Bezetting van Japan begonnen Mc. Arthur volgt met 10.000 man Dotiderdag UT BINNENLAND Meer suiker en brood Wat zal Max ons nu vertellen? STADSNIEUWS Weekend Alkmaarse Jeugdfederatie DINSDAG 2* AUGUSTUS 1945. 3de Jaargang No. 37227. kmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VKIJE ALÜMAARDEt'f* ACHTERDAM 2* TELEFOON 2274. De eerste Amerikaanse bezettings troepen zijn gisteren in Japan geland. Zij bestonden uit 150 ingenieurs en specialisten op het gebied van het verkeer en van de luchtvaart en heb ben tot taak, het vliegveld Atsoegi, 30 K.M. ten Zuiden van Tokio, in ge reedheid te brengen voor de aankomst van generaal Mac Arthur en van de bezettingstroepen op Donderdag a.s. De groep van 150 personen is op het vliegveld Atsoegi aangekomen in een eonvooi van c.a. 48 zwaar gewa pende vliegtuigen. Geen incidenten. De Amerikaanse vloot, die, zoals ge- gisteren de Baai van Tokio is gestoomd, zal de landing van 10.090 mariniers in de vlootbasis van yokosoeka op Donderdag aa. voorbe reiden. De kuatbatterijen gaven geen teken van leven, zij zullen dus wel overeen komstig do voorwaarden van de over gave, onbruikbaar gemaakt zijn. Mac Arthur neemt intrek in Keizerlijk Paleis. Het paleis van Keizer Hirohito aan da Baai van Sagami zal hot hoofdkwar tier worden van generaal Mac Arthur, aldus radio New-York, die hieraan toe voegt, dat wegens het slechte weer een keten van torpedojagers de 1000 mijl Y lange route zal bewaken van Okinawa n*-®» hfct vliegveld. Atsoegi. Naar schatting wachten ca. 36.000 ge allieerde krijgsgevangenen op hun be vrijding in Japan. Pakketten voedsel ztjn uitgeworpen op de met vlaggen be dekte krijgsgevangenen kampen. Ook Nederlandse schepen, j Hoewel het grootste deel van de in i de Baai van Tokio wachtende armada ,i van 400 schepen Amerikaans is, bevin- den zich daaronder ook vele schepen van Groot-Britannië, Canada, Australië, 4 Nieuw Zeeland en Nederland, i - Van de andere oorlogstonelen in het 4 Verre Oosten wordt gemeld, dat gene raal Yamasjita. die bekend is als de „Tijger van Malakka", heeft medege- j deeld aan de 32e Amerikaanse divisie in de heuvelen van Luzon op de Philippij- nen, dat hij bereid is xich over te ge ven, maar de orders van het hoofd kwartier afwacht. Na acht jaren van Japanse bezetting is de stad Sjanghai weer onder Chinese contróle gekomen. De leden van de Chinese ondergrondse beweging hebben voorlopig het bewind van de Japanners overgenomen. Vloot naar Ned. O.-Indië. Inmiddels ia ook de Brits-Indische vloot, voorafgegaan door de kruiser London, opgestoomd naar Sabang. Andere vlooteenheden, waarbij de Nelson, hebben opdracht gekregen naar Penang te varen. Hier wordt voor het eerst melding gemaakt, dat de Nelson bij de Brits-Indische vloot is ingedeeld. Het Zuidelijk deel van Korea is door Am. troepen bezet, het N. deel door Sovjet-Russische. Ook Port Arthur wordt reeds door de Sovjets bezet. Republikeins-Spaanse regering gevormd Te Mexico is gisteren de vorming ener Spaanse republikeinse regering bekend gemaakt onder leiding van i- Ciral, di<e bij het erttbrske*-.yam. dg in 1936 min .-president was- ïn de nieuwe regering zijn niet op- genomen de laatste min-president van tiet republikeinse Spanje Juan Negria en evenmin de laatste minister van Buitenlandse Zaken Delvayo. De communisten zijn niet vertegsn- woordigd. De verdeling der portefeuil les is nog niet medegedeeld. Mars voelt niet» voor burgerpakje Het opperbevel van het Amerikaan- se leger heeft de wens te kennen gegeven, dat de mobilisatie zou voortduren en het heeft geweigerd de terugkeer tot het civiele leven te verhaasten. Het is de bedoeling, dat 2.600.000 man onder de wapenen blij ven, dat is negenmaal het aantal soldaten van vóór de oorlog. In Sep tember zullen nog 50.000 man worden ingelijfd. Vóór de capitulatie van Japan bedroeg oun aantal 80.000 per maand .Afgevaardigden en senato ren zullen tegen dit voornemen van het opperbevel ernstig verzet aante kenen. Op de nieuwe bonnenlijst voor de vol gende veertien dagen komt geen bon voor biscuits meer voor. In verband daarmede is het broodrantsoen voor personen van vier jaar en ouder ver meerderd met 800 gram per 14 dagen en dus gebracht op 2800 gram totaal per week. Het rantsoen suiker is voor personen van 4 jaar en ouder van 250 op 400 gr. per 14 dagen gebracht, waardoor het rantsoen in het Westen gekomen is op het peil, dat voorlopig voor geheel Ne derland geldt. DONDERDAG MOGEN REEDS DE BOODSCHAPPEN OP DE NIEUWE BONNEN WORDEN GEHAALD. Max Blokzijl bereidt zich voer op de „brandende kwestie", dat hjj op 11 September a.s. om 10.30 uur voor het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag terecht zal staan in gezelschap van den oud-N.S.B.-burgemeester van Wasse naar, jhr- De Blocq van Scheltinga. WERGE VERSPATTE NTIE Met verwijzing naar de beschikking van het college van Rijksbemidde laars d.d. 9 Aug. ji., waarbij aan alle werkgever*-die. hiertoe niet reeds krachtens arbeidsovereenkomst ver plicht zijn, vergunning wordt ver leend over het jaar 1945 aan de bij hen in dienst zijnde arbeiders een week vacantie te verlenen met be houd van loon, doet de Stichting van de Arbeid een bèroep op alle werk gevers om deze vacantie van een week met doorbetaling van het loon ook aan hun personeel toe te staan. GESCHENK AAN DE SPOORWEGEN. Er zullïn van geallieerde zijde, be halve de kolenwagens, 15.000 wagons voor het goederenvervoer in Nederland worden beschikbaar gesteld. Te voren bedroeg dit aantal ongeveer 13.000. Ook voor het reizigersvervoer is enige ver- gemakkeling te verwachten. LONEN VAST AAN PRIJZEN. De minister van Sociale Zaken heeft een in terdeparteman tal e commissie van overleg voor de loon- en prijspolitiek ingesteld. De overweging. dat het noodzakelijk is, een nauw verband te handhaven tussen de door de overheid te voeren loon- en prijspolitiek, heeft geleid tot de instelling va deze com missie. Zij zal de regering van advies dienen, niet zelf beslissingen nemen. GELUKWENSEN AAN DE KONINGIN. Zoals bekend is het telegraaf ver keer nog aan enige beperkingen ver bonden. Zo is o.m- het verzenden van gelukwensen en rouwbeklag per te legram niet toegelaten. Het is de wens van H. M. de Ko ningin, dat ter gelegenheid van haar verjaardag niet van deze regeling wordt afgeweken. Op grond hiervan zal het bedoelde verbod op 31 Augustus niet buiten werking worden gesteld. CANDIDAAT SURNUMERAIR BELASTINGEN. Opleiding voor hogere ambten bij de administratie der belastingen. In aansluiting op het kortgeleden gepubliceerde bericht betreffende de opleiding voor de hogere ambten bij de administratie der belastingen, wordt medegedeeld, dat de verzoek schriften om deelneming aan het in September a.s. te houden vergelij kend onderzoek ter aanwijzing als candidaat surnumerair der belastin gen vóór 31 Augustus 1945 moeten worden ingezonden aan het ministe rie van financiën afd. personeel van den belastingdienst. Tot het onderzoek worden toege laten ongehuwde mannelijke Neder landers, die op 1 Jan. '45 den leeftijd van 21 jaren nog niet hadden bereikt en in het bezit zijn van het einddi ploma H.B.S. met 5-jarige cursus of een daarmede gelijk gesteld getuig schrift Nadere 'inlichtingen kunnen wor den verkregen bij de inspecteurs van 's rijks belastingen en bij bovenver melde afdeling van het ministerie van financiën. De prijzen in kapperszaken De kappers in Nederland weten met hun prijzen geen maat te houden. Ten einde prijsopdrijving t^gen te gaan. is thans door den Minister van Handel en Nijverheid een beschikking uitge vaardigd, volgens welke de kappers verplicht zijn op van de straat af dui delijk zichtbare wijze hun tarieven be kend te maken. Dit vergemakkelijkt voor publiek en opsporingsdienst van het directoraat-generaal van de prijzen het constateren van prijsopdrijving. TREINVERBINDING MET DEN HELDER. De treinverbinding met Den Helder is verbeterd. Thans is het vertrek uit Alkmaar 9.45 uur, aankomst Den Hel der 11.27; vertrek Den Helder 13 uur, aankomst Alkmaar 14.45- NED. KRIJGSGEVANGENEN IN JAPAN. In onze Winkel in de Langestraat ligt voor het publiek ter inzage een lijst met Nederlandse krijgsgevanganen die zich in Japanse kampen bevinden waaromtrent het Inlichtingenbureau van het Nederlandse Rode Kruis gaar ne inlichtingen zou ontvangen. Het was een klein, maar uitgezocht gezelschap jonge mensen dat Zater dagmiddag op het kasteel Assumburg te Heemskerk bij elkaar kwam om samen een weekend door te brengen en op deze manier te trachten nader tot elkaar te komen. Eerst was 't even onwennig en 's avonds na een-korte in braken en 's avonds na een korte in leiding door den heer Klaas de Wilde werd er gezongen en gedeclameerd en was de stemming er uitstekend in en ze is tot het laatst toe ook goed ge» bleven. Zondag werd een inleiding gehou den door mej. Donders over de N.J.G. Kwestie van mentaliteit. .Spreekster liet in haar betoog vooral tot uiting komen het feit dat er in de oorlog tussen de Nederlandse jeugd een eenheid ia gegroeid, die niet meer ontkend kan worden. De Nederlandse Jeugdgemeenschap zal trachten deze eenheid vorm te geven. Zij is een overkoepeling van alle jeugdorganisaties. Spreekster betoogde met nadruk, dat de N.J.G. een kwestie van mentaliteit is en noemde als beginselen waarop zij rust: Waarheid, gerechtigheid en naastenliefde. Zo zal, aldus spreekster, iedere organisatie haar basis in prin cipe bij de N.J.G. terugvinden. Na een gezellig bont programma van muziek, dans en lekenspel werd dit week-end besloten. Spermuren verdwijnen Het opruimen van de door den bezet ter achtergelaten verkeersobstakels, zoals er tot Maandag een bestond op de Bergerbrug. scheen e*n lijdensweg te zullen wórden- Tijdens de bouw van deze steenklom pen maakten wij plannen om ze af te laten vijlen door N.S.B.-ers. Toen het echter zo ver was gingen de N.S.B.-ers „zonnen'» in de kampen en enkele aan nemersfirma's lieten hun arbeiders de Duitse „reliquieën" opruimen. Daar deze werkzaamheden met hamer, boor en beitel te veel tijd in beslag zouden nemen (na enkele maanden waren nog geen belangrijke vorderingen te beken nen), laat men dus deze mo ierne stads wallen springen met plastisch dyna miet. Dit materiaal werd ia bezettingstijd „gedropped". Zijn bestemming heeft het dus niet gemist. De springstof wordt nu 4 maanden na de bevrijding, toch nog tegen een militair object aan gewend. Eindelijk zullen we dus ook van deze hinderlijke kuituuroverblijfselen be vrijd worden. Toen wij echter terugwandelden na bij het „plastisch" verwijderen van de spermuur een kijkje genomen te heb ben, kwamen wij voorbij een muur die nog in afbraak was. Ons optimisme werd prompt de bodem ingeslagen. Wij zagen hier namelijk enige arbeiders verwoed bezig met het afbikken van de steenklomo door middel van hamer en beitel. Wij vroegen ons onmiddel lijk af: willen zij de eer aan zichzelf houden of is aan deze zijde V3n de Bergerweg het buskruit nog niet uitge vonden? Als bijzonderheid vermelden wij nog, dat gistermorgen om elf uur door het knallen van de explosies op de G^es- terweg een oaard voor een vierwielige wagen od hol sloeg en in voUe v^art naar de brug snelde. Tijdens deze dolle rit kwam de bestuurder te vallen en raakte een inzittend jongetje tussen de wagen en het paard. Het geheet liep voor hen echter met een paar schaaf wonden af. Het geschrokken dier kwam op zijn draf tegen de verkeers-» paaltjes bij de Geestersingel te vallen, terwijl de wagen ernstig werd bescha- digd- ON VOORZICHTIGHEID. Maandagmiddag reed een 10-jang jongetje met de fiets aan de linkerrüde van het Scharloo. Ais gevolg van de ze onvoorzichtigheid werd hij door een vrachtauto aangereden, waardoor zijn fiets werd vernield. De auto-bestuur der treft geen schuld. Het Weerbericht Geldig tot Woensdagavond: Toene mende bewolking, plaatselijke regen met kans op onweer, opnieuw koeler, naar Z.W. omgaande wind.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1