BEVRIJDING DE VERJAARDAG VAN ONZE KONINGIN Rond de dis dér vergelding Ook Nederland zit aan Mexico erkent Spaanse republikeinen Een keurcollectie BINNENLAND li Het is niet fraai DONDERDAG 30 AUG. 1945. 3de Jaargang No. 39229. Ikmaarder .DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKM A ARD ER.'<- ACHTERDAM 2« TELEFOON 2274. In hoeveel toonaarden is het al be zongen, onze vreugde weer vrij te zijh, verlost van angst en druk om de da den die te wachten waren ouitge voerd door den bezetter. De vreugde sloeg reeds in de Meidagen na de ge hele bevrijding van Nederland fel naar buiten en zo sterk was ze, dat nu nog. drie maanden na dat moment van op luchting, overal luidruchtig, kleurig en intens, ook in het steeds wat stijvere Noorden, feest gevierd wordt. De vreugde is nog verdiept, doordat eindelijk ook de sluier, die hing over het gebeuren in Indonesië opgelicht zal worden. Eindelijk zullen wij weten, hoe ónze verwanten, hoe de millio-nen inheemsen, tegenover wie wij zo grote verplichtingen hebben en hoe 't prach tige eilandenrijk in het Z^0T-.der Stille Oceaan, waarmee de geschiedenNvxan Nederland sedert eeuwen verbondenïk^ er na de worsteling met een eveneens wreden onderdrukker, aan toe zijn. Glans krijgt de dag van morgen, om dat onze Vorstin, leidsvrouwe in deze bange jaren, die alle Rijksgenoten zo zeer in hun verzet en standhouden bleek te kunnen sterken, weer verjaart te midden van haar volk. Bevrijding, hoe zwaar beladen was dit woord als we het in de afgelopen jaren uitspraken of ons jn gedachten met die haast niet meer te realiseren werkelijkheid, eens weer vrij mens te zullen zijn, bezig hielden. Ieder voor wie dit woord méér inhield dan een te verwachten verbetering in onze mate- i riele omstandigheden laten wij van daag eens terug denken aan onze ma teriele omstandigheden van vier maan* den geleden! dacht daarbij óók aan bevrijding voorgoed van onjuiste Tscheidslijnen in ons volk, van verwij- dertng uit onze volksgemeenschap van land verraderlijke en parasitaire ele- menten, aan opbouw van deze volks gemeenschap volgens de normen van i ^n sociale gerechtigheid, aan verlos sing van bureaucratisme en formalis- me. aan hulp voor allen, die door de oorlog zeer veel, soms alles moesten missen. Wij zijn bevrijd. Echter ook van schotjesgeest, landverraders, sociaal on recht, bureaucratisme en ontbering? De i partijen zijn vrijwel allen weer aanwe- - zig, met veel oud zeer en minder wil tot vernieuwing dan we hoopten. Een golf van protest sloeg door het land, toen geruchten in omloop kwamen, dat op grote schaal geïnterneerden vrij ge laten zouden worden- Het bureaucratis me viert hoogtij, ook daar waar b.v. getroffenen directe daadwerkelijke hulp nodig hebben. Terug naar een rechts- j staat is eis, maar géén formalisme, waardoor o.m. distributie-ambtenaren die met gevaar voor eigen leven onder-j duikers hielpen een n.b. „principiële'! straf wordt opgelegd! Sociale gerech-W tigheid, we zijn er nog tè ver van verwijderd, als grote gezinnen zelfs niet in staat zijn het op hun bonnen beschikbare te kopen. Wij vieren morgen feest- Wij zullen i vrolijk zijn en gelukkig omdat wij ver lost van de tirannie, weer een vrij volk zijn. Doch werkelijk vrij is pas een wereld, waarin geldt het „Een voor allen, allen voor één5!" E. T.—C. EEN FEESTDAG VOOR ALLEN. Wel is het morgen een feestdag voor gehéél Nederland: de verjaardag van onze Koningin voor het eerst na vijf ellendige jaren in gen geheel bevrijd Koninkrijk. Nu maakt iedere stad, iedere straat in Nederland zich mooi, nu treft ieder de voorbereidselen deze feestdag zo intens mogelijk te beleven. Bij velen, die in ons midden zijn, do.en echter de in deze jaren geslagen wonden nog téveel pijn, voor vele anderen is er nog tè grote onrust over nog niet teruggekeerde verwanten of vele dierbaren, waarmee het contact nog niet hersteld is en over wier lot men daarom nog in onzekerheid ver keert. Maar toch: de vreugde overheerst. In het bijzonder gaan aller gedachten uit naar haar, die morgen haar verjaardag viert, onze Vorstin, leidsvrouwe in het verzet, lichtend voorbeeld voor allen, die in deze jaren soms de moed dreigde te ontzinken. Verbonden waren wij allen in de strijd tegen den onderdrukker, doch symboool van dat geestelijk verzet was Koningin Wilhelmina, roemrijke tefg uit het Huis van Oranje. Daarom willen wij op deze plaats uiting geven aan onze eerbiedige ge lukwensen en innige hoop, dat ortze Vorstin nog jaren voor haar volk be houden moge blijven om getuige te kunnen zijn van de opgang van haar Rijk uit de barre nood der oorlogsjaren, naar schoner tijden. Het Weerbericht T>e Bilt Voorspélt, van Donderdag avond tot Vrijdagavond: Zwaar be wolkt, plaatselijk enige regen, zelfde temperatuur, zwakke wind. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft tijdens een gisteren te Parijs gehouden persconferentie verklaard, dat Nederland, België, Joego slavië en andere gealliëerde landen, die oorlogsschade geleden hebben, uit genodigd zijn, om bij de Engelse, Amerikaanse en Franse deskundigen ten aanzien van oorlogsschade schat tingen in te dienen van de geleden schade en de kosten van de Duitse bezetting. „Safety first". Het herstelvraagstuk zal behandeld worden op de basis van „zekerheid voor alles" en ondergeschikt worden ge maakt aan de ontwapeningspolitiek ten aanzien van Duitsland. De totale herstelprestatie die van Duitsland gevraagd zal worden zal 1>e- staan in het verschil tussen het mini mum dat noodzakelijk is om zijn vredes economie op gang te houden en zijn totale hulpbronnen. De taak deze beide totalen te schat ten was uiterst moeilijk en gecompli ceerd, aldus de# Franse woordvoerder. De Sovjet-Unie zal op de komende con ferentie te Moskou voorstellen dienaan gaande indienen. ..Het moet Duitsland niet toegestaan worden als gevolg van het herstel- vraagstuk crediefcen te verkrijgen, die het is staat stellen zich wederom te bewapenen zoals na de vorige oorlog. Wij moeten zulke maatregelen tref fen, dat het Duitsland onmogelijk wordt gemaakt zich wederom te bewa penen". De Gaulle geeft morele steun De Mexicaanse regering heeft gis teren de onlangs gevormde Spaanse republikeinse regering erkend. „Ik wiil niet persoonlijk zijn en ik zal ook geen namen noemen, doch ik ben er zeker van dat Spanje zal terugke ren tot 'n democratisch bewind", al dus De Gaulle in een persconferentie te Chicago, waar hij zich heen heeft begeven na zijn bezoek aan Washing ton. De Izwestia" schrijft, dat „de be vrijding van Spanje van de Franco- kliek nadert". De Gaulle, die na Chicago ook Otta wa bezocht, waar hij verwelkomd werd door dan min.-president Mackenzie King, heeft verklaard, dat hij zeer bevredigende 1 prekingen voerde met president Truman. Mc. Arlhur „verwelkomd" De voorhoede van het Ameri kaanse bezettingsleger is uit de lucht geland op het vliegveld Atsoegi; onder hen was, heden morgen, Mc. Arthur. die werd opgewacht volgens zijn bevel door leden van da Keizerlijke Japanse staf. De luchtlandingstroepen be gonnen met hun 25 mijl lange opmars om het Keizerlijk Palels aan de Baai van Sagami, het toekomstig „home" van Mc- Ar thur, in bezit te nemen. Admiraal Nimitz is per water vliegtuig aangekomen in de Baai van Tokio van waaruit in de vroege ochtenduren vele troepen eenheden aan land gezef zijn. Gisteren is te Londen de eerste lijst gepubliceerd van oorlogsmisdadigers, die voor het internationale militaire H<*f te Neurenberg, waarschijnlijk begin Ooiober, terecht gullen staan. Zij bevat de namen van 24 vooraan staande Nazi's o. w. Hess, Göring, Von Ribbentrop, Ley, Rosenberg, Frank (de moordenaar van Polen), Streicher, de jodenver volger no. 1, Keitel, Funk, Schacht, Krupp von Bohlen und Hal- bach, de directeur der Krupp-fabrie- k-en, Rdder, DÖnitz, Von Schirach, Speer, Von Papen, wiens intrigus Hit- ler aan de macht hebben gebracht, Jodl en Von Neurath. Onze 6.G. in Tsioengking Uit Tsjoenking wordt gemeld, dat de gouv-gen. van Ned.-Indië, jhr. mr. A. W. L. van Starkenborgh Stachouwer 'en lt—gen. H. ter Poorten, alsmede gen.-majoor van Rees en gouverneur Spits (gouverneur van Sumatra) 28 Augustus in gezelschap van gen. Wain- wright per vliegtuig in Tsjoenking zijn aangekomen. CURAcAO ZORGT VOOR WEZEN. Het Curagaosche Nationaal Steunco mité heeft Ned. Volksherstel voorge steld om oorlogswezen op kosten van Curacaoscne families te onderhouden. OPNIEUW S.D. Ik verraste mijn vriend Dieder ik door onverwacht mijn hoofd over zijn tuinschutting te steken. Hij kleurde en probeerde een schop, twee be- modderde handen en een kistje te gelijkertijd achter zijn rug te ver bergen. „Hé, Ceebee", zei-d-ie, „mooi weer hè?" Ik trachtte door hem heen te zien en zei streng: „Praat er niet om heen Diederik. Wat doe je. Graaf je een schuilkelder voor de komende vrede?" Hij keek loerend om zich heen, kwam toen op zijn tenen bij de schutting staan en fluisterde koorts achtig: „Ik begraaf mijn koper weer". „Zeg 's", zei ik ongerust, „ben jij wel helemaalgezuiverd". Hij fluisterde jiog onverstaanbaar der. „Heb je gelezen dat ze de K.P. al te pakken hebben, die clandestien stroom gebruikt heeft. En de distri butieambtenaren die bonnen aan on derduikers hebben verschaft. Ik ris keer niks". Wat hij verder zei heb ik niet gehoord. Ik ben naar de redactie gerend om alle illegale V.A.'s te laten verbranden. Er staat geen kengetal van den drukker op. Ceebee. Montgomery bedoekt Amsterdam Zaterdag 1 September zal generaal- veldmaarschalk Montgomery een be zoek aan Amsterdam brengen. Om kwart over twaalf arriveert hij per auto aan de grens van de gemeente Amsterdam, én t)iemën- Na e?n rit door de stad en de lunch in het Am- stel Hotel, vertrekt hij per vliegtuig van Schiphol. De ereraad van het N.V.V. heeft uit spraak gedaan inzake de tegen J. Landman, penningmeester van de Alg. Ned. Metaalbewerkersbond ingebrachte beschuldigingen, voornamelijk betref fende zijn beleid in Twente. Hoewel de ereraad het standpunt van de Twentse Vakbeweging, die reeds in het voorjaar van 1941 samenwerking met Wouden berg weigerde, waardeert, en de overi ge tegen Landman ingebrachte klachten niet geheel ongegrond achtte, meende hij toch, dat diens verdere beleid zo be langrijk positieve elementen bevatte, dat er geen aanleiding bestaat, hem niet in zijn functie te handhaven. HULP VOOR DE NEDERLANDSE GEVANGENEN. Volgens een mededeling van het hoofdkwartier van het Kon. Nederl - Indische leger, zijn er 17 officie ren en 18 manschappen van het K. N. I. L. naar Mandsjoerije, Thailand, Chi na en Japan vertrokken om de Neder landse krijgsgevangenen en Nederland se burgerlijke geïnterneerden in die landen de zo nodige hulp en verzor ging te bieden, waarbij zij zullen sa menwerken met 5 officieren en 5 on derofficieren van de Kon. Ned. marine. VERT. VAN HET INT. RODE KRUIS OP WEG NAAR INDONESIë- Ter gelegenheid van de capitulatie van Japan deelde H. K. H. Prinses Ju- liana als voorzitster van het Ned. Rode Kruis mede. dat vertegenwoordigers van het Internationale Rode Kruis, die zich het dichtst bij het overzeese rijksgebied bevonden, zich op weg daarheen hebben begeven. Zo spoedig mogelijk zullen de gede legeerden langs telegrafiische weg hun bevindingen bekend maken, waarvan dan onmiddellijk mededeling aan het publiek zal worden gedaan. GEEN KRANT MET DE FEESTDAGEN. In verband met de viering van de bevrijdingsfeesten sal onze krant eek op Zaterdag Biet verschijnen.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1