TJJia dagblad voor alkmaar en omgeving Landing op Java volgende week? Prinsesjes op school bij Kees Boeke. „Hoge Bomen" vallen De Bilt voorspelt: Rector GymnaSiUa. keert weer Stayers-kampioen ge' ulr'igd^ Tjarda van Starkenborgh keert terug in zijn tand. UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDER" DONDERDAG 6 SEPT. 1945. 5 I Tl 'gfcfrfir U 3de Jaargang No. 43-233. IPHl - AGHTERDAM 20 TELEFOON 2274. Krijgsgevangenen te Manilla ontvangen. Waarschijnlijk zullen de eerste geallieerde hulpafdelingen volgende week op Java landen. Hun eerste werk zal zijn hulp te verlenen aan krijgsgevangenen en geïnterneerden. Luit. gouverneur-generaal Dr. H. v. Mook is gisteren uit het Z.-O. Azia tische hoofdkwartier naar Australië vertrokken, nadat de voorbereidin gen tot den terugkeer naar N. O.- Cndië gereed gekomen waren. Een commissie, bestaande uit twin tig Nederlandse marine- en legeroffi cieren, alsmede uit onderofficieren, is samengesteld om de drie tot zesduizend bevrijde Nederl. krijgsgevangenen uil kampen in Japan, Mandsjoerije en China te Manilla te ontvangen. Amb tenaren van de Nederlandse regerings voorlichtingsdienst zullen dagelijks zorg dragen voor de publicatie van nieuws berichten, films, foto's en voor gramo- foonplaten om de bevrijden te kunnen mededelen wat er zoal heeft plaats gevonden gedurende hun drie-en-half- jarige gevangenschap. De Amerikaanse autoriteiten hebben voorbereidingen getroffen voor het verzenden van tele grammen én post naar de familieleden der bevrijde gevangenen. NEDERLANDSE VERTEGEN WOORDIGING TE NANKING. Volgens mededeling van den Chinesen minister van voorlichting, dr. Woe, heeft generalissimus Tsjang Kai Tsjek voer de overgave-plechtigheid, welke te Nanking zal plaats vinden, vertegen woordigers uitgenodigd, zowel van Nederland als van de Ver. Staten, Engeland, Rusland, Frankrijk. HONGERSPOOK IN DUITSLAND. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de bevolking vap de Duitse steden in de komende winter honger zal lij den, aldus Jan Goderie, oorlogscorr. van A.N.P.-Aneta. De gemiddelde Duitser, die niet op een boerderij leeft, zal slechts ongeveer tweederde van het minimum-aantal ca lorieën krijgen, als van buiten af gesn voedsel wordt ingevoerd. Tekorten aan woningen en brandstof zullen het le ven er niet beter op maken. ECONOMISCHE SABOTAGE IN GRIEKENLAND. Het economische program, hetiyelk de thans demissionaire Griekse minis ter Varvaressos in toepassing wilde brengen, is onderwerp geweest van le vendige critiek in de democratische pers. Volgens verklaring van Vervaras- sos zelf stootte echter zelfs dit be perkte program op een besliste oppo sitie van de kant van de grote specu lanten- Varvaressos heeft zijn ontslag name verklaard door het feit, dat een groep van personen, die gedurende de bezetting enorme rijkdommen hebben vergaard, een systematische sabotage hadden opgezet van de maatregelen, d'e door het ministerie van voorzienin gen waren geprojecteerd? V. S. HELPEN ENGELAND FINANCIEEL. De regering der V. S. is bereid En geland uitgebreide financiële steun te verlenen om dit land de overgang van oorlog naar vrede te vergemakkelijken, aldus werd er van gezaghebbende zijde te Washington gisteren medegedeeld. „Huygens" brak doormidden De „Christiaan Huygens" ie gister- morgen om 6 uur doormidden gebro- kapitein en de bemanning zijn van het schip gegaan, waaruit blijkt, dat de maatschappij het schip als geheel verloren beschouwt. De beide oudste prinsesjes Beatrix en Irene, zo meldt „Het Parool", gaan waarschijnlijk do onderwijsinrichting van Ir. Kees Boeke bezoeken. „De Werkplaats", zo is de naam van deze bekende inrichting, is ingesteld op zelf werkzaamheid van de leerlingen. Klassen bestaan hier niet onder een bepaalde nummering, maar dragen de naam van een kleur. De leerling 2n. die behoren tot de groene klasse krijgen een bepaald aantal taken te vervullen en na het volbrengen hiervan gaan zij over naar een andere klasse, die dan b.v. de kleur rood heeft- Er wordt veol gewerkt met excursies, handenarbeid en toneelopvoeringen, terwijl de leer lingen zelf corvée diensten moeten ver richten. De onderwijzers en leraren (de inrichting leidt n.1. ook op voor uni versitaire studie en geeft einddiploma H.B.S.) dragen de titel van medewer kers en worden door de leerlingen met hun voornamen aangesproken. School geld wordt in „De Werkplaats" gehe ven naar draagkracht. De heer Boeke is uit Alkmaar afkomstig en een broer van den vroegere Schoorlse predikant ds- Boeke. Hij is gehuwd met een doch ter van de, door de Engelse chocolade, die wij tot voor kort kregen, zo be kende Engelse fabrikant Cadbury. Zijn vader was hier directeur van de Rijks Hogere Burgerschool, an het por tret door Joh. Veth van zijn grootvader van moeders zijde. ds. A. J. P. Oort, Is te bewötideren op de tentoonstelling ,.Het Portret"- BESTE PAARD KRIJGT DE HAVER! Niet.collaborateurs worden ge steund. Door het ministerie vaa Handel en Nijverheid zal worden bevorderd, dat bedrijven, welke van hun principiëele houding tijdens de bezetting schade hebben ondervonden, voorrang zal wor den verleend bij het beschikbaar stel len van werktuigen, machines en grondstoffen. Wanneer het niet mogelijk* is een dergelijk bedrijf zelf weer in te scha kelen zal worden overwogen of het tijdelijk kan worden geholpen door zijn orders bij andere bedrijven onder te brengen. Ook aan distributie van materiaal vaa onder beheer gestelde bedrijven zal worden gedacht. Het ministerie acht deze aangelegen heid van groot belang en hoopt op de ze wijze aan alle- terecht gerezen misnoegen tegemoet te komen. BENZINE-TOESTAND NIET ZO SOMBER. Omtrent de benzineschaarste vernemen wij nog nader, dat voor deze maand een gedeeltelijke toewijzing word ge geven, welke verhoogd wordt, zodra nieuwe aanvoer is aangekomen, zoals ook reeds in Augustus is geschied. De toewijzingen voor het personen vervoer zullen dus alleen iets minder zijn dan de vorige maand. De P.O.D. te Haarlem heeft, ver dacht van collaboratie, gearresteerd de heren W, F. van Dijk Sr., directeur van de Haarlemse scheepsbouw Mij; P. van Dijk Sr., bedrijfsleider dier maatschappij; W. E. R. Hilarius en R. Hoogerbeets, beiden directeur van de N. V. Hilarius Draadindustrie en Han- del-M&atschappij; B. J. P aas man, di recteur van de machinefabriek Paos- man en J. F. Köhnke, directeur van de Eerste Ned. Staten Steiger Holland N. V. DUITSERS ER UIT. In ons land bevindt zich nog steeds een groot aantal Duitsers, die, wellicht 1 de verwachting koesteren, dat zij hier 1 verder ongemoeid zullen worden ge laten, zo schrijft „Commentaar". Zij beseffen niet, dat ten onzent nog slechts plaas is voor diegenen hunner, die blijk hebben gegeven van volledige* sollidariteit met het Nederlandse volk j en het aldus daadwerkelijk h'v-. verdiend in ons midden te mo?en blij ven. Plannen, om allen, wier aanwezig heid hier niet langer gewenst kan wor den geacht, op ordelijke wijze te doen repatriëren, bevinden zich bij de re gering en het M. G., in een vergevor derd stadium van voorbereiding. De uit Duitsland afkomstige vluch telingen, die voor1 de oorlog met ver gunning. der Nederlandse regering hier gevestigd waren, zullen in het alge meen de hun vroeger verleende be scherming blijven genieten'. Voor zover zij gedurende de bezetting gedepor teerd zijn, zullen zij naar ons land te- rug mogen keren, indien zij het onder zoek 'nadr hun politieke "betrouwbaar- heid met goed gevolg passeren. HERSTEL DER ROTTERDAMSE HAVENS. Voor het afdammen van bouwputten en de constructie van kademuren te Rotterdam is in de allereerste plaats een grote hoeveelheid stalen dam- wand nodig. Dezer dagen is de „Diwe- ro" er in geslaagd, voor het herstel van de Rotterdamse havens 5000 ton stalsn dam wand in Engeland te kopen, welke bestelling nog dit jaar zal wor den. afgeleverd. Hierdoor is de groot ste hinderpaal voor het op grote schaal beginnen met het herstel der verwoeste kademuren uit den weg geruimd. STRIJD TEGEN DE T.B.C. Emma-bloem collecte komt weer. De voorzitter van de Ned. Centr. Ver tot bestrijding der tuberculose, dr. I. C. Kersbergen heeft gisterenavond in een radiotoespraak medegedeeld dat de Emmabioem-collecte binnenkort we derom zal worden gehouden. Dr. Kersbergen wees er op, hoe de TBC in de achter on3 liggende bezet tingsjaren zich met grote sprongen heeft uitgebreid. Kwamen in 1939 vier sterftegevallen pér 10.000 inwoners voor, in 1943 was dit cijfer reeds ge stegen tot zeven. Het aantal personen dat- voor de eerste maal een consulta tiebureau bezocht was in 1943 opgelo pen tot ruim 157.000 (in 1939 60.370) Het aantal gevallen van longtubercu- lose onder hen is vijfmaal zo groot als vroeger. De Bilt voorspelt tot Vrijdagavor Zwaar bewolkt met tijdelijke opklar gen, 's nachts licht bewolkt. Ma:: noordelijke wind, droog weer, zei 2 temperatuur. De alom geachte en bekende rei van het Murmellius-Gymnasium te A maar, Dr. J. Hemelrijk, wordt, naa.' j vernemen, hedenmiddag om 3 uur r a een gedwongen afwezigheid van Ca jaar weer in zyn oude functie her steld. Tegelijk met hem zal ook de heer L. Kukenheim, leeraar Frans en Oude talen weer geïnstalleerd worden. Aan beide heren werd door den bezetter in Dec. 1940 het doceren verboden. De I echtigheid, welke een besloten karakter craagt, zal in de Aula van het Gymna sium worden gehouden. JAN PRONK IN HET ZONNETTE! Woensdagavond heerste er achter het witte kerkje, aan de RaaJhv veeen gezellige drukte. Onder de toner, van het fanfarecorps „Eensgezin t. .ld" kwamen daar afgevaardigden va ver schillende spórtverèen. hun r de brengen aan Jan Pronk, die j.1. Zon dag beslag wist te leggen op het kam pioenschap wielrennen achter grote motoren, het stayerskampioenschap yan Nederland. Verschillende sprekers voerden het woord en lieten deze woorden vergezeld gaan door bloemen en fruit. Van de verenigingen willen wij noemen H.S.V, (voetbalvereniging) en de gymnastiek vereniging „Doves". De wnd. burgemeester, de he^r J. Vennik, memoreerde de ve'e en grote prestaties door Neder'?-'Je~s volbracht en bracht ook hulde aan Pronk voor de door hem geleverde sportprestatie. Wij hadden het genoegen nog een kwartiertje met den eenvoudigen wiel renner, die eigenlijk wars is van alle huldebetoon, te babbelen en vernamen o a., dat hij die voordien alom bekend stond als een zeer goede rijder in kop pelwedstrijden d.eze zomer voor het eerst deelnam aan de wedstrijden achter grotmotoren. Op onze vraag, of hij nogal moeilijkheden had ondervonden met dit kampioenschap, was zijn ant woord, dat hij zeer prett'g had gereden en de wind, die zijn rivaal v. d. Voort waarschijnlijk parten had gespeeld, hem goed van pas was gekomen, hij houdt n.1. wel van een beetje wind. daardoor# komt hij juist in vorm, verzekerde hij ons. Oude herinneringen het premie- rijdon op de voormalige baan te Alk maar met zijn vroegere koppelgenoot Jan Derksen om 5 ijsjes en de prach tige wedstrijden met Evers werden nog eens opgehaald en hieruit bleek wel. dat Pronk nog steeds, ondanks zijn stayerskampioenschap een warm voor stander is gebleven van de koppel wedstrijden. En wat ga je a.s. winter doen? vroegen wij. Trainen, kregen wij ten antwoord, en dan liefst in Parijs, als er maar vervoermogelijkheid en huisvesting voor ons is. Wij wensen hem echter eerst nog een paar rustige dagen thuis bij zijn.vrouw en hopen, dat het groepje renners, dat in de komende winter wil trainen in Parijs en waartoe ook Jan Pronk be hoort, in zijn plannen mag slagen. Helaas heeft de sanatorium-ruimte hiermede geen gelijke tred gehouden. De stichting v^in nieuwe inirichtingen is voorshands niet mogelijk. Als nood maatregel worden nu barakken ge bouwd, maar daarvoor is geld, veel geld nodig. De Regeringsvoorlichtingsdienst deelde gisteren mede, dat de Gouverneur- Generaal van Ned.-Indië, Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, na bevrjjd te z(jn uit zgn gevangenschap, heden in den namiddag in Nederland zou arriveren. Volgens de laatste gegevens bevinden zich vüf tot zesduizend Nederlandse krijgsgevangenen te Singapore, ruim tienduizend in Thailand en ongeveer twee duizend in Frans-Indo-China. Men schat, dat tienduizend Nederlandse krijgsgevangenen in Nederlands-ïndië zijn, terwyl het aantal burger-geïnterneerden mogelijk honderdveertig duizendi bedraagt.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1