Stadsnieuws WAAR DE NAAM ALKMAAR EEN GOEDE KLANK HEEFT Op het matje De bevrijdingsfeesten De naamlozen van '42 Zaterdagavond werd in de „Harmo nie' voor de medewerkers aan het Nat. Steunfonds opgevoerd. „De Naam lozen van 1942". De programmatoelichting van den auteur-regisseur A. Defresne is bij de beoordeling van deze tragi-comedie van het grootste'belang. „Het is niet in de eerste plaats de bedoeling van dit stuk een intrige uit te beelden. Het tracht het dagelijks le ven weer te geven van e=n dier hon derdduizenden gezinnen in Nederland gedurende de bezettingstijd. Het stuk heeft nog een andere bedoeling. Ook de bezettingstijd (evenals de 80-jarige oorlog) heeft een legioen der naamlo zen gehad, die niemand kent of kennen zal." Of het stuk kunst is of niet, wie kan dit op 't ogenblik beslissen, dat zal pas kunnen blijken over een groot aan tal jaren, als het dan weer opgevoerd zou worden, dat kan mij ook niets schelen, maar ik moest dit stuk schrij ven." Defresne heeft gelijk. De werkelijke waarde ervan vaststellen is hierbij, eerder dan bij ieder ander werk uit eigen tijd, ondoenlijk. Gedreven door deze innerlijke drang heeft Defresne ons een brok realiteit geschonken, dat hen die weten wat -illegale arbeid is, boeit, maar dat voor hen die van dit alles niet op de hoogte zijn, ook een taak te vervullen heeft. De prachtig gespeelde moeder van Mien van KerckhovenKling, fel en bewogen, ontroert diep. Dit is grote toneelspeelkunst. Haar samenspel met Jo Sternheim, vooral in het vijfde be drijf, en met haar zoons Jules en Pietje is subliem. Sternheim is de zielige, do ve Jood, symbool van een vervolgd fen opgejaagd volk. De verstandelijke voorzichtige Jules en de jonge onstui mige Pietje worden resp. door Dick v. .Veen en Robert de Vries uitstekend gespeeld. Deze jongens hebben mede voor ons de oorlog gewonnen en dat de jeugdige illegale werker Rob- de Vries hier een prachtkans krijgt, om te to nen wat hij kan, is een verheugend verschijnsel. Een speciale vermelding verdient het spel van Hetty Beek in haar rol van Annie, de werkster. Zij en Alfred (Anton Burgdorffer) verte genwoordigen het humoristische ele ment- Als -aan het einde van het vijfde be drijf door de radio het Wilhelmus weerklinkt. Pietjes Wilhelmus, en de diepbedroefde ouders naast elkaar in de houding staan, dan is dit ook een sym bool van de kracht van het Nederland se rolk dat getrapt en geslagen kan worden, maar zich toch ook weer ver heft en leven blijft, gesterkt door ho gere waarden, waarvan het Wilhelmus een zo typerende uiting is. Aan het slot bracht de heer Souten- "dijk schrijver en spelers de dank der aanwezigen en werden aan de dames oranje bloemen met rood-wit- en blau we linten aangeboden. H. E. v. A.-D. burgerlijke stand alkmaar. Geboren: Johannes A. P., z. van C. Willemsen en L. Pauwels; Catha- rina A. M.. d. van C. P. Bakker en M. J. Delemarre; Tjeerd A., z. van Tj. A. H. Adema en D. Harder: Roelof, z. van J H. A. Tasche en S. A. van Daalen: Kar- manna J., d. van J. Veeninga en H Pranger; Robert G., z. van Cl. M. van Veen en M. C. Keune; Johanna H., d. van A. J. Kraakman en H. Mak; Adria- na, d. van H. C. Machielse en G. Knei- fer; Jan J., z. van G. C. Kaaij en G. Rus. Ondertrouwd: Johannes C. de Raadt en Grietje Insing. Klaas Kir- pensteijn en Aaltje Ottes. Petrus J. .Valkering en Gerarda M. Soecker. Willem P. A. Demmendal en Dirkje M. Hogervorst. Corenlis J. Schröder en Alida A. Erkamp. Getrouwd: Nicolaas D. van Goethem en Elisabeth Riem. Overleden: Jannetje Pels 56 jaar. BESLUITEN GEMEENTEBESTUUR. Burgemeester en Wethouders van 'Alkmaar hebben niet-eervol ontsla r verleend aan den heer C. Brouwer als hoofd van de Rochdaïesehool en be noemd tot onderwijzeres aan de Tes- selschadeschool mej. E. van der Veen, alhier. Opbouw in Vlijmen en Heuaden 'n Simpel telefoontje had ons een plaats bezorgd in de zware Rode Kruis-truck die bestuurd door een Alkmaars arts tan wien men fluistert dat hij de bochten op z'n koplampen neemt Zaterdagmorgen vroeg uit Alkmaar vertrok naar die twee kleine, oude plaatsjes in het gekneusde land van Brabant, waar de naam van onze stad zo een goede klank heeft ge kregen. Wat ik vroeger nog wel eens als een twijfelachtig genoegen heb be schouwd: mij Alkmaarder te kunnen noemen, bleek daar een heerlijk devies voor mij te worden, dat de deuren der geschonden woningen wijde voor mij opende en de beroofde bewoners vriendelijk voor mij deed zijn. wordt verzameld, kan men in Vlijmen dus weer een volledig gezin aan een behoorlijke woning helpen. Want tenen groeien hier genoeg en v men heeft voldoende cement. Glas is het grote probleem. Heusden, stadje zonder ruiten. Later £aan wij naar Heusden. Harte lijk worden wij door het HARK-comité verwelkomd en uit de gesprekken met enkele burgers vernemen wij al gauw, hoezeer de geste der adoptatie door onze stad hier door de bewoners wordt ge waardeerd. De situatie is hier enigszins anders dan in Vlijmen. Raket-projetielen zijn hier niet neergekomen, maar Duits- en die men moest ondergaan: Na 8 dagen geallieerd granaatvuur heeft hier alle Na een snelle rit arriveerden wij bij een klein dorpsraadhuis, waar een ge moedelijke burgemeester ons met een Brabantse tongval vertelde van de schade en het leed van zijn dorp en dorpelingen. Raketten en frontgemeenten. De dorpjes Vlijmen, Nieuwkuik en Haarsteeg, die tezamen de gemeente Vlijmen vormen, hebben zwaar geleden van de beschieting der Belgische haven stad Antwerpen door Duitse V 1 en V 2-projectielen. Niet minder dan 54 raketten doken hier öp hun baan naar Antwerpen voortijdig naar beneden met alle verschrikkelijke gevolgen van dien. Dit was echter niet de enige beproeving In de kelders van het door de Duit sers vernietigde raadhuis van Heus den vonden 134 personen de dood. door ongeveer 500 Engelse tanks en ka nonnen beschoten te zijn, trokken op 5 November j.1. de eerste geallieerde troepen de gemeente binnen. Weinigen van de juichende dorpelingen zullen hebben bevroed, dat de zegevierende intocht der geallieerde legers juist in hun dorp, bij de brede Maas, tot staan gebracht zou worden. Gedurende 6 lange maanden heeft Vlijmen aan de eerste linie gelegen. Men bouwt weer. Op een desbetreffende vraag ant woordde de burgmeester, dat Het mo menteel zijn grootste zorg is, om zijn dorpelingen vóór de winter een be hoorlijk onderdak te geven. En wij horen dan hoe de eerste noodwoning van wil- &entenen"*in de gemeente Vlijmen werd gebouwd. Deze woningen bevatten 4 kamers en een woonkeuken. De wanden bestaan uit een soort gevlochten zink- stukken, die ter plaatse met cement worden bepleisterd. Voor deze woningen, waarvan een honderdtal in de gemeente zullen worden gebouwd, heeft men nog geen kubieke meter hout en slechts 8 vierkante meter glas nodig. Van elke 8 M2, glas die in Alkmaar huizen min of meer zwaar beschadigd. De vreselijke ramp van het Heusdense raadhuis hebben wij in ons1 blad reeds beschreven. Naast de enorme glasschade die veroorzaakt werd doof het granaat- vuur en door het opblazen der voor naamste openbare gebouwen, zijn de be woners hier zwaar getroffen door de plunderingen van enkele geallieerde eenheden, waardoor men zich bij de terugkeer in de geëvacueerde stad van het noodzakelijkste meubilair en lijfgoed beroofd zag. Vooral aan keukengerei heerst hier een groot gebrek. Bij één van onze bezoeken toonde een huisvrouw ons haar herstelde woon kamer. Door een toevallige beweging stoot één der bezoekers tegen het dres soir. Tot zijn verbazing en tot de ver legenheid van de vrouw zwaait het deürtje open en..., valt het prompt uit elkaar. Met een hoogrode kleur stamelt zij, dat ze bij haar terugkomst het dres soir geheel uit elkaar getrapt in de ka mer heeft aangetroffen en zij het zo goed mogelijk weer in elkaar heeft ge zet. Gebrek aan lijm maakte het echter nog onbruikbaar. Dit is een klein voorbeeld, hoe men hier leeft. Men tracht ervan te maken wat men kan, men leent, men repareert De Herv. Kerk in Heusden, die door de Duitsers werd opgeblazen. enmen vraagt zich af wat dat van de winter worden moet. Hier wordt elke hulp, hoe gering ook, dankbaar aanvaard en het is onze taak deze hoognodige hulp ruimschoots te verlenen. Begrotingen 1945 Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter .openbare kennis, dat de begroting der gemeente en de begrotingen voor de afzonderlijk beheer de takken van dianst der gemeente voor 1945 op de secretarie van 27 Aug. t/m 9 Sept. 1945 voor een ieder ter lezing liggen en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. FRYSKE LaNSLJUE. Nei in jiermennich rêst, dy't wy üssels opleine, omt w.y üs Fryske kul- turele libben net hearrich meitsje woe- ne oan in ütlanske, folksfrjemde twin- gelandij, kin einliks ek it Selskip Friso to Alkmaar de holle wer frij opstekke en ropt alle Friezen yn Alkmaar en omkriten op, hjarran by üs Selskip oan to sluten, om yn ienriedigens in nij, soun Selskipslibben op to bouwen en foart to sterkjen. Nammens it bistjür fen it Selskip Friso to Alkmaar, P. Dokter, skriuwer, Karnemelks- buurt 15. Onaer het mom van de B.S. Zitting Arr. Rechtbank Alkmaar* Onder bedreiging met geweld negen mille afpersen! De 26-jarige C. F. B., chauffeur uit Heer-Hugowaard, stond Dinsdag te recht onder beschuldiging dit den vee houder G. v. D. uit Hensbroek te heb ben aangedaan. In de donkere nacht van 2 op 3 Juli 1945 klopte B bij van D. aan met de bedoeling 20.000 gulden buit te maken. De uit zijn nachtrust gehaalde van D; maakte hij wijs dat de, „Ondergrondse" dit zwarte geld in beslag kwam nemen. C. F. B. nam genoegen met een bedrag van 9.000 onder belofte, dat hij te rug zou komen om het resterende be drag in ontvangst te nemen. De boer moest er het zijne van hebben en ging naar de „echte' 'ondergrondse, waar hij hoorde, dat van een dergelijke opdracht rriets bekend was. Toen B. dan ook te rug kwam om de rest van de buit in ontvangst te nemen, werd hij gearres teerd en in bewaririg gesteld. Bjj het verhoor voor de rechtbank be kende verdachte de feiten, doch be weerde nooit een bepaald bedrag ge noemd te hebben. De getuige v. D. bleek eigenlijk niet bedreigd, doch alleen maar bang geweest te zijn. Het getuigenverhoor was voor den verdedi ger, mr. A. V. M. Leesberg Jr., aanlei ding om vrijspraak te concluderen op juridische gronden. In de dagvaarding was namelijk bedreiging met geweld ten laste gelegd, terwijl hiervan bij het ver hoor niets bleek. In zijn pleidooi-schet ste de verdediger de huiselijke omstan digheden van verdachte, wefke zeer tragisch bleken te zijn. Na primair aldus tot vrijspraak te hebben geconcludeerd, verzocht pl. subs. ae uiterste clementie en het uitbrengen van een psychiatrisch rapport. Meer subs. tot invrijheidsstelling van be klaagde in verband met de geschetst gezinsmoeilijkheden. De off. eiste 3 jaar gevangenisstraf. Over 14 dagen ?al de rechtbank uit spraak doen. HET SPORTPROGRAMMA. 1 De aangekondigde school wedstrijden gaan niet door. De tijd van voorberei ding hiertoe bleek te kort te zijn. Het programma voor Zaterdag a.s. luidt thans: 10 uur Olympische estafette yi de Hout. Deelnemers enkele Alk- maarse voetbalverenigingen. 10.30 uur Voetbalwedstrijd op het Gemeentel ij Sportpark tussen de veteranen van Alc. Victrix en Haarlem. In de pauze een demonstratie van het voetbaltennis. 1G.30 uur kanowedstrijden op het Noord» hollandse kanaal. Start bij de Groente veiling, finish bij de Friese brug. De voetbalwedstrijd belooft een aardi ge ontmoeting te worden, aangezien Alc. Victrix momenteel zeer sterk is. Het elftal bevaat een groot aantal spe lers, die vroeger deel uitmaakten van

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2