'e geldsanering stevig aangepakt :en degelijk voorbereide stap naar economisch herstel Die tijd is voorbij Imtaardbr DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE» STICHTING. .DE VRIJE A L KM A A R D ER'" NDERDAG LI SEPT. 1945. fSe Jaargang No. 49-239. ACHTERDAM 29 TELEFOON 2274. IEDER KAN TIJDIG DE NODIGE MAATREGELEN NEMEN De Minister van Financiën, Prof. Mr. P. Lieftinck, deed gisteravond in een vaatVadiorede mededelingen over de maatregelen van de regering met betrekking tot geldsanering. Uit zjjn rede blijkt, dat er zeer krachtige maatregelen door de regering zijn voorbereid en men het vaste voornemen heeft, zowel door registratie en taxatie van alle vermogenswaarden als door opheffing van het bankgeheim, ons gehele l'olk naar draagkracht 'te betrekken in het herstel van ons economisch leven. „Tot de maatregelen, die voor het nerstel van ons land onvermijdelijk rijn." aldus de minister, „behoort de door U allen reeds lang verwachte en door de regering zeer gewenste geld- irer wisseling. Het vooruitzicht daarvan tieeft bij velen, wier medewerking voor de wederopbouw van ons land onmisbaar is, 'n min of meer afwach tende houding teweeg gebracht, die 't erstel van ons land bepaald niet kan De geldovervloed heeft op de rbeidslust niet bevorderend gewerkt, irwijl arbeid, en de nodige hulpmid- elen daartoe, de eerste voorwaarden voor de wederopbouw. De zwarte andelaar rfiet een portefeuille vol >ankpapier w._nog steeds niet geheel ran het toneel verdwenen. Prof. Lieftinck wees vervolgens op diverse reeds genomen maatregelen op iet gebied van het geldwezen, zoals de hlevering der 100 biljetten en de egistratie van alle bedrijfstraaisacties ran juweliers, die de noodzakelijke volledige geidvernieuwing voorbereid den. Deze kon echter niet ter hand (vorden genomen, doordat het nieuwe >apiergeld nog niet gereed was. Pas gedurende de laatste weken kwamen 'e in Engeland en Nederland geplaat ste bestellingen los en thans meende ie minister het in verband met de >eschikbare hoeveelheid verantwoord, >m de beschikking Geldzuivering 1945 n het Staatsblad bekend" te maken. Tijdige aankondiging groot voordeel. Uit het feit van deze aankondiging >lijkt, dat de regering met de geldzui- rering niet als een donderslag uit ïeldere hemel wil komen. Dit biedt, ran het standpunt van de regering uit gezien, het voordeel, dat de ingrijpen- le operatie, die zij gaat toepassen, >eter kan worden voorbereid en toe gelicht. Het voordeel voor allen is, dat eder tijdig rekening kan houden met etgeen er wordt verlangd. De minister gaf vervolgens een in- Iruk van hetgeen er zal geschieden. Op Woensdag 26 September, van daag over veertien dagen, verliest al bet thans zich in omloop bevinden- papiergeld zijn geldigheid. Deze maatregel heeft betrekking op alle bankbiljetten uitgegeven door de Nederlandse Bank, alle silverbons en alle muntbiljetten, die door de _J geallieerde troepen zijn medege- bracht en die vooral in het Zuiden P des lands in omloop zijn gebracht. Met ingang van dezelfde dag wor- den alle tegoeden bij banken, spaarbanken en giro-instellingen geblokkeerd. is de kern van de beschikking "Geldzuivering 1945. Deze ingrijpende maatregel moet nog door vele andere voorzieningen worden aangevuld, wan- heer men een ontwrichting van het ^onomisch. leven wil vermijden. Vervolgens werden enkele van de voornaamste vragen in dit verband be antwoord. Een week moeten we toe met 10.— per persoon. Gedurende de inle verin gs week en waarschijnlijk nog enkele dagen daarna zal er vrijwel geen contant geld in omLoop zijn. De ervaring in het buitenland heeft geleerd, dat gelijktijdige circulatie van oud en nieuw geld in hoge mate onge wenst is, omdat de zwarte handel dan zeker probeert zijn oude, be smette geld tegen nieuw, gezuiverd geld om te ruilen. Het zou 't beste zijn, als geen nieuw geld in omloop kwam voordat al het oude geld uit de markt is, dat is dus aan het einde van de inleveringsweek. Hierdoor zou gedurende meer dan een week het betalingsverkeer geheel stil staan. Om dit te voorkomen zal ieder gez'Tshoofd in staat worden gesteld vooraf, dat wi! zeggen vóór 26 Sep tember a.s., een klein bedrag aan oud geld tegen nieuw geld in te wisselen. Voor hen, die niet leven in gezinsverband wordt een gelijke mogelijkheid geschapen. Dit nieuwe geld zal worden uit gereikt door de distributiediensten tot een bedrag van tien gulden per persoon. Het genoemde bedrag is bestemd om gedurende de inleveringsweek de nor male huishoudelijke uitgaven te doen. Grootere betalingen, die in de inleve ringsweek vervallen, zullen noodge dwongen tot na die week moeten wor den uitgesteld. Zaterdag 22 September zonder loon naar huis. Op den Zaterdag in de Inleverings week zal de normale wekelijkse loon- betaling niet kunnen plaats vinden, om de eenvoudige reden, dat er op dié dag geen betaalmiddelen beschik baar zullen zijn. De werkgevers wor den uitgenodigd om, voor zoveel zulks verantwoprd is, loonvoorschotten te verlenen, opdat b.v. grote gezinnen In derdaad in staat zullen zijn per hoofd 10.— oud geld tegen nieuw ge'.d In te wisselen. Verder zal al het nodige worden gedaan om er voor te zorgen, dat zo spoedig mogelijk na het eind Wat feitelijk gebeuren gaat 26 September a.s. verliest ai het thans in omloop zijnde papiergeld zijn geldigheid. Met ingang van de zelfde datum zijn alle tegoeden bij banken, spaarbanken, enz. geblok keerd. In de week van Woensdag 19 tot Woensdag 26 September kan bij de d*stributiediensten 10.per per soon worden ingewisseld. Met dit geld moeten in de week vanaf 26 Sep tember de kleine huishoudelijke uit gaven worden betaald. In laatstgenoemde week kan men per gezin (ook iedere alleenstaande) 300.inwisselen, zodat dus .éder moet zorgen voor dien al het meer dere in zijn bezit zijnde kasgeld te hebben gestort. Voor bedrijven geldt dit maximum van 300.niet. Zinken pasmunt wordt voorlopig piet ingetrokken. van de inleveringsweek op 4, 5 of 6 October dus een dubbele loonbe- taling zal kunnen .geschieden. Ook de maandsalarissen over September zul len pas in de tweede helft van de eer ste week van October kunnen worden voldaan, evenals de uitbetaling van wachtgelden, pensioenen en lijfrenten e.d., alles natuurlijk in nieuw geld. Stort alsnog geld. uw overtollig kas- Prinsesjes naar school Naar A. N. P.-Aneta van het secretariaat van H. K. H. Prinses Juliana verneemt, hebben Prinses Juliana en Prins Bern hard besloten dat de prinsesjes Beatrix en Irene binnenkort de school „De Werk plaats" te Bilthoven, die onder lei ding staat van Ir. C. Boeke. zullen bezoeken. Het Departement van Financiën heeft reeds herhaaldelijk aangeraden overtollig kasgeld niet in huis te.hou den. Deze handelwijze moet zoveel mogelijk worden toegepast om te voor komen, dat men gedurende de inleve ringsweek het werk niet aan zou kun nen. Er is daarom bepaald, dat parti culieren gedurende de inleverings week niet meer mogen inleveren dan driehonderd gulden per gezin. Voor alleenstaanden geldt het zelf de maximum. Voor bedrijven geldt deze beperking niet. Pot geen zinken geld! Van een inwisseling van de zinken pasmunt is voorlopig nog afgezien. De minister deed een dringend beroep op allen om dit zinken geld nu niet te gaan oppotten, omdat daardoor het kleine betalingsverkeer verstoord kon worden. Het vooroorlogse zilvergeld blijft zijn gelding behouden. Voor de spaarpotten, die uit zulk geld zijn sa mengesteld, behoedt men zich dus geen zorgen te maken. Zodra de inlevering is voltooid, wordt met een verdere beschikbaar stelling van nieuw papiergeld begon nen, terwijl tevens de geblokkeerde bank- en girorekeningen volgens be paalde maatstaven, d.w.z. geleidelijk en naar behoefte, zullen worden vrijgege ven. Het beste middel ter bestrijding van de zwarte handel. Het is mijn stellige overtuiging, al dus prof. Lieftinck, dat de geldzuivering do beste maatregel zal blijken, die tot dusverre ter bestrijding van de zo ge hate zwarte handel is genomen. Het zou daarom onverstandig zijn de bij zonderheden omtrent het vrijgeven van geblokkeerd geld reeds thans be kend te maken. Nadere mededelingen daarover kan men tegen het eind van de inleveringsweek tegemoet zien. Het „waarom"*. De minister betoogde voorts, dat het z.i. nodig is, dat een ieder niet slechtfj Uit de rede van Prof. Lieftinck en de daarin aangekondigde maatregelen ten behoeve van de geldsanering, blijkt in derdaad, dat „de tijd voorbij is, dat ieder naar persoonlijk goeddunken kan handelen, met het geld dat hij in het maatschappelijk proces heeft verwor ven Het bezit •aan welks vorming de ge meenschap altijd een belangrijk aandeel heeft gehad, zoals de minister zo terecht opmerkte, is tevens door de nieuwe maatregelen onderworpen aan een on- aerzpek naar zijn herkomst. Iedere Nederlander, die van goeden wille is, kan die slechts 'toejuichen. Want van goeden wille zijn allen, die niet alleen kankeren over den buurman, die zoveel zwart verdiend heeft en die gnuiven, nu deze in het nauw zit, maar die ook bereid zijn zelf van hun teveel straks zonder gemopper een deel af te dragen aan onze volksgemeenschap hetzij in de vorm van een behoorlijke belastingbetaling, hetzij anderszins. Zo werken wij straks allen tevens mede, niet alleen aan een herstel, maar ook aan de zo zeer begeerde vernieu wing van ons maatschappelijk leven. Het opheffen van het bankgeheim toch en de vele andere aangekondigde maatregelen, zoals registratie en her schatting van alle vermogenswaarden, zullen zeker ook leiden tot behoorlijke progressieve- heffingen en daarmede zal dan tevens een schrede voorwaarts zijn gedaan naar meerdere sociale ge rechtigheid. Ondanks wat last, zal iedere goede vaderlander blij zijn met deze stevige aanpak door onze regering van de geld-r sanering en daar volledig zij« medewer king aan geven. Zou de tijd voorbij zijn, waarin het „Ieder voor ons en God voor ons allen" (waarbij men met dit laatste meestal slechts onverschilligheid voor zijn naaste „verbloemde") de cynische lijfspreuk van velen was? Wij begroeten met vreugde deze be langrijke maatregelen van de regering. E. T.C. weet, wat er gaat gebeuren, maar ook' met welke oogmerken de zo ingrijpende cperatie der geidvernieuwing wordt verricht. In dit opzicht wilde hij vol komen openhartig zijn. De geldzuivering is niet alleen nood zakelijk voor het opsporen van zwarte winsten, maar ook om ons gehele Neder landse volk er van te doordringen, hoe berooid wij zijn na vijf jaren van Duitse afpersing en bankroetiers- politiek. Aan de ene kant staat een buiten alle verhouding gestegen hoeveel heid* betaalmiddelen, die bij de bezitters ae illusie wekt van rijkdom, aan de an dere kant is het nationaal vermogen —4 in goederen gemeten sterk gedaald. De staatsschuld kan nog niet nauw keurig worden berekend, doch ia van dS orde van grootte van twintig i vijfen twintig ^millioen galden. fJfr Voordelen groter dan moeilijk heden. De moeilijkheden, die de geldzuive ring zelf ongetwijfeld sommigen uwer zal berokkenen, dient ge, aldus de mi nister, als de tijdelijke prijs te zien voor de verzekering van de grondslag waarop uw bestaan is gevestigd Als u zich de ellende, die een inflatie, d.w.z. een ongeremde stijging van de geldsomloop en van prijzen en lonen veroorzaakt, duidelijk voor ogen stelt, autt U zich met eventueel opkomende, Zie vervolg pag.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1