Een antwoord op Franco's protest Gevoelige nederlaag voor dictator Vredelievend Japan BINNENLAND Indonesië en wij J. Schouten sprak voor de A.R. Samenwerking C.P.N.-SJJ.A.P. Water daal! in de Wieringeraieer. Jo van Ammers-KQIIer veroordeeld Weerbericht WOENSDAG 5 SEPT. 1945. 3de Jaargang No. 42-232. Ikmaai'der DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKMAAR DER'' ACHTERDAM 29 TELEFOON 2274. F= De diplomatieke vertegenwoordigers van Groot-Brittannië en Frankrijk te Madrid hebben hedenmorgen de Spaanse regering in kennis gesteld van de beslissing, welke bij de be sprekingen over Tanger is genomen en hebben haar uitgenodigd maatre gelen te treffen voor het terugtrekken van de Spaanse troepen uit de zóne van Tanger. De Spaanse radio had reeds heftig geageerd teg*n de be slissing en de handhaving van de Spaanse souverciniteit over Tanger - bepleit. (Zie ons nummer van giste ren. Red.) Geen plaats voor Franco. Hoewelomtrent de beslissing die de ivier grote mogendheden hebben geno- men ten aanzien van Tanger nog geen officieel rapport is gepubliceerd dit wordt echter binnen veertien dagen verwacht kan men wel aannemen, dat in de contróle-rommipsfe voor Tanger f geen plaats zal zijn voor een vertegen- -woordiger van Franco, aldus meldt Reuter, die uit gezaghebbende bron heeft vernomen, dat Spanje ook niet zal worden uitgenodigd tot de confe rentie van gevolmachtigden, welke over zes maanden zal worden gehouden, ten einde een nieuw en definitief statuut voor Tanger op te stellen, tenzij Spanje dan een democratisch bewind heeft. Dit zou als een overwinning van de Sovjet-Unie en de vooruitstrevende democraten moeten worden beschouwd. Hoe Franco op deze beslissingen zal reageren, wordt in Londen druk be sproken. De algemene opinie is, dat Indien hij aarzelt gevolg te geven aan de eisen der vier mogendheden, deze D« bijzondere correspondent van Reuter, die heden aanwezig was bij de zitting van den Rijksdag te Tokio, heeft daarvan een verslag gegeven, waarin hij zeide: De Keizer zat op een gouden troon, die met rood pluche was versierd, en die hoog boven de zetel van den -voorzitter was opgesteld. de ceremoniemeester met mij k, boog hij telkens diep wanneer de naam des keizers noemde, et was zeer plechtig," zei de imoniemeester. „Ik kon er niets doen dat de tranen mij in de I sprongen toen de keizer sprak' keizer deed een beroep op het Ise volk om „te getuigen van de i aangeboren roem" en tevens om en kalm te blijven. It is onze vWns, zo vervolgde de t, dat ons volk de vele moeilijk en en beproevingen te boven zal men het vertrouwen van de wereld winnen, de vrede zal dienen en zal dragen tot de vooruitgang van de nsheid. fcet Japanse Hogerhuis heeft een tie aangenomen, waarin gezegd xit:.."Tezamen me' de gehele natie wij besloten de werkelijkheid van nederlaag te erkennen en de te last te aanvaarden die op onze Iders wordt gelegd, terwijl wij senkomstig de instructies van den r alle krachten zullen inspannen, sijn voornemens een weg te zoeken le huidige toestand en een nieuwe /xing in te slaan van nationaal her- t, teneinde de nationale structuur te haven en een bijdrage te leveren r le wereldvrede. niet zullen aarzelen hem daartoe te dwingen. Franco laat arresteren. Bij de Frans-Spaanse grens zijn arres taties van tegenstanders van het Franco-regime aan de gang, aldus meldt Reuter uit Madrid. Het Bevrijdings comité" te Jaca In de provincie Huesca, samengesteld uit advocaten, dokters en andere vooraanstaande burgers, is in verzekerde bewaring naar Zaragoza ge bracht. Voorts hebben In enkele dorpen In ge noemde provincie arrestaties plaats ge had van actieve politieke begunstigers van in Frankrijk vertoevende Spaanse rep.«.b: 'J ~»en, wier aankomst zij, naar hun verklaring, verwahtten. Te Zara goza is het comité van de pas gevorm de „republikeins sociaal-democratische partij" gevangen gezet, evenals ver schillende communisten. Léon B!um. Léon Blum, de leider der Franse socialisten, is gisteravond uit Parijs naar Londen vertrokken. Voor zijn vertrek heeft hij een onderhoud met De Gaulle gehad. Naar verluidt zijn de Frans-Britse betrekkingen het voor naamste onderwerp van deze bespre king geweest. Naar versterking der banden Talrijke Nederlanders. Indonesiërs voornamelijk uit de kringen van de Perhimpoenan Indonesia en Chinezen uit Indonesië afkomstig, hebben besloten in de op 29 Augus tus te Amsterdam opgerichte vereni ging Nederland—Indonesië samen te werken. Deze vereniging stelt zich o.m. ten doel: a. door de feitelijke en definitieve op heffing van de koloniale status mede te werken aan de opbouw van een vreedzame wereld; b. het verbreiden en uitwerken van de gedachten door H. M. de Koningin, uit gesproken in haar rede van 6 Decem ber 1942; c. de nieuwe geest van samenwerking tussen Nederlanders en Indonesiërs, in de strijd voor de democratie verwor ven, te behouden en te versterken. Het secr. van de ver. is gevestigd: Keizersgracht 462, Amsterdam. Door één bom Uit een officiële bron ontving A. P de mededeling, dat het dodencijfer ten gevolge van de atoombomaanval op Hirosjima op 1 September 53.000 bedroeg. Dit betekent een stijging van 20.000 sinds het elf dagen ge leden vastgestelde cijfer, daar dui zenden, die als lichtgewond waren opgegeven, ten gevolge van onwaar neembare oorzaken zijn gestorven. Op de eerste openbare bijeenkomst van de Anti-Revolutionnairen sprak de heer J. Schouten gisteren te Rotterdam. Het na de bevrijding opgetreden kabinet ontmoet bij de A.-R. bezwa ren. Zij geven de voorkeur aan een kabinet samengesteld uit de verschil lende politieke richtingen. Het is niet de begeerte tegen de regering in op positie te staan doch zij kan slechts zakelijke steun ondervinden. Het huidige kabinet staat voor zulk een omvangrijk werk, dat het verlangen van iedere vaderlander naar me dewerken moet uitgaan. De nood- staatswet voor gemeenteraden was volgens spr. niet nodig geweest, want indien direct na het optreden maat regelen voor verkiezingen waren ge troffen, zouden zij er thans dichtbij zijn geweest. Wat de radio-kwestie betreft, be treuren de A.R. het in hoge mate dat de regering in plaats van recht en wet te herstellen een overgangstijd perk heeft ingesteld. Wij dienen zo spoedig mogelijk van alle bureaucra tie te worden verlost. Vervolgens zette de heer Schouten in het kort de bezwaren van de A.R tegen de N. V. B. uiteen en zeide hij verder dat de leiding van de A. R. zich van Godswege geroepen gevoel de om te streven naar een samen voeging van alle protestantse chris tenen en dat daarom ook vereniging met de C. H. U. wordt nagestreefd. Op het resultaat van de gevoerde besprekingen kan evenwel niet wor den vooruitgelopen. HELFRICH BEVORDERD. Vice-admiraal C. E. L. Helfrich is gisteren benoemd tot iuit.-admiraal van de Nederlandse zeestrijdkrachten, zulks als opvolger van luit.-admiraal Fürstner, die benoemd is tot lid van de Raad van State. Admiraal Helfrich was tot dus ver commandant van de Nederlandse zecstrijdkrahten tn het Verre Oosten, welke functie hij blijft bekleden. In een telegrafische dagorder heeft hij de ex-krijgsgevangenen begroet. Nederlandse krijgsgevangenen in het Verre Oosten Een groep van ongeveer 4.996 bevrijde Nederlandse krijgsgevangenen, af komstig uit kampen ia Japan, Mandsjoeifte en China, zullen in de loop van deze week in Manilla arriveren. Door de Amerikaanse autoriteiten is voor hen een speciale verblijfplaats ter beschikking gesteld. Deze krijgsgevangenen behoren voor het merendeel tot de Koninklijke Nederlandse Marine en het Koninklijke Nederlands-Oost-Indische leger. Volgens een radiobericht uit Batavia bedraagt het totaal-aantal geallieerde krijgsgevangenen op Java 2L297,. waaronder 1449 Nederlanders. Het aantal op Java geïnterneerden bedraagt 623.532, waaronder 59.098 Nederlanders. Van hen sou volgens een Japanse mededeling 7,6 procent ziek ztfn. Naar hedenmorgen uit Melbourne werd gemeld, zijn er slechts 65 Neder landse mannen, 28. vrouwen en geen kinderen in Malakka aanwezig. Deze be vinden zich thans te Singapore. 3613 Nederlandse geïnterneerden bevinden zich op Sumatra. Zodra door officieren contact gemaakt is met krijgsgevangenen, zullen telegrammen aan de familie worden gezonden, luidende: „Ben behouden in Britse handen, hoop U spoedig te zien". Briefkaarten met adresvermelding volgsn daarop. De Partijraad van de Communis tische Partij van Nederland (óe Waarheid) heeft aan het partijbe stuur van de SDAP een schrijven gezonden, waarin wordt voorgesteld een blijvende samenwerking tot stand te brengen in de actie voor de naaste taken, die deze tijd voor ons volk stelt. Voorgesteld wordt de vorming van een commissie uit beide partij bes iuren, die ook de mogelijkheid van samen gaan bij de a.s. verkiezingen onder ogen kan zien. Teneinde door samen smelting van beide partijen tot een grote sterke arbeiderspartij te geraken zou aan de commissie mede kunnen worden opgedragen een gemeenschap pelijke principiële en organisatorische grondslag voor zuik een partij uit te werken en aan de leden voor te leggen, Eersle doodvonnis ui^espiojten. Het Bijzonder Gerechtshof te Den Kaag heeft gisteren, veertien dagen na zjn ecrsic zitting, de eeVste von nissen geveld. Over J. BrcedveJd, uit Delft, wfefd wegsns liet uitleveren van Joden, conform de eis, de doodstraf uitgesproken. Hiermee is de doodstraf, sedert 75 jaar uit ons burgerlijk straf recht verdwenen, weer werkelijkheid geworden. De landwachter Van Wijk, uit Pijn- acker, tegen wien de doodstraf was geëist, is tot twintig jaar veroordeeld, met ontneming van kiesrecht. In alle zaken Is de veroordeelden veflof gegeven beroepz in cassatie in te stellen. Ondanks de zware regens is het water in de Wieringermeerpolder in de eerste drie weken volgende op het sluiten van de dijk met 23 centimeter gedaald. Verwacht wordt, dat zes hulpgemalen begin October gereed zullen komen. Indien geen onver wachte gebeurtenissen intreden, hoopt men de Wieringermeerpolder eind November droog te hebben. Minder benzine De waarnemend ^tijks-inspecteur van het verkeer in Noord-Holland maakt bekend, dat voor de maand September voor het personenvervoer vrijwel geen benzine beschikbaar is, daar de aan voer onvoldoende is. Degenen, die in aanmerking komen voor een benzine toewijzing zullen deze per post ontvan gen. Het is onnodig hierover te re clameren. Van 1—10 September wor den nóch rijvergunningen, nóch ben zinetoewijzingen uitgereikt;" De ereraad voor letterkunde oordeelt dat mevr. van AmmersKiiller op onverantwoordelijke wijze de Duitse en nationaal-socialistische propaganda zo al niet rechtstreeks heeft gevoerd, daa toch in zeer bezwarende mate heeft bevorderd en daardoor het nationale verzet tegen 's vijands verfoeilijke dwangmethodes heeft verzwakt. Zij dient daarom te worden uitge sloten van iedere publicatie en van ieder ander optreden in -het openbaar op het gebied der kunsten, voor een tijdvak, lopende tot 1 Januari 1953. Zwaar bewolkt, met tijdelijke op klaringen, plaatselijk enkele buien, hier en daar nog vergezeld van on weer, iets koeler, matige, noordelijke wind.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1