Programma 8 Ocioberfeesien De Alkmaarse muziekverenigingen Voor-Aziatisch-Egyptisch genootschap „Ex-Oriënt-Lux" Nederland en zijn buitenlandse politiek Samenstelling kiescollege De dag zal om half negen beginnen met de gebruikelijke reveille, waartoe het bestuur der 8 October-vereeniging, de feestcommissie en een aantal school kinderen op de Eteenenbrug zullen sa menkomen teneinde zich vandaar in-op tocht naar de woning van den burge meester te begeven. Op de Steenenbrug en op de Nieuwlandersingel zullen de kinderen onder leiding van den heer Corn Jonker enige liederen zingen. Om 10 uur geeft het muziekcorps „Soli Deo Gloria" onder leiding van d2n heer J. Schoen op het bordes van het Stadhuis een concert van koraal- muziek en van half elf tot half twaalf bespeelt de heer W. J. Crefeld het cari," Ion van de Waagtoren. Om kwart over twaalf cal dr. ir. J. A. Kingers, minister vaa Openbare Werken en Wederopbouw, bij het Victoriebeeld een herdenkingsrede houden. Aan het einde van deze toe spraak, welke door middel van een luidsprekerinstallatie voor ieder ver staanbaar zal zijn, zal namens de Alk- maarse burgerij een krans aan het beeld worden gehecht. De gehele plechtigheid wordt opgeluisterd door kinderzang o.l.v. den heer Corn. Jon ker. Het middagprogramma. Van 1—2 uur volgt een tweede bei aardconcert van den heer Crefeld. Om half drie vertrekt een jeugdoptocht van het Doelenveld om tot half vijf een rondgang door de stad te maken. Na afloop hiervan geeft „Excelsior" een concert op het Hofplein. De dag wordt besloten met het af steken van een vuurwerk op de Noor derkade. Een gedeelte van de Kanaal kade, tussen de Doelenkluft en de Korte Nieuwesloot wordt afgezet en is tegen vertoon der lidmaatschapskaart 1945 toegankelijk voor leden der 8 Oc- tober-Vereniging met een huisgenoot en voor niet-leden der vereniging tegen betaling van f 0.25. Vóór en na afloop van het vuurwerk zal het muziekcorps „Sint Cecilia" enige nummers doen horen. Nog andere feestelijkheden, echter niet van de 8 October-Vereniging uit gaande, zullen worden georganiseerd. De 8 October-vereniging roept ieders medewerking in om door het uitste ken van vlaggen en het versieren e» verlichten van straten (de gem. licht- bedrfiven stellen in beperkte mate stroom voor feestverlichting beschik baar) de stad een feestelijk aanzien te geven. Wij hopen, dat de Alkmaarders blijk zullen geven hun 8 October-viering nog niet verleerd te zijn! Alkmaar - Heusden - Vlijmen Om de hulp aan Heusden en Vlijmen zo intensief mogelijk te doen, de kos ten tot het noodzakelijke te beperken, te kleine doch ook te grote zendingen te voorkomen en een eerlijke verdeling over de beide genoemde gemeenten mogelijk te maken, wordt een ieder verzocht alle zelfstandig optreden slechts te doen in overleg met het kan toor van N.V.H., Kenn.straatweg 103. Op 13 Sept. is opgericht een comité van samenwerking tussen de Alkmaar- se muziekcorpsen Soli Deo Gloria, St. Cecilia, De Postharmonie en Excelsior. Het comité stelt zich ten doel, om door volledige samenwerking, op de verjaardagen van leden van het Ko ninklijk Huis, op nationale- -en hoogtij dagen, 'op 8 October, enz. de feestvreug de te verhogen en ook de muzikanten zelf deelgenoot aan de feestvreugde te doen zijn. Het comité wordt gevormd uit de dagelijkse besturen van bovengenoemde corpsen. Het correspondentieadres is: Comité Alkmaarse Muziekverenigingen C.A.M., Postkantoor Alkmaar. Verenigingen -en Comité's, die op de bovengenoemde dagen feesten, optochten enz. voor de gehele stad organiseren en daarbij de medewerking van de muziekcorpsen wensen, wenden zich dus tot het C.A.M, Wai Is er ie doen Zondag 30 September. Een rustig weekend. „Het Wapen v. Heems kerk", dansen van 36 uur en van 711 uur. Maandag 1 October. 8 uur, 't Gulden Vlies", R.K. Toneelver. „Cante- cleer", opvoering „Zomerzotheid". Dinsdag 2 October. Volks-Universi- teit. 8 uur, Aula Murm. gymnasium, le lezing over Beeld houwkunst door Theo van Reyn. Woensdag 3 October. 8 uur, 't Gul den Vlies, Bal-Masqué t.b.v. Heus den. ,E verybody-Dancing-Society T.e.m. Donderdag bioscoop-theater: Harmonie: „Jij wordt mijn man", iedere avond 7 uur en 9.30 uur. Victoria-Theater „De Mikado", iedere avond 7 uur en 9.30 uur. In beide theaters Zondagmiddag matiné om 2 uur en 4.30 uur. Woensdagmiddag 2.30 uur. In de Aula van het Murmellius-Gym nasium werd Woensdagavond een inte ressante lezing met lichtbeelden gehou den door den heer Drs. A. A. Kamp man. Als onderwerp was gekozen de Hethietische beschaving. Na een inleidend woord van den voorzitter der afd. Alkmaar, Dr. Kamer beek, behandelde de heer Kampman 't land der Hethieten, zijn beschaving en cultuur. Spr. herinnerde aan de grote expedi ties die naar dit land zijn ondernomen. De bekendste expeditie was wel die van prof. dr. Hugo Winter in 1911. Men ontdekte toen een groot aantal (ongeveer 1000) spijkerschrifttabletten. Deze ta bletten vormden een soort van natio- naal-archief. Hieruit bleek dat in de jaren 18001200 v. Chr. in O.-Azië een hoge beschaving had gebloeid en dat de Hethieten in die jaren hier de hegemonie bezaten. Daar zij in een zeer onvruchtbaar en dor land leefden waren zij genoodzaakt om in het Zuiden gebieden te veroveren. Dit had een oorlog met de Egyptenaren ten gevolge. Een der grootste veldslagen van de oudheid heeft hier toen plaats gevonden bij Kades. De Hethieten waren goede krijgskun digen, die ervan hielden het risico te verdelen bij het bouwen van hun forti ficaties. Zij verdeelden hun steden in wijken, die ieder apart verdedigd wer den. Aan de hand van interessante lantaarn plaatjes werd een en ander aan de toe hoorders duidelijk gemaakt. Na afloop der lezing gaven zich 9 nieuwe leden voor de afd. Alkmaar op. SCHOOLDAG CHR. ONDERWIJS. Vele voorstanders van het Chr. onder wijs waren Woensdag naar Alkmaar ge komen om gezamenlijk huidige onder wijsproblemen te behandelen. De Inspecteur van het Lager Onder wijs, de heer Dun, hield in de morgen uren een pleidooi voor 'n nieuwe oriën tering van het onderwijs. Er moet een onderwijsraad komen ter coördinering van alle krachten. In dit verband zijn ook de Chr. scholen benieuwd naar de strekking van het plan-Bolkesteijn. 's Middags sprak Ds. L. Kupier, geref. predikant te. A'dam. Spr. waarschuwde de aanwezigen dat er nog veel te doen valt. Dank zij het verzet hebben de bezetters onze scholen met rust gelaten, doch men zal op zijn hoede moeten zijn, wil deze overwinning niet voor niets zijn geweest. Tot slot volgden enige mededelingen, door den wnd. voorzitter, den heer de Boer. In de eervolgende ledenvergade ring zullen plannen worden behandeld tot oprichting T^an scholen voor Middel baar en Bijzonder onderwijs. EEN SPEL VAN DE GRAAL. In een samenkomst in de Grote Kerk op Woensdag a.s. zullen leden van de Alkmaarse V.C.J.G. in de Grote Kerk het spel van de Graal opvoeren, waar bij ook een koortje mede zal werken. Deze samenkomst vormt een afsluiting van het verleden week gehouden jeugd- appèl der A.I.K.J. Lezing van prof. Bokhorst Vrijdagavond hield in een goed bezette aula van het Gmynasium aan de Berger- hout, onze voormalige militaire commis saris, prof. Bokhorst, onder auspiciën van de Volksuniversiteit een lezing over Nederland en zijn buitenlandse politiek, in verleden en toekomst. Na ingeleid te zijn door den voorzitter der V.U. de heer W. Voorthuizen, begon prof. Bokhorst op deze plaats thans sprekende als professor en niet als M.C., zijn op boeiende wijze gehouden lezing. Spreker behandelde achtereenvolgens o.m. de stichting van een bond van Noordzee-staten, welke spr. uit het oog punt van hand' -ing der wereldvrede zeer wenselijk achtte; de politiek van Willem de Zwijger, volgens spreker de grondvester van onze buitenlandse poli tiek; de te veroordelen apaisements- politiek van Johan de Witt, en onze totaal verkeerd gerichte neutraliteits politiek, zoals Hugo de Groot het nooit bedoeld kan hebben. De annexatie behandelend, zeide spr. dat deze vooral niet mag gezien worden uit een oogpunt van schadevergoeding, doch slechts als maatregel tegen even tuele Duitse revanches. Aan het einde van de avond gaf overste Bokhorst nog verdere toelich tingen naar aanleiding van gestelde vragen. De bijeenkomst, waart'" o.a. tegen woordig waren de burgemeester Jhr. v. Kinschot en zijn echtgenote en mevr. Bokhorst, werd gesloten door den voor zitter der V. U., die spr. namens alle hartelijk dank zegde voor het gebodene, dat, gezien het hartelijk applaus zeer in de smaak van de aanwezigen was ge vallen. Films van deze week. HARMONIE „Jtf wordt mjjn man" (Sun Valley Serenade). Een film met veel jazzmuziek, na tuurschoon en wintersport. Het verhaal is zeer eenvoudig en geheel onderge schikt gemaakt aan het optreden van Glenn Miller en zijn band. De Zangeres van het orkest is verliefd op den pia nist Ted Scott, maar de Noorse refugiée Karen Benson (Sonja Henie) weet hem handig van haar af te kapen. Sonja Henie heeft weinig of geen aanleg voor filmactrice, maar het Is een genot om haar te zien skiën, ter wijl ze op de schaats natuurlijk bui tengewone prestaties levert. Wat de jazzmuziek betreft: het or kest van Glenn Miller is inderdaad uit stekend; vooral het nummer „Chatta- nooga Choo Choo" munt uit door vaart en rhytme. De liefhebbers van muzikale „show" kunnen dus na lange tijd weer eens hun hart ophalen, want de Duitsers zijn nooit in staat geweest dit typisch Amerikaanse massa-product te vervan gen. Het voorprogramma bevatte Hollands nieuws en em eenakter van de Ame rikaanse voorlichtingsdienst. Wij herperi dat wij ook binnenkort weer eens een aardige tekenilm te zien krijgen. VICTORIA-THEATER. De Mikado. De film „De Mikado" is een rolprent naaar de gelijknamige operette van W. S. Gilbert en Arthur Sullivan. Zij is op genomen in technicolor en vertoont, mede door hèt feit dat zij speelt in het cude Japan met zijn bonte klederdracht, een weelde van kleurschakering. De hoofdrolspelers zijn Kenny Baker en Jean Colin, resp. als zoon van de Mikado en het meisje waar hij mee trouwt. Het spel is goed, in het bijzonder van den zoon der Mikado, die onthoofd wordt en toch weer springlevend blijkt te zijn. Tussen de bedrijven door is hij nog getrouwd, hetgeen de zaak nog in gewikkelder zou moeten maken. Het blijkt echter dat dit laatste feit integen deel alle moeilijkhederf wegneemt en natuurlijk komt alles, zoals een behoor lijke operette betaamt, tot een „happy end". In het voorprogramma ziet men een journaal Hollandsnieuws en algemeen Wereldnieuw©, Predikbeurten. ZONDAG 30 SEPT 1945. ALKMAAR Ned. Herv. Gem. Grote Kerk, 10 ds. Klein Wassink, 5 u. ds. Plaggen van Spaarndam (Jeugddienst). pelkerk, ds. Goslinga van Utre Doopsgez. gem. 10 u. ds. F. Kuiper. Ev. Luth. gem., 10 u., ds. H. C. Zwak van Zeist Remonstr. gem. (Fnidj 43), 10.30 vu. ds. Rappold Oud Ka Kerk, 3 u. H. Dienst. (Oudegracht). Ned. Chr. Gem,bond, Zondag 4 u. ope luchtprediking nabij het kerkhof; Do derdagavond 7.30 u. Inleiding Evang list J. Dammuller. Sprekers van Pra tenburg en van Oostveen (Waakt Bidt). BERGEN Ned. Herv. Gem., 10 u. ds. Bierman, HEILOO Ned. Herv. Gem., 10 u. ds. Bloemho Oud Kath. Kerk, 8 uur H. Dien (Witt- Kerkje). EGMOND AAN ZEE Oud Kath. Kerk, 8 en 10 u. H. Diens 3 uur Vespers. HEERHUGOWAARD Ned. Herv. Gem., 10 u. ds. de Mbo NIEUWE NIEDORP Ned. Herv, Gem., 3 u. ds. de Moo OUDORP Ned. Herv. Gem., 10.30 u. ds. Loyse STOMPETOREN Ned. Herv. Gem., 10 u. ds. J. de Jon OTERLEEK Ned. Herv. Gem., 10 u.ds. L. Binksm ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. De dienst op Zondag 30 Sept. en d nachtdienst in de week van 29 Sept.- 6 October wordt waargenomen doo mevr. Schouten-Oele, Koorstraat 47. Heer-Hu gowaard Kiescollege De commissaris der Koning benoemdl onderstaande inwoners tot leden vai het kiescollege voor de nood-gemeente raad: J. A. Bakker, P. Beers Pz., Jat Bleeker, M. Blauw, H. Bruin, J. Boot^ C. van Diepen, P. S. Eenhoorn, S Franzen, L. P. van Graft, P. Frederiki P. Kool, J. Kuipers, P. van Langen Jbz P. Mooij, P. J. Oudeman, P. Nap, F A. A. Peppelenbosch, C. J. Punt, S Rood, J. P. Sinnige, M*. Spaan, A Strooper, H. Stuyt, J. Spronk, C. Schou ten, G. Tesselaar, P. Tromp, C. Tromp H. Voskuil, J. J. de Wit, T. Kreb, J Bruin. Heiloo. Onderstaande personen zijn door den Commissaris der Koningin benoemd in het kiescollege, dat de tijdelijke ge meenteraad van Heiloo moet samenstel len: a.: A. B. Dekker, K. Hareman, G. Heyne, J. H. van den Hoek, F. A. Jo- sephus Jitta, H. C. Ranzijn, J. van der Peet, J. P. de Smet, C. J. van Velsen, W. Zonneveld, M. F. A. van Engelen, A. J. M Aulbers, J. C. Kabel, P. Hoedjes, J. Kaandorp; b. G. Hellinga, P. Hom burg, H. Mulder; c. M. J. Roggeveen, H. Keesman, J. P. Senff, N. Majolée, Chr. Fr. ter Buurkes, J. de Vries; d. N. Blok ker, J. W. F. Meyer, A. Meursde Graaf, H. Riem, N. C. Waal, P. J. Rozing; e. G. Blomberg, P. Spaans, L. J. Hop man, J. Kieboom, A. Olivier, J. Rus; l J. F Hoed, H. L. de Koekoek, J. A. Bos- ma. Genoemde personen kunnen per groep geacht worden te behoren tot de vol gende politieke richtingen: a. R.K., b. rechts protestant, c. soc.-dem., d. libew raai, e. vrijz. dem., f. communist. Schoor!, EEN ZILVEREN JUBILEUM. 1 October zal het 25 jaren geleden zijn, dat onze plaatsgenoot, de heer Martinus Praat, in dienst trad bij de P.T.T. als brievenbesteller. Een kwart eeuw lang was hij de brenger van goede en kwade tijdingen, werd hier zijn komst met ongeduld verbeid, zag men hem elders met angst in het hart naderen. Het zal den jubilaris, die steeds in alle weer en wind nauwgezte zijn plicht vervulde, op zijn zilveren feest-» dag zeker niet aan belangstelling onU breken. Druk. Dagblad voor Nrd.-Holland N.Vi

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2