Verkiezingen gemeenteraden Europa zuivert Werkgevers aantreden vóór de 23ste! DONDERDAG 20 SEPT. 1945. 3e Jaargang No. 55244. kmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING -DE VRIJE ALKMAARDER*f ACHTERDAM 20 TELEFOON 2874. Vóór 22 Oct. volgens een bijzondere kiesmethode Naar ANP-Aneta verneemt, is de datum, vóór welke de te houden ver kiezingen voor leden van de tijdelijke gemeenteraden moeten zijn geschied, vastgesteld op 22 October 1945. Zoals bekend mag worden veronder steld, zal de verkiezing candidaat- stellin'g en stemming geschieden door een college van kiesmannen ten getale van driemaal het wettelijke aantal le den van de gemeenteraad. Het stelsel van verkiezing is geba seerd op het beginsel van evenredige vertegenwoordiging, doch in plaats van het tot dusver voorgeschreven „lijsten- stelsel" wordt thans het personenstelsel toegepast. Gestemd wordt thans niet op de een of andere groep van candidaten in haar geheet, zonder moge lijkheid om bij het invullen van het stembiljet een keuze uit de candidaten van verschillende lijsten te doen. Er komt tharis slechts een algemene, al fabetische eandidatenlüst. waarvan de kiesmannen op hun stembiljet zoveel candidaten als zij wensen nummerert in de volgorde van hun persoonlijke voor keur. Het ontbreken van een goede be volkingsadministratie het struikel blok. Tot de belangrijkste technische moei lijkheden, die het houden van normale, rechtstreekse verkiezingen door alle k:esgerechtigde burgers in de weg staat, behoort het ontbreken van een goede bevolkingsadministratie. In 57 gemeenten is het persoonsre gister vitaal onderdeel van de be volkingsboekhouding door oorlogs handelingen geheel of gedeeltelijk ver loren gegaan. Bovendien zijn in vrijwel alle gemeenten met het bekende doel in de bevolkingsadminiltratie talloze lacu nes en vervalsingen bewerkstelligd. De onbetrouwbaarheid der persoons bewijzen is algemeen bekeftd en bij de zuivering van deze moeten blijkens adviezen van ter zake deskundigen talrijke en grote moeilijkheden worden overwonnen. Ean verkiezing met ge- bruikmaking van het persoonsbewijs zou dienen te worden voorafgegaan door uitreiking-van niéuwe persoonsbewijzen en dit is weder onmogelijk zonder voor afgaande reconstructie van het bevol kingsregister. Met betrekking tot de (tweede) dis tributiestamkaart geldt hetzelfde. Inmiddels word alles in het werk ge steld om de bevolkingsregisters binnen de kortst mogelijke tijd weer aan de te stellen eis-an te doetj beantwoorden, op dat zo spoedig mogelijk op normale wijze verkiezingen zowel voor de ge meenteraden als voor de Tweede Kamer kunnen plaats vinden. Van de censuur verlost Het M.G. deelt mede: Met ingang van 1 October 1945 wordt gelijktijdig met de opheffing van den censuur- dienst in Gr. Brittannie. ook in Ne derland de censuur van brieven, tele grammen en telefoongesprekken in het verkeer met alle landen der wereld, behalve Duitsland, Oostenrijk en Japan stopgezet. Ook de censuur op reizigers komt met ingang van 1 October a.s. te vervallen, behalve in het verkeer met Duitsland. Plekker gepakt S. L. A. Plekker, die in de'jaren 1941 1944 als burgemeester van Haarlem is opgetreden en o.m. gemaohtigde van Mussert was in de provincie Nöord-Hol- land, is 15 September j.1 met zijn vrouw en zoon in Duitsland, waar hij zich tot nu toe verborgen had weten te houden, gearresteerd. WEER UITBREIDING LUCHTVERKEER. Gistermorgen is op Schiphol het eerste toestel van de lijn ZürichAmsterdam aangekomen. Deze dienst wordt drie maal per week onderhouden en geeft aansluiting op Zweden. Het volk nam het niet! Over het misselijk geval der feest vierende landverraders te Harderwijk deelt „Trouw" nog mede, dat de kamp commandant van Dijk toen hij van ©en reis naar Arnhem weer bij het kamp aankwam door een volksmenigte uit z'n auto werd gesleurd. Hij werd echter door de Harderwijker B.S. uit z'n benarde positie verlost en heeft daarna een ver zoek om ontslag ingediend, welk stuk is doorgezonden naar de bevoegde instan ties. Afstand bewaren! Admiraal Lord Louis Mountbatten heeft een dagorder uitgevaardigd, waarin verbroedering tussen ge allieerde en Japanse officieren wordt verboden. „Geeft Japanse officieren geen hand. Geallieerde en Japanse offi cieren moeten niet in hetzelfde ver trek de maaltijd gebruiken en elkaar geen dronk aanbieden.- Japanse offi cieren, die orders in ontvangst komt nemen of verslag uitbrengen, moeten op armlengte afstand gehouden wor den. Zij mogen niet aan dezelfde tafel zitten. Elke Japanner, onver schillig van welke rang, die zich halsstarrig toont, moet terstond ge vangen genomen en scherp bewaakt worden, zo luidt de dagorder. Ruim 60 Nederl. vaartuigen be vinden zich nog in Duiteland. Zij zul len zo spoedig mogelijk voor terug keer in gereedheid worden gebracht Hulp voor Indonesië Honderd Nederlanders van het per soneel van de RAPWI (Relief Action Prisoners of War in India) zijn gis teren in door Nederlanders bestuurde Mitchelis en Dakota's uit Balikpapan te Batavia gearriveerd. Van hieruit worden onmiddellijk groepen naar verschillende kampen in Midden- Java gevlogen. Een grote hoeveelheid voedsel is boven het vliegveld van Batavia uit geworpen. Goede raad aan Griekenland Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben gisteren een gezamen lijke verklaring afgelegd, waarin zij de Griekse regering aanbevelen, spoedig algemene verkiezingen te houden vóór het plebisciet over de monarchie. pe royalisten wilden eerst het plebis ciet en daarna de verkiezingen en hun tegenstanders het omgekeerde; het gezamenlijke communiqué ts dus een stap tot de oplossing van de impasse. Onafhankelijk Brils-lndië NIEUW PLAN VAN LABOUR. De onderkoning van Brits-Indië, Lord Wavell, heeft gisteren in een radiorede te New Delhi een nieuw plan bekend gemaakt voor een spoedige verwerke-i lijking der Indische onafhankelijkheid. De Engelse regering, zo deelde hij mee heeft besloten zo spoedig mogelijk een constituerend lichaam bijeen te roepen. Een uitvoerende raad, die gedragen zal worden door alle leidende Indische par tijen, wordt gevormd. Er zullen spoedig verkiezingen worden gehouden, zowel voor de centrale als voor de provinciale lichamen, en het beginsel van ministe riele verantwoordelijkheid zal worden ingevoerd. Deze nieuwe plannen betekenen, dat de Engelse regering voornemens is voort te gaan met haar taak Brits-Indië tot zelfbestuur te brengen op een zo vroeg mogelijk tijdstipj" aldus lord Wavell. Premier Attlee heeft in een rede voor de Londense microfoon eveneens deze plannen bekend gemaakt en Brits-Indië dank gebracht voor de schitterende rol, die het in de oorlog gespeeld heeft. Overal staan oorlogsmisdadigers terecht worden thans de vopr hun rechters Overal in Europa oorlogsmisdadigers gedaagd. Gisteren werden in Engeland ën België twee verraders ter dood ver oordeeld. In Londen hoorde William ■Joyce, bijgenaamd lord Haw-Haw, door een jury van tien mannen en twee trouwen het „des doods schuldig" tegen zich uitspreken, wegens zijn omroep- practijken in dienst van de Duitse radio, terwijl te Antwerpen door een bijzonder tribunaal het doodvonnis werd geveld over den verrader Jan Timmermans, die door de Duitsers tot burgemeester van deze stad was aangesteld. Hij werd o.m. beschuldigd van de recrutering van Vlamingen voor de strijd tegen de Russen. Te Parijs zal het proces tegen Pierre OM HET GELD Aangifte doen van de lonen Werkgevers zijn bevoegd, uiter lijk 22 September a.s. aan hun bankrelatie mededeling te doen van het totale bedrag aan lonen, dat zij zo spoedig mogelijk na 2 October a.s. aan hun employé's moeten uit- betalan, zo deelt het Ministerie van Financiën mede. Dit bedrag omvat voor iederen per soon met weekloon het loon over 2 weken en voor iederen persoon met maandsalaris het salaris over de maand September. De aanvraag moet vermel den welk bedrag in totaal bestemd voor weeklonen en welk bedrag in to taal voor maandsalarissen. Het aldus aan te vragen bedrag moet door den werkgever aan de hand van zijn loonlijsten kunnen worden ge staafd. De aanvrager moet aan zijn aanvrage de uitdrukkelijke door hem ondertekende mededeling toevoegen, dat hij niet uit anderen hoofde over contante geldmiddelen beschikt. Een zelfde aanvrage kan worden in gediend ter zeke van de uitbetaling van pensioenen, wachtgelden, lijfrenten enz. Een onjuiste verklaring wordt be schouwd als misdrijf in de zin van het Machtigingsbesluit Geldzuivering. Ten slotte kunnen beoefenaars van zelfstandige beroepen bij hun bank voor hun persoonlijke contante uitga ven een bedrag aanvragen van ten hoogste 100.—. DE GELDKAARTEN „B". Wij vestigen nog eens de nadruk op de gang van zaken betreffende het ver krijgen van de geldkaarten „B". Personen aan wie geen brandstoffen- kaart is uitgereikt, of personen, die de leeftij'd van 21 jaar hebben bereikt en een zelfstandig inkomen genieten van meer dan f 100 per maand, dienen, indien zij geld wensen te deponeren, de vol gende stappen te ondernemen: Bij het postkantoor ter plaatse moet een aanvraagformulier voor een geld- kaart „B" worden afgehaald. Dit aanvraagformulier moet uiterlijk op Zaterdag 22 September a.s. onder overlegging van de stamkaart bij de bank worden ingediend, waar men zijn geld wenst te deponeren. BESCHADIGD BANKPAPIER. De Nederlandse Bank N.V. maakt be kend, dat beschadigd bankpapier nog slechts wordt aangenomen tot en met 2 October 1945. Voor beschadigd bankpapier, ingeleverd in de periode van 26 September tot en met 2 October 1945, wordt ten hoogste f 300 per post op geblokkeerde rekening vergoed, tenzij bij aanmelding vóór 27 September aannemelijk is gemaakt, dat lëerdere inlevering onmogelijk .was. Laval op 4 October a.s. aanvangenj tegen Joseph Darnand op 3 October. Te Oslo zal na Quisling nu Hans Zeid- ler, commandant van het beruchte Grini-concentratiekanjp bij de hoofdstad terechtstaan. Worden de Duitsers wakker? Toen na de zitting van gisteren te Luneburg de beulen van Belsea weer raar hun verblijfplaateen werden terug gebracht, werden zij door Duitsers, die langs de straten stonden opgesteld, uit gejouwd. Een oudere Duitse vrouw, die vergezeld was van haar twee kleinkin deren, schreeuwde, .Schweinhunde". Het was de eerste openlijke demonstra tie van walging van de zijde der Duitse bevolking. Een van de getuigen legde in de zitting de verklaring af, dat in de gaskamers i millioen mensen vermoord werdén. Het proces tegen de grote oorlogsmis dadigers Göring c.s. zal waarschijnlijk' worden uitgesteld, de Russen wensen 't proces te Berlijn te houden. IN ENKELE WOORDEN. H. M. de Konir.gin heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Grebbe- berg en aan Zeist. In laatstgenoemde plaats bezocht zij het echtpaar Pool, dat veel illegaal werk heet verricht. Het Oentr. Registr. Bureau voor Joden te AMam heeft nu ongeveer 25.000 'Nederl. joden geregistreerd. De G.G. van Ned. Indlë, is giste ren korte tijd aanwezig geweest in de vergadering van de ministerraad. Gistereh is het eerste lichte In- fenteriebat., bestemd voor Indonesië, in Ostende scheep gegaan. Het 3e bat. Ned. Stoottroepen vertrekt heden naar Indonesië. „Nieuw Limburg", een Belgisch orgaan, drukt zijn tevredenheid uit over de Nederlands-Belgische betrekkin gen. Op nagenoeg alle punten heerst volledige overeenstemming. De practi- sche uitvoering van de economische unia werd nog in de weg gestaan door tech nische euvels, die spoedig verholpen zullen worden. De Amerikaanse minister van Oor log, Stimson, is afgetreden en opgevolgd door Patterson. ER KOMT WEER BRANDSPIRITUS. Van 1 October. a.s. af zullen succes sievelijk de grossiers, handelaren en winkeliers weer met brandspiritus be voorraad worden en wel voorlopig met 40% van hetgeen zij in 1939 afgenomen hebben.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1