Landverraders vieren feest De zvivering der Siaten-Generaal Een beroep op het staatsnoodrecht Toesiand krijgsgevangenen vrij goed Hel weerbericht STADSNIEUWS. HEVIGE EXPLOSIES IN DE DUINEN. rderheidl rol Ie* Lst niet/ ïrdiendé vel ook genpun-i cH— dik-iDINSDAG 18 SEPT. 1945, waarèe Jaargang No. 53-242. Ikmaardef DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE» STICHTING. «DE VRIJE ALKMAARDER'^ ACHTERDAM 2# TELEFOON 2274. ijk aan)— .Icmari te vei [en sp€ :h ge« twee< beb Van na ïe dfc de i m :e dl 8 H 2. 2. A )ra en roe lu -F W da er ïie Verschenen is het rapport der Com missie, welke bij het Kon. Besluit van 2 Augustus jJ. belast is met de zuive ring der Staten-GeneraaL De Commissie geeft in haar rapport de samenstelling der oude Kamers en daarnevens de namen van hen, die zijn overleden of bedankt hebben. Zij publiceert vervolgens de namen der personen, die in de gezuiverde Kamers zitting zullen. Een vreemde zuivering. In de toelichting op dit rapport deelt de commissie mede, dat zij omtrent de door haar genoemde personen, die thans in de Staten-Generaal zitting zullen nemen „geen positieve verkla ring heeft gegeven, over de juistheid van hun houding en gedrag tijdens de bezetting. Bij het onderzoek daarnaar, aldus de toelichting, had de commissie in een diepergaande waardering van houding en gedrag van de leden der Staten-Generaal moeten treden dan haai- blijkens tekst en strekking van het desbetreffende K. B. was opge dragen. Slechts onvermijdelijke afwijkingen van de Grondwet. Bij de thans gezuiverde Tweede Kamer is aanhangig gemaakt het aangekondigde Avetsontwerp houdende regelen omtrent de voorlopige Stalen-Generaal. In de toelichting hieromtrent wordt opgemerkt, dat de methode, welke bij het herstel van de Staten-Generaal op dit ogenblik gevolgd zal moeten worden, nimmer volledig in overeenstemming kan zijn met de grondwettelijke en wet telijke voorschriften. De regering is er van uitgegaan, dat niet verder van de grondwet dient te ■worden afgeweken, dan 6trikt noodzake lijk is. Alleen die afwijkingen, die in het licht van de huidige omstandigheden als strikt onvermijdelijk kunnen worden beschouwd, kunnen met een teroep op staatsnoodrecht gerechtvaar digd worden. Volgens de in het ontwerp neerge legde structuur zullen de nieuw te vor men Staten-Generaal in de eerste plaats bestaan uit de ledeu der tijdelijke Staten-Generaal, in de overblijvende piaatsen wordt voorzien door benoe ming van leden door een commissie, waarin zowel de tijdelijke Staten- Generaal als de nationale adviescommis sie zijn vertegenwoordigd. De nationale adviescommissie wordt in de gelegenheid gesteld een aanbeve ling voor elke te vervullen plaats In te j dienen. Tijdstip verkiezingen jaar 1946. bljjft voor- C P De regering streeft er met volle kracht naar de verkiezingen zo spoedig moge lijk te doen houden. Zij vertrouwt, dat in het voorjaar van 1946 de technische en politieke voorwaarden daartoe ver vuld zullen zijn. Tot het tijdstip, waarop normale ver kiezingen gehouden kunnen worden en de volksvertegenwoordiging wederom de getrouwe weergave kan bieden van de onder de bevolking heersende staatkun dige inzichten, zullen deze voorlopige Staten-Generaal haar plaats innemen. Rode Kruis-teams naar Indonesië Het Engelse ministerie van luchtvaart heeft zijn medewerking toegezegd dat 160 leden van de Nederlandse Rode Kruis teams Voor Indonesië per vliegtuig kun nen reizen. Te beginnen met 26 Sept. tullen per week 40 personen door de ■Ihcht naar Indonesië worden vervoerd. Het gaat er gezellig naar toe in het kamp te Harderwijk Een revue ,ter opvrolijking van ge vangenen, onder wie politieke misda digers van formaat. Ongeveer 1000 mensen waren in de grote zaal bijeen, alwaar een groots podium, opgebouwd van grote hoeveelheden pakken geperst stroo was opgericht. Er was een rijke verlichting van talrijke grote electri- sche schijnwerpers, de ramen waren geblindeerd, opdat de bewoners in dit alles geen erg zouden hebben. Zó begint „Trouw" een verslag van 'n feestavond van j.1. Zaterdag in het in terneringskamp te Harderwijk! Mannen en vrouwen^ van de S.S., landwacht, W. A^ NSB-ers en allerhand tuig woonde de avond bij, vermaakten zich uitbundig en voerden een bont programma op. Uit het stuitend feestprogramma noemen wij arrestatie en fouillering van een bewa ker door de landwacht, een schunnig stukje: de geboorte van de Canadese vijfling, een occulte seance, waarbij het orakel voorspelt dat Indië niet meer aan Nederland zal komen; sportdemonstra- ties van den beruchten politieluitenant Onstek en den vroegeren NSB-burge- meester van jutten, Westeling, men leze over dezen moordenaar ons nummer van morgen, Woensdag! enz., enz. Gemeenschappelijke zang van „Wij willen Holland houden", „Ik hou van Holland" hield de stemming op peil! Maar het allerergste misschien is, dat de kampcommandant, G. vari Dijk, niet al leen van deze dingen wist, maar ^zelfs op 't podium klom om de, ,heren" siga retten en de „dames" chocolade te belo ven. Het benieuwt ons, hoe hij straks voor de krijgsraad zijn beleid zal verde digen! Uitbetaling van salarissen Voor het welslagen van de maatre gelen tot zuivering van het geldwezen is het noodzakelijk, dat zo spoedig mo gelijk na 2 October de weeklonen voor de twee-weekse periode van '24 Sep tember t/m 6 October, alsmede de maandsalarissen over September, in nieuw geld worden uitbetaald. Maat regelen worden getroffen om deze be malingen mogelijk te maken. In de gevallen, waarin de maand salarissen over September reeds vóór het bekend worden van de plannen tot geldzuivering zijn overgeschreven op een bank- of postgirorekening van den werknemer, moet deze zijn werkgever een cheque overhandigen tot het bedrag van het hem tegoed geschreven salaris. Zo spoedig mogelijk na 2 October zal de werkgever dan in nieuw geld uitbetalen. Heropening Leidse Academie. Gisteren was het de hoogtijdag van de feestelijkheden rond het 370-jarig be- .siaan der Leidse universiteit, dat culmi neerde ih de heropening der academie, aan welke plechtigheid grote luister werd bijgezet door de aanwezigheid van H. M. de Koningin en HK.H. Prinses Juliana. Tijdens de indrukwekkende samen komst in de St. Pieterskerk sprak prof. v. d. Woude de openingsrede uit en droeg daarna het rectoraat over aan prof. Escher. Vrijz.-Democratische Bond Door een dezer dagen te 's Graven- hage gehouden vergadering onder leiding van den heer J. Schilthuis, voorzitter van het voorlopig centraal comité van de V. D. B. bleek opnieuw de wil tot sa menwerking met andere partijen en groepen. Een aparte onderhandelings commissie werd benoemd. In een speciaal manifst zal het Ne derlandse volk van de zienswijze der Vrijzinnig-democraten op de hoogte wor den gesteld. Na mishandelingen moedig en opgewekt! Volgens een rapport van Amerikaan se medici is de gezondheidstoestand der bevrijde Nederlandse krijgsgevan genen beter dan verwacht werd De Jongere mannen, zo tassen de 25 en 35 jaar, het merendeel der gevan genen, herstellen zich wel; de onderen trager; zij vertonen ook vaker symp tomen van hongeroedeem. Gevallen van vergevorderd stadium van Beri- Beri ontbreken gelukkig. Verwaarloosde infectie, zweren, slecht behandelde schotwonden en fractures, komen echter vaak voor geen wonder, waar de Japanse medici bij gebrek aan behoorlijke instrumen ten dikwijls scheermesjes gebruikten. Het moreel is goed; zij zijn moedig en klagen niet. Ze zijn enthousiast bij het vooruitzicht weer nuttig werk te kunnen verrichten. Door overspanning is concentratie voor hen uiterst inspan nend. .Hun geestelijke vermoeidheid zal échter 6nel verdwijnen, indien zij weer tot normale condities teruggekeerd zijnf aldus het rapport. Japanse beschavingstaak in de practijk 217 Nederlandse krijgsgevangenen werkten bijna drie jaar lang in de lood- en zinkmljnen in de Japanse ber gen. 69 zijn er gestorven. De tempera tuur in de mijnen was nooit hoger dan acht graden onder nul. De Jappen dachten de gemeenste straffen uit. Soms werden de slachtoffers vier da gen lang in de koude naakt opgesloten. Brandmerken, slagen met bamboe stokken, een gevangene in de sneeuw werpen en daarna water over hem heen gooien, waarna de bewusteloze met vlammen en kolen op maag of hals weer bijgebracht werd, waren zoal de geliefde „straffen". N Als hun bondgenoten Van kampen van Java vertellen ex- gevangenen, hoe voor het minste of geringste geschopt en geslagen werd. In één kamp stierven 46 van de 358 Nederlanders. Gedurende de laatste maanden ech ter trachtten de Japanse bewakers vriendschappelijke betrekkingen met de gevangenen aan te knopen. Zij ga ven hun sigaretten en deden kame raadschappelijk. Cadet, Vaandrig en, Pilgram van de Nederlandse luchtmacht vertelden, dat 75 Nederlanders en Indonesiërs en 75 Nederlandse overlevenden van de slag in de Java-zee slechter dan.vee wer den behandeld in het kamp Kragan bij Rembang. Dit kamp bestond uit een klein plein en een vervallen stal zonder dak. Het drinkwater kwam uit regenbakken «en de voedselkommen werden altijd on der een boom gezet, zodat er vogel- vuil in viel. De NeBerlapdse overlevenden van de slag in de Java-zee hadden tussen 48 en 60 uur in het water gelegen, voor dat zij opgepikt werden. Er was niet* de minste geneeskundige hulp. Matige tijdelijke krachtige wind tus sen Zuid en West, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, plaatselijk nog met kans op onweer, koeler. Nieuws in het kort De leden van de raad voor eco nomische samenwerking waaraan Bel gië, Luxemburg, Frankrijk en Neder land deelnemen, komen heden te Luxemburg bijeen. De 72-jarige Koezoeöe, een der leidere van de Japanse „Zwarte Draak", zegt niets te weten van poli tieke moorden, door het genootschap gepleegd. Als er al moorden gebeurd zijn, dan was dit op particulier initia tief! Dr. Ellenbogen, die in het concen tratiekamp Buchenwalde „proeven" heeft genomen, die duizenden mensen het leven kostten, is gisteren te Mar burg gearresteerd. De beulen van Bergen—Belsen en Auswitz, die thans te Lüneberg terecht staan, verklaarden, dat zij onschuldig waren. Het vrouwelijke SS-lid Hertha Ehlert viel flauw, toen zij gefotogra feerd werd! In Japan zal 't geallieerde garni zoen over 6 maanden niet meer dan 200.000 man bedragen. De gewaagde politiek, het zonder een militair ge zag te doen waarvoor enige mil- lioenen manschappen benodigd geweest zouden zijn en de Japanse -regering in te schakelen heeft, naar Mc Arthur verklaarde, succes gehad. Oorlogstuig op grote schaal vernietigd, Hedenmorgen, om ongeveer kwart over tien, werd de stad opgegschrikt Mijnen of munitie? Een tweede Be verwijk-geval? zo vroegen de mensen door een serie hevigeg explosies, zich af, terwijl zij naar de ramen snelden of het „hoger op" zochten, om van de daken af rond te speuren. Daarginds in de duinen, tussen Egmond en Bergen stegen zware, blauw-zwarte rookkolommen op tot een hoogte van twee-, driehonderd meter. Copy voor de krant! Een sprint naar de wagen, ben- zine-tanken wij suizen reeds in volle vaart de weg naar Egmond op. Er is nu niets meer te zien vissen wij achter het net? Dan, ineens, wij zien het tegelijker tijd: een pluim van rook schiet omhoog boven de top van een duin daar voor ons zo gezien is het alsof een vul kaan plotseling in actie komt. Dit was in de richting van Bergei* aan Zee. Mensen daar vertellen ons, dat vandaag de bunkers worden opge blazen; zij hebben nog niet uitgespro ken, of opnieuw spuiten zwarte rook wolken omhoog, vrij vervaarlijk dicht bij ons, opnieuw daveren de knallen, vermengd met ,'n luid sissend, gierend gefluit. Maar het zijn geen bunkers, die hief in de lucht vliegen. Een man van do Royal Engineers vertelt het ons: da Duitsers, die onder hen werken, heb ben honderden granaten, mijnen, bom men en andere explosief oorlogstuig in de duinpaden bijeengesleept en van daag is het grote schoonmaak. De ge hele dag door zullen de explosies te horen zijn. De bunkers echter laat men ongemoeid zij blijvan, als beziens waardigheid, waar zij zijn! Uitreiking nieuw geld fjtiJleo Dë wnd. leider van de Distributiedienst verzoekt ons mede te delen, dat in de uitreikingsdata een kleine wijziging is gekomen. Uitgereikt zal worden op Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 94 uur en Zaterdag van 91 uur. De bonnen voor bijzondere arbeid zullen worden verstrekt in het Distributiekan toor loket 3) .terwijl de uitreiking vait nieuw geld in het hulpschoolgebouw a* d. Rechte Hondsbosselaan plaats yindt*

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1