as. Meningsverschillen om Halië? Duideliike taal van Molotov Zó was Bclsen Geen hongersnood in Duitsland Mevr. Tjarda van Sfarkenborg Sfacbouwer bij haar lotgenoten ONRUST OP JAVA? Een onderofficier redt de „Tromp" Woningnood te Rotterdam Wordt lid van het Rode Kruis WOENSDAG 19 SEPT. 1945. Se Jaargang No. 54-243. Jkitiaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING, UITGAVE. STICHTING. .DE VRUE ALKMAARDER.'*' ACHTERDAM 29 TELEFOON 2274. Moskou zou trustee-sbip over koloniën eisen Alle tekenen in Londen wijzen er op. dat er een fundamentele ver deeldheid heerst onder de vjjf grote mogendheden, die de kaad van mi nisters van Buitenlandse Zaken vormen, aangaande de toekomst van de vroegere Italiaanse koloniën, al dus schrijft Reuters diplomatieke correspondent. Terwijl officiële kringen nog weige ren hierop commentaar te leveren, ach ten welingelichte kringen het in Ame rika gepubliceerde bericht in wezen juist, volgens hetwelk Rusland zou hebben voorgesteld, dat de Sovjet-Unie het beheer over de Italiaanse koloniën onder trusteeship op zich zou nemen, aan welk bericht werd toegeyoegd, dat Engeland hiertegen sterk gekant was. De Sovjet-Unie zou haar denkbeeld, om de Italiaanse koloniën onder eigen trusteeship te nemen, schragen met 't argument, dat Rusland de nodige erva ring bezit in het behandelen van pro blemen vah gemengd^ rassen en ge mengde gebieden. Men ziet te Londen wei in, dat de Raad van ministers van Buitenlandse Zaken in de vroegere Italiaanse koloniën een der moeilijkste vraagstukken te behan delen heeft. - VERDEDIGING VAN ROEMENIë, BULGARIJE EN HONGARIJE. -- De Russische Volkscommissaris vap Buitenlandse Zaken. Molotov, heeft gisteren op een gehouden persconfe rentie gezegd, dat het t.a.v. Triëst prematuur en niet verstandig zou zijn, wanneer hij-thans reeds Iets over deze aangelegenheid zou zeggen. Het zou overigens wel rechtvaardig en eerlijk zijn, wanneer de gebieden, die behoren aan de Croaten en de Slo- venen, aan ^leze volkeren, die thans tot Joego-SIavië behoren, gegeven zou den worden. Het zou verder juist zijn, wanneer de Italianen bleven in die gebieden, die Italiaans zijn. Wat Roemenië,* Bulgarije en Honga rije betreft, wij voelen en hebben vol doende gronden om aan te nemen, dat hier thans regeringen aan het bewind zijn, die het vertrouwen van de meer derheid der bevolking hebben. Wij be schouwen het als de grootste verdien ste van deze regeringen, dat er thans rust en orde heerst in hun landen. Zij nemen oprecht de voorwaarden der wapenstilstand in acht. Wij kun nen dit niet zeggen van de regering, die vóór de regering-Groza aan het bewind was. Ik wil daar aan toevoe gen, dat zeer spoedig in Bulgarije en Roemenië nationale verkiezingen op democratische basis zullen plaats -«vin den en daarna ook in Hongarije. Er zjjn anderen „Deze landen voldoen aan hun ver plichtingen in binnen- en buitenland," aldus Molotov. „Wjj Sovjet-mensen zijn van mening, dat er landen *gn, waarin de kwestie van een regerïngs- verandering niet slechts rijp, doch ur gent is. Wjj denken niet, dat dit van toepassing is op Bulgarije, Roemenië of Hongarije". Het is de mening van de Sovjet-re gering, dat, hoe sneller een democrati sche regering in Griekenland optreedt, .hoe beter dat voor Griekenland zelf en de geallieerden zal zijn. Molotov waarschuwde voor de toe- passftig van het beginsel van het col lectieve trustee-schap, omdat dit nog niet in de praktijk is beproefd en deelde mede, dat spoedig algemene verkiezingen zullen worden gehouden In de Sovjet-Unie. Afgrijselijke toestanden Ongelofelijke toestanden van ver vuiling, ziekte en uithongering in het concentratiekamp Belgen zijn Dinsdag door de eerste getuige a charge onthuld in het proces tegen Joseph Kramer en 44 anderen, die voor deze situatie verantwoordelijk zijn gesteld. Het getuigenis werd afgelegd door den waarnemend directeur voor ge neeskundige dienst in het 2e Britse leger, brigade-generaal Hugh Llewel- lyn Glyn Hughes, i die het kamp op de dag van de bevrijding heeft ge ïnspecteerd- „Al de gruwelen van de oorlog waren als niets", zei hij, „vergeleken met de toestand in het kamn" Toen hem gevraagd werd, wat de voor naamste oorzaak van deze toestand was, antwoordde Glyn-Hughes: „Ge brek aan gewone menselijke maat regelen om de gevangenen te voe den, om hun lichamen schoon te houden, en voor sanitaire voorzienin gen te zorgen. De gevangenen zaten voor honderd percent onder de lui zen, waren volkomen uitgeteerd en leden aan typhus en maagstoornis sen. Zij leefden tussen duizenden on begraven lijken." Graan wordt ingevoerd Volgens de Britse afdeling van de' geallieerde controlecommissie te Berlijn zal graan in Duitsland worden geïmpor teerd, opdat de Duitse bevolking deze winter niet zal verhongeren. „Dit besluit is een economisch besluit, dat niet wordt ingegeven door sentimen taliteit. De Duitsers moeten eten, omdat kolen en andere stoffen geproduceerd moeten worden ten behoeve van de geallieerden en er kan niet gewerkt worden, noch kunnen orde en rust gehandhaafd blij ven, indien er hongersnood komt", aldus de verklaring. Nieuws in het kort De Amerikaanse Marine gaat expe rimenteren met de atoombom. Het Jap. slagschip „Nagato" wordt buitengaats gesleept en zal geslachtofferd worden. Men. wil weten, of een atoombom in één keer een slagschip kan vernietigen en ook, wat de uitwerking op water zal zijn. De R.K. Aartsbisschop van West- Minster, mgr. Griffin zal een veerden- daags bezoek brengen aan het contment. Hij zal ook Nederland bezoeken. Een delegatie. 26 nationale organi saties vertegenwoordigend, heeft Tru- man in 't Witte Huis bezocht om er op aan te dringen, dat het noodlijdend Europa sneller van het nod'ge wordt voorzien Geïnterneerden er slechter aan toe dan krijgsgevangenen De toestand van de krijgsgevangenen in West-Java schijnt over het algemeen vrij goed te zijn, de situatie, waarin zich de krijgsgevangenen op Celebes bevinden, is eveneens tamelijk bevredigend te noemen," zo wordt uit Brisbane gemeld. Anders is het gesteld met de geïnterneerden, althans wat betreft de burgers, die in West-Java, voornamelijk in Batavia, zijn ondergebracht in veel te enge woonruimten. De voedselpositie van deze categorie en de hygiënische toestanden lieten veel te wensen over. Voedsel en medicamenten worden, hoewel voorshands nog in beperkte mate, van geallieerde zijde aangevoerd. Mevr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en haar dochter Tini werden door een correspondent van ANP-Aneta aangetroffen in het smerige kamp te Tjideng, waar de Japanners vrouwen en kinderen met honderd of zelfs meer In één woning bijeengestopt en hun een onvoldoende rantsoen verstrekt hadden. De bevrijde gevangenen blijven voor lopig waar zij zijn. De geallieerde auto riteiten hebben den geïnterneerden dit verzocht, opdat men in staat zal zijn sneller steun te verlenen. Mevr. van Starkenborgh verklaarde, dat zij het haar plicht achtte het lot der anderen te blij ven delen. Voedseltoestand zeer slecht Berichten uit Java bevestigen de recente meldingen betreffende de deplorabele voedseltoestand op dit eiland. De vrijlating en ontsnap ping van duizenden geïnterneerden en gevangenen hebben ten deze de situatie nog gecompliceerder gemaakt. Voorts werden er door A.N.P- Aneta alarmerende berichten ont vangen omtrent de politieke evo lutie op Java- Er zouden zich on geregeldheden hebben voorgedaan, omtrent welker uitbreiding en ernst men zich echter, aan de hand van de beschikbare gege vens, nog geen juist beeld kan vormen. Indonesische vorsten ver heugd. De Nederlands-Indische regering heeft boodschappen ontvangen van verschillende Indonesische autonome bestuurders en vorsten, waarin deze uitdrukking gaven aan hun vreugde bij de bevrijding van hun gebieden en volken van het Japanse juk. Toenemende onrust in Palestina Men verwacht te Jeruzalem, dat, in dien het bewaarheid mocht worden, dat de Britse regering maandelijks slechts een klein contingent Joodse emigranten wil toelaten. De clandestie ne immigratie in Palestina op grote schaal hervat zal worden, met alle na righeid van dien. De organisaties van extremisten hebben pamflet-bommen boven Jeru zalem uitgeworpen, in welke pam fletten werd verklaard, dat de La- bour-regering nu tijd genoeg had ge had om zijn standpunt te bepalen en dat de extremistenorganisaties thans van plan waren tot directe actie over te gaan. Voorts wordt er getracht politieke munt te slaan uit het proces, dat e Haifa is aangevangen voor het Britse militaire hof tegen twintig Joodse stu denten, onder beschuldiging van ver boden bezit van wapenen, ammuntie en ontplofbare stoffen. DE TWEEDE KAMER WEER BIJEEN. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 25 September 1945. Aan de orde zal worden gesteld de regeling van werkzaamheden. Gisterochtend vond te Vlissingen een buitengewone plechtigheid plaats. Door den marine-commandant de Kap.-Luit. ter zee L. H. Quant werd voor het front der troepan aan den adj.-machinist P. Steenaart de koninklijke onderschei ding, den bronzen leeuw, uitgereikt. Adj. Steenaart, die destijds nog majoor machinist was, had aan boord van H.M. „Tromp" in de haven bij Sabang een tijdgranaat, die tot in het ketelruim was binnengedrongen met een snijapparaat verwijderd. Hij liep met de granaat naar dek en wierp het projectiel overboord, hiejrdoor het schip en de opvarenden van den ondergang reddende. De gedecoreerde heeft in de loop van de oorlog verschillende hoge onderschei dingen ontvangen en heeft in korte tijd alle onderofficiersrangen doorlopen. Spaarbank-record Blijkens door het Centraal Bureau v. de statistiek gepubliceerde cijfers be droegen in Juli j.1. de injagen bij de Rijkspostspaarbank het ongekende recordbedrag van ruim 224 millioen gul den, tegen de beide voorafgaande maan den resp. 68 en 65 millioen. De terugbetalingen beliepen ruim 12 millioen gulden, tegen resp. 7 en 5 mil lioen in de beide voorafgaande maanden. De inlagen overtroffen de terugbeta lingen dus met ruim 200 millioen gulden. Er zijn te Rotterdam ongeveer 20.000 woningzoekenden, terwijl er slechts 30 tot 50 woningen per week vrijkomen. Voortaan zal slechts 'n huurmachti- ging worden verstrekt in geval van uiterste noodzaak. Deze wordt slechts dan aanwezig geacht, wanneer b.v. naar het óórdeel van den geneeskundigen dienst de tegenwoordige behuizing ge vaar oplevert voor leven of gezondheid, of wanneer samenwonende gezinnen zo bekrompen zijn gehuisvest, dat zulks uit morele en sociale overwegingen niet toelaatbaar moet worden geacht. Alle andere groepen van woningzoe kenden, dus ook zij, die gaan trouwen, komen voorlopig niet in aanmerking. Het Nederlandse Rode, Kruis ziet zich momenteel voor een grote taak geplaatst De hulpverlening aan Indië. En als deze taak goed volbracht wil worden, dan is daar ieders' medewerking voor nodig. Het Nederlandse Rode Kruis kan niet zonder U, ja U! Reeds kan doeltreffende hulp geboden worden door de stijging van het leden tal (momenteel 300.000, d.i. 260.000 meer aan voor de oorlog), maar meer is nog nodig! Herinnert U op welk een prach tige wijze wij destijds door het Rode Kruis geholpen zijn. Nu hebben anderen hulp nodig. Nu is het Uw beurt! Wordt lid van het Nederlandse Rode Kruis en gebruik daarvoor de advertentie in dit nummer. Sensationele ontvluchting In de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft de voormalige NSB-burgemeester van Castricum W. J. Masdorp, die was opgesloten in het bewaringskamp „Duin en Bosch", kans gezien te ontsnappen. Men stelt alle pogingen in het werk den voortvluchtigen op te sporen. Tot Donderdagavond: Matige, tijdelijk krachtige wind tussen West en Zuid, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, nu en dan enige regen, zelfde temperatuur.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1