eide^NDEN SCHUIFT PALESTIJNSE KWESTIE VAN ZICH AF iHS ■xtremisten betogen te Batavia ig in 't gelaat voor Labour Het weerbericht Fransen nemen Saigon Sport van Zondag Schandalen in de interneringskampen Zo spoedig mogelijk verkiezingen kmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING .UITGAVE» STICHTING -DE VRIJE ALKMAARDER"' ACHTERDAM 20 TELEFOON 2274. Tra man sprong voor Joden in de bres gehele vraagstuk van Palestina Joodse immigratie zal over le<jen gedragen aan de Raad van de Volken met de verklaring, dat dit aangelegenheid is, waarvoor alle ëerden gezamenlijk de verant- acMdeliJkheid moeten dragen, zo ie Reuter gisteren uit Londen. era? Brief verwekt ontstemming. dramatische stap is gisteren ge- i ontvangst van een brief van it Truman, waarin deze de eis tot onmiddellijke immigratie 0.000 Joden in Palestina onder regeringskringen hebben hun nisnoegen geuit over de brief van esident. Ten eerste werd de brief itvangen, toen de beslissing aan- de Engelse politiek in het Mid den al was gevallen; ten tweede len officiële Engelse kringen, dat ibinet tevoren president Truman tvraagd, of de Ver. Staten met de regering de verantwoordelijkheid dragen by de oplossing van het nse vraagstuk; de Amerikaanse eiten wezen dit aanbod af. t Un tel eein Labour wees Joodse voorstellen af. beslissing, welke Labour had ge- omtrent Palestina kwam er op dat de Joodse voorstellen, inhou- dat de Wit-boekpolitiék zal verlaten en de immigratie in tina voor Joden geheel zal worden geven, terwijl tevens een Joodse in het leven zal worden geroepen, werden aanvaard. Slechts verho- lascistengroet gebracht! betoging die de leider der Indo- iche extremisten, Soekarno, had ekoydigd, is ondanks de Japanse tregelen toch doorgegaan. Soekar- eprak op de renbaan van Batavia juichende menigte toe, welke de istengroet bracht! Scherpe afwijzing door Br.-lndisch Congres et voltallige Comité van het Al- sch Congres te Bombay, heeft giste- met overweldigende meerderheid stemmen een resolutie aangenomen r aanleiding van de nieuwe Britse rstellen, in wélke resolutie wordt Haard, dat Indië en het Congres niet eden zullen zUn met minder dan fhankelijkheid. de resolutie worden de door lord zeil per radio voorgelegde voorstellen oereikend en onbevredigend ge ïnd. Tweede „opstandige beweging'*. de resolutie werd het Indische geluk gewenst, daar het „de wilde hevige stormloop der Britse macht" il weerstaan. Een der sprekers ver arde, dat Engeland gelijk had gehad de beweging van 1942 „opstandig" Doemen; onder daverende toejuichin- voegde hij eraan toe, dat dit de eede „opstandige" beweging was. an Maandagavond tot Dinsdagavond: anvankelijk tijdelijk nog krachtige, ter afnemende noordelijke wind wis- lende bewolking, plaatselijk nog en- buien. koel. ging tot een aantal van 1500 immigran ten per maand zou worden toege staan. Onrust in Palestina. Een en ander heeft intussen reeds tot gevolg gehad, dat de toestand in Palestina steeds meer gespannen wordt. Er hebben Britse troepenbewegingen plaats en een der beste divisies van het Britse achtste leger wordt van Duits land overgebracht naar Palestina. Reu ter voegt er aan toe: „De Britse socia listische leiders zijn natuurlek ten zeer ste geïnteresseerd bij deze ontwikke ling" en men gelooft, dat er pogingen in het werk znllen worden gesteld om „deze tragische onverbiddelijke loop der gebeurtenissen te stuiten voor het te laat is". Verrassing voor nationalisten in in Zuid-China. Saigon, de hoofdstad van Indo-China, is wederom in Franse handen gekomen door een coup welke gisteren in de vroege ochtend is uitgevoerd. De Fransen zijn daarmede de Anna- mezen (Frans-vijandige nationalisten) vóór geweest. De ex-krijgsgevangenen kregen wapens van het kleine Franse garnizoen; zij werden in de geslaagde aanval bijgestaan door valscherm troepen en mariniers. Reserveert Truman atoombom voor V.S.7 President Truman heeft volgens Reu ter hedenmorgen verklaard, dat hij de volle verantwoording voor de toekom stige ontwikkeling en het gebruik van de atoombom op zich neemt. Zijn uit eindelijke beslissing zou zijn „in hot belang van de Verenigde Staten." Moskou sluii pact met Hongarije Er is een overeenkomst tussen de Sovjet-Unie en de voorlopige Hon gaarse regering omtrent een vijfjaren plan van economische samenwerking tot stand gekomen, naar Reuter gisteren uit Londen meldde. De correspondent van de „Sunday- Times" schrijft, dat de regeringen van Engeland en de Ver. Staten de verwik kelingen, welke door dit pact zijn ge schapen, in overweging hebben genomen. Hi) voegt er aan toe, dat noch Londen, roch Washington van te voren op de hoogte waren gesteld omtrent deze overeenkomst, waardoor de Sovjet-Unie gelijkwaardig partner zou worden in een monopolistische staatscontrole en -exploitatie van Hongarye's grote in dustrieën, natuurlijke hulpbronnen, landbouw en transportwezen. Aikmaarse Boys—E.D.O. 1-3 Onverdiende-nederlaag van de Boys. Voldaan en toch ook teleurgesteld keerden wij gistermiddag huiswaarts na afloop van. de bekerwedstrijd tegen E.D.O. Voldaan over het spel van de Boys, dat meerdere malen ver boven het ge middelde tweedeklasse spelpeil uit kwam, doch telurgesteld over het spel van de gasten, dat vooral voor een eer ste klasser zeer matig was. Voor de Boys was het dan ook een hard gelag om na zoo'n prachtig ge speelde wedstrijd toch met een 31 nederlaag het veld te moeten verlaten. Bij de doelworsteling. welke de indi- rectie oorzaak van. het tweede EDO- doelpunt was, werd keeper Kramer ern stig aan zijn duim gewond, zoodat hij ter behandeling naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. Hadden de Boys hier dus pech, ook lij het E.D.O .-doel zat het hen niet mee, want toen van Geelen voor rust op volkomen regelmatige wijze de stand op 2—1 voor de Boys bracht, keurde de scheidsrechter ,die overigens goed leide) het doelpunt af voor een ver meent handsggeval. Zelfs de E.D.O.- keper verklaarde in de rust dat er geen enkele onregelmatigheid was voorgeval len! Nog was de maat voor de Boys niet vol, want een kwartier voor tijd werd Van Geelen bij een doorbraakpoging zodanig gemangeld door één der EDO- backs, dat hij met een knieblessure het terrein moest verlaten. Wij wensen Kramer en Van Geelen spoedige beterschap toe en hopen dat de Boys zich doof deze tegenslag niet zullen 'laten ontmoedigen. StormvogelsAlcmoria 1-1 De withemden, die in Haarlem met een invaller voor de Waal, een volledig Stormvogels ontmoetten, wisten het niet verder dan een gelijk spel te brengen. De wedstrijd stond niet op hoog peil, hetgeen mede zijn oorzaak vond in de zeer krachtige wind, welke dwars over het veld stond. Al spoedig bleek, dat de IJmuidena- ren hun nederlaag van Augustus in Alkmaar nog niet wafen vergeten. Zij lieten een fanatiek spel zien, waardoor zij steeds in de meerderheid waren. Tot doelpunten wisten zij echter eerst niet te komen. Pas na een half uur scoorde hun rechtsbinnen uit een voorzet van links (10), met welke stand gedraaid werd. In de tweede helft domineerde Alcm. sterk en het succes bleef dan ook niet uit. De Buijzer bracht na 20 minuten uit een doelworsteling de partijen op gelijken voet. Wat Alcmaria echter ook probeerde, de schitterend spelende Kraak was niet te passeeren. Hij was werkelijk in internationale vorm! Ook de Stormvogels zagen geen kans meer te doelpunten, zodat de punten dus broederlijk werden gedeeld, het geen de verhouding wel juist weer gaf. WIELRENNEN. Het kampioenschap van Nederland op de weg, dat Zondag in Valkenburg op het bekende Cauberg-parcours verre den werd, is gewonnen door Theo Mid delkamp vóór Steenbakkers, de Ruiter, Jansen, Vooren, Joosten en Syen. Bij de amateurs werd winnaar Kleef- stra uit Amsterdam. De sluitingswedstrijden in het Am sterdamse Stadion leverden een sprint zege op voor van Vliet. Jan Derksen en Schereri3 moesten verstek laten gaan Mutatie bij M G. Met ingang van 16 Sept. j.l. is be noemd tot verbindingsofficier te Alk maar van het Prov. Mil. Commissa riaat N.-H., de kolonel H. Riem, die hierdoor in werkelijke dienst is terug geroepen. Deze treedt hierbij in de bevoegdhe den van Maj. Ir. C. J. Dekker welke tegelijkertijd is gedemobiliseerd en in het burgerleven terugkeert. Kolonel Riem is belast met de verdere liquidatie van het'voormalige Militair .Commissa riaat Alkmaar. De ooraak van deze mutatie is ons nog on' _kend. Op vele plaatsen excessen. Na berichten in diverse kranten over excessen in de verschillende interne ringskampen voor N.S B.'ers. bereik te het ANP ook van andere zijden nieuwe berichten daarover. In Rotter dam werden fraudes gepleegd met de voedseltoewjjzingen. De plaatselijke distributiedienst werd een groter aan tal gedetineerden en bewakers opge geven dan in werkelijkheid aanwezig was. Het teveel aan ontvangen levens middelen verdween vermoedelijk in de zwarte handel. Uit Delft berichtte men, dat gedetineerden in het bezit zouden zijn van scherpe patronen, welke werden geruild voor brood en warme maaltijden. De prijs bedroeg 30 patronen voor 1 warme maaltijd. Uit Steenwjjk werd gemeld, dat ook daar zeer geslaagde festiviteiten in een interneringskamp werden gehouden. Al deze verontrustende berichten zijn aanleiding geweest voor een re dacteur-verslaggever van ANP-Aneta zich te wenden tot dan Chef-Staf van het M.G., den Gen.-Majoor Mr. H. J. Kruis. Een controle-apparaat. Deze deelde mee, dat sedert korto tijd een controle-apparaat is gevormd, dat onder leiding staat van den Kol. F. J. M. Snijders, terwijl Gen.7 Kruis persoonlijk reeds inspecties heeft ver richt. Eén kamp werd door hem geslo ten. Bovendien is door dan Min. van Justitie benoemd mr. J. B. A. A. ter Veer tot Dir.-Gen. der opsporing, bewa king en berechting van de politieke ge vangenen, deze zal nu een en ander centraal organiseren. Ook de min.-president thans voorstander In een dezer dagen in Enschédé ge houden vergadering der Ned. Volksbe weging heeft de min.-president Prof. Ir, W. Schermerhorn o.m. medegedeeld, dat de regering het houden van ver kiezingen zoveel mogelijk zal bespoe digen. Voor het onderzoek naar de mo gelijkheden der sanering van de ver schillende administraties heeft de regering een spec-ialen functionaris benoemd. Deze heeft de regering gevraagd, wat zal moe'ten voorgaan: de sanering van de distributiestam kaarten, óf de sanering van de ver kiezingsadministratie. De regering heeft daarop beslist, dat de verkie zingsadministratie prioriteit zal ge nieten. Verbetering salarissen Overheidspersoneel In afwachting van het tot stand ko men ener definitieve herziening van het bezoldigingsbesluit heeft de rege ring zich beraden over de vraag, of er aanleiding bestaat, om naast de maatregelen, vervat in het K. B. no. f 55. reeds thans bij wg*e van over brugging verdergaande voorzieningen met betrekking tot een betere finan ciële positie van het rijkspersoneel voor te bereiden. Op korte termijn. In verband met een en ander heeft de regering besloten, deze aangelegen heid op korte termijn nader te doen onderzoeken door een commissie ad- hoc, waarin, naast vertegenwoordigers van de regering en enkele andere or ganen. de in het rijksoverleg vertegen woordigde, centrale personeelsorganisa ties zijn uitgenodigd, zitting te nemen.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1