GROETEN DENEMARKEN STADSNIEUWS. Opening landbouwtentoonstelling Herrijzend Denemarken Agrarische export noodzakelijk Hedenmorgen werd in café Bos te Alkmaar de jaarlijkse landbouwten toonstelling geopend. De voorzitter van de Vereniging „Het Texelse Schapen Stamboek", de heer H. C. Kooy, opende met een kor te toespraak de tentoonstelling. In het bijzonder heette hij welkom de burgemeester van Alkmaar, Jhr. Mr. F. H. van Kinschot, de directeur van Marktwezen en Pubheke Werken, de heren Voorthuizen en Ringers en de verschillende bestuursleden der aanwe zige verenigingen. Aan de inzenders verzocht spr. hun medewerking bij de hulp aan veehouders uit het Zuiden, die door oorlogshande lingen menig stuk vee hebben verlo ren. De burgemeester van Alkmaar 6prak hierna zijn voldoening uit over het feit, dat nu reeds een zo groot aantal schapen van goede: kwaliteit tentoonge steld kon worden en uitte de wens, dat de landbouwdag in alle opzichten zou slagen. Na de opening begon de jury haar arbeid met het beoordelen der inzen dingen. s „DRAIMaDERLHAUS". Hoofdstad operette in 't Gulden Vlies. De fijne en tere melodietjes van Frans Schubert, die hier samen gebracht zijn in de echt Weense operette van Wellner en Reehert: „Dreimaderlhaus", geven de uitvoerenden een ruime gelegenheid hun kunnen te tonen. De uitvoerenden waren een groot aantal voortreffelijke zangers er zangeressen en het Hoofd stad Operetteorkest, o.l.v. haar sym- phatieke dirigent Pim de la Fuente. Paul Harden en Frits Steiner, twee ras-echte Weeners, beiden vroegere le den van de Fritsch Hirsch Operette, géven met hun Oostenrijks-Nederlandse taaltje, deze operette iets van zijn oor spronkelijke kleur. Het moet ons in dit verband van het hart dat de Neder landse bewerking artistiek toch niet tegenover de originele teksten verant woord is. Als mannelijke hoofdrolvertolkers tre den twee jonge tenoren, Peter van Zon (Schubert) en Bert Silvester (Baron Schaber) naar voren. Men kan niet anders zeggen dan dat hun zang en spel het bewijs leveren dat zij beiden een grote aanwinst zijn voor onze cperettekunst. Dora Schrama, de char mante Hanzerl, de jongste uit het Dreimaderlhaus, is in hart en nieren operette-zangeres. Behalve dat zij uit stekend zingt, geeft zij een bewonde renswaardig toneelspel te zien. De voor de oorlog zo bekende Dora Paulsen heeft het cabaret, waar zij zo vele lauweren hééft geoogst, vaarwel gezegd en is als Mademoiselle Grisi te bewonderen in Schubert's operette. Voor de operette blijkt deze aanwinst groot te zijn, en wij vermoeden dat voor het cabaret het verlies naar evenredigheid zal worden bepaald. Wij zouden nog meer artisten kunnen noemen, het geheel is echter zo perfect afgestemd dat wij waarlijk geen voor keur kunnen tonen. Het Hoofdstad Operette gezelschap heeft met zijn debuut in Alkmaar een overweldigend succes, hetgeen wel bleek uit de verdiende toejuichingen aan het slot. O.l.v. Pim de la Fuente heeft het Hoofdstad Operette Orkest, geheel uit Hollanders bestaande, zich voortreffelijk van zijn taak gekweten. Wij betreuren slechts het ontbreken van een orkest- hok waardoor de muziek iets te luid in de zaal klinkt. Wij spreken de hoop uit het gezel schap nog vele malen in Alkmaar te mogen begroeten. Th. K. DRANKWET- Ingekomen is een verzoek van Mw- J. P- SchoonhovenStubbe, al hier, om een verlof A. verlof voor den verkoop van zwak-alcoho- lischen ekvink in het klein zowel voor gebru'k ter plaatse, voor wel ke het v r!of geldt, als voor ge bruik elc'?rs in het perceel Lut- tik Oudo- n nr. 1. Pinnen twee weken na dagteke ning dezer kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verlenen van dit verlof indienen- De dagelijkse aanrijding Gisteren kwam op de Oudegracht een zware truck met aanhangwagen in bot sing met een personenauto. Ongelukken kwamen niet voor. Burgerlijke Stand Geboren: Rudolph, x. v. F. de Hoogh en H. A. L. Vulling; Georgius H. J. C., z. v. P. J. Nagengast en C. M. L. Henselmans; Agatha C. L. C., d. v. P. Wokke en A. T. Korver; Eleanor J., d. v. J. B. N. Nierop en V. Rietveld; Bregitha C., d. v. J. H. de Goede en A. M. Leijen. Gehuwd: Jan H. S. G. Doornbos en Johanna van Groningen; Petrus C. Wijker en Maria H. Kap; Lambertus Bons en Guurtje Beers. Overleden: Betje Swan, 24 jaar Heer-Hugowaard. KLOMPEN EN GELDZUIVERING. De geldzuivering voltrekt zich in on ze gemeente zeer rustig. De banken hebben het druk. We vragen ons af hoe de gemeente na dit bad weder te voorschijn zal komen. Hopelijk zullen velen daarna in staat zijn nieuwe klompen, aan te trekken. De laatste tijd was dit niet meer mogelijk, aange zien de klompenleverantie stopgezet was. In tegenstelling hiermee zagen we de „battle dress" steeds meer op straat verschijnen. De gelegenheid is opengesteld om oorlogspleegkinderen ook ter secretarie aan te geven. Kinderen van gearres teerde N.S.B.'ers vallen niet onder de ze registratie. Langediik. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. 8500 kg. rode kool f 6; 23000 kg. wit te kool f 4; 2400 kg. slabonen f 24; 2500 kg. andijvie f 7; 1150 kg. tomaten f 20; 800 kg. ramenas f 4; 450 kg. druiven f 80; 10000 selderyblad f 6. NOORDERMARKTBOND. 4000 kg. uien f 8; 2200 kg. sperciebo- nen f 24; 1000 kg. kroten f 3—f 5; 1000 kg. rode kool f 6; 4000 kg. gele kool f 6; 4000 kg boswortelen f 10. Gezond optimisme In dit tweede deel van het relaas over de reis die onze medewerker met zeshonderd kinderen naar De nemarken maakte, vertelt hij iets over de eerste indrukken die hij kreeg van de huidige toestand in dit land. (Van onzen specialen verslaggever). Zo kwamen we dan met onze zes honderd kinderen aan in Denemarken, na een voorspoedige reis in onze zware vrachtwagens. Een dag rust in een quarantaine-station, een fris bad, en met hernieuwde moed werd de tour naar Kopenhagen voortgezet. Tot mijn stomme verbazing bleek het Minister Manshollt Ter opening van een reeks radio-uit zendingen. die door de afdeling voor-^ lichting van het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedsel voerziening zal worden georganiseerd, sprak gister avond Minister Mansholt over land bouwproblemen. Als een der belangrijkste taken van zijn ministerie noemde de minister het herstel der geteisterde etrek-sn en be drijven. De dienst Landbouwherstel wordt hiermede belast. Circa 180.000 ha. zijn in Nederland geïnundeerd geweest en staan gedeeltelijk nog onder water; 50.000 ha. zijn opgeëist voor de aanlag van mijnenvelden, versterkingen, vlieg velden, enz. Duizenden boerderijen zijn vernield of zwaar beschadigd; 150.000 ha. land konden niet of in onvoldoende mate worden bebouwd. Bij het weer terugbrengen van deze grote oppervlakten in het productie proces zal ook zoveel mogelijk oud-zeer worden opgeruimd. Ruilverkaveling, herontginning, ontwatering, betere be drijfsinrichting, enz. vragen de bijzon dere aandacht. Inschakeling van land- bouwconsulenten, cultuurconsulenten, bodemkundigen -en planologen is daar bij, zoals vanzelf spreekt, noodzakelijk. Onze landbouw zal moeten exporteren. Nederland is niet denkbaar zonder flinke agrarische export. Export ver langt producten, die, wat de prijs be treft, op de buitenlandse markt kunnen concurreren en aan bepaalde kwali teitseisen voldoen. De overheid zal er daarom in de eerste plaats op letten, dat wat ons land verlaat, goed is. Ons land is bedolven onder schuld en aan kopen in het buitenland kunnen dan alleen worden gedaan, indien er leve ring van Nederlandse producten tegen over staat. Esn gedeelte van deze pro ducten zal de Nederlandse landbouw moeten leveren. Boeren moeten breken met oude sleur. De boer of tuinder zal in de toe komst meer dan tot dasver er naar moeten streven zijn bedrijf zo in te richten, dat hij zo goedkoop mogelijk produceert. Velen zullen dus einde lijk eens moeten breken met oude sleur en verkeerde gewoonten, die als een eeuwige ziekte van vader op zoon overerven. Verbetering van de techniek, van het product en verho ging van de doelmatigheid in het be drijf zijn de thans te stellen eisen. Voor al het verhogen van de doelmatigheid is zeer belangrijk. Vakbekwaamheid en bedrijfsinrichting spelen daarbij een rol. Op de snelst mogelijke wijze zal moe ten worden voorzien in de ernstige leemte, die door het lange stilliggen van ae landbouwhogeschool in het bestaan de corps van jonge Landbouwkundigen is ontstaan. Over de voorziening van ons land met kunstmeststoffen en veevoeder, deelde min. Mansholt mede, dat de nodige stappen zijn genomen om de veevoederpositie aanzienlijk te ver stevigen en voor 1946 een hoeveelheid kunstmest aan de landbouw te ver schaffen, die ongeveer overeenkomt met het halve verbruik van normale jaren. Spr. eindigde zijn landbouwpraatje met het uitspreken van de hoop, dat de lezingen, welke nu elke week op Dins dagavond, 8 uur, door de Afd. Voorlich ting van zijn ministerie worden geor ganiseerd, aller aandacht zullen hebben. hier mogelijk, in een land dat to< ae Duitse bezetting heeft gek en extra trein voor ons te laten lope een trein van de oude stempel, ni met kapotte ruiten, met harde bi met tralie-raampjes, neen, een trein met grote en hele ruiten, tochtje langs je nekharen, met beklede banken, kraakzindelijk, ik aan enkele Denen, met wie ik d een praatje aanknoopte, van m'n zing hierover blijk gaf en verteld de moffen Nederland achtergelaten den, glimlachten zij tegen el ka baalden zelfs de schouders OQ; Ze ken m'n verhaal in twijfel! Veewj opgelapte locomotieven, verdv electrische leidingen, ze begrepen hoe dat mogelijk was. In hun lan< ook wel een en ander kapot, maai reeds is bijna alles weer in noi doen. Ook ztf hebben hun moeilftkhe Distributie? Wij leven ook van bonnen, vertelden mij de Denen, als ze dan de rantsoenen noemen d krijgen, klinken ze zo fantastisi mijn oren, dat ik een glimlach kan weerhouden. Maar zij spr reeds over andere dingen, die hen der aan het hart liggen dan het Het arbeidersvraagstuk, de kolenpó Ik hoor de moeilijkheden, waarme Denen te kampen hebben aan. Uit d< mer, waarop ze daarover praten, ik m'n conclusie: Zij vatten alles gemoedelijk op. Ja zeker, de arbe eisen verbetering, een scherp oml rechtspositie, maar zij hebben er trouwen in, dat zij stap voor vooruit zullen gaan. Er is natuurlij] velerlei gebied een achterstand staan, tegenstellingen zijn ook aanwezig, van dezelfde orde als bij maar nergens nog is het tot cönfli gekomen zoals de Rotterdamse ha staking er een was. „Onze boter exporteren we om te krijgen; als we kolen voldoende ben draait weldra de industrie wee volle kracht, als dan de export maal wordt gaat ook de boter van de bon". Ziedaar het sipipel van den Deen. Naar Kopenha De opwekkende invloed welke van voortvarend optimisme op imj inwc wordt nog versterkt door de trein zelf. Een vriendelijk landschap voorbij. Men zou zich in Holland nen, zo vertrouwd doet het beeld De kinderen zijn door de dag rust i hlemaal opgefleurd en huh gezang gezwaai wordt met een hartelijk gei van de op het land werkende boe beantwoord. 's Avonds komen we in „het Pa van het Noorden" aan: Kopenhai De reis is volbracht, we zijn op bestemming. De ontvangst is harte en alles verloopt vlot. Reeds dezd avond zijn de kinderen bij hun ple ouders ondergebracht en wij krui ook vroeg onder de wol. Moe, maar een voldaan gevoel, slapen we in. Om hamer en nijptang Over geheel West Friesland en Langedijk en zo spoedig mogelijk! andere strekei^ wordt een grootsche se actie ondernomen voor het inzaa len van gereedschappen en glas. De „Wederopbouw" eist gereedsch Enhet is er zo goed als niet. I gens in een verloren hoek bij u gen mfeschien nog een hamer, n: tang, schroevendraaier spijkers.-. Helpt mede. Zoekt uw huis, schuur eens door en allicht vindt nog wat. Als men bij u komt vragen, dan, dat één 6tuk gereedschap n stens door u wordt afgestaan. Wat hebben de getroffenen aan medelijden, als we met tranen in ogen de verwoestingen daar in og schouw nemen. G*e»en medelijden leen maar meeleven, meedoen. Voeg de daad bij het woord. H« uw gereedschapsbak voor de dag en geeft weg, wat u missen kunt En als ge wilt, is dat nog veel. Septembermaand! Gereedschapsmaai Noord helpt Zuid er boven op! Druk. Dagblad voor Nrd.-Hoiland

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2