse regering heeft Zater dag besloten de verkiezingen, die op 26 Aug. hadden moeten plaats hebben, uit te stellen tot „later datum", ©p ver zoek van de geallieerde controle commissie en n.a.v. de Anglo-Ameri- kaanse stappen. Byrnes, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft medege deeld, dat deze beslissing van de Bul gaarse regering is genomen met alge mene instemming van de vertegen woordigers van de regering der Ver. Staten en van de Sovjet-regering te Sofia. Communistische partij- vergadering In het stampvolle gebouw voor K- en W. te 's Gravenhage hield de Commu nistische Partij Zaterdagmiddag haar eerste openbare vergadering- De heer Pieterse deelde daar namens het district Amsterdam mede, dat de communistische partij te Amsterdam al bijna 15.000 leden telt, een aantal dat de S.D.A.P. voor de oorlog nooit heeft kunnen bereiken. De heer P. de Groot zette daarna de algemene politiek der communistische partij uiteen, die gegrond is op: vader land, democratie en socialisme. Zij is tegen annexatie van Duits gebied. Verder pleitte hij voor een vrij en on afhankelijk, zelfstandig Indonesië. Spr- pleitte verder voor ean strenge behan deling van alle n^.b.-ers en voor het zo spoedig mogelijk houden van ver kiezingen. Ten slotte pleitte hij voor een fusie van sociaal-democraten en communisten. 383 Geallieerde oorlogsschepen beschermd door 1300 vliegtuigen, zijn hedenmorgen de Japanse wateren binnengevaren en in de Baai van Sagami voor anker gegaan. Er werd geen melding gemaakt van incidenten. De ondertekening van het vredesverdrag aan boord van de „Missouri" zal op 2 September plaats vinden, naar admiraal Nimitz mededeelde, dus niet op 31 Augustus. Voor Nederland zal daar tekenen admiraal Helfrich. A.s. Dinsdag gaat hij naar Tokio. Generaal Van Öyen zal als diens plaatsvervanger op- Oyen zal als diens plaatsvervanger optreden. Dr. Van Mook zal tegen 't eind van de volgende week naar Ceylon gaan om met lord Louis Mountbatten te onder bandelen over de herbezetting van Indië. Allen op Koninginnedag vrij Hoewel tal van ondernemingen en 'diensten, in verband onder meer met de belangen van de wederopbouw en de voedselvoorziening, die dag nood zakelijkerwijze zullen moeten doorwer ken, zal de regering gaarne zien, dat een zo groot mogelijk deel der bevol king aan de feestelijkheden op de a.s. verjaardag van H.M. de Koningin kan deelnemen. In overleg met de Stichting van de {Arbeid doet de regering daarom beroep op de werkgevers om, voor zo ver dat mogelijk is, 31 Augustus ».s. vrij te geven met behoud vaat loon. DE N.S. EN DE A.S. FEESTDAGEN. Op Vrijdag tl Augustus en Zaterdag I September zullen Nde treinen en N.S.-bussen rijden als op werkdagen* EERSTE NEDERLANDSS EXPORTZENDING. Zaterdagavond is het stoomschip ^.Tiba" van de maatschappij „Vracht vaart", onder auspiciën van de Hol land—Amerika lijn, naar de Ver. Sta ten vertrokken met een lading bloem bollen aan boord. Dit is de eerste •exportzending van Nederland na de Prinses Juliana over de hulp- vprlening Gistermiddag heeft H. K. H. Prinses Juliana in een radiorede'de in geleid, welke komende week door Neet Volksherstel en de Stichting 1940'45 gevoerd zal worden ter hulpverlening aan de oorlogsslachtoffers. De Prinses ving haar rede aan met op te merken, dat feitelijk haar moe der deze actie had willen inleiden. In verband met haar ziekte had zij de Prinses echter verzocht deze taak over te nemen, wat deze volgaarne deed. Met genoemde actie zullen N.V-H. en de Stichting 1940*45 gemeenschap pelijk een beroep doen op aller offer bereidheid en verbondenheid teganover hen, die tengevolge van de oorlog in nood verkeren. Weliswaar is er een rijkspensioen regeling en biedt de overheidszorg Re genen, die getroffen zijn door oor logsgeweld of gebukt gaan onder de gevolgsn van hun verzet, een redelijke bestaanszekerheid, doch daarenboveif blijft er nog zoo ontzaggelijk veel te doen. N.V.H. en de Stichting 1946 *45 trekken samen op. Ned. Volksherstel, waarbij alle kerk genootschappen zich hebben aangeslo ten, wil, door een eensgezinde bunde ling van alle krachten de gevolgen van de oorlogsrampspoed bestrijden en de vrede helpen winnen op alle fronten. N.V-H. heeft terecht gemeend, dat 31 Augustus niet alleen een nationale feestdag zal moeten zijn, doch ook een nationale offerdag om onze saamhorig heid te tonen. Deze actie van N.V.H. in de week van 26 Aug. tot 1 Sept. werd nauw verbond 2n aan ene van de Stichting 19401945, welke ieder wil oproepen metterdaad degenen te eren, die het slachtoffer werden van hun verzets houding. Samen zullen beide optrekken tot hetzelfde doel. De Stichting doet dit rneer speciaal ten aanzien van hen, die door woord of daad verzet pleeg den en hunne'vot v. "^ien^ De Prinses besloot haar toespraak met de leuze: „Nationale feestdag nationale offerdag herdenkingsweek. Het grote doel: Nederland zal herrijzen." Scheepsramp „Chr. Huygens" Aan boord van het 16000 ton meten de passagiersschip Christiaan Huygens van de Rt. Lloyd is Zondagochtend een explosie voorgevallen ter hoogte van Westkapelle. Men heeft het schip, dat geen lading aan boord had, op een zandbank aan de grond gezet. Voor zover bekend is de ontploffing niet aan een mijn te wijten. Tot nog toe worden geen persoonlijke ongelukken gemeld. •oorlog. Zomerweer. Van Maandagavond tot Dinsdagavond Zonnig weer, Oostelijke wind, tegen de avond in het Zuiden van het land kans op onweer. KORENBEURS: NOÓDSCHOUW- BURG. Een aantal plaatselijke verenigin gen tw. Turnlust, De Halter, Or- pheus, Vrijz. Herv. Zangkoor, de Alkmaarse Operette- en Orkestver eniging, de Zang- en Dansvereniging „Danza", de Bonte spelers van de 8 October vereen, en S-A.V. van V. D. hebben zich tot B. en .W. gewend met het verzoek de Koreubeurs op het Lutttk Oudorp te doen inrichten al noodschouwburg. B. en W. heb ben hun medewerking toegezegd terwijl de weth. van Publ- Werken, de heer Kingers is belast met de uit werking van het plan. Inderdaad zal dit voor Alkmaar een belangrijk* verbetering beteeke- nen, aangezien hier het gemis van een behoorlijke stadsschouwburg, die zoals de Korenbeurs plaats biedt aan ongeveer 900 personen zich hier ai jaren doet gevoelen. Wij vrezen echter, dat deze „nood- schouwburg", gelegen buiten het eigenlijke centrum der stad terwijl bovendien een ruime parke«r-ge!e- een „blijvertje" zou kunnen worden, genheid geheel ohtbreekt, wel eens Dit zou de mogelijkheid, dat er in Aikmaqr in de nabije toekomst een behoorlijke stadschouwburg b.v. op het Doelenveld of op het Canada plein zou verrijzen, wel eens aan zienlijk kunnen verminde'en. Heb ben de initiatiefnemers wel eens aan een verbouwde H.BS. gedacht? Dit plan zou tevens de bouw van een nieuwe H.B.S., hetgeen voor Alk maar werkelijk geen overbodige luxe kan zijn, bevorderen. Ds. Kuiper vertrekt In de godsdienstoefening van gister morgen deelde ds. Kuiper, sedert 1932 predikant bij de Doopsgezinde Gemeente alhier, mede, dat hij tegen de tweede helft van October eervol ontslag had aangevraagd. Ds. Kuiper wordt ver* bonden aan de stichting „Vrij Neder land" te Amsterdam, om leiding te ge ven aan haar nieuw op te richten studie-centrum. Ds. Kuiper hoopt door dit werk iets te kunnen bijdragen tot de geestelijke wederopbouw yan Jiet natio nale leven. Is het een gevolg van hel^feit dat deze schets uit het matrozen- en kolo niale leven in 1920 werd geschreven en dat enigszins is verouderd of komt het door wat wij de laatste vijf jaren heb ben meegemaakt dat een gevoel van teleurstelling zich bij het zien hiervan van ons meester maakte? De uitlatingsn van Blauwe Toonin de vierde acte over '-dor.late toestan* den in Indië aan op eer. halve eeuw -er-.:?. S.r:S rd". Zou deze waerschi.win? in ho* pro gramma gepla. st ook omdat men iets van deze t urstelling vermoedde? De Jantjes behoort ongetwijflriti tot d< beroemde stukken. Velen kennen de film en de liedjes, dat bleek ook al uit de stemming in de zaal, genieten grote populariteit, maar het is de ro mantiek van de stuiversroman, uiterst sentimenteel en met veel cliché. Het spel van Aaf Bouber, die vroe ger Blonde Greet. later Na Druppel en nu moeder Betje speelt lqont ech ter een gang naar de schouwburg. Zij wordt zeer verdienstelijk ter zijde ge staan door Emmy Arbous als Blonde Greet, André van Dijk (Do^le Dries), Heddv Bouber (Schele Manus), "Wiro Kouwenhoven (Blauwe Toon) en Na Druppel (Nel Koppen). De uitlatingen van deze laatste vooral, hadden veel succes. Jammer dat Piet Urban zeer slecht te verstaan was en dat over het algemeen de zang op een zeer laag peil stond. Er is behoefte aan een goed modern stuk dat de realiteit van het levan in al zijn facetten uitbeeldt, zonder derge- gelijke goedkope effecten als de ver schijning van de baviaan op het eind, een stuk waarbij Aaf Bouber in de ge legenheid zal zijn ons van haar talent te doen genieten. HAZARD. Gisteren werden door de politie een tweetal Amsterdammers aangehouden, die tijdens de harddraverijen gelegen heid gaven tot hazardspel. Zij zijn op het Bureau ingesloten. Druk. Dagblad yoor Nrd.-Holland N-Vt

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1