Van „droppings" en geheime zenders. Berkhout en Zanbergen vertellen van hun werk. In een persconferentie te Amsterdam, welke door het M. G. te Alkmaar was georganiseerd, hebben twee vertegen woordigers van de binnenlandse strijdkrachten een en ander verteld over de werkzaamheden van twee be langrijke illegale organisaties tijdens de Duitse bezetting, n.1. over het neer laten van wapens en over de geheime zendinstallaties, waarmee contact met de geallieerden werd tot stand ge bracht. Welkome geschenken uit de lucht. De heer J. Berkhout uit Wognum heeft pllereerst iets over het „droppingswerk" verteld, de belangrijkheid van de voor ziening van de B.S. met wapens, de tnoeilijkheden en gevaren van het ver voer en van de botsingen met de vij andelijke macht, die soms voor kwa- jnen. Behalve de wapens op het terrein te Spanbroek kwamen ook twee pa rachutisten naar beneden, die bij de verdere „droppingswerkzaamheden-' behulpzaam waren. De heer Zandbergen aan het woord. Onze stadgenoot, de heer J. Zandber gen, heeft hierna iets verteld over de geheime radiozenders. Ook hier is men in Juli 1944 mee begonnen. Dit betreft de zenders voor het contact met de B. S. onderling en later, toen de geal lieerden in het Zuiden van ons land waren. tuSfcen de B. S- en de geallieer de strijdkrachten. De zenders hadden oorspronkelijk het uiterlijk van een on schuldig' uitziend „bestralings-appa- raat" tegen rheumatlek en dergelijke ziekten. Zodoende kon men de zenders veilig door de controle van de Landwacht, - Duitsers enz. heen krijgen. Later, toen de electriciteit ophield, werd het moei lijker, want toen moest men met ac eu's werken. De onderdelen voor de zenders haal de men uit door de Duitsers opgeslagen radiotoestellen en de nodige accu's werden uit de leegstaande seinhuisjes yan de spoorwegen „gestunt". De moeilijkheid was om steeds een geschikte plaats voor het zenden te vinden, daar de Duitsers natuurlijk met hun peilstation6 en peilwagens de ge heime zenders voortdurend bedreigden. Zo verhuisde, zoals onze lezers reeds weten, de geheime 'zender eens van 't ziekenhuis van het nonnenklooster in Alkmaar ifoar een leegstaande fabriek bij Zaandam. Werk had succes. Onder grote moeilijkheden is het den zender bij Zaandam gelukt tot het ein de van de oorlog in de lucht te blijven, nadat bijna 80 procent van de andere zenders door de Duitsers waren ont dekt- Kostbare aanwijzingen werden gegeven en de zendgroep smaakte het genoegen, dat op haar aanwijzingen meermalen een Duits peüstation met de grond werd gelijk gemaakt. Toen de capitulatie van Duitsland eindelijk een feit was geworden, heeft het geallieerde opperbevel deze zend groep een hartlijk bedankje voor haar werkzaamheden gestuurd. In den tijd van 1 September 1944 tot 10 Mei 1945 heeft ze ruim 500 telegrammen de lucht in gezonden. HET BEGON MET EVA. De Harmonie brengt deze week de alleraardigste Deanna Durbin film: ,,Het begon met Eva". In deze koste lijke rolprent met z'n vermakelijke in- trigue speelt verder nog mee: Charles Laughton, die we reeds kennen o.m. uit „Tales of Manhattan". Wij kunnen een ieder met een gerust hart aan be velen deze film te gaan zien. „EXCELSIOR" ROEPT DE BURGERIJ VAN ALKMAAR. TER NAVOLGING. In het kader van de hulpactie voor Vlijmen en Heueden heeft de firma Otto van. Os uit haar engros-afdeling 100 lakens en uit haar confectiefabriek 25 costuums voor deze getroffen plaat sen beschikbaar gesteld. Een voor beeld, dat zeker navolging verdiend! DE A.B.B. GROEIT. Begin Juli bedroeg het aantal leden der aangesloten vakbondsafdelingen van de Alkmaarse Bestuurdersbond 552, eind Augustus 810. In totaal zijn er 14 bondsafdelingen aangesloten. Een stijging van het aantal leden wordt nog verwacht. MEER BUSSEN NAAR DEN HELDER De busdienst naar Den Helder is uit gebreid, er rijden nu bussen om 7, 7.50, 9 30, 10.30. 12.30, 14, 15.30, 17 en 18.30 uur. Aankomst te Schagen 40 minuien na vertrek uit Alkmaar, aan komst den Helder vijf kwartier later. Vertrek uit Den Helder 8, 9, 11, 12, 14, 15.30. 17 en 18.30 uur. Uit Schagen n. Alkmaar vertrekt een bus om 7 uur en 8.40, uit Alkmaar naar Schagen om 7.10 en 18.30 uur. De gasten uit Engeland gedoopte brug. op de om- DE DAGELIJKSE DIEFSTAL. In de nacht van Dinsdag op Woens dag werd uit een onbeheerd staande woning aan de Forestusstraat (de be woners v. E. zijn ingesloten in een po litiek 6trafkarap| vrijwel de gehele overgebleven inboedel gestolen, w.o. 'n radiotoestel, twee fietsen en enkele vloerkleden. De politie heeft de zaak in onderzoek. Uit een tuintje aan de le Landdw. str. werd een kostbaar wit stamboek konijn gestolen. Het dier is gemerkt en wel in het linkeroor met de cijfers 532, en in het rechteroor met het woord „Avis". Ook deze diefstal, die waar schijnlijk door ©en 12 a 13-jarige jon gen is gepleegd, is bij de politie in onderzoek. Concoura-Hippique belooft succes te worden Na onderbreking van een jaar verleden jaar werd het concours af gelast, omdat de tijden te ongunstig waren en de inschrijvingen zodanig, dat geen eersteklas-programma kon worden geboden heeft het comité voor de ruitersport deze zomer zijn handen weer in elkaar geslagen en is er in geslaagd, een sportmiddag in elkaar te zetten, die klinkt als een klok. Het grote concours-hippique, dat in de loop der laatste jaren een uitste kende klank heeft gekregen, zal Zon dag a.s. blijken een grote verrassing te zijn. De inschrijvingen zijn buiten gewoon te noemen en vrijwel alle Nederlandse paarden, die een voor aanstaande rol spelen op dergelijke hippische sportdagen, zijn ingeschre ven. Het publiek kan dus al bij voor baat verzekerd zijn van uitstekende sport. Behalve het concours zelf vragen 2 speciale nummers aller aandacht: het grote springconcours, waarvoor niet minder dan 18 inschrijvingen zijn ont vangen en de jachtrit, welke ook een zeer fraaie collectie deelnemers telt. Het bestuur deelde ons mede, dat het concours precies 1 uur begint en dat de loketten om II uur geopend zullen worden, zulks voor degenen, die geen gebruik maken van de voorver koop. UITBREIDING VAN ONS POLITIECORPS. Naar wij vernemen bestaan er in middels goedgekeurde plannen tot uitbreiding van de Alkmaarse politie. Het corps zal met ca. 40 man hulppo litie uitgebreid worden. Verder zijn er reeds drie inspecteurs benoemd, een vierde benoeming kan binnenkort ver-ï wacht worden. Tevens zal de afdeling kinderpolitie een inspectrice aan het hoofd krijgen. Ook verschillende andere afdelingen - oa. verkeersdienst en politieke re cherche zullen versterkt worden, terwijl het rijdend materieel dat tijdens de bezetting belangrijke verlie zen heeft geleden weer aangevuld zal worden. Wij hopen binnenkort uit voeriger hierop terug te komen, worden uitgereikt. HONDEN- EN KATTENBROOD. 's-Gravenhage, 4 Sept. Van 1 tot en met 30 September 1945 worden op bon no. 10 van de noodkaarten voor honden- en kattenbrood met de serie- letters b, t, w, d, 1, r. c en bk, alsmede op bon no. 10 met opdruk ,,asyl" de gebruikelijke hoeveelheden honden- en kattenbrood of -meel beschikbaar ge steld. Na 30 September is bon no. 10 ongeldig. Tevens wordt bekend ge maakt dat in verband met de nog voortdurende grondstoffenschaarste, slechts ten behoeve van blindegeleide honden, trekhonden, waakhonden in bedrijven, katten in bedrijven, politie honden een beperkt aantal asyls er proefdieren, nooddistributiestamkaarte: Druk: Dagblad y. Noord-Holland N.V. •-V - mJyrtAA# MMf Links boven; Het feest rond de Mei* boom. Links onder: De wagen v, d. baart* ver» Kinheim. Boven: De postduivenvereniging Alcm» Victrix. Rechts boven: Hef prinselijk paar Sn het Olympisch Stadion. Rechts onder: Het herdenklngsspel in het Stadion met het krais op de Grebbe* berg.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2