Gedeeltelijke déblokkering rechtmatig bezit Wat U het meest interesseert „HELDEN STAAN HIER TERECHT" Onze marine spoedt zich naar Indonesië DONDERDAG 27 SEPT. 1945. 3c Jaargang No. 31-250. kmaaft&ei* DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKMAAÏDEl" ACHTERDAM t» TELEFOON SML Prof. Liellinck over de geldsanefing Het zwarte geld zèl worden achterhaald Nadat het Nederlandse volk gedurende de afgelopen veertien dagen zyn bankpapier en zilverbons voor het grootste deel heeft ingeleverd, deed minister Lieftinck gisteravond via de radio mededeling van de door de regering voorbe reide maatregelen ter déblokkering. Uit xyn rede. bleek, dat ieder voorlopig ztfn uitgaven zal moeten bestreden uit ztfn normale inkomsten. Bovendien zullen ech ter zowel huishoudingen als bedreven over een normale kasreserve kunnen be schikken. Voor het giraal verkeer gaat de déblokkering zelfs tot een bedrag van 10.000.—. Het veldtochtsplan inzake de geld- vernieuwing is bezig zich te voltrek ken, aldus begon minister Lieftinck zgn redevoering. Een week van be perkingen staat voor de deur. Voor 't eerst In de geschiedenis van ons volk staan allen in koopkracht gelijk. Ik hoop, dat dit enkele feit, al was het slechts door een technische noodzaak geboden, zal medewerken tot verster king van het besef, dat iedere Neder lander ook in dit opzicht een even redige bijdrage zal hebben te leveren tot het financieele herstel van ons land i en dat daardoor het gevoel van saam horigheid en gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid bjj U allen zal wor den verstevigd. Een grote onrust is gevallen over hen. die zich door de zwarte handel hebben verrijkt. Zij worden gedreven tot da den, die bij ieder mens met moreel besef slechts -afschuw en verachting kunnen wekken. Ik geef u daarvan een voor beeld uit vele: Zelfs „zwarte graven". Vrijwel alles in ons land kwam reeds voor in het „zwart". In deze dagen van geldvernieuwing zijn daarbij de „zwarte Hoeveel kunt (/krijgen? Ie. 2e. 3e. 4e, 5e. 6e. Gedéblokkeerd wordt: Na de inleveringsweek uw nor male loon, "salaris, wachtgeld, pensioen, periodieke uitkering en'of rente. Uit het saldo, dat uw geldkaart aanwijst of dat u bezit door vroegere inlevering, bij het be gin der déblokkering, een maxi mum van 100.dat in bank en muntbiljetten kan worden uitbetaald. Ten behoeve van giraal verkeer, uitsluitend voor overschrijvin gen, nog 1000.plus 25*/* van het saldo, naar de stand van uw rekening op 12 September 1945, tot een gezamenlijk maximum van ƒ10.000.—. Voor herstel van getroffen be zit, voor financiering van duur zame kapitaalgoederen, voor uit keringen aan oorlogsslachtof fers, voor het doen van grote betalingen bij geboorte, huwe lijk, sterfgeval, enz. een dusda nig bedrag als er bestedingsmo gelijkheid is. De hoofdsom van kapitaal, dat door blokkering is getroffen, voorzover personen daarop aan gewezen zijn voor levensonder houd. Geld, niet onder de vorenge noemde gevallen begrepen,, doch waarvoor het handhaven der déblokkering tot individuele hardheid zou leiden. 4* graven" gfekomen. In één onzer grote steden heeft zich het feit voorgedaan, dat een aantal door de geldzuivering in het nauw gedreven lieden met hun zwar te geld zich op een begraafplaats de eigendom van vele straks te delven gra ven hebben verschaft, om deze t.z.t. wel licht tegen nieuw geld van de hand te doen. Ik behoef over een dergelijk bedrijf maar weinig te zeggen. Laten arï in tussen niet menen, dat hun grimmig spel zal gelukken. Het Departement van Financiën heeft goede informa ties. Ook de hamsteraars van het zin ken geld, die zich aan myn dringende oproep om het kleine betalingsverkeer niet te ontwrichten niet stoorden, wor den thans ttit hun schuilplaatsen op gejaagd. De opsporingsdiensten, die hiervoor speciaal zijn geïnstrueerd, hebben reeds een aantal grote klappen uitgedeeld en daarbij zal het niet blij ven. Het onsociale optreden met be trekking tot de pasmunt heeft mijn bijzondere aandacht; men houde zich dus voor het laatst gewaarschuwd. Ook zij, die doer het oppotten van zil vergeld meenden zich veilig te kunnen stellen, zullen weldra bemerken, dat de fiscus over goede speurders beschikt. Ook dit bezit dient aan het daglicht te «omen. De minister riep alle goedgezinden op daarbij behulpzaam te zijn. De belas tinginspecteurs is last gegeven om plaatselijk uit de kringen der loyale burgers een aantal vertrouwenspersonen te kiezen om hen behulpzaam te zijn bij h£t aan het licht brengen van gevallen van belastingontduiking en van over tredingen der geldzuiveringsvoorschrif- fen. Zie vervolg pag. 2. Mr. Schenheveld De zaak-Zwart in behandeling voor de hrijgtraad „Het is een groot woord, doch ik aar zel niet het hier te gebruiken. Helden staan hier terecht. Stuk vóór stuk zgn ze toegetreden tot zeer gevaarlijke or- ganisaies, in een tjjd dat de meerderheid van het volk slap was, zich de voor schriften van den vijand liet aanleunen of ernstig collaboreerde. Het had ge kund, dat deze vijf mannen waren ge- fussilleerd. Dan was er een monument voor hen opgericht. Thans staan zij aan de schandpaal." Dat was de voornaamste inhoud van het pleidooi, dat Mr. A. Schenkeveld hiold voor de vijf verdachten in de ge ruchtmakende zaak-Zwart, welke door de Krijgsraad te Velde gisteren in het gebouw van het Kantongerecht alhier behandeld werd. Een tragische noot was wel, dat het slachtoffer juist deze morgen herbegraven was. i'f" Een opdracht? Van de zijde van het publiek zowel als van de pers bestond voor deze zaak grote belangstelling. Het gebeurde kan in het kort als volgt samengevat wor den: Op 5 April van dit jaar werd de chef-staf District VI van Gewest 11 van de N.B.S., de heer P. Zwart te Koog aan de Zaan, neergeschoten en gedood door J. B., lid van de B.S. Deze handelde in opdracht van den groeps commandant M. B., bekend onder de schuilnaam Tinus, die hiermede een order liet uitvoeren, welke hem ver strekt was door den sectie-commandant H. M. (Eduard). Het stond niet vast, of deze laatste van zijn meerdere, den compagniescommandant van de derde compagnie van het Strijdend Gedeelte van district VI, P. J. V., bekend onder de naam Victor o.a., een opdracht had ontvangen, dan wel of deze laatste zijn toestemming had verleend voor het doen uitvoeren- van deze daad, die door Eduard noodzakelijk werd geacht, om dat hij, naar hij verklaarde, Zwart als §en gevaar voor de organisatie be schouwde. Het gevangenen-transport. Deze verdachte, voorgeroepen, ver klaarde, dat zijn compagniescomman dant van mening was, dat het was doorgegeven aan de Duitsers, dat er een poging gedaan zou worden om een gevangenen transport te bevrijden. Hét was niet de eerste 'keer, dat iets der gelijks gebeurde en op zijn vraag: Wie kan dat dan gedaan hebben? antwoord de V.: Zwikker natuurlijk. (Zwikker was de schuilnaam van Zwart). M. had toen gezegd: „dan moeten we hem uit de weg ruimen", waarop V. geant woord zou hebben: Schiet hem maar neer. M. had dit als een bevel opgevat an overeenkomstig zijn instructies ge geven, met het geschetste gevolg. De president, Overste mr. J. W. U. Doornbos: Wist U niet, dat een derge lijk bevel van den Gewestelijk com mandant moest komen? Verd. antwoordt ontkennend. Pres.: Is het niet zeer lichtvaardig, een dergelijk besluit in zo'n onder-ons gesprekje te nemen? Verd.: U vergeet welke dingen er aan voorafgegaan waren. Wij beschouw den Z. als een gevaar voor de B.S Verd. wist niet, welke functie Zw. oekleedde. Hij dacht, dat hij adjudant was van Wouters, die volgens verd., naar algemeen bekend was, onder in vloed van Zwart stond. Een omstreden figuur. Het collaborateurschap van Zwart stond voor verd. vast. Zwart had in 1940 reeds voor de Duitsers in Frankrijk ge reden. Pres., scherp: Waarom is hij dan met in 1940 al opgeruimd, waarom dan pas in 1945? Dit collaborateurschap stond vast op wel zeer vage gegevens, en was dan ook wel zowat alles. Verd.. De gegevens waren niet vaag. Er wa3 veel meer. De Gew. Comm. van Gewest 11, Overste Wastenecker. als getuige ge hoord, verklaart, dat Wouters er de man niet naar was. zich door iemand te laten beïnvloeden. Het gezegde van V. „schiet hem maar neer" had, militair, niet als een bevel mogen worden opge vat. Het had moeten luiden: Ik heb op dracht gekregen, enz. In de 'verhoudin gen van de oude illegaliteit echter had het geval in een vergadering besproken moeten worden, waarop een gezamen lijke beslissing had moeten volgen. De getuige A. W. S., districtscomman dant van d« Bewakingstroepen, ver- Nieuwe moeilijkheden in Australië In samenwerking met de geallieer den neemt de Kon. Nederl. Marine alle maatregelen, die nodig zijn om de be vrijding van heel Indonesië in zo kort mogelijke tijd te voltooien. Vele vaa haar vlooteenheden, die zieh nog in Europese wateren bevonden, zijn op weg naar het Verre Oosten of maken zich gereed om derwaarts te vertrekken. De „Jan van Galen" met een extra .ading geneesmiddelen en medische in strumenten aan boord, is onlangs naar de Oost vertrokken en werd op een deel van de reis vergezeld door de „Jacob van Heemskerck". Sockarno's kabinet reeds afgetreden? De Kempeitai heeft Soekarno en Mo hammed Hatta huisarrest opgelegd. Volgens het clandestiene blad „Berita Indonesia'* (de stem van Icnione-rlë) zou Soekarno's kabinet reeds zijn afge treden. Stakingen spitsen zich toe. ^Nog meer moeilijkheden hebben zich, naar gisteren uit Brisbane gemeld werd, voorgedaan, doordat ongeveer vierhon derd Indonesiërs, die in Camp Colum- bia hulpdiensten deden, in staking zijn gegaan. De havenarbeiders in Brisbane heb ben verklaard, geen uitgaande schenen te zullen laden, zolang het conflict be treffende de eisen der bemanningen gaande is. Spoedige ommekeer te wachten? Senator Ashtey, de Australische Mi nister van Bevoorrading en Scheepvaart heeft verklaard, dat. mits de Neder landse schepen geen oorlogsmater.al meevoeren en gewone vrachtschenen zijn, de moeilijkheden spoedig zuilen worden opgelost. Zienswijze van Min. Logeman. „Het herstel van een geordende maat schappij" noemde Minister Prof. Dr. J. Logeman bij zijn terugkeer via Sydrey en Londen naar Nederland de eerste taak, welke in Indonesië moet worden verricht. klaart, dat Zw. een ijverig illegaal werker was. De bewuste bussen, waar mee Zwart voor de Duitsers gereden had. waren door de Duitsers gevorderd. Op verzoek van de N.A.C.O., de H T M. en de Stoomtram-Mij. is Zw. meegegaan naar Frankrijk, om de belangen dezer maatschappijen te behartigen. Een broer van Zw.. eveneens als getuige gehoord, legt eenzelfde verklaring af. Zw. was een der oprichters van de O.D. Illegaal strijder wordt door president aangevallen. Dan komt voor D i c k Bus. iemand die bekend staat als een verdienstelijk illegaal werker. Deze man. dte over vallen gedaan heeft en Engelse vliegers geherbergd, die het contact was voor de C.C.D., de C.I.D. en de politie, die L.O.- werk gedaan heeft en werk voor de pers van '40 af, wordt zeer hevig aan gevallen door den president. Pres.: Naar uit de instructie blijkt bent U de kwade geest geweest. U hebt gestookt, de kwestie van de autobussen hebt U ook steeds weer opgerakeld, hé? U hebt zitten stoken, leuteren, als een oud wijf zitten kletsen. Ik hoop. dat U nog eens hier zult terecht staan en ver oordeeld wordt, U verdient het dubbel en dwars. Wat wilde U eigenlijk? Wilde U op de plaats van Zwart gaan zitten? Getuige, die onder dit alles zeer rus- lig blijft, probeert zich te verdedigen, maar wat hij zegt is niet te_ verstaan. Rapport op „roddelpraatjes". Nadat getuige J. Bunt een gunstige verklaring over Zwart heeft afgelegd, komt H. de Wit, rechercheur, van de PO.D., met een zeer bezwarend rapport* Zie vervolg pag. 3

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1