STADSNIEUWS Plannen voor 8 Odober-viering Zó helpen wij Heusden Hij was onschuldig! j Vergadering van „Alkmaar Ontzet". De 8 Otober Ver. „Alkmaar Ontzet" hield Dinsdagavond in de „Harmonie" een ledenvergadering. De voorzitter, de heer P. J. de Lange, herdacht in zijn openingswoord de in de strijd te gen den vijand gevallen leden, waar bij een ogenblik stilte in acht geno men werd. Ook de in 1942 overleden secretaris, de heer P. Termaat, werd herdacht. Een waardige vervanger van deze, steeds met hart en ziel voor de Ver. werkende, secretaris, zal moeilijk te Vinden zijn. Als punt 2 van de agenda werd ver- Volgens door den penningmeester, den heer H. Stikkel, een verslag gegeven van het financieel beheer over de jaren 3940-1944. Hieruit bleek, dat het leden aantal van 2600 nog steeds stijgende is, en dat het batig kassaldo 2203 be draagt. Na dit korte verslag werd over- gegaan tot de voorziening in bestuurs- vacatures. Twee bestuursleden, de heren Leesberg en Ringers, moesten periodiek aftreden, maar werden herkozen, ter wijl in de vacature-Termaat op voorstel van het bestuur de heer P. Cloeck met algemene stemmen werd gekozen. Na aldus weer voltallig te zijn werden door het bestuur de voorlopige plannen voor de a.s. 8 October-feesten bekend gemaakt. Zoals gewoonlijk zal des morgens be gonnen worden met de Reveille, waar na waarschijnlijk de traditionele tocht naar het. huis van den burgemeester zal plaats vinden. Om 12 uur volgt de herdenking in het Victoriepark, waarbij één onzer minis ters is uitgenodigd. Voor de rest van de dag denkt men aan vuurwerk, een con cert in de Grote Kerk en een gondel vaart. De stichting Noodschouwburg i.o. heeft plannen voor een Kermesse d' Eté op het Dodenveld, welke plannen door de 8 October Vereniging onder steund worden. SIGARENWINKEL EN V. A.- ETALAGE. Het is niet waar, dat de sigarenwin kel van den heer L. Hagenaar in de Langestraat „gevorderd" zou zijn voor onze krant! Integeftdeel, de heer Hagenaar is zo welwillend geweest, een gedeelte van zijn étalage-ruimte voor ons af te staan. Zijn zaak voor rookartikelen is dus niet opgeheven en de samenwerking tussen ons en hem is louter zakelijk en zeer prettig. (Hetgeen nu weer niet zeggen wil, dat de redactie ook vrij roken zou hebben! Dit is helaas niet het ge val!) 25-JARIG JUBILEUM. Op 30 Augustus j.1 herdacht den heer A. Philippo, chef afd. Expeditie de dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de firma A. Meiboom, Oude- gracht 26 40, Alkmaar. De jubilaris en zijn echtgenote werden 's morgens van hun woning gehaald en ontvangen in het feestelijk versierde kantoor der lirma. Door de heer J. Meiboom werd de jubilaris gehuldigd en in waarde rende woorden toegesproken namens de firma, waarbij hem een bloemstuk en een cadeau werden overhandigd. Voorts werden door verschillende leden van het personeel toespraken gehouden, waarbij den jubilaris ook enkele bloem stukken en een cadeau werden aange boden. De verdere dag werd in familie kring gevierd. EEN BEVORDERING. Onze oud-stadgenoot, de heer W. K. Boogh, werd onlangs bevorderd tot ma joor bij het Ned. leger. Velen zullen zich hem nog herinneren, vooral als en^ousiast Alcmaria-lid, en van harte me instemmen met onze gelukwensen voor het bereiken van deze mijlpaal in zijn militaire loopbaan! DE MINNESTRELEN. „De Minnestrelenr", het bekende Jongenskoor onder leiding van Hubert Cuypers, komt in onze stad om een concert (slechts één uitvoering) te ge ven, en wel op Zaterdag 8 Sept. 's middags 3 uur in het „Gulden Vlies". Vermoedelijk zal Alkmaar wel evenzeer zijn waardering laten blijken als Amsterdam, waar het koor on langs voor een uitverkocht Concertge bouw optrad* Kindergedachten Een rood., een groen., oranje., wit.. O, kijk eens, wat een lichtjes! 't Is of het allen dwergjes zijn Met kleurige gezichtjes. Dat lichtje daar op gindse hoek, Schijnt even te bewegen, Het pinkelt en 't is of het roept: Loop door, wees niet verlegen. De hele straat lijkt wel een feest, Waar duizend lichtjes branden, Ik grijp eens naar die stralenkrans, Maar houd niets in m'n handen. Het schittert op de asphaltstraat, Die nat is door de regen, Het danst daar op die gladde weg En spiegelt je soms tegen. Een rood., een groen., oranje., wit.. Je kunt nu alles lezen; Ik wist niet dat het in de stad 's Avonds zo mooi kon wezen. NICO SPLINTER Dagelijkse diefstal. Uit een gebouw aan de Nassaulaan werd een schrijfmachine gestolen, merk Marcedes. De 42-jarige v. L. werd door de poli tie in verzekerde bewaring gesteld, ver dacht van diefstal van een wiel en auto banden uit een garage. DE MOENGO-TROEP. Gisteravond trad in het „Gulden Vlies" een Surinaams gezelschap op onder de naam „De Moengotroep". We zien enkele wat al te veel op effect berekende scènes maar over 't hoofd en zullen ook maar niet te veel zeggen over de Valse triste" van Cho- pin, die met slangenbezweerdersgebaren gedanst werd, noch over de melodie in F van Rubinstein, begeleid op een jazzguitaarVan wat er overbleef (en dat was nog genoeg) heeft het publiek, blijkens het herhaald applaus, genoten. De „Moengo Boys" met hun rhythmische songs vielen zeer in de smaak en ware over het algemeen ook heel vlot in hun optreden. Alleraar digst waren de tap-dansen van .Tipsy en Topsy", het komische danspaar. Verder waren er nog enkele suggestieve Indische dansen van Mick Adjah, en kon het publiek huiveren om een fakir die bij het eentonig gedreun van de tam-tam immuun bleek te zijn tegen allerlei 'verwondingen. Al met al, een niet onaardige avond, die zelfs nog met een toegift van de „Moengo Boys" besloten moest worden. DIEFSTALLEN TIJDENS DE FEESTEN In de nacht van Zaterdag op Zondag werd ten nadele van een bewoner van de Kruseman v. Elteweg een vlag ge stolen en de volgende nacht gebeurde dit zelfde ten nadele van iemand aan de Heldérse weg. Uit e=n stalling aan de Frieseweg werd een damesrijwiel ontvreemd, terwijl een bewoner van de Stationsweg aar.gifte deed van diefstal van zijn radiotoestel merk „Blaupunkt"- De dieven hebben door openschuiving van een raam het toestel weten te ont vreemden. De daders van deze diefstal len zijn nog onbekend. ERGERLIJKE BALDADIGHEID. Tijdens de feesten werd door een 23- jarig meisje een jongen aan het bureau van politie gebracht, die tezamen met twee vriendjes zich onledig had gehou den met het ontsteken van voetzoekers. Het vuurwerk werd brandend wegge slingerd en trof het meisje tegen de arm waar het ontplofte en een groot brandgat in haar mantel veroorzaakte. Tegen de jongens, die ernstig zijn on derhouden, is door de politie proces verbaal opgemaakt. FEESTAVOND A. V. V. „ALKMAAR". Ter gelegenheid van het a.s. 25-jarig bestaan van de vereniging op 27 Nov., belegt de A. V. V. „Alkmaar" in het „Gulden Vlies" morgenavond, Donder dag, een feestavond. DE DADERS GEKNIPT. De politie slaagde erin de hand ie leggen op de bedrijvers van de on langs gepleegde étalagediefstallen in Ridderstraat en Payglop, waarbij een aantal chocoladerepen ontvreemd werden. Het bleken te zijn resp. een zekere S. uit Sint-Pancras en de 37- jarige D. C. de W. uit Alkmaar. De buit was reeds in de zwarte handel verdwenen. De politie zet haar onder zoekingen nog voort. De Alkmaarse artsen hebben aange boden om hun getroffen collega's in Vlijmen en Heusden zo veel als in hun vermogen ligt, te voorzien van instru mentarium, dat bij de laatsten door oorlogshandelingen verloren ging. Dit aanbod werd door de medici in de ge troffen gemeenten dankbaar aanvaard. Onze vrijwillige Alkmaarse brandweer zal aan de vrijwillige brandweer in Heusden materiaal doen toekomen als slangen, haken, houwelen, bijlen e.d., aangezien in Heusden al het kleine brandweermateriaal verloren is gegaan. Zo zal ook 't Alkmaarse raadhuis ver schillende overtollige stukken van zijn inventaris afstaan aan het raadhuis der gemeente Heusden, dat thans gevestigd is in enkele schoollokalen en dat van alle inventaris is beroofd. Met de feestdagen is een schip met ingezamelde goederen van Alkmaar naar Heusden vertrokken, inhoudende o.m. 3118 vorken, 3000 lepels, 1797 thee lepeltjes, 1144 borden en voorts een grote hoeveelheid ander keukengerei. Aangezien er in Heusden hieraan een zeer groot gebrek heerst, werd dit be richt door het HARK-comité in Heus den met grote vreugde ontvangen. De gemeente Alkmaar heeft voorts het gasgenerator-station aan de Helderse weg, dat momenteel niet meer in ge bruik is, aan de gemeente Heusden ge schonken. Het gebouwtje waarin cen trale verwarming en electrische leidin gen aanwezig zijn en dat een opper vlakte beslaat van 75 vierkante meter, zal in Heusden waarschijnlijk worden gebruikt als consultatie-bureau. Glas gevraagd voor Heusden en Vlijmen 2500 M2.voorlopig nodig. Wat hebben Heusden en Vlijmen aan glas van U nodig? Vijf en twintig honderd vierkante meter. Men zou het Waagplein met glas moeten bedekken om te kunnen zien welk een enorme hoeveelheid dit i8. Er zal dan waarschijnlijk nog wel Op het matje In de zitting van Dinsdag 4 Sept. van de Alkmaarse Arr. Rechtbank, on der presidium van Mr. Krabbe, kwam de Alkmaarder W. S. op het matje, die zich op een zó meesterlijke wijze van de hem ten laste gelegde feiten wist schoon te praten dat een eervolle vermelding op zijn plaats is. Het eerste feit, waarvoor S. terecht stond,, was van textielgoederen uit de fabriek van der. heer V. aan de Laat alhie*. waar een partij tot een totale waarde van 5.500 was ontvreemd. De heer V., als getuige gehoord, her kende de partij, waarvan een aantal blouses ter zitting als bewijsstuk aan wezig was. Tijdens het verhoor beweerde verd. dat bedoelde blouses door hem in Amsterdam van een zekere Jacob Meenis gekocht waren op de Nieuw- markt. Van deze Meenes wi6t hij een vrij behoorlijk, al dan niet gefingeerd sig nalement op te geven waar geen na vraag naar mogelijk was- De prijs, die hij er voor betaald zou hebben, was 50 gulden per stuk. Inderdaad was dit toenmaals geen buitensporig bedrag, zoals ook de fa brikant V. bevestigde. Het getuigen verhoor leverde voor S. geen bezwa- rnd matriaal op. Verd. verklaarde voor de blouses in totaal f 3.300 te hebb2n betaald. Een scharreltje Pres.: „Dat is toch een behoorlijk bedrag, hoe kwam je daaraan?" Verd.: „Verdiend mijnheer, met een scharreltje hier en een scharreltje daar". Pres.: „Je moet er toch maaT aan zien te komen". Verd.: „Inderdaad, heren, als je geen geld hebt, kun je nu eenmaal niet handelen". Het bloemrijke verhaal van verd., hoe hij, alle risico van razzia'6 trotse rend, naar Amsterdam was gefiest om „handel te halen" en van de verkoop hiervan te kunnen leven werd door de grote vrijmoedigheid van S. een spannende roman-.' een stukje overblijven. Al dit gl; dan, wil men zenden naar Heusdt en Vlijmen. De schatting van 2500 M2 is slech voorlopig en zal bij een nauwkeurii meting ter plaatse misschien te la; blijken te zijn. Wanneer men nu we dat als resultaat van de reeds gehoi den inzameling ongeveer 100 M2 v; ligt om op verwerking te wachte dit belangrijk materiaal opgeslag< dan kan men begrijpen dat met i actie nog slechts een begin gemaa is. Als gevolg van de zeer verschille de maten die men onder de binneng komen glasvoorraden aantreft zal c geveer 35 pet. verloren gaan. Door eenvoudig rekensommetje is dus na gaan hoeveel men moet verzamel om aan de gewenste 2500 m2 te kom- Door de feesten echter is van de zameling de laatste week niet v gekomen. Nu de feesten achter de j zijn kan men weer full speed beg nen; een dezer dagen zal men een n dedeling in zijn brievenbus vinc waarin opgewekt wordt om nog et goed te zoeken naar glas dat geir kan worden. Toen wij een dezer dagen een kij: namen in de magazijnen van de fir Kerrebijn, alhier, waar het verzan( de glas wordt opgeslagen, werd ons duidelijk dat er nog een onnoei lijk aantal voorwerpen is, gescf voor het verwerken tot glas in !oé Ouderwetse, beschilderde theebla die in geen huisgezin meer gctAf worden, kunnen nog uitstekend die doen als vensterglas wanneer de v door middel van een zoutzuuropioss wordt verwijderd. Ook de negatie van foto-opnamen zijn vooral 'dooi uitstekende formaat weer behooi te gebruiken. Laat de Alkmaarse I roeps- en amateursfotografen eens j greep in hun oude Ihateriaal dt Ook spiegels waar „het weer" in zijn geschikt; na schoongemaakt zijn heeft men weer een, mee sterk, stuk glas voor het Zuiden. I halve glas kan men ook aan de ii melende jeugd oud lood medege (geen zgn. theelood), dit wordt dan smolten «n gebruikt voor -bet- labri ren van glas in lood. Na het verhoor betreffende het mair ten laste gelegde moest verd. terecht staan wegens 't ontvreem van een damesrijwiel. De bestol was kort na de vermissing door Popelmanslaan te Alkmaar geko? en had de banden van haar rij^ ontdekt aan een karretje dat voa huis van een aldaar wonende set relaar opgesteld stond. Deze bewe< de banden van S. gekocht te hebj zodat de gedupeerde, mej. M.. tot verd. wende met het gevolg zij haar eigendom van hem terug kt Verd. in deze zaak gehoord, klaarde ook ditmaal het rijwiel kocht te hebben en had zowaar getuige a décharge op weten te i kelen wiens verklaringen met de ne gelijkluidend waren- De Officier, Mr. van de Feen Lille, zeide in zijn requisitoir, van gehele verhaal van S. niets te gek en aan te kunnen nemen, dat b diefstallen inderdaad door verd. ren gepleegd. Gezien zijn strafreg (een 15-tal veroordelingen!) kan hem als door de wol geverfd bes wen. Het primair ten laste gel achtte de off. bewezen, doch wa tweede zaak betreft zou hij we schuldheüng moeten worden ver deeld. Een gevangenisstraf van 2 met bevel tot teruggave van de i slaggenomen goederen achtte spr. op zijn plaats. „Zijn verhaal is in het geheel onaannemelijk", vond de verdet Mr- Scholten. die aanvoerde, dat niet was gelukt om verd. op eet wijking in zijn verklaring te betr* De raadsman concludeerde dui vrijspraak inzake de diefstal vai blouses. Wat de fietsdiefstal b» refereerde pl. zich aan het oo van den officier en vroeg vero ling wegens schuldheling. Verdachte verklaarde hierna nadruk in beide gevallen onscl te zijn. De rechtbank zal in deze zaak i September uitspraak doen. Druk. Dagblad yoor Nrd.-Holland

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2