Nederland heefi verpleegsters nodig Dringende oproep van minister Drees NSB .-ers naar Indië Monetaire overeenkomst met Engeland BUITENLAND Sociale gerechtigheid aardei* DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE, STICHTING. .DE VRIJE ALKMAARDER"' ZATERDAG 8 SE PT. 1945, 3de Jaargang No. 45-235. ACHTERDAM 2® TELEFOON 2274. De heer W. Drees, heeft in het praatje „Op de brug", dat htf Vrijdagavond voor de radio- heeft gehouden, op zeer ernstige toon het nijpend tekort aan verpleeg- stère besproken, dat een groot gevaar voor de volksgezondheid vormt. Wel blyken er telkens meisjes te zgn, die uit huis weg kunnen en willen. De marine, die 150® meisjes wil plaatsen als Marva's, ontving, naar den bewinds- - man werd verteld, niet minder dan 70.000 aanmeldingen. Kan men niet zo iets l|| bijzonders krggen, dan blijft men liever thuis dan aan gewoon werk in eigen land te gaan. Voor een groot deel zal dit straks wel weer overdrijven. Maar voor de verpleging kan daarop niet worden gewacht. Gediplomeerde verpleeg- sters verdwijnen van haar post. Te weinig leerling-verpleegsters melden zich aan. Tengevolge van de bezetting, ver volgde de minister, zijn de t.b.c. en de zuigelingensterfte sterk toegenomen. Onder de uit Duitsland teruggekeer den bevinden zich vele lijders aan open t.b.c., die thuis een groot besmet tingsgevaar opleveren. In de sanatoria komen 6000 nieuwe bedden beschik baar. die gemakkelijk en snel in ge bruik zouden kunnen worden geno men als er verpleegsters waren Dat Nederland, riep zijne Excellentie uit, slachtoffers van deze oorlog on- verpleegd en ongeholpen zou laten, terwijl er ruimte is en de bedden klaar staan, dat mag niet. Maar voor het buitenland is er wel belangstelling. Toen voor een militair hospitaal voor Nederlanders te Brus sel Nederlandse verpleegsters nodig waren, werd verklaard, dat degene, die over de sollicitaties had te oordelen de sollicitanten bij wijze van spreken van de stoep moest duwen. Terwijl salarissen, waar nodig, spoe dig kunnen worden verbeterd, kan de arbeidstijd in liet algemeen slechts worden verkort, als meer verpleegster? beschikbaar komen. De minister deed een beroep op de verpleegsters, die zich uit de zieken huizen hebben teruggetrokken, om dat werk daar te hervatten. Ook aanmelding van nieuwe leerling verpleegsters is dringend nodig. Tot nu toe moest men 23 jaar zijn om' het verpleegsters-diploma te behalen, zo dat men pas op 20-jarige leeftijd kon beginnen. Dit is nu op 21 en 18 jaar E gebracht. In bepaalde gevallen zal naar de bewindsman vertrouwde, een j uitzondering kunnen worden toegelaten op de eis. dat men middelbaar onder wijs of Mulo moet hebben gevolgd. Interview met prof. Schermerhorn ..Het Nederlandse kabinet heeft be sloten, een commissie te benoemen om de mogelijkheid te onderzoeken van ge dwongen emigratie voor de „middsn- afdeling" van de naar schatting 80.000 Nederlandse Nazis en collaborateurs, die zich thans in gevangenschap be vinden." Dit deelde minister-presidént prof. ir. W. Schermerhorn mede in een interview met Associated Press. Het plan is niet een strafkolonie te stich ten, voegde prof. Schermerhorn hier-( aan toe, maar ergens op Nederlands overzees gebied een op zich zelf staan de kolonie te vestigen van mensen „wier blijvende aanwezigheid in ons midden slechts spanningen teweeg zou brengen. Het merkwaardige hierbij is, aldus de premier, „dat de meerderheid dezer lieden zelf veel voor zo'n verhui zing voelt". noodparlement in october? Zelfbestuur voor Indië. Het werk van den premier zou be langrijk verlicht kunnen worden, als bij een parlement had. maar eerder •dan in October zal dat noodparlement niet bijeengeroepen kunnen worden. April is waarschijnlijk het vroegste tijdstip, dat men voor het houden van algemene verkiezingen verwachten kan. Gisteren is te Londen inderdaad een EngelsNederlandse monetaire overeenkomst ondertekend. Hierbij worden op financieel gebied de maatregelen getroffen voor 'n her vatting van de handel tussen het Sterlinggebied en Nederland met het Nederlandse rijk overzee. In deze overeenkomst wordt de wis selkoers vastgesteld op 10.691 Ned. gul dens 1 Pond Sterling voor Neder land (hetgeen de voortzetting betekent van de tot dusverre voorlopig vastge stelde verhouding), terwijl voor Ned. Oost-Indië zowel als voor Ned. West- Indië de koers gehandhaafd blijft op 7.60 gulden in het pond sterling. Nederland en het Nederlandse rijk overzee zullen voortaan één Neder lands monetair gebied vormen. Inwo ners vaa dit gebied zullen hun ster- lingbezit vrijelijk overal in het ster linggebied kunnen uitgeven, terwijl in woners van het sterlinggebied vrijelijk hun guldens overal in het Nederlandse monetaire gebied zullen kunnen uit geven. Voorts is bepaald op grond van de besprekingen te Londen, dat eventuele voorraden rubber, tin. oliezaden, sui ker enz., welke zich in Ned. Oost-Indië bevinden, naar d^ wereldmarkten ver scheept zullen kunnen worden, met gebruikmaking van Singapore als entrépöt. De Nederlandse Bank zal een bedrag in sterling aanhouden van maximum 5 millioïn pond sterling, terwijl de Bank of England dien overeenkomstig een bedrag in Ned. guldens zal aan houden van maximum ƒ53.450.000. Dan zal de premier vermoedelijk zelf als candidaat opgesteld staan voor de Nederlandse Volksbeweging, welke, daar zij nog geen partij is, naar ver wacht wordt e?n tijdelijke organisatie zal vormen, speciaal voor deze verkie zingen. Grondwetsherziening. Ik persoonlijk ben sterk voorstander van een herziening van de bestuurs structuur van het gehele Rijk. waarbij speciaal aandacht aan de overzeese ge bieden geschonken moet worden. Het eindresultaat zou dan kunnen zijn: zelfbestuur voor al die gebieden. Zulk esn hervorming zou bijna onvermijde lijk veranderingen in het Nederlandse binnenlandse bestuur met zich bren gen. Het buitenland. De betrekkingen met de Ver. Statsn. aldus de premier, zijn uitstekend. De beëindiging van de leen- en pachtwet kwam wel enigszins als een slag. maar de premier gaf uitdrukking aan zijn vertrouwen, dat regelingen getroffen zouden worden om ongehinderd plan nen te kunnen blijven uitvoeren, zo als bijv. de opleiding in de Ver. Staten van Nederlands marinepersoneel. Handelsbetrekkingen met de Sovjet- Unie nemen „zeer definitief* een be langrijke plaats in op het program van de regering. Heden zegeparade in Tokio Vandaag zal een 41/» kilometer lan ge parade van Amerikaanse militai ren door het hartje van Tokio gene raal Mac Arthurs zegevierende*aan- komst in de hoofdstad aankondigen. Twee regimenten van de bereden le cavaleriedivisie zullen in volle oor logsuitrusting in het gezicht van het keizerlijke paleis de parade door de hoofdstad beginnen. Dit zal in de Ja panse geschiedenis de eerste mars van een vreemden overwinnaar op Japans gebied zijn. Een erewacht zal generaal Mac Arthur escorteren van Tokio's hoofdstation naar het 'Amerikaanse ambassade-gebouw, on geveer 4*/i km naar het Zuidwesten. Volgens Domei zullen de eerste troepen de stad Zaterdagmorgen 6 uur binnentrekken. GEEN MILITAIR BESTUUR IN JAPAN? Het Japanse nieuwsbureau heeft bericht, dat Manocoe Sjigemitsoe, de- Japanse minister van Buitenlandse Zaken, tegenover persvertegenwoordi gers te Tokio heeft verklaard, dat de geallieerden geen militair bestuur in Japan zouden instellen, doch dat zij „verzoeken" zouden richten tot de Japanse regering, aan welke verzoeken dan ten volle gehoor zou worden ge geven. DE RAAD VAN VIJF BIJEEN. Het begin van de conferentie der ministers* van Buitenlandse Zaken te Londen, dat oorspronkelijk was gesteld op aanstaande Maandag, is uitgesteld tot Dinsdag, teneinde de aankomst van Byrnes per ..Queen Elisabeth" uit de Ver. Staten af te wachten. Het met Italië te sluiten vredesvei- drag zal als een van de belangrijke punten op de agenda staan. Het wordt als waarschijnlijke beschouwd, dat de Russische minister van buitenlandse zaken, Molotof, zijn Britse en Ameri kaanse collega's zal verzoeken het geheim van de atooïhbom met Rusland China en Frankrijk te doen delen. HOE ARM WIJ ZIJN Min. de Vos deelde op een S.D.A.P- vergadering in Rotterdam mede, dat 20 a 30% van de landbouw, 40% vao dg industrie en 10% woningen, waarbij komen 80% handelsvoorraden werden vernield of gestolen. Dit is een derde van het nationale vermogen van 1939. Bovendien is onze productie belangrijk gedaald. Wij leven op crediet. Neder land verliest nog dagelijks. Dit verlies zal in totaal zestien milliard bedragen, doch de minister gelooft niet. dat dit bedrag gehonoreerd zal worden. De staatsschuld ligt thans ergens tussen de 13 en 17 milliard. Het geld zal gro tendeels gevonden moeten worden daar waar het zwart verdiend en verstopt is. Er zullen in de loop van het volgen de jaar twaalf millioen schoenen wor den gemaakt, terwijl er vóór Januari nog een millioen aan de markt ge bracht zullen wordsn. - II. De mens onderscheidt zich van al het gescha^ie, doordat hij met rede begiftigd is. Een gift die veelal ver loren gaat doorhet ontbreken van sociale gerechtigheid. Of gelooft U nog aan de mogelijk heid van den krantenjongen die mil- lionnair kan worden? Of bent U een aanhanger van de theorie van „The survival of the fittest"? Zegt U „Als er iets in je zit, dan komt dat toch wel tot zijn recht" óf: „door het vrije spel der maatschappelijke krachten zal er steeds vooruitgang zijn, want ieder doet zijn best voor zichzelf en zo ont staat de grootst mogelijke mate van welvaart"? Dan antwoorden wij U. Zeker, er waren krantenjongens die millionnair werden, maar hebt U zich wel eens gerealiseerd welk een uit^mderingen dat zijn. Ook is het waar, dat zich m de natuur een teeltkeuze manifesteert, waardoor de zwakken ondergaan en de sterkere creaturen zich voortplanten. Maar hebt U nu toch misschien in deze jaren óók ontdekt, dat die „evo lutie van de maatschappij", wanneer daarbij niet ingegrepen wordt, tot een teruggang kan leiden' waarvan zelfs de ergste pessimist vroeger niet ge droomd had en zéker niet de evolutie- optimist! En bovendien behoren we niet zoveel eerbied te hebben voor al het geschapene, dat het onze diepe overtuiging moet zijn, dat, al zijn niet alle mensen gelijk, er wel een gelijk waardigheid bestaat en ook en zéker de zwakkeren, de ouden, de hulpbe hoevenden recht op onze steun hebben? In de structuur van de maatschappij, zoals die tot voor deze oorlog ook m Nederland was, kreeg het kind uit het arbeidersgezin een veel slechtere kans dan dat uit het beter gesitueerde gèzin. Behalve zijn lichamelijke achterstand door slechtere huisvesting en voeding,, kreeg het ook voor zijn geestelijke ontwikkeling niet voldoende mogelijk heden. In het Nederland van voor de oorlog had de arbeider geen enkeL RECHT op arbeid. Als in zijn vak de conjunctuur ongunstig was of als er weer 'een „crisis" uitbrak, stond hij op straat en moest gaan stempelen. Welk een schande voor een maat- schappij, dat hij zijn arbeidsbekwame elementen op deze wijze tot werk loosheid doemt! Of hij mocht in de werkverschaffing waarover veel slechts te schrijven zou zijn de steun„centen" verdienen, echter am per voldoende voor het meest directe levensonderhoud van zijn gezin. Werd der arbeider te oud hetgeen dikwijls betekende ,.te duur" dan moest hij maar zien van welke bedeling hij kon leven. Onder deze en nog meer niet ge noemde fouten in het sociale leven, ging de massa van ons volk gebukt. Deze fouten moeten in het nieuwe Nederland waarnaar wij streven, her steld worden. Oók omdat met het beeld van zulk een beter Nederland voor ogen, de besten van ons volk in de bezettingsjaren hun leven offerden. Pas als deze fouten hersteld zijn, zal er sociale gerechtigheid wezen. Sociale gerechtigheid. welke een absoluut noodzakelijk te verwerkelijken eis en recht is. E. T.—C. Bijzondere slaat van beleg verlengd. Teneinde het M. G. dat zgn bevoegdheden ontleent aan het besluit op de^ bijzondere Staat van Beleg van 11 September 1943 in de gelegenheid te stellen zgn bestuurstaak ook na 1 September 1945 op beperkte schaal te blijven uit oefenen, heeft de regering besloten de bijzondere Staat van Beleg te verlengen. Deze maatregel is noodzakelijk gebleken, omdat de situatie in ons land nog niet geheel normaal is en vele burgerlijke overheidsorganen de assistentie van het M. G. nog niet kunnen missen.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1