In enkele woorden STADSNIEUWS. Beslissing M. G. bindet Ir. Vos over onze economische toestand Ir. H. Vos, Minister van Handel en Nijverheid, gaf gisteren in een persconferentie te Qen Haag een overzicht van economische vraagstukken en betrekkingen. Voor de buitenlandse economische betrekkingen is een directoraat-generaal inge steld, ressorterend onder het min. v. Handel en Nijverheid en een inter-departe- mentale raad voor de handelspolitiek. Het eerste lichaam is bezig onze buiten landse economische betrekkingen weer op te bouwen; in het tweede, dat onder voorzitterschap staat van den directeur-generaal voor de buitenl. economische betrekkingen, zullen alle problemen inzake de buitenl. economische politiek worden gecoördineerd. tijdelijke moeilijkheden gemakkelijker kunnen verzoenen. Algehele financiële Inventarisatie. De inventarisatie van het geld- vermogen, die de regering in de tweede plaats met de geldvernieu- wing beoogt, valt samen met een effectenregistratie, de registratie van het buitenlandse deviezenbezit, de registratie van tijdens de bezet tingsperiode afgesloten levensver zekeringscontracten en van nieuw afgesloten hypotheken, alsmede met een herwaardering van onroe rend bezit. In het dezer dagen afgekondigde navorderingsbesluit betreffende de belastingen, is reeds de opheffing van het bankgeheim opgenomen. Ook het nieuw verworven roerende bezrt, in de vorm van werktuigen, duurzame gebruiksgoederen en kost baarheden, zal eveneens aan een on derzoek worden onderworpen. De blokkering, aflossing staats schuld en financiering herstel. De tijd is voorbjj, dat door een ieder naar persoonlijk goeddunken over het gedd, dat hij in het maatschappelijk proces heeft verworven en over het be zit, aan welks vorming de gemeenschap hetzjj direct hetzij indirect een zo be langrijk aandeel heeft gehad, vrij en ten eigen nutte mag worden beschikt. De krachten van initiatief en vin dingrijkheid, van durf en doorzettings vermogen die leven in de maatschappij, kan ons land in deze tijden minder dan ooit ontberen. De regering draagt ech ter de laatste verantwoordelijkheid en het is haar taak^het kader te scheppen, waar binnen de maatschappelijke grachten zich kunnen ontplooien. Het i* niet de bedoeling der re gering om u ten aanzien van het ingeleverde geld te onteigenen. Een deel er van wordt voor belasting betaling gereserveerd, een deel zal het karakter van een spaarsom ont vangen, waarop rente kan worden gekweekt en de rest zal voor zo ver het niet terstond na de inle- veringsweek wordt vrij gegeven aan bepaalde bestemmingen wor den gebonden, die in het kader van het herstel toelaatbaar zijn. Strenge straffen tegen ontduikers. Prof. Lieftinck deelde ten slotte inede, dat tegen ieder, die de bedoelin gen der regering tracht te doorkruisen, zowel maatregelen van strafrechtelijke sis van vermogensrechtelijke aard zul len worden genomen en dat men nog diverse verrassingen in petto heeft voor ben, die slimmer menen te zijn dan de regering. De formele capitulatie van Z. O.- 'Azië is gistermorgen te Singapore on dertekend. Mc Arthur heeft het Japans ge heime genootschap „De Zwarte Draak" ontbonden en zeven leiders in hechte nis doen nemen. In vijf interneringskampen in Ba tavia zijn 19000 vrouwen en kinderen •amengebracht, waarvan er 2.000 ern stig ziek zijn. Attlee heeft op het Engelse vak verenigingscongres een rede gehouden, waarin hij er op wees, dat, met het huidig wereldtekort aan voedsel en grondstoffen. een zware strijd zal moeten worden gevoerd voor de eco nomische wederopbouw. De hoofden van alle stammen in Cyrenaica en Tripolitanië voor malige Italiaanse gebieden eisen vol ledige onafhankelijkheid. In de V. S- zullen reeds binnen kort proeven worden genomen met het la cn rijden van een locomotief op b: oom-energie. De kwestie der Dardanellen zal behandeld worden door de Raad van Vijf te Londen, naar Truman mede deelde. De B'li voorspelt) De Bilt voorspelt van Donderdag avond tot Vrijdagavond: zwaar be wolkt, of geheel bedekt, tijdelijk re gen, later opklarend, iets koeler; ma tige, aan de kust krachtige zuid-wc lijke wind. Uitvoerig de huidige stand der bui tenlandse handelbetrekkingen bespre kend, zeide de minister, dat de moei lijkheden, welke zijn ontstaan door de beëindiging van de Lënd-Lease overeenkomst, zoveel mogelijk zijn ondervangen, doordat automatisch een 30-jarig crediet tegen een rente van 2 3-'8 is ingegaan voor de invoer van die goederen, die reeds aan ons land waren toegewezen, alsmede voor die voedingsmiddelen, welke tot het einde van dit jaar naar ons land verscheept zouden worden. Indien Truman van plan is de kosten van de Lend-Lease voor Nederland tc schrappen, dan zal Nederland deze geste zeer waarderen. Engeland, Zweden, Zwitserland, Rusland. Met Engeland vinden onderhandelin gen plaats om de Nederlandse, in Enge land onder berusting staande, ponden- saldi, vrij te krijgen. Binnenkort zal een handelsdelegatie raar Zweden en een naar Zwitserland vertrekken. De minister verwacht, dat wij straks naar Rusland in de eerste plaats vis, landbouwzaden en veredelingsartikelen zullen kunnen uitvoeren. De minister ziet voor Nederland in de Zuid-Amerikaanse landen een grote toekomst. Het is de bedoeling, het direct contact met Zuid-Amerika zo spoedig mogelijk ter hand te nemen. De Zuiderburen. Met Frankrijk en België gaat zich in stijgende mate een normaal handels verkeer ontwikkelen. Particuliere fir ma's zullen weer worden ingeschakeld bij de behartiging van hun handels belangen. Met België is een overeenkomst ge sloten voor de regeling van het goede ren- en betalingsverkeer. Duitsland. Getracht wordt weer te komen tot normale export uit Duitsland naar Ne derland. Bij de verwijdering van een aantal industrieën uit Duitsland zullen ook de Nederlandse belangen worden behartigd. De installaties en goederen, welke de Nederlandse industrie uit Duitsland ontvangt, zal zij aan de Ne derlandse regering betalen moeten. Door middel van de schaderegelingen, van de door de Duitsers aan haar bedrijf aan gebrachte schade, zullen zij vergoeding ontvangen. Aankopen en export. Tot dusverre hebben uitsluitend re geringsaankopen in he t buitenland plaats gehad. De minister kon nog niet mededelen wanneer de handel weer vrij kan worden gegeven, wat wel in de bedoeling ligt. Van zeer groot belang is het, willen wij onze plaats op de internationale markt niet voor goed verliezen, dat onze export op korte termijn wordt hervat; dit zal gepaard moeten gaan met een zekere mate van opoffering van binnenlandse behoeften. Economische verhouding tot Indië- Met nadruk pleitte de minister voor nauw overleg met Indië. Onze gehele economische politiek dienen wij te zien in het kader van de Rijkseenheid. Engelse sigaretten. Sprekende over het onderwerp: „herstel en vernieuwing" deelde dc minister over de sigarettenpositie mede, dat dank zij de bijzondere medewerking van de Engelse regering en het En gelse Rode Kruis, zeer binnenkort 2 extra rantsoenen Engelse sigaretten zullen worden toegewezen. Gehoopt wordt, regelmatig tabaksproducten in distributie te brengen- Overwogen wordt of aan de dames wat beschik baar kan worden gesteld. De kolenproductie. De stijging van de kolenproductie tot ongeveer 19.000 ton per dag, als mede door de toename van den kolen- invoer van Overzee en uit Duitsland (gedurende de maand September wordt een invoer van ruim 200.000 ton ver wacht), werkt reeds op het totale be drijfsleven door. Het is evenwél nog niet mogelijk, rantsoenverbetering van gas en electrititeit voor kookdoeleinden op korte termijn aan te kondigen. De minister kon het goed begrijpen, dat de mijnwerkers hun vroegere N.S. B.-collega's niet willen terug hebben, alhoewel hij zulks persoonlijk be treurde. Getracht zal worden de N.S B. mijnwerkers afzonderlijk te werk te stellen. De textielindustrie. Pas de extra kolenverstrekking aan de textiel, welke nu is geschied, maakt het mogelijk een begin te maken met een normale voorziening. Het zal nog geruimen tijd duren, alvorens voldoen de Nederlandse 'textiel aan de markt komt. De distributie welke deze maand een begin zal nemen zal dan ook niet boven een noodvoorziening kunnen uitgaan. Het schoeisel. Gedurende de maand September zal met een beperkte distributie van schoenen worden begonnen. De distri butie gaat districtsgewijze. In Amerika werd 1 millioen paar schoenen aangekocht, die voor het einde van dit jaar zullen aankomen; met de eigen productie mede geeft dit 2 millioen paar schoenen. Rtfwielen, auto's, glas. De minister verwacht verbetering in het nijpend gebrek, aan rijwielban den, zodra weer export van rubber naar ons land kan plaats vinden. In 1946 hoopt men tot een totaal van 1000.000 rijwielen te kunnen afleveren. Men is doende uit de geallieerde le- gervoorradsn (wicht een 5.000) te char teren. Een geregelde import van ongeveer 100.000 m2 glas per maand is reeds voorzien. Liquidatie der baarden. Van de beschikbare hoeveelheid grondstoffen wordt voldoende scheer zeep geproduceerd, om op 1 October a.s. een bon aan te wijzen. De vervaardiging van zeeppoeder is oinnenkort te verwachten. In October zulen eveneens scheer mesjes in de distributie komen. Couranten worden groter. Deze maand gaat de courantenpa pierfabriek van de firma Van Gelder weer produceren, hetgeen inhoudt, dat de couranten zonder dat zij ook bij benadering hun vroegeren omvang zullsn hebben iets ruimer zullen kunnen worden, aangezien de import nog voortduurt. Planbureau. Het herstel van ons land dient plaats te vinden volgens een van te voren opgesteld plan. Hiertoe zal binnen kort worden ingesteld het planbureau, dat tot taak heeft alle plannen te co ördineren. De organisatie van het bedrijfsle ven wordt momenteel herzien. Een voorontwerp is ln voorbereiding, waartoe uitvoerig overleg met het be drijfsleven zal plaats vinden. De zuivering van de organisatie Woltersora is in vollen gang. Subsidies en levenspeil. Wat de prijspolitiek betreft, bet sreven der regering is er op gericht, de massa der bevolking voor zijn loon het nodige aan voeding, kleding en huisvesting ter beschiking te stellen. De regering streeft er naar voor zo- vec de levensmiddelen en kolen be treft, door subsidies de prijzen binnen sociaal aanvaardbare grenzen te hou den- De subsidies die de regering op bet ogenblik verleent, bedragen f 600 tot f 1000 millioen per jaar. Het gemiddelde levenspeil vóór den oorlog zal echter in de eerstkome jaren niet kunnen worden bereikt.! Binnenkort zijn nadere prijsvi schriften te verwachten. Het is van het grootste belang zwarte markt zo spoedig mogelijk liquideren. Commissaris der Koningi Met ingang van 15 September a-s. tot commissaris der Koningin in provincie Noord-Holland benoemd i J. E. Baron de Vos van Steenwgk. Eerder was genoemde o.m. bur meester van Zwolle en Haarlem. Na de bevrijding trad baron de van Steenwijk op als waarnemt Commissaris der Koningin. Thans hij definitief de functie van Comn saris der Koningin in deze provii vervullen. Van Genechfen'* beurt o/ 3 October Prof. Mr. Dr. R. van Genechten,j vroegere procureur-generaal bij I gerechtshof te 's-Gravenhage en ca missaris der provincie Zuid-Hollaj zal op 3 October as. om 10 uur \t het Bijzonder Gerochtshof te 1) Haag terecht staan. In kort geding was Woensdag d den heer G. N. Leering. pachter S Muziektuin, het M. G. gedagvaard, heer Leering, die door het M. G. 15 September a.s. uit zijn rechten pachter was ontzet werd verteg woordigd door Mr. A. J. M. Leesb< Voor het M. G. trad op M. Scholl Op juridische gronden verdedi Mr. Scholten de genomen beslis* van het M. G.t en trok de bevoegdb van den President, om ln deze een beslissing te nemen, in twijfel. Ten bewijze van de juietheid der alissing, voerde hij enige verklarinj van verenigingen aan, welke zoals rapport luidde door L. waren „af zet". *2. H Ook werd een politie-rapport vos gelezen waaruit bepaalde wantoeetfl den in de Muziektuin bleken. Rechtbank acht zich on bevoel De raadsman van eiser, Mr. Li berg Sr. beschouwde de President dezen wel bevoegd en meende dat verklaring, waarin L. door e?n buu vereniging van prijsopdrijving besc digd werd. van nu en genewaa was. daar de transactie niet was do gegaan. Het politie-rapport werd door J als waardeloos gequalificeerd om de processen-verbaal hieraan ontfc ken en het louter uit vaagheden samengesteld. De President, Mr. de Flines, r klaarde zich, Donderdagmorgen spraak doende, onbevoegd om van zaak kennis te nemen, daar de Rc< bank dan zou treden in de bevoegd den van bet M. G. De beslissing bi dus van kracht. DE EXCELSIORWEEK KOMT. Hun laatste wapen DE V I TENTOONGESTELD. De, in Alkmaar tentoongestelde V werd door de Duitsers op Ockenbi afgeschoten. Zoals zovele van soortgenoten, bleek het wapen ech niet te willen wat zijn eigenaars v den en mislukte. Het gevaarte kw terecht ln de duinen van Wassem en vandaar in een expositieruimte Alkmaar, bereidwillig afgestaan d i den heer Heuseveld. Het Duitse wanhoopwapen heeft model van een klein vliegtuig fnet vleugelwijdte van ongeveer vijf me De snelheid bedroeg 500 km per i 1 te weinig dus om aan de kogels van •J00 km per uur vliegende Spitf weerstand te kunnen bieden. Tot en met Zondag a.s. valt dit wa te bezichtigen bij de Fa. Heuseveld, gang v. d. Boschstraat. De opbrel van de tentoonstelling komt ten ga aan de oorlogsslachtoffers.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2