STADSNIEUWS Dat homt er van f Kerknieuws Standpunt gemeentebestuur niet veranderd De Landbouwtentoonstelling Aan de grens ingeleverd geld Lezers der Vrije Alkmaarder vergaderen Samenwerking tussen pers en bevolking De eerste vergadering van de Lezers- raad der Vrije Alkmaarder werd Don derdagavond gehouden onder voorzit terschap van Ds. F. Kuiper. Ds. Kuiper schetste de werkzaamhe den van de gelijkgeschakelde pers en radio gedurende de bezettingstijd. Hiertegenover stond de illegale be richtgeving, meestal simpel opgezet, doch dikwijls uitgegroeid tot een onder grondse nieuwsverspreiding in breden kring. Zo is ook de Vrije Alkmaarder gegroeid. Het werd na de bevrijding een dagblad met een voor Alkmaar en Om geving ongekende oplage. Reeds in de illegaliteit was er een uitstekende samenwerking in de toen malige redactieraad, waarin zeer ver scheidene groepen der bevolking sa menwerkten. Dit contact tussen be volking en pers behoort zo te blijven. Om dit te bereiken heeft het bestuur van de Stichting de Vrije Alkmaarder een lezersraad samengesteld, bestaan de uit 31 abonné's, dus dagelijkse le zers van het blad. De bevolking moet doordrongen worden van de grote waarde van een dagblad, waarin zy zelf medezegging schap heeft. Teneinde regelmatig nieuwe lezers 2itting te laten nemen in de lezersraad, zullen jaarlijks 5 leden van deze raad aftreden Beleid* redactie en directie. Vervolgens 'legden de Hoofdredactie en de Directie verantwoording af van het tot dusver gevoerde beleid. Op een desbetreffende vraag van Mr. Scholten antwoordde de hoofdredactrice mevr. E. Tas-Callo dat in verband met de nog steeds zeer beperkte papiertoe wijzingen grote moeilijkheden bestaan bij het plaatsen van nieuws en van hoofdartikelen. Het is een voortdurerf woekeren met de ruimte, waarin ech ter waarschijnlijk zeer binnenkort ver betering zal komen door een meer gun stige papierpositie. De dir., de heer M. J. Roggeveen gaf hierna een kort overzicht van het gun stige verloop van het abonnementen aantal. Gedurende de laatste 4 maanden is dit aantal bijna verdubbeld. Bestuurlezersraad. Als laatste punt van de agenda werd het bestuur van de lezersraad gekozen. Met algemene stemmen werden be noemd de heren J. Soutendijk, voorz. en S. Breebaart, secr. In de commissie tot samenstelling van een huishoudelijk reglement namen, eveneens ,met alg. stemmen gekozen zitting de heren Mr. H. Scholten, J. P. Nouwen en M. Dullaart. Tevens werd uit de lezersraad een commissie gevormd voor-cultureel werk. Deze commissie zal zich bezig houden met het organiseren voor de abonné's van dulturele samenkomsten, zoals schouwburgvoorstellingen, concerten, lezingen, enz. Hierna werd deze zeer geanimeerde vergadering door den voorzitter gesloten Een inwoner van onze gemeente werd een dezer dagen betrapt op het clan destien betrekken van electrische stroom. Het on-sociale heerschap werd, zeer begrijpelijk, voor de tijd van een half jaar volledig uitgesloten van hét be trekken van electriciteit. Waarlijk een afschrikwekkend voor beeld. Zondag zullen in .het Vereenigingsge bouw, Heul v.m. 10 uur en n.m. 5 uur, de eerste diensten plaats vinden van de Vrijgemaakte Geref. Kerk. Voorganger ds. Keizer van Krommenie. STOMPETOREN. Ds. J. M. de Jong, Ned. Herv. predi kant alhier, heeft een beroep ontvangen naar Leeuwarden (achÉrte predikants plaats). Rondom de schouwburg Naar aanleiding van de steeds fan tastischer geruchten, die rond de te stichten Noodschouwburg de kop op steken. heeft het bestuur Donderdag morgen ten kantore van Mr. G. A. - de Lange een persconferentie belegd. Tijdens '->ze conferentie werd mede deling gedaan van het standpunt van het gemeentebestuur ten opzichte van de plannen der stichting. Door- den wethouder van Publieke Werken, den heer F. H. Ringers, was een door het bestuur opgesteld commu niqué goedgekeurd voor plaatsing in de dagbladen. Het memorand-—i werpt een goed licht op de verhouding Bestuur Stichting Noodschouwburg—Gemeente en behelst de volgende punten: 1. In het destijds reeds door B. en W. ingenomen standpunt t.o.v. de Nood- schouwbi g in de Korenbeurs is niets veranderd. 2. Het gemeentebestuur ondersteunt mo reel de plannen voor de Noodschouw burg volledig. 3. Het is noodzakelijk in het plan tot verbouwing volledig te voldoen aan de eisen van het gemeentebestuur ten aanzien van het marktwezen en het gemeentebelang. 4. Onder deze eisen is ook begrepen de mogelijkheid, dat de Korenbeurs als ruime congreszaal dienst zal doen. Teraardebestelling W. Zwart Door een ongelukkig misverstand werd in ons blad van Donderdag mede door een zinsnede in het verslag van de voor de krijgsraad behandelde zaak Zwart de indruk gewekt als zou de op die dag teraardebestelde W. Zwart identiek zijn met het slachtoffer van de moord te Krommenie, de heer W. Zwart. Dit is niet het geval. De heer W. Zwart werd ongeveer een half jaar ge leden gearresteerd door de Landwacht. Bij een collectieve fusillering werd hij op 10 Maart van dit jaar te Zaandam door de Duitsers om het leven gebracht* Bij de Woensdag gehouden landbouw tentoonstelling werden de volgende in zendingen door de jury bekroond: Fokvee: Rammen geboren in 1942 of vroeger: 1. N<^ 8 K. Bregman Jz., Nd.-Beemster Rammen geboren in 1943: IA no. 16 M. Kant, Weerewinkel. 1B no. 31 Gebr. Ruijter, Ooster-Blokker. Eén-jarige rammen, geb. vóór 10 Mrt. IA no. 40 F. Stam. Hem. 1B no. 51 P. Kistemaker, Nd.-Beemster. Rammen geboren in 1944: 1 no. 58 J. P. Kooiman, Hoogwoud. Rammen, geb. na 21 Maart 1944: 1 no. 72 S. Borst, Heerhugowaard-N. Drietallen Ramlammeren, géb. in '45: IA no. 111 W. v. d. Oord, Barsinger- horn. 1B no. 102 J. Jongert, Westwoud, IA no. 131 Gebr. Hogetoorn, N. Beem- ster. 1B no. 137, N. Ruyter, Beemster. Ooien met in 1945 geb. lammeren 1 ooilam, 1 ramlam): IA no. 173, J. Wa- gemaker, Weere Abbekerk. 1B no. 171 A. Brak, St. Maarten. Ooien met in 1945 geb. lammeren (2 of meer ramlammeren) IA no. 200 Gebr. Hogetoorn, N.-Beemster. 1B no. 206 P. Kistemaker, N.-Beemster. Ooien met in 1945 geb. lammeren (met 1 ramlam) 1 no. 210 D. Donker Pzn., Schagen. Viertallen ooien geb. in 1943 of vroeger 1 no. 225 M. Kant Weere-Winkel. Viertallen ooien geb. in 1944: IA no. r<3 K. en J. Bregman, "Nd.-Beemster 1B no. 235 W. v. d. Oord Czn., Barsin- gerhorn. Viertallen ooilammeren, geb. in 1945. IA no. 261 J. Wagemaker, Weere-Abbekerk 1B no. 270 K. en J. Bregman, Noord- Beemster. Beren, geb. in 1943 of vroeger. IA nó. 8 K. Wagter, Beverwijk. 1B no. 10 P. Bórst, Heerhugowaard-N. Beren, geb. tussen 31-12-'43 en l-10-'44: 1 no. 12 K. Veldt, Woud, Bergen. Drachtige zeugen, geb. vóór 1 Sept. '43: IA no. 19 J. Pleyter, N. Niedorp. 1B no. 27 C. v. Langen, Heerhugowaard-N. Zeugen geb. vóór l.Sept. '43 m. biggen: 1 no. 32 D. Donker Bz., Schagen. Drietallen fokvarkens, geb. na 1 Jan. '45: 1. No. 40 K. Veldt. 't Woud, Bergen DE KAASMARKT. Op de hedenmorgen gehouden kaas markt bedroeg de aanvoer 451 kg (3 sta pels) boerenkaas. Prijs f 55. Handel uit stekend. Bergen. V.Y.V.ers vergaderen De Vereniging voor Vreemdelingen verkeer hield onder voorzitterschap van den heer D. Klomp haar eerste alge mene ledenvergadering in vrij Bergen. De voorzitter wees er in zijn openings woord op, dat,hoewel in 1941 en '42 het vreemdelingenbezoek nog bevredigend was, deze hoofdbron van bestaan in '43 en '44 geheel opdroogde. In 1945 waren er nog ilechts 15 van de 126 hotels en pensions, die Bergen in 1939 telde, ge opend. In de naaste toekomst verwacht men nog verdere inkrimping van het aantal pensions, daar vele huizen voor permanente bewoning in gebruik geno men zijn. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat werden herkozen de heren D. Klomp, J. H. Roggeveen, Mr. F. Zeiler, H. L. Baron Taets van Amerongen, J. E. Miltenburg en J. A. Haakman. Inplaats van den heer J. C. Leyen werd gekozen de heer P. Blankendaal. Verheugend was de mededeling, dat er alle kans bestaat, dat VVV weer de beschikking zal krijgen over het open luchttheater, de 'eerste stappen daartoe zijn reeds gedaan. Er werd nog een waarschuwend woord gericht tot de du inwandel aars. Daar 7 procent van de mijnen nog niet is gevonden, is gevaar lang niet denkbeeldig en moet men zich dus voor al niet buiten de verharde paden be geven. Zijpe. AUTO TE WATER. Woensdag is op den Rijksweg langs het Noordhollands kanaal bij de Bur gervlotbrug in de gemeente Zijpe een militaire personenauto geslipt, over de kop geslagen en In het kanaal terecht gekomen. Twee inzittenden, een Kapi- tei- en een sol*--'* van het M. G. uit •Leeuwarden wisten zich te redden, doch tw-e dames, meereden en achter in de auto- zaten, verdronken. Nieuws in 't kort. Het hoofdkwartier van Prins Bem- hard heeft uit Engeland een geschenk ontvangen van een millioen sigaretten, ter verdeling onder de soldaten van de Nederlandse Strijdkrachten. Heden vertrekt het eerste bataljon stoottroepen, dat in de Harskamp ge legerd is, naar Indonesië. Het gerucht, dat de export van boter uit ons land 'is hervat, mist elke grond. De moeilijke boterpositie in aan merking gekomen, kan daarvan nog -geen sprake zijn. Ingesteld is een commissie van ad vies voor een nationale vliegtuigindu strie. Generaal Eisenhower heeft de vor ming aangekondigd van drie staten in de Amerikaanse zone nl. Hessen, Wur- temberg. Baden en Beieren, die elk een eigen bestuur zullen krijgen. Het Witte Huis deelt mede, dat maarschalk Zjoekof een uitnodiging van Truman heeft aanvaard tot een bezoek aan de Ver. Staten. De Senaat der Ver. Staten heeft een stemmig en zonder debat een resolutie aangenomen, waarbij een uit twaalf per sonen bestaande commissie wordt inge steld, die de ontwikkeling en de con trole op het gebruik der atoomenergie moet bestuderen. Berlijn zal de politieke hoofdstad Vvor het Amerikaanse militaire bestuur worden en daardoor in de plaats van Frankfurt-am-Main komr- We gaan weer chocola drinken In de tweede helft van October zal begonnen worden met de distributie van cacaopoeder. Dé distributie zal zich uitstrekken over alle leeftijdsgroepen en het rantsoen zal 100 gram per hoofd bedragen. De cacaopoeder Is van voor oorlogse samenstelling en zal niet met suiker zijn gemengd. Het is niet zeker of dit rantsoen regelmatig zal kunnen worden gegeven. TOELICHTING OP DEBLOKKERra (Vervolg van pagina 1 Event. heffingen ineens, slechts overleg met de volksvertegenwi diging. Ten aanzien van een vraag over in de toekomst te voeren belastini politiek, wees de minister er me grote beslistheid op, dat heffinge ineens niet aan ons volk zullen woi den opgelegd zonder dat de volks vertegenwoordiging zich hierove zal hebben uitgesproken. Het ligtii het voornemen van de regering, da deze plannen, welke zich in een vc gevorderd stadium van voorberei ding bevinden, voordat deze tot uit voering zullen komen, eerst in dt volksvertegenwoordiging zullen wo* den besproken. Een verrassing en een experimt Het Fiscale Recherchebesluit is v zeer ingrijpende aard. Het is nog d ze week te verwachten en zal vt verrassingen brengen voor hen, d trachten aan de bepalingen van beschikkingen te ontsnappen. Op een vraag, welke gedachte de ra nister heeft omtrent de totale toekoi stige geldsomloop, antwoordde de dat hij thans bezig is met een theor tisch experiment, om n.1. proefonde rindelijk na te gaan, wat eigenlijk reeële behoefte aan geldmiddelen in h verkeer bedraagt. Op grond van inlicl tingen en gegevens van banken z regelmatig de pols van het geldve keer worden gevoeld, teneinde aan hand daarvan te bepalen, of er al da niet geld moet worden vrijgegeven. Hoopvolle verwachting t.a.i waardering gulden in het bul tenland. Ten aanzien van de waardering vai onze valuta in het buitenland heeft di minister de stellige verwachting, da de geldzuivering, waarvoor in het bui tenland zeer grote belangstelling be staat, steun zal geven aan de waarde ring voor onze valuta in het buiten land. Staatsleningen, aflossingen t aankoop van effecten. Bij de regering is in studie de vraa of het moment rijp is voor een nieuw staatslening. De aflossingen van obligatielening® hangt geheel en al samen met de ko mende effecten registratie, welke zeei spoedig zijn beslag zal krijgen. De mogelijkheid van aankoop van effecten is een punt van later orde, al dus de minister, daar het vermogens verkeer (beurshandel, emissies, e.d.1 voorlopig nog is stopgezet. De minister sprak de hoop uit, dal iedereen in de naaste toekomst zqn medewerking zal verleenen, teneinde een vlotte circulatie van het geld te helpen bevorderen. Een lang vasthou den van het geld verstoort de circu latie. N. V. H. verneemt, dat die gerepa trieerden, die dringend verlegen zijn om teruggave van Nederlands geld, dat door hen destijd bij hun deporta tie naar Duitsland daarheen Is meege nomen, en niet is uitgegeven, doch bij repatrieëring naar Nederland aan de grens moest worden afgegeven, gich onder overlegging van de bewijzen van uitvoer, schriftelijk kunnen wen den tot de afdeling geldwezen van het departement van financiën, Kneuter dijk 22, 's-Gravenhage, met het ver zoek om een gedeelte van die gelcUn te mogen terug ontvangen. Op de enveloppe dient te worden vermeld „grensschuld". Met betrekking tot gerepatrieërden die aan de grens in Duitsland ver diende marken hebben ingeleverd, wordt vernomen, dat binnenkort door het departement van financiën hier omtrent een regeling zal worden be kend gemaakt. INVULLING GELDKAART. Inleveraars van oud papiergeld mo gen met uitzondering van hun naam en adres, zelf niets op de geldkaart invullen. Komen tengevolge van het zelf invullen van de kaart doorha lingen daarop voor, dan kan het Mi nisterie van Financiën geen enkele verantwoordelijkheid voor het accep teren van zulk een kaart door de in* leverkantoren aanvaarden.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2