Universiteit en Maatschappij Accoord te Rangoon ondertekend WOENSBAG 29 AUGUSTUS 1945 3de Jaargang No. 38223. lltmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. ST1CHTWG V*Ht AW»lAA»»EMi ACHTEXDAM 2» TELEFOON 2274. Het universitaire leven in ons land begint weer op gang te komen. De landbouwhogeschool te Wagenin- gen opende als eerste in de rij haar poorten. Aan onze andere instellingen van hoger onderwijs worden de voor bereidingen voor het weer aanvangen van het nieuwe semester onafgebroken voortgezet. De Leidse universiteit, die we om haar onmiddellijke principiële houding in de strgd tegen de nazificering van de universiteiten en hogescholen gerust als de leidster van het student en verzet mogen erkennen, maakt zich op om met de bescheiden viering van haar.... lustrum Minerva haar plaats in de oude universiteitsstad weer te doen in nemen. Het nieuwe begin zal echter in genen dele mogen bestaan uit het opnemen van de draad daar, waar zij voor twee jaren bruusk werd afgebroken. De ge hele sfeer van ons hoger onderwijs, dat altijd min of meer een wereldje op zich zelf vormde, stond daarvoor te ver van ons maatschappelijk leven. In dit we reldje werd tè veel de wetenschap om haarzelfs wille bedreven, zonder besef, dat deze wetensohap slechts één oog merk heeft, de mens bij de strijd om het bestaan behulpzaam te zijn. De tweedracht in het kamp van de studenten, die aan het massale verzet is voorafgegaan, heeft dit wel zeer duide lijk bewezen. Helaas was de bewering van Rauter, dat de studentenwereld een brandpunt van het verzet zou zijn, niet in overeen stemming met de waarheid. Het ls een beschamende gedachte, dat in den be ginne zich nog een discussie kón ont wikkelen over het al of niet tekenen van de loyaliteitsverklaringen. Allerbedroevendst is tenslotte, dat een aantal studenten, die er overigens niet over dachten met den vijand samen te werken, ondanks het uitdrukkelijk te genbevel van onze regering te Londen, voor de bedreiging van den mof zijn ge zwicht. Gelukkig heeft de grote meerderheid van het studentendom, tegen het be schamende advies van sommige hoog leraren in, nog tijdig begrepen dat het beter was een lege en leeggeplunderde universiteit te bezitten, dan deze onder het juk van den bezetter door te laten gaan. De strijd van de studenten tegen de Duitsers heeft zich van dit moment af verstevigd en verbreed. Zo kon dit later andere groepen tot een lichtend .voorbeeld worden gesteld. Doer de verzetsdaad kwam de uni versiteit plotseling midden in de strijd van ons volk om het zijn of niet zijn. Van deze winst, onder de drang van de tijden geboren, moet bij het herstel van ons universitaire leven een zo ruim mogelijk gebruik worden gemaakt. Getracht nc\>et werden een innig contoot te blijven onderkenden met de felle harleklop varl onze samenleving. Bit dist van de studenten een warme be langstelling voor alles wat er ia de we reld om hen heen gebeurt, inzicht in de maatschappelijke verhoudingen en voor al begrip voor de maatsohappeüjke no den. Indien de opbouw van onze instellin gen van hoger onderwijs in deze geest plaats vindt, kunnen zij een «rol van on schatbare beteekenis vervullen in het 'streven naar een rechtvaardiger wereld. Jan G. R. CANADHEN NAAR HUS. ANC-Aneta verneemt, dat na een af wezigheid van huis van bijna zen jaren Canadafc beraamde eerst© divisie gis teren de terugreis heeft aanvaard. De eeaste divisie landde in Juli 194» op Sidiië en zij baande ziuh al strij dend een weg naar de Po-vlakte. Ver der nam zij o.m. deel aan de eind- operaties in Nederland en Duitsland- Rode Leger houdt schoonmaak Te Rangoon is namens graaf Te- rautsji, den Japansen opperbevelheb ber in Zuid-Oost-Azië en admiraal Mountbatten, den geallieerden opper bevelhebber aldaar, de eapitulatie- overeenkomst getekend. De overeenkomst werd getekend door generaal Noemata, stafchef van Terautsji, en door luit.-gen. Browning, stafchef van admiraal Mountbatten. Tevens waren aanwezig vertegenwoor digers van Nederland, China, Frankrijk, de Ver. Staten en Australië. Ook de bevelhebber van de Ja panse troepen op Halmaheira heeft de capitulatie-voorwaarden getekend. De ketenen worden verbroken. Duizenden Japanse soldaten blijven zich nog steeds in Mandsjoerije, in het Noorden van Korea en Zuidelijk Sacha- lin aan het Rode Leger overgeven. De fanatieke tegenstand van kleine „zelf- moordgroepen" neemt geleidelijk af. Chinese partisanen helpen het Rode Leger bij het opruimen van de Japan ners in Mandsjoerije &u. nemen de be waking op zich van versterkingen, vliegvelden, enz. Onverwijld zijn stap pen genomen om in het gehele bevrijde gebied tot normale toestanden terug te keren. De scholen gaan weer open en de Chinezen en Kareanen kunnen weer hun eigen taal spreken. In vele streken hadden de Japanners nl. bepaald, dat het een strafbare mis daad was, om een andere taal te spre ken dan het Japans. De Sovjet-commandanten stellen po gingen in het werk om de levensomstan digheden, die onder het Japans bewind tot een erbarmelijk laag peil zijn ge daald, te verbeteren. Zo hadden de Ja panners b.v. verordend, dat het eten van blanke rijst door de Chinezen en Koreanen met de dood gestraft kon worden. Bloeddorst. Vaak komt het voor, dat de Japan ners, alvorens zioh uit de steden terug te trekken, de Chinese politieke gevan genen vermoorden en de gebouwen waarin openbare diensten of militaire installaties gevestigd waren, in brand stoken. -en hoffelijkheid. De geallieerden, die voet hebben ge zet op Japanse bodem, verbazen zioh over de hoffelijk!'.8;.d en bijna slaefse bereidwiligheid die zij vao de zijde dor overwonnenen ontmoeten. De Japanse officieren verstrekken volledige inlich- Olympische spelen in 1948 De eerstvolgende Olympische spelen zullen in 1948 worden gehouden. Het is echter nog niet bepaald in welk land de spelen zullen worden georganiseerd. Hierover zal schriftelijk worden ge stemd. Deze beslissingen werden in de af gelopen week door hét uitvoerend co mité van het Internationaal Olympisch 3omité te Londen genomen- Een congres van het Internationaal Olympisch Comité zai In September 1948 te Lausanne in Zwitserland wor den gehouden. DRINK GEEN CLANDESTIENE DRANK. Op een bruiloft ia een Belgisoh gr^ns- pleatsje zijn ee* aantal slachtoffefs ge vallen tengevolge van het drinken van clandestiene drank. Onder de acht personen, die de dood vonden, bevond zich ook de bruide gom. Èr zijn zelfc nog meen- «tophtof- fers te verwachten- Enige van de feest vierenden verloren het gezichtsver mogen. tingen over de vloofebasis von Yokosoe- ka; zij bieden aan, alle bureaux welke den Amerikanen van dienst kunnen zijn, in functie te doen blijven. Een der Japanse officieren putte zich uit in verontschuldigingen, dat hij vaor huis vestingsbarakken sïedbts keekkachels van oud model beschikbaar had! Maar »hee verbaasd waren de Amerikanen, toen deze zelfde officier hun twee club fauteuils aanbood compleet met Ja panse bediening! Mc. Arthur op Okinawa. Mc, Arthur is op zijn reis naar Japan hedenmorgen op het eiland Okinawa aangekomen. Onder de schepen, die gisteren de Baai van Sagami binnenstoomden, be vinden zich drie hospitaalschepen om ca. 36.000 krijgsgevangenen te evacue ren- Admiraal William Halsey is aan boord van het Amerikaanse slagschip „Missouri" gisteren de Baai van Tokio binnengevaren. De haven en het fort van Penang op Malakka ligt onder het bereik der ka nonnen van het slagschip Nelson. An dere Britse oorlogbodems liggen ter hoogte van de strategische haven Sa- bang. Daarmede is de toegang tot de Straat van Malakka weer in Britse handen en ligt de weg open naar Sin gapore. Twee vlooteenheden, die snel opstomen naar Malakka en Sumatra, hebben gisteren voor het eerst plaatse lijke Japanse vlootautoriteiten aan boord genomen. „Oorlogen in handen der geleerden" Oorlogen van de toekomst lig gen in handen van de geleerden, zo zeide Harris, air-chief van de bommenwerpers der R.A.F.. die het grote offensief tegen Duits land hebben ondernomen, spre kend over de atoombom en de toekomst van de wereld. Het atoomwapen is echter zo ver schrikkelijk, voegde Harnis daar, aan toe, dat de landen daardoor te dicht bij hun vijanden zitten om te durven vechten- Mogen alle volken verstandig zijn en inzien, dat wij thans een zo grote macht in hander^ hebben dat wij elkaar moeten vinden om de wereld vrede en welvaart te brengen. Vluchten naar indië K.L.M, hervat haar teek De K.L.M. is van plan naar „Trouw" mededeelt, een dagelijkse luchtverbinding met het bevrijde Indië tot stand te brengen. Voerlopig is als aanvangsdatum 1 Januari '46 vastgesteld, doch indien de omstan digheden dit toelaten, zal deze datum worden vervroegd. Het ligt in de be doeling, dagelijks 4 passagiers te ver voeren. Er wordt zelfs overwogen om een tweemaal dagelijkse dienst te onderhouden. BINNENLAND De jongeren en de N.V.B. •pgeuinht is een Jongeren Wenk Ge meenschap binnen de Nederlandse Valksbeweging. Op 8 en 9 September zal deze Jongeren Werk Gemeenschap te Hilversum een conferentie houden, waar jongeren uit geheel Nederland worden verwacht. Opgave tot deelna me kan geschieden bij het secretariaat van de J.W.G-, Keizersgeracht 452, Am sterdam en Hazelaarlaan 21, Hilversum. R&diorede Mi nis t erpresident Op Vrijdag 31 Aug. zal de Minister president, Prof- Ir. W. Schermerkorn, om 9.80 uur een toespraak tot het Ne derlandse volk richten ter herdenking van de slachtoffers van het verzet en^ tot opwekking om bij te- dm|ten aan de colteete's die de „Stichting 1940-'46 van 26-81 Aug. aan de huizen, en die Nederlands Volksherstel op 31 Aug. op 4e straat organiseert. Liberty-schepen voor Nederland Captain R. H. Evans, afgevaardigde in ons land van de U.S. War-Shipping Administration Office heeft gisteroch tend in een persconferentie medege deeld, dat ongeveer half September opnieuw Diberty-schepen, nu geladen met kalen uit Amerika, in de Amster dams haven verwacht kunnen worden. Een moeilijkheid daarbij is evenwel, dat de haven van IJmuiden nog niet geooeg is uitgediept om deze betrek kelijk zware schepen binnen te laten. Men is hier al mee bezig geweest, maar men heeft een betrekkelijk lange pe riode van windstil weer nodig om de werkzaamheden tot een goed einde te brengen. Het eerste Libertyschip, dat enige weken geleden te Amsterdam i& aangekomen, de „James B. Weaver" was geladen met wol en tabak, dus een betrekkelijk lichte lading, waardoor het s«iup kon binnen lopen. Be kolen- sohepen zullen natuurlijk veel meer diepgang hebben. Geregelde vrachtdiere! Rotter damNew Tork. Het ligt in de bedoeling een ^geregel de vrachtdienst tussen Rotterdam en New York te openen en wel tegen het einde van deze maand. Omtrent de aard der lading kon capt. Evans wei-» nig mededelen, want dat was zijn a£«- deling niet. Wel kon hij mededelen, dat er grote hoeveelheden kolen uit Amerika voor Roterdam en Amsterdam zullen worden aangevoerd. Voorts zul len door de -Amerikaanse regering Li- berty-schepen aan andere landen wor den overgedragen. Dit is reeds gebeurd ten aanzien van Engeland eri China. Ook Nederland zal enige Liberty.-sche- pen krijgen. Liberty-schepen werkpaarden. Capt. Evans heeft enige bijeondsr- heden over .deze schepen meegedeeld. Hij noemt ze „werkpaarden", ze zijn ijzersterk, kunnen zeer veel laden (40.600 br. r. tj en zijn vrij zuinig in het gebruik. Ze zijn echter niet snel, lopen ongeveer 10 knopen. De fabri cage geschiedt min of meer aan. de lopende bakd en duurt gemiddeld een manad. Het rëcopd was 44 uur voor één schip. Grote order voor schepen De Nedoriands-Jndische autoritei ten hebben met de Odenbach Scheepsbouw Maatschappij een con tract afgesloten voor de levering van 1802 hotea en pramen bestemd voor de wederopbouw van de transport- uitrust«*g van den Archipel. De besten aullen worden gebruikt voor het transport van voedsel, genees middelen en bouwmaterialen. De Biii voorspelt: I Woensdagavond tot Donjfc rdngft V and 2&fiar bewolkt, plaatselmc r^gen en onweer, vrij warm, zwak&e wind.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1