Alkmaar viert Bevrijdings- en Koninginnefeest Rondom Haar verjaardag Fraai spel in oiadion De Zuurpruimen EEN OPRECHTE EN UITBUNDIGE VREUGDE lltmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDEE'fl MAANDAG 3 SEPT. 1945. 3de Jaargang No. 40-230. ACHTERDAM 20 TELEFOON 2274. Ons volk getuigt van zijn vreugde. Een woord van den minister-president. Het feest in de hoofdstad. Alont in den lande is de Verjaardag van onze Vorstinne haar vyf-en- zestigste reeds gevierd op een wyze, zoals Nederland nog niet heeft gekend. D j straten en pleinen der steden, de huizen en boerenhoven der kleinste dorpen en gehuchten gaven door overvloedige vlaggen- en bloementooi reeds uitdrukking aan de grote vreugde van ons volk, dat eindelyk, na vyf der somberste Jaren* van onze ganse historie, de verjaardag van Haar, Die wtf geleerd hebben anders te zien nog dan als abstract symbool onzer .nationale eenheid, in eigen landi thuis, gevierd kon worden. Want tegen de achtergrond van vreugde over bevrij ding van ons gehele Rijk, hier en gindsver in de tropen, brandde daar niet als een vlam dc liefde, die Zy wist te verwerven van een geheet volk? De lichtende vreugde dezer dag?n werd geaccentueerd door de duister nis. waaruit wij te voorschijn traden. Wie, die zich niet herinnerde, soms met plotselinge scherpte témidden van allo. jolijt, zijn of haar moeilijkste, zwaa?ste ogenblikken uit de jaren die Gode zij dar.k achter ons liggen? De vele opschriften boven de straten, op de erepoorten, de allegorische op tochten, ook zij brachten onophou delijk de kommer, de angsten *n de ontbering van een bloedend en strijdend volk in herinnering. Wie dan, die niet vaak gedacht heeft, met méér dan bewondering en ge- negenheid, aan Haar, die met gloed- volle woorden steeds ons volk in zijn verzet staalde en vooral door Haar persoonlijke houding in deze vijf, I ook voor Haar de somberste en bit terste jaren van het leven, bewees, dat zij -een werkelijke Leidsvrouwe was. die meeleefde en mede-leed met Haar volk, het als een Moeder in zijn verdriet -en pijnen troostend en sterkend? En haar grootste liefde richtte zich wel in het bijzonder tot die zonen van het land. die vooraan stonden in de strijd om de vrijheid, wetend welke prijs van hen ge vraagd kon worden. Rede van prof. Schermerhorn De minister-president heeft op de verjaardag van H.M. de Koningin dan ook terecht over hen en hun gevallen makkers gesproken. Zijn woorden mogen door het volk in zijn geheel wel ter harte worden genomen. %Tant I het is veelzeggend, dat zijn radio- rede dc vorm, aan moest nemen van i een verdediging. De minister-president wekte met 1 warme woorden op tot steun aan de Stichting 1940-'45 en Ned. Volksherstel, Hij begon met de constateren, dat dc woorden illegaliteit, oud-illegaal wer ker' en verzetsbeweging langzamerhand een zekere kleur hebben gekregen, waarin spanningen bsloten liggen- In de kringen der verzetsbeweging be- staat een zekere onrust, veroorzaakt door teleurstelling. Daartegenover staan zij in wier ogen sommige verzets lieden niet meer zijn dan een lastig ge- zeischap, dat zich met alles bemoeit. Geen baantjesjagers. Het is niet waar, zo betuigde de spreker, dat bij de illegale werkers ae gedachte aan een goed baantje voorop heeft gezeten. Zij voerden de strijd voor ons volk. Dank zij het offer van de mannen van het verzet zal hier een andere na- i tie herryzm, aldus de minister-presi dent, dan die van voorheen, zal deze i een andere plaats innemen tegenover haar bondgenoten dan vroeger. Ons nationaal verzet zal als de meest kenbare houding van ons volk worden aangemerkt in deze periode van de geschiedenis. Het zal er de kleur en den glans aan verlenen. Dit vooral dient het Nederlandse volk te beseffen. Het is vandaag, besloot de minister president. de verjaardag van Haar, die in de afgelopen jaren naar de geest het verzet heeft geleid. Wij gedenken van daag al onze vrienden, die vielen en de velen die eer. smartelijk verlies hebben geleden en met weemoed ver vuld zijn. Het is onze plicht de wereld van het verzet in het Nederlandse volk de plaats te geven die haar toe komt en de krachten uit het verzet dienstbaar te maken aan ons volk, op dat degenen die achterbleven, zich niet verloren wanen, maar zich gedragen weten door de trouw van de natie. Een voorbeeld. Aan het eind van zijn rede deelde prof- Schermerhorn mede, dat H.M. de Koningin het voorbeeld gevend, uit haar particulier vermogen een bedrag van een half millioen guiden aan de Stichting heeft geschpnken. Talrijke millioenen nu en in de toe komst, aldus besloot spreker, zijn echter nodig. Daarom: „Herdenkt -en schenkt" op gironummer 194045. Het hoogtepunt van de feesten in Amsterdam, die hoe zou het anders kunnen in ons dierbaar Mokum! met grote uitbundigheid zijn gevierd, vormde een groot openluchtspel in het Stadion. Dit „Drama der Bezetting" werd ver beeld op een grote met witte lijnen op het grasveld getekende kaart van Ne derland. De verschillende provincies werden allereerst bevolkt met in de typisch provinciale klederdrachten ge stoken Nederlandse vrouwen en man nen; dan werd de Duitse overrompe ling zeer suggestief uitgebeeld door de in dichte massa's nader sluipende vij and. Dan: brandend Rotterdam de toespraak van generaal Winkelman het zoet gefemel van Seyss de ruwe practijk van roof en moord en het antwoord: groeiend verzet, beeld na beeld uit het benauwde verleden trok voorbij. A. den Doolaard, die voor dit stuk de aanvullende tekst schreef, sprak deze zelf voor 'een gedeelte uit- Kranslegging door Prinses en Prins. Prins Bernhard en Prinses Juliana na men deel aan de handeling door, na de bevrijding, een bloemenkrans te leggen btf het grote houten kruis, dat de Grebbeberg aangaf. Het Weerbericht Matige, overdag nu en dan vrij krachtige oostelijke wind, licht be wolkt, droog weer, vrij warm. Wij vernemen, dat een aantal (ge lukkig geen vooraandansende) bur gers, een verzoekschrift heeft gericht tot de geallieerde buurtverenigings- besturen om een driedaagse Bevrij- dingsrust te organiseren onder het motto: „Staakt het dansen". Men verwacht, dat na het beëindigen van deze termijn iedereen voldoende uit geslapen zal zijn om opnieuw tot de normale feestvreugde over te gaan. De verontwaardiging over deze spelbrekers is groot. Hedenavond zal een grootse pro testpolonaise door alle straten van de stad worden georganiseerd. Men verwacht, dat de minister-president persoonlijk bij een eventuele danssta- king in zal grijpen. Ceebee. Een bezoek van „Monty", Was het Zaterdag voor Amsterdam een grote dag. voor „Monty" was het dat evenzeer. De rit, die de beroemde veldmaarschalk door Amsterdam maak-, te met als doel 't Amstelhotel, waar 'a lunch gebruikt werd, is een glorie- tocht geworden. Montgomery werd vergezeld door Prins Bernhard, min.- president Schermerhorn en burge meester De Boer. Verder waren aan wezig de ministers Van Kleffens en Meijnen. Tevoren was een bezoek af gelegd bij H.M. de Koningin. In het afgelopen weekend heeft Alkmaar zjjn bevrijdingsfeesten gevierd en dat wel op een zodanige wijze, als wjj nog nimmer in onze stad beleefden. Deze feesten, georganiseerd door een actief bevrijdingscomité en gevierd door jong en oud en rijk en arm, zijn in alle opzichten een wel volledig succes ge worden. En hierby was het vooral onze jeugd, die na een periode van popelend* wachten, zich heeft geuit In een sfeer van oprechte en uitbundige vreugde in een onvergelijkelijk ryk met sierselen getooide stad. straten in een dergelijk overdadig rijke lusthof herschapen als in deze dagen. Onze dank aan de Engelse stad Bath kwam hierbij duidelijk tot uiting. Ook een straat als de Laat, die zich door zijn breedte minder goed voor ver siering leent, was ditmaal gemaakt tot een ware bloemenallee, terwijl de Breedstraat was omgetoverd tot een intiem en gezellig bospaadje. Op het Hofplein vonden wij een fraaie mu ziektent met dansvloer, terwijl de Mient met zijn versierde göndeltje evenals het Verdronkenoord met zijn in het water weerschijnende lichtjes een haast Venetiaanse aanblik lever de. Een der meest kunstzinnig- en smaakvol versierde straten was onge twijfeld de Ramen metzijn rood-witte decoratie. Aan het smalle Fnidsen en de' Achterdam, die zich beiden zo goed voor overkoepeling lenen, had men door groen en illuminatie een gezellig karakter weten te geven. Hoogtij der Buurtverenigingen Een voor ons tot dusver onbekend iets was de enorme activiteit van de talrijke buurtverenigingen in haast alle wijken en buurten der gemeente, waardoor de grote feest vreugde niet slechts heerste in het stadscentrum, doch in alle delen van Alkmaar. Een gevolg hiervan was, dat het feest werd gevierd door alle groepen van de bevolking, zodat men op vele buurtpleinen bijéénkomsten van feestende en vrolijke inwoners kon ontmoeten. De versieringen. Voor een niet gering deel was het feestsucces te danen aan de versierin gen in de Alkmaarse straten en plei nen. waarbij het sparregroen de boven toon voerde naast de talrijke vlaggen en wimpels van Alkmaar, Nederland en de geallieerde staten. Reeds bij de Vierstaten werd^ de bezoeker in een feeststemming gebracht door de dubbele rij van met oranjestrikjes bezaaide sparreboompjes en door de erepoort bij de Nieuwpoortslaan. Ook bezoekers uit andere richtingen werden door de smaakvolle versieringen en erepoorten in de Spoorstraat, Stationsweg, Emma- straat en Heiligland verwelkomd. In het centrum spande als im mer de Langestraat met zijn smal le zijstraten, die zich zo goed voor versiering lenen, de kroon. Hoe on werkelijk en sprookjesachtig deed hier het geïllumineerde stadhuis aan, met zijn feestelijke tooi van vlaggen en sparretakken. Nimmer had een kostelijk feestkleed deze Hoe de feesten begonnen En in deze feestelijk getooide stad namen de feesten voor de bevrijdings- en verjaardag der Kóningin een aan vang door een serenade van de vier Alkmaarse muziekcorpsen, nj. de Postfanfare, St. Caecilia, Excelsior en Soli deo Gloria, aan het bevrijdings- cömité, het gemeentebestuur en de gasten uit Bath, Vlijmen en Heusden werd Donderdagavond om 8 uur de feestelijke stemming er reeds in ge bracht. Na afloop van de serenade bij het stadhuis trokken grote troepen jonge ren zingend en hossend achter de vief corpsen aan door de straten van het centrum. Koorzang voor het st&dhaiS. De volgende morgen wekten de scho ne bronzen stemmen der klokken met krachtig gelui de stedelingen op tot 't feest, dat om 9 uur werd ingezet met zang van een dames- en kinderkoor o.l.v. Joh. Kuiper, voor het stadhuis* Ondanks het druilerige regenweer was de belangstelling groot. Ook op het bordes hadden zich de vele genodigden uit Bath, Vlijmen en Heusden verza meld, die met regenschermen gewa pend voortreffelijk ten gehore gebrach te zangnummers beluisterden. Het koor begon met het zingen van het Wilhelmus, gevolgd door Oud-Hol lands Nieuwe Tijd, een feestcantate van J. C. v. Dokkum op muziek van Cath; van Rennes. Er werd uitstekend ge zongen en het applaus bewees wel. dat deze vroeg zingende vogeltjes niet voor de poes waren. Als laatste num mer zong het koor Hollands Vlag van Wierts en alsof God Pluvius bij het aanhoren van deze zang zich ten gunste van de zo vroeg opgekomen feestgan gers bedacht, hield de regen op en brak de zon door om weldra met haar wel doende stralen het feestvierende Alk maar in een „echt Oranjezonnetje" té De Bathbrug ingewijd; Na het aanhren van de koorzang in de Langestraat werd door de burge meester, tezamen met de afgevaardig den van Bath en de genodigden uit Heuslden en Vlijmen, een korte rond gang door de stad gemaakt en de brug over de Mient, die volgens een besluit van B. en W. voortaan Bathbrug zal heten, door hjr. mr. F. H. van Kin schot officieel omgedoopt Een der af gevaardigden uit Bath. mr. Wallis GE Carter, dankte den burgemeester voor deze naamsverandering waardoor d© naam van de stad Bath voor immer itl Alkmaar bekend zal blijven.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1