Stadsnieuws Radio-toestellen terug Lezing over Sterrekunde Op Reis Hel Martnelliua-Gymnaaium geopend Gistermiddag had in de ^ula van Jiet Murmellius-Gymnasium aan de Bergerhout de officiële opening van het gebouw plaats. Gedurende de vijf jaren van zijn bestaan is het gebouw slechts enkele maanden in gebruik ge weest als schoolgebouw. Nu zal het dan eindelijk zijn oorspronkelijke be stemming herkrijgen. Behalve het op officiële wijze in ge bruik nemen van de school werden te gelijkertijd de rector, dr. J. Hemelrijk en de leraar Frans en Oude talen, dr. L. Kukenheim, werden in hun functie hersteld. Gisteren reeds kondigden wij deze heugelijke terugkeer met enkele woorden aan. Ter gelegenheid van dit feit werden de beide terugkerenden toe gesproken achtereenvolgens door den President van het College van Cura toren mr. N. A. Ledeboer, door den burgemeester, jhr. mr. F. H. v. Kin schot en vervolgens door den oud- leerling A. Koelma en de con-rector, dr. J. G. Kamerbeek. Dr. Hemelrijk en dr. Kukenheim dank ten voor de tot hun gesproken woorden. De plechtigheid, welke een intiem ka rakter droeg, werd opgeluisterd door een koortje van leerlingen van het Gymnasium. Vele door de Alkmaarse radiobezitters Ingeleverde toestellen zijn teruggevon den in een opslagplaats te Zaandam. Het betreft hier ruim 800 toestellen, welke reeds naar Alkmaar vervoerd en alhier in het Politiebureau opgeslagen *Ün- De rechtmatige eigenaars zullen een persoonlijke oproep ontvangen om hun eigendom in ontvangst te nemen, tegen een kleine vergoeding voor opslag- en vervoerskosten. Dir. Zeiss-planetarium naar Alkmaar. De Directeur van het Zeiss-planeta rium te Den Haag, Dr. J. J. Raimond. zal Donderdag 20 Sept. in hotel „Irene" een lezing met lichtbeelden houden over „De bouw van het Melkwegstelsel". Er zal dien avond getracht worden te komen tot oprichting van een afd. Alk maar der Ned. Vereniging voor weer- en sterrekunde. De lezing zal aanvangen om 8 uur, de toegang is vrij. HET MILITAIR GEZAG. Het Militair Commissariaat voor het District Alkmaar brengt ter kennis van het publiek, dat de bureaux van het Militair Gezag te Hoorn en Zaandam zijfi gesloten. Dit houdt in dat ook geen post meer kan worden behandeld. Er wordt op gewezen, dat de bureaux van het Militair Gezag te Alkmaar en Den Helder bezig zijn de lopende zaken af te wikkelen, zodat geen nieuwe zaken in behandeling zullen worden genomen. Ook wordt er nogmaaTs op gewezen dat alle kantoren van het Militair Gezag te Alkmaar voor het publiek slechts ge opend zijn van 1012 uur, uitgezonderd de kantoren van de Politieke Opspo ringsdienst. Voorts wordt er met klem op aan gedrongen, lopende rekeningen ten spoe digste in te dienen bij de afdeling Boek houding der kantoren der voormalige District Militair Commissariaten te Hoorn en Zaandam, maar uiterlijk 15 September a.s., zulks met het oog op sne'le afwikkeling van zaken. Ho»? „T VISSERTJE" FEESTTE. r e omgeving W es ter weg, Vissers- lr enz- vierde op 2 Sept. in de Nic. P ^school haar bevrijdingsfeest. Om 7.30 uur arriveerden de feest gangers door muziek voorafgegaan, in de fleurig versierde zaal. Nadat de voorzitf^- een openingswoord had ge- snooker verd -een aanvang gemaakt r het rrogramma waarbij toneel en 2- g. - De con'erencier André Carrell stelde d- lsch~ eren danig op de proef. Het brl, onder leiding van den con- fc-encfer, duurde tot 5.30 uur. De band o.l v. Co Sierwerts liet zich van haar beste zijde kennen. VAN HARTE GELUKGEWENST! Men denkt wel eens, dat de redactie, die zoveel mogelijk nieuws zo laat mo gelijk door wil geven beroepshalve op voortdurende voet van oorlog leeft met het technisch personeel, dat zo weinig mogelijk nieuws zo vroeg mogelijk wil ontvangen. Toch blijken deze schermutselingen meesal meer krijgsrumoer dan krijgs geweld te zijn en vriendschappelijke betrekkingen tussen beide partijen be hoeven niet uitgesloten te zijn! Nu tenminste de waarnemerid be drijfsleider van het bedrijf waar onze krant gedrukt wordt, de heer W. Dem- mendal in het huwelijk treedt met mej. D. Hoogervorst, tot voor kort eveneens werkzaam in dat bedrijf, zijn directie en redactie van de V. A. verheugd het paar langs deze weg hun welge meende gelukwensen aan te kunnen bieden. NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR. Maandoverzicht Augustus 1945. In de loop van de maand Augustus werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 516 724.22 (v.j. f 243.776,81) en terug betaald f 134.563,1» (v.j. f 104.241,95) alzo meer ingelegd dan terugbetaald f 382.161,03 (v. j. f 139.534,86). Het aantal in de loop van Augustus nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 427 (v. j. 170). Ingetrokken werden 105 (v. j. 48) boekjes. Het aantal in opiloop zijnde boekjes, bij de aanvang van het .aar 18.596, bedraagt thans 21.244 (v. j. 16.418). In Augustus bedroeg het aantal posten van inleg 4483 (v. j. 2319), dat van terugbetaling 1001 (v. j. 761), teza men 5484 (V. j. 3080). De lediging in de loop van de maand Augustus van 574 (v. j. 357) spaarbusjes leverde een bedrag van f 8301.84 (v. j. f 4908,31) aan kleine besparingen op. Dankbetuiging voor Alkmaar'i burgers Van Ouden van Dagen „Hof van Senoy". Wij ontvingen het volgende aardige gedichtje, dat wij gaarne onverkort plaatsen. De feesten behoren weer tot het verleden, Wij staan nu weer allen in de tijd van het heden. Alzo nu weer voorwaarts met kracht en met mo.ed, Zo te denken en te doen, dat doet de mens goed. Wij Ouden van Dagen, aan ons kan men niet vragen: „Werk mee aan den opbouw, want dat doet je goed"; Wel kunnen wij ons uiten in dankbare woorden, Dat het Bevrijdings Comité en Buurt- commissie het hoorden. Want, Burgers van Alkmaar, dit moet U weten, Het is zo'n voorrecht als men oud is en niet wordt vergeten. Wij allen hebben jaren van hard werken gehad. Hier vinden wij rust als een dankbare schat. Wij in het „Hof van Sonoy", Wij vonden het mooi, Dat gij ons zo goed heb bedacht, Daarvoor zij U allen hulde gebracht! VERANTWOORDING N. V. H. Vele verenigingen hebben het batig saldo van een door haar gegeven ont spanningsavond geheel of gedeeltelijk ter beschikking gesteld van het Neder lands Volks Herstel. In de afgelopen tijd zijn de volgende gelden ontvangen: „Everybody" 1.065. ..Orpheus" 1.108.35 Brandweer 1.608.50 De Halter" 722.95 „De Maskers" 927.73 R.-K. Fincerclub „Vaardige handen" Geall Officierenclub 689.31 Solisten Concert van 20 Juni in de Kapelkerk 688.30 Buurtverenigingen „Eensge zindheid", Omval, Bloem- straat 568.63 Buurtverenigingen Eikelen bergstraat, Boomkampstraat N.Z., Dahliastraat, Hulststraat en Tulpstraat 514.63 w m 75.- ZUI VERINGSCOMMISSIE AMBTENAREN INGESTELD. Hiermede wordt ter alg. kennis ge bracht dat de Min. v. Fin. voor de prov. Noord-Holland, met uitzondering van die gebiedsdelen welke vallen onder de Districts Milit. Commissaris van A'dam, Haarlem, Zaandam en HilVersiim, heeft benoemd de navol gende Z. C. ter onderzoek naar de houding en de gedragingen voor of tijdens de bezetting van ambtenaren en arb.contractanten, vallende onder het Ministerie van Financiën. De Comm. is als volgt samengesteld: Mr. C. Smal, voorz., Alkmaar; G. Ruiter, secret., Andijk;- leden: E. J. H. Volk- maars, Den Helder; A. W. Goetmakers, Hoorn en A. E. J. Vortman, Hoorn. Klachten moeten naar voren worden gebracht vóór 18 September a.s. bij den secr., den heer G. Ruiter te Andijk. GEEN MOTOR RACES! Een motorsportcomité had een ver zoek gericht tot B. en W. om op 16 September a.s. op het Gemeentelijk Sportpark grasbaanmotorwedstrijden te mogen organiseren. Op dit verzoek is afwijzend beschikt, omdat nog geen wijziging is gebracht in het standpunt van den gemeenteraad van 1939, toen naar aanleiding van een dodelijk ongeval besloten werd geen races meer te laten houden. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. GEBOREN: Willem P. Th., z Klaas Middelbeek en D. de Hart. Bernardus J., z. v. Cornelis C. Els- wijk en E. Timmer. Christina M., d. v. Theodorus J. van Gijsen en E. A. M- Kirschner. Guetaaf. z. v. Ma- chiel R. Schneider en C. Heesbeen. - Johanna M.. d. v. Petrus J. Bosman en A. J. Raat- Cornelis H.. z. v. Cornelis van Westrienen en A. Pilkes. Edward C. M., zoon van Pe trus M. Pouw en C. M. A. W. Werne- ke. Wilhelmina K. A„ d. v. Johan- nes van Rijn en D. van der Haring. Anna, d. v. Bernardus Groot en A. van der Meulen. Geertje J.. d. Pieter Wapstra en E- A. Ravenstijn. Theodora W. B., d. v. Lambertus T. Janssen -en M. de Jong. ONDERTROUWD: Willem A. van Leeuwen en Mari Albertsma Pe trus C. Wijker en Maria H. Kap. Jan Am els en Frederika E. Habich. - Jan T. de Jong en Jantina M. Asjes. Lambertus Bons en Guurtje Beers. Nicolaas W. van den Berg en Alida Griffioen. GEHUWD: Klaas J. Mink en Eli- sabeth M. Stor. Adriaan D. Mar- gadant en Egberdina Pehlig. Wil helmus C. Hoogeworf en Johanna M P. Himmelreich. Hendrik J. van de Weerd en Oerardina C. Schouten. Gerrit de Jong en Hinderika J. Suk Hendrik H. Schoonhoven en Maria M. van *t Veen- Nicolaas H. Bart en Maria G. Denneman. Wesse! Zevenhek en Natascha Pili- penko. Aris W. van der Flier en Gertruda R. M. Peet. Klaas Kramer en Trijntje Folmer- OVERLEDEN: Aaitje Bakker, oud 78 jaar. Baudina Tj. de Vries, geh. m R. G van Mastrigt, oud 55 j. Maria M. F. Wagcndrever, oud 54 j. Hendrik Sneek, oud 34 j., geh. m. Klazina Kossen. G. Ros, oud 1 jaar. Heiloo. Afschuwelijk ongeluk Gistermiddag waren een viertal jon gens van pl.m. 12 jaar aan 't spelen bij de tankgracht aan de Westerweg op de hoogte van "t Boysterrein. Eén van hen was 10 onvoorzichtig in de drijvende bok, die daar in de tankgracht ligt. te klimmen, waarvan de bovenkant op gelijke hoogte staat met de zich aldaar bevindende draad van 't electrische net. Toen de jongen een zeker B. uit de Tesselschadestraat in 't topje aange komen was, verloor hij zijn evenwicht en trachtte dat te herstellen door de draad te grijpen met als gevolg, dat hij daar bleef hangen en, na los gemaakt te zijn, bewusteloos naar 't Centraal Zie kenhuis is vervoerd, waar hij is over leden. De andere drie knapen kwamen met de schrik vrij. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Ter hoogte van t Blockhovepark op de Straatweg heeft vanochtend een aan rijding plaats gehad. De pl.m. 8-jarige K. uit de Corfstraat liep achter een ^ard en wagen en kwam plotseling hierachter vandaan, toen juist uit te genovergestelde richting een auto kwam, Het gaat ook anders, maar zó gaal het ook, om met de Drie Stuiven Opera te spreken. Ik wil niet ontkend nen, dat men in vooroorlogs Nederland zachter, vlugger en voordeliger kon reizen dan thans, de tegenwoordige methode daarentegen benadert meer 1 ideaal van de klassenloze maatschappij, dat het wel dóet in deze tijd van anti- antithesein. Men zou zelfs kunnen zeg gen, ziende hoe de bagagewagen op haar niet al te zindelijke bodem, alle standen en beroepen, krakend en ram. melend voortdraagt, terwijl de regen door het gebroken venster naar bin nen waaiend, hoeden en petten gelijke lijk bespettert: dit is de Nederlandse volksbeweging. Laat ons dankbaar zijn dat we weer rijden, dat ons volk, al gaat het langzaam en met schokken^ zich weer voortbeweegt. Aldus mijn overpeinzing, op mijn eerste treinreis langs het baanvak Alkmaar—Amsterdam. Dan kijk ik op. Een groep meisjes in de hoek, (ze gaan kamperen) begint te zingen. De wijzen van die dierbare oud-Nederlandse liedjes, die wij goddank weer leerden zingen in de afgelopen jaren, klinken door de wagen. Het is aardig om te zien, hoe dat ons opfleurt. De breekt door, de gezichten klaren de stemming stijgt en deelt zich mei aan allen. Zo moet het. Geen gemopper, geei geklaag, nu wij - goed, berooid en a - maar met elkaar en naast elkander» voorwaarts moeten. Gelijk één slecht humeur de hele sfeer bederven kan, zo werkt blijmoedigheid aanstekelijk, Aan ons de taak, als minstreels van den heer (ioculatores Domini) den weg naar Heiliger Land te zoeken. P. v. d. Meulen. met als gevolg dat de jongen hieronder raakte en overreden werd. Hij is vrij ernstig gewond naar het Ziekenhuis overgebracht. ZEEMANSVROUWEN-. De A. T. tooneelvereniging „Falk- land", ze heeft nu haar tijdelijke naam „De Schakel" weer in de oor spronkelijke naam gewijzigd heeft op4 algemeen verzoek een tweetal opvoe ringen gegeven van. hot volksstuk „Z eem ansv rouwen De opvoeringen waren goed verzorgd maar wij zien toch met belangstelling uit naar een beter toneelstuk, zoals het op het programma voorkomende echte zeemansspel „Op hoop van ze gen" van Herman Heyermans. In „Op hoop van zegen" hopen wij de spelers van „Falkland" weer van hun beste zijde te zullen zien, een stuk als „Zee mansvrouwen", hoe goed ook een enkele Jordaanse rol werd vertolkt, is ons een beetje te sentimenteel en mist teveel echt toneelspel. Heer-Hugowaard. IN HET „OUDE NEST TERUG" Een slanke jonge man. Een glunde-j rende moeder. Vader rookt temidden! van de zee van bloemen, waarin de kamer is herschapen, een van de in j cellulose verpakte sigaren, vers uit het buitenland geïmporteerd. .Vele belang- stellende buren en bekenden 5 10 April 1940 voer P. Kreb uit alsj radio-telegrafist met de „Groenlo". In: het holst van de nacht arriveerde fcijj 31 Aug. om 1 uur met een Canadese, legerauto voor de ouderlijke woning, 1 September om 8 uur in den avondl ronkte een motor met duozitting voor den Basserweg en bracht hem weer! naar de ,,Macoma", die in de havenj van Rotterdam personeel opnam, be-: stemd voor BPM in Curagao. Een korte thuiskomst, maar een blij-J de thuiskomst! Zondag lJi werd een groep Zus-: ters, bestemd om leiding te geven aan diverse parochiaal werk in deze ge meente door de verenigingen yan de parochie van den H. Dionysius feeste lijk ingehaald. Na afloop van de ker kelijke plechtigheid werd de voor het verblijf bestemde woning aan de Hon- denweg betrokken. LANGEDIJKER GROENTECENTRALE. 61000 kg rode kool 6; 4000 kg gele kool 6; 12500 kg witte kool 4; 1500 kg slabonen 24; 1600 kg tomaten 20; 600 kg waspeen 11; 2200 kg selderij blad 6. NOORDER MARKTBOND. 2500 kg uien 8; 1200 kg sperciebonen 24; 18000 kg rode kool 6; 7000 kg witte kool 4.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2